TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Работни групи и очекувања за решавање на 25 годишниот спор за името

Алсат-М - 13.01.2018

Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема во јавноста во двете држави.

Катимерини: Македонското прашање е надвор од дипломатијата

Локално - 13.01.2018

Очигледно е дека напорите за решавање на „ македонското прашање “ ќе бараат вешто маневрирање, како дома така и на меѓународна арена. Имајќи ги предвид црвените линии, емоциите и конфронтирачката реторика со која се карактеризира политичката дебата, ...

Името, Ципрас и гарантира транспарентност на ГПЦ

Алсат-М - 12.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја уверуваше грчката црква дека ќе ги има во предвид нивните ставови во преговорите околу името. Грчките медиуми пишуваат дека ова е одговорот на премиерот кон цврстиот став на црквата дека не би прифатиле друга црква ...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

А1 On - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас: Државата е уставно одговорна за националните прашања...

Н.Македонија - 12.01.2018

Ципрас: Државата е уставно одговорна за националните прашања Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава ...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Макфакс - 12.01.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот без потпаднување во проблеми од минатото“, ...

Ципрас ја смирува Грчката црква - Во преговорите ќе гo внесе и црковниот аспект на името

Фактор - 12.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе со екстра остра реакција во која повика црквата да престане да им се меша во државните работи и да наметнува како тие ...

Работни групи и очекувања за решавање на 25-годишниот спор за името

ТВ21 - 13.01.2018

Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема во јавноста во двете држави.

Димитров и Коѕијас цел ден разговараа за името, далеку од очите на јавноста

Сител - 11.01.2018

Продолжува сегрегацијата во грчкото општество во моменти кога владата оптимистички најавува решавање на спорот за името на Македонија. Откако влијателната во општеството, Грчката православна црква одлучи да не поддржи решение во кое ќе се содржи ...

Во Грција се најавуваат масовни протести за преговорите за името

Канал5 - 11.01.2018

Пратениците на Независни Грци, коалициониот партнер во грчката влада, ќе учествуваат на протестите во Солун, закажани за 21 јануари – откри за солунското радио Фокус, пратеникот од партијата Костас Кацикис.

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Макфакс - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното издание на „Катимерини“, по повод ...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

CivilMedia - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Вечер - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Ципрас му одговори на архиепископот на ГПЦ за Македонија

Сител - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Телма - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Вечер - 12.01.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот без потпаднување во проблеми од минатото“, ...

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

+инфо - 12.01.2018

Грчката црква не ја прифаќа МПЦ за која смета дека е расколничка црква ниту прифаќа таа да се вика „Македонска црква“. Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе ...

Работни групи и очекувања за решавање на 25 годишниот спор за името...

Н.Македонија - 13.01.2018

Работни групи и очекувања за решавање на 25 годишниот спор за името Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема ...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Вечер - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното издание на „Катимерини“, по повод ...

Oфицијална Атина до цркват: Дали одлучивте да чекорите заедно со неноацистичката конструкција на Златна Зора?

Либертас - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Грчка црква: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

+инфо - 11.01.2018

Митрополитот Амвросиос од Митрополијата Калаврита и Егиалиа од полуостровот Пелопонез, за во петок попладне закажа вонреден состанок поради прашањето Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ...

Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Вечер - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Точка - 12.01.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот без потпаднување во проблеми од минатото“, ...

Ципрас ја смирува Грчката црква – Во преговорите ќе гo внесе и црковниот аспект на името

Тера - 12.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе со екстра остра реакција во која повика црквата да престане да им се меша во државните работи и да наметнува како тие ...

Работни групи и очекувања за решавање на 25 годишниот спор за името

Сител - 13.01.2018

Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема во јавноста во двете држави.

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

А1 On - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното издание на „Катимерини“, по повод ...

Грчката црква цврсто против терминот Македонија во конечното решение на спорот

Алфа - 11.01.2018

Терминот „Македонија“ ги скара грчката Влада и тамошната црква Терминот „Македонија“ ги скара грчката Влада и тамошната црква. Под наслов „Отворен фронт кон црквата“,„Катимерини“ пренесува ставови на грчкото МНР кои остро реагираа на вчерашното ...

Спорот за името ги судри грчката политика и црква

24 Вести - 11.01.2018

Грчкото МНР и Грчката православна црква се скараа поради спорот со името. Под наслов Владата и Црквата во судир поради ФИРОМ грчкиот весник Катимерни го пренесува ставот на грчкото министерство за надворешни во форма на неколку прашања: Дали ...

Атина отвори фронт со Грчката православна црква за името

Фокус - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Press24 - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Ципрас до грчката црква: Државата е уставно одговорна за националните прашања

еМагазин - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Работни групи за решавање на спорот - Името отвори нов „фронт", се вмеша и грчката црква

Press24 - 13.01.2018

Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема во јавноста во двете држави.

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Sky - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното издание на „Катимерини“, по повод ...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

МРТ - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните теми. Дали црквата чекори заедно со „Златна зора“? Ова се дел од прашањата и дилемите на извори од грчкото МНР, според „Катимерини“, по одлуката на Светиот синод на ...

Грчкото МНР со критики кон ставовите на грчката црква за прашањето за името

Р.С.Европа - 11.01.2018

Официјална Атина ја критикуваше грчката црква за нејзините ставови изнесени деновиве во однос на прашањето за името. Грчкото МНР за весникот „Катимерини“ остро ја коментира одлуката на Грчката православна црква, која по одржана дводневна седница го ...

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија...

Н.Македонија - 11.01.2018

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази ...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Канал5 - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Точка - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното издание на „Катимерини“, по повод ...

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Локално - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Алфа - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Локално - 12.01.2018

Црквата се меша со дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Црквата мора да одговори дали тоа оди рака под рака со Златна зора / екстремна националистичка партија.

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

А1 On - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Ципрас и порача на грчката црква дека во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Локално - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Грчката црква не може да прифати друга црква да го носи името Македонија

еМагазин - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Либертас - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Сител - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

МК News - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Грчката црква се изјасни: Не прифаќаме друга црква да го носи името Македонија

Телевизија Нова - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...