TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе ги поништиме одлуките на МРТВ за субвенции за песни, рече Алаѓозовски

Сакам да кажам - 12.01.2018

Незаконски биле донесени одлуките по конкурсите за финансирање на песни според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, чиј носител била Македонската радио телевизија, соопшти министерот за култура Роберт Алаѓозовски денес во Битола.

Алаѓазовски: Конкурсот на МРТ е незаконски

Канал5 - 12.01.2018

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски изјави дека по добивањето на одлуките на МРТ по објавен конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, денеска упатил инспекциски надзор којшто констатираше дека длабоко се пробиени ...

Инспекција во МРТ, нема 36.000 илјади евра за Ристо Бомбата

Репортер - 12.01.2018

Македонската радио-телевизија вчера ја објави листата на субвенционирани песни според која Ристо Бомбата ќе земе 36.000 евра, а по 9.000 евра ќе земат Дарио, Али Бајрам и Принц. По ова, веднаш реагира Министерството за култура.

„Свирка на државна гајда“: Ристо Бомбата лапна 36.000 евра – еве колку зедоа другите

Таратур - 12.01.2018

На конкурсите за финансирање македонска авторска музика од МРТ, композиторот, текстописец и аранжер Кристијан Габроски доби вкупно 36.000 евра за 11 песни, а Ѓорѓи Крстевски за четири, а пејачот и композитор Александар Ристовски- Принц, пренесува ...

Колку чини песна во Македонија: Дарио и Принц ќе добијат по 9.000 евра – музички субвенции

Екран - 11.01.2018

И покрај незадоволството и критиките од публиката, но и но и кај повеќето автори, пејачи и продуценти кои најмногу реагираа на начинот на кој се одбира комисијата која одлучува за субвенционираните песни продолжува „наградувањето“ песни кои никој не ...

Под лупа одлуките на МРТВ и конкурсите за домашната музичка продукција

Точка - 11.01.2018

Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, Министерството за култура информира дека минатата година беа извршени јавни консултации со повеќе засегнати страни од ...

Aлаѓозовски: Одлуките за субвенции на МРТ незаконски, Министерството за култура предлага поништување и одговорност

ТВ21 - 12.01.2018

Незаконски биле донесени одлуките по конкурсите за финансирање на песни според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, чиј носител била Македонската радио телевизија, соопшти министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска во Битола.

Министерство за култура: Одлуките за субвенции на МРТВ се незаконски

А1 On - 12.01.2018

Министерството за култура ја информира јавноста дека по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, уште денес упати инспекциски надзор, којшто констатираше дека се длабоко пробиени ...

Нема државни пари за лични кариери:Стоп од Министерството на култура за 36.000 илјади евра за Ристо Бомбата,27.000 евра ...

Екран - 12.01.2018

По објавувањето на листата од страна на Македонската радио-телевизија за субвенционирани песни според која Ристо Бомбата ќе земе 36.000 евра, а по 9.000 евра ќе земат Дарио, Али Бајрам и Принц, имало реакција од Министерството за култура.

Колку чини песна во Македонија: Дарио, Принц и Али Бајрам ќе добијат по 9.000 евра – музички субвенции

Скопје24 - 11.01.2018

И покрај незадоволството и критиките од публиката, но и но и кај повеќето автори, пејачи и продуценти кои најмногу реагираа на начинот на кој се одбира комисијата која одлучува за субвенционираните песни продолжува „наградувањето“ песни кои никој не ...

Министерството за култура реагира по повод субвенциите за домашна музика: Се финансира шунд и се купува послушноста на ...

Локално - 11.01.2018

Од Министерството за култура реагираат поради објавените списоци со имиња на музичари кои добиле субвенции за домашна музика, од страна на МТВ, и тврдат дека нивниот став останува непроменет, односно законот со кој годишно се доделуваат над 500 ...

Алаѓозовски: Ќе ги поништиме одлуките на МРТВ за субвенциите за песните

Бриф - 12.01.2018

Незаконски биле донесени одлуките по конкурсите за финансирање на песни според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, чиј носител била Македонската радио телевизија, соопшти министерот за култура Роберт Алаѓозовски денес во Битола.

Алаѓазовски испрати инспекции во МТВ по одлуката за субвенции на домашната музика

+инфо - 12.01.2018

Се покажа колку бил штетен Законот за поддршка на домашната музичка продукција кој постојано создавал долгови по буџетот на граѓаните, вели министерот Министерот за култура Роберт Алаѓозовски изјави дека по добивањето на одлуките на МРТ по објавен ...

Култура во инспекција на МРТ по одлуката за субвенции

Фактор - 12.01.2018

Ќе има ли казни? Ќе понесе ли некој одговорност? Министерството за култура информира дека по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, денес упатило инспекциски надзор.

Министерството за култура ќе ги преиспитува последните одлуки на МРТВ

Нова ТВ - 11.01.2018

Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, Министерството за култура ја информира јавноста дека минатата година беа извршени јавни консултации со повеќе засегнати ...

Алаѓозовски: Министерството за култура ќе ги поништи одлуките на МРТВ и ќе иницира постапки за одговорност

Шеталиште - 12.01.2018

Денеска во Битола, на прес-конференција министерот за култура, Роберт Алаѓозовски соопшти дека по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, министерството уште денес упати ...

Култура во инспекција на МРТ по одлуката за субвенции

Женски магазин - 12.01.2018

Ќе има ли казни? Ќе понесе ли некој одговорност? Министерството за култура информира дека по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, денес упатило инспекциски надзор.

Министерство за култура побара од раководството на МРТВ да ги поништи одлуките за субвенционирани песни

AKO - 11.01.2018

Раководството на МРТ е предупредено дека се соочува со кривична одговорност поради овие незаконски донесени одлуки, како и дека склучувањето на договори со авторите по овие одлуки ќе предизвика дополнително кршење на законот и нови основи за ...

Министерство за култура: МРТ донесе незаконски одлуки за субвенционирање на домашни композиции. Иницираме поништување ...

Либертас - 12.01.2018

Министерството за култура ја информира јавноста дека по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, уште денес упати инспекциски надзор, којшто констатираше дека се длабоко пробиени ...

МК: Уште на МТВ се финансира шунд и неквалитет од домашната музичка продукција

+инфо - 11.01.2018

Министерството за култура бара објаснување околу конкурсите на МРТ за поддршка на домашната музичка продукција Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, ...

Роберт Алаѓазовски: Конкурсот на МРТ е незаконски...

Н.Македонија - 12.01.2018

Роберт Алаѓазовски: Конкурсот на МРТ е незаконски Министерот за култура Роберт Алаѓозовски изјави дека по добивањето на одлуките на МРТ по објавен конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, вчера упатил инспекциски надзор ...

Ристо Бомбата доби државни субвенции за 11 песни вредни 36.000 евра

Сакам да кажам - 11.01.2018

Композиторот, текстописец и аранжер Кристијан Габроски, познат како Ристо Бомбата, доби пари за 11 песни, пејачот и композитор Ѓорѓи Крстевски за четири, а пејачот и композитор Александар Ристовски- Принц за три од Македонската радио телевизија, ...

Алаѓозовски: Одлуките за субвенции на МРТ се незаконски

Макфакс - 12.01.2018

Министерството за култура, по добивањето на одлуките на МРТ по објавениот конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција , уште денес упати инспекциски надзор кој констатира дека длабоко се пробиени роковите за носење на овие ...

Ристо Бомбата доби државни субвенции за 11 песни вредни 36.000 евра

Република - 11.01.2018

Композиторот, текстописец и аранжер Кристијан Габроски, познат како Ристо Бомбата, доби пари за 11 песни, пејачот и композитор Ѓорѓи Крстевски за четири, а пејачот и композитор Александар Ристовски- Принц за три од Македонската радио телевизија, ...

Музичките субвенции под лупа на Министерството за култура

Слободен Печат - 11.01.2018

Македонската радио-телевизија донесе одлука да финансира нови 38 композиции како поддршка на домашната музичка продукција. Конкурсот е објавен на 30 јуни 2017 година, додека одлуката од комисијата на МРТВ била донесена на 5 јануари.

Конкурсот на МРТ е незаконски, одлуките ќе бидат поништени

Нова ТВ - 12.01.2018

Инспекцискиот надзор на Министерството за култура на одлуките на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција утврдил дека се длабоко пробиени роковите за носење на овие одлуки и согласно тоа, овие одлуки треба ...

Ристо Бомбата доби државни субвенции за 11 песни вредни 36.000 евра

Либертас - 11.01.2018

Композиторот, текстописец и аранжер Кристијан Габроски, познат како Ристо Бомбата, доби пари за 11 песни, пејачот и композитор Ѓорѓи Крстевски за четири, а пејачот и композитор Александар Ристовски- Принц за три од Македонската радио телевизија, ...

Под лупа одлуките на МРТВ и конкурсите за домашната музичка продукција

Вечер - 11.01.2018

Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, Министерството за култура информира дека минатата година беа извршени јавни консултации со повеќе засегнати страни од ...

Министерство за култура: МРТВ донесе незаконски одлуки за субвенционирање на домашни композиции

Стандард - 12.01.2018

Министерството за култура соопшти денеска дека по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, уште денес упатиле инспекциски надзор, којшто констатирал дека се длабоко пробиени ...

Министерството за култура ќе ги преиспитува музичките субвенции на МРТВ

Мета - 11.01.2018

Министерството за култура денеска соопшти дека ќе ја преиспита законитоста на одлуките на Македонската радио-телевизија (МРТВ) од 5 јануари за доделените субвеници за поддршка на домашната музичка продукција.

Алаѓозовски: Одлуките за субенции на МРТВ се незаконски

Sky - 12.01.2018

Министерството за култура, по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, уште денес упати инспекциски надзор, којшто констатираше дека се длабоко пробиени роковите за носење на овие ...

Под лупа одлуките на МРТ за музичките субвенции

Sky - 11.01.2018

Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТ по објавениот конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, Министерството за култура информира дека минатата година беа извршени јавни консултации со повеќе засегнати страни од ...

Алаѓозовски: Одлуките за субвенции на МРТВ се незаконски

Точка - 12.01.2018

Министерството за култура, по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, уште денес упати инспекциски надзор, којшто констатираше дека се длабоко пробиени роковите за носење на овие ...

Алаѓозовски: Конкурсот на МРТ за поддршка на домашната музика е незаконски

Слободен Печат - 12.01.2018

Министерот за култура изјави дека кога Министерството ги добило одлуките на МРТ по конкурсот објавен според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, упатил инспекциски надзор и било констатирано дека се пробиени роковите за носење на ...

Министерството за култура ќе ги преиспитува музичките субвенции на МРТВ

Либертас - 11.01.2018

Министерството за култура денеска соопшти дека ќе ја преиспита законитоста на одлуките на Македонската радио-телевизија (МРТВ) од 5 јануари за доделените субвеници за поддршка на домашната музичка продукција .

По објавата на Женски Магазин, Министерството за култура со став

Женски магазин - 11.01.2018

Со овие одлуки на МРТВ, објавени на 5 јануари годинава се создаваат дополнителни непредвидени финансиски импликации и долгови врз буџетот за култура. Во моментов, Министерството за култура ги анализира финансиските импликации со кои ќе се оптовари ...

МРТ дели субвенции незаконски- вели министерот Алаѓозовски

Женски магазин - 12.01.2018

Од страна на инспекцискиот надзор, раководството на МРТВ е предупредено дека се соочува со кривична одговорност поради овие незаконски донесени одлуки, со кои се создава штета по Буџетот и кои претставуваат злоупотреба и несовесно работење во ...

Министерството за култура ќе ги преиспитува музичките субвенции на МРТВ

Бриф - 11.01.2018

Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТВ по објавениот конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, од Министерството информираат дека минатата година биле извршени јавни консултации со повеќе засегнати страни од кои ...

Алаѓозовски: Музичките субвенции биле алатка за купување послушност на уметниците

Мета - 12.01.2018

Министерството за култура испратило инспектори во Македонската радио-телевизија (МРТВ) во врска со одлуките за субвенции за поддршка на домашната музичка продукција, кои констатирале дека роковите за носење на овие одлуки биле „длабоко пробиени“ и ...

Алаѓозовски: МРТ дели субвенции незаконски

Фактор - 12.01.2018

Од страна на инспекцискиот надзор, раководството на МРТВ е предупредено дека се соочува со кривична одговорност поради овие незаконски донесени одлуки, со кои се создава штета по Буџетот и кои претставуваат злоупотреба и несовесно работење во ...

Министерството за култура ќе ги преиспитува музичките субвенции на МРТВ

Локално - 12.01.2018

Министерството за култура денеска соопшти дека ќе ја преиспита законитоста на одлуките на Македонската радио-телевизија (МРТВ) од 5 јануари за доделените субвеници за поддршка на домашната музичка продукција .

Алаѓозовски: Музичките субвенции биле алатка за купување послушност на уметниците

Либертас - 12.01.2018

Министерството за култура испратило инспектори во Македонската радио-телевизија (МРТВ) во врска со одлуките за субвенции за поддршка на домашната музичка продукција, кои констатирале дека роковите за носење на овие одлуки биле „длабоко пробиени“ и ...

Министерство за култура ќе ги „преслуша“ субвенционираните песни од МТВ

Фактор - 12.01.2018

Министерството за култура ќе бара преиспитување на одлуката на МРТВ да додели илјадници евра за изработка на песни и спотови на македонски автори бидејќи подолг период апелираат да се промени законот за финансиска поддршка и додатно што со оваа ...

Алаѓозовски: Музичките субвенции биле алатка за купување послушност на уметниците

Локално - 12.01.2018

Министерството за култура испратило инспектори во Македонската радио-телевизија (МРТВ) во врска со одлуките за субвенции за поддршка на домашната музичка продукција, кои констатирале дека роковите за носење на овие одлуки биле „длабоко пробиени“ и ...

Министерство за култура иницира поништување на субвенциите за композиции

Локално - 12.01.2018

Министерството за култура ја информира јавноста дека по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, уште денес упати инспекциски надзор, којшто констатираше дека се длабоко пробиени ...

Министерствто за култура ќе ја преиспитува одлуката на МРТВ за доделување илјадници евра на македонските музички автори

еМагазин - 12.01.2018

Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, Министерството за култура ја информира јавноста дека минатата година беа извршени јавни консултации со повеќе засегнати ...

Алаѓозовски: Музичките субвенции биле алатка за купување послушност на уметниците

Sky - 12.01.2018

Министерството за култура испратило инспектори во Македонската радио-телевизија (МРТВ) во врска со одлуките за субвенции за поддршка на домашната музичка продукција, кои констатирале дека роковите за носење на овие одлуки биле „длабоко пробиени“ и ...

Министерството за култура ќе ги преиспитува музичките субвенции на МРТВ

Скопје инфо - 12.01.2018

Министерството за култура денеска соопшти дека ќе ја преиспита законитоста на одлуките на Македонската радио-телевизија (МРТВ) од 5 јануари за доделените субвеници за поддршка на домашната музичка продукција.

Инспекција во МТВ за делењето на пари за музика

Тера - 12.01.2018

Денеска во Битола, на прес-конференција министерот за култура, Роберт Алаѓозовски соопшти дека по добивањето на одлуките на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, министерството уште денес упати ...

Предложено е укинување на Законот за поддршка на домашната музичка продукција, ќе се преиспитуваат последните одлуки на ...

МКД - 12.01.2018

Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, Министерството за култура ја информира јавноста дека минатата година беа извршени јавни консултации со повеќе засегнати ...