TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Синот на пациентот кој доби срце: Штом закрепне татко ми ќе се запознаеме со фамилијата Диневи

360 степени - 23.05.2020

Синот на 54-годишниот пациент кој е првиот на кому му беше трансплантирано срце во земјава, денеска изрази сочуство и благодарност до семејството на донорот – Емилија Динева. „Сакам да изразам големо сочуство до фамилијата и едно големо благодарам ...

Прва трансплантација на срце со која 54 годишен пациент ќе продолжи да живее нормално

Телма - 23.05.2020

Доцна по полноќ. 6 часа надчовечки напори, воодушевување, но и солзи, а потоа аплауз за срцето кое зачука додека градот спиеше. 54 годишен пациент доби донирано срце, а тимот македонски лекари успешно ја завршија првата трансплантација на клиниката ...

Прераната смрт на Емилија Динева донесе нова надеж за живот во три семејства

Frontline - 23.05.2020

Откако било констатирано дека кај настраданата нема мозочна активност по здобиените повреди, сопругот на починатата и двете деца, се одлучиле на хуман чекор за донирање на срцето на нивната сопруга и мајка.

Семејствата се тие што се херои во трансплантацијата

ММС - 23.05.2020

По ноќешната прва трансплантација на срце од донор, сите видовме, по реакциите, колку јавноста го прифати тоа тоа органодарителство. Докторката Маја Мојсова вака почна да го образложува приемот на веста што што ја обиколу државата.

Емилија Динева е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти

360 степени - 23.05.2020

Емилија Динева е жената донор, чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, откако го изгубила животот во сообраќајна несреќа. Голем број граѓани на социјалните мрежи изразуваат сочуство до семејството, посочувајќи ја Динева како херој.

Синот на човекот што доби срце: Семејството на Емилија да знае дека нејзиното срце уште чука

Фокус - 23.05.2020

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран.

(Фото) Емилија Динева е жената која почина во сообраќајка, а семејството ги донираше нејзиното срце и бубрези

еМагазин - 23.05.2020

Емилија Динева од Стар Дојран е жената која загина во сообраќајна несреќа, а чии што органи беа донирани за да се спасат тројца луѓе. Нејзиното срце беше донирано на 54-годишен пациент, кој долго чекал на ова.

Синот на пациентот на кого му беше трансплантирано срце изрази сочувство и голема благодарност на семејството на ...

AKO - 23.05.2020

Синот на Иван Огњановски, пациентот кај кого е донирано срцето при првата трансплантација во Македонија, Васил Огњановски, денеска во изјава за медиумите упати големо сочувство до фамилијата и голема благодарност затоа што со донирањето спасиле три ...

Емилија живееше среќен живот, ќе се гордееше што нејзините органи се донираа

Фокус - 23.05.2020

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите работи, уживаше во времето минато со семејството и пријателите.

Почит до семејството на донорот, но оваа фотографија е од Кина

Фактор - 23.05.2020

Слика која оригинална е направена во Кина и на која се гледа како медицински персонал сссе поклонува кон болнички кревет на кој очигледно има мртов пациент кружи денеска на социјалните мрежи.

ЖЕНА ХЕРОЈ: Емилија Динева го загуби својот, но нејзиното срце и бубрези спасија три животи

ММС - 23.05.2020

Она што денес јавноста го живее и се поклонува на лекарите е заслуга на Емилија Динева. За жал, тоа е жената која животот го загуби во сообраќајна незгода, но нејзиното срце и двата бубрега, кои се донираа ќе продолжат во животот на други луѓе.

Емилија Динева е жената донор која ја сплоти цела Македонија

Фокус - 23.05.2020

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти. Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

Општина Дојран планира признание за Емилија Динева – жената чиј живот згасна, но чие срце продолжи да дарува живот

365 - 23.05.2020

Емилија Динева од Стар Дојран е пoчинатата пациeнтка чиј живот прерано и тpaгично згacна, но им го продолжи животот на тројца наши сограѓани . Емилија замина, но нејзиното срце продолжи да чука, а денеска забрзано чука и срцето на целата македонска ...

Емилија Динева е жената чие срце и бубрези спасија три животи

Локално - 23.05.2020

Емилија Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца други луѓе. Таа го загуби својот живот во трагична несреќа. Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата ...

ФОТО: Ова е Македонката која загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи спасија ТРИ животи

Курир - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Семејството на трагично починатата Емилија Динева од Стар Дојран порача дека и други треба да го следат нивниот пример

AKO - 23.05.2020

45 годишната Емилија Динева вчера настрада во тешка сообраќајна несреќа по пад од мотор. Таа настрада по кобниот удар со главата во чешмата во дворот од семејната куќа, раскажуваат за ако.мк соседи на ова семејство од Стар Дојран.

Емилија, жената која за неполни 24 часа спаси три животи

Република - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголем херој е Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца ...

Емилија Динева загина во трагична несреќа, нејзиното срце и бубрези спасија три животи

Нетпрес - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Емилија Динева загина во трагична несреќа, нејзиното срце и бубрези спасија три животи!

Магазин - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

МАКЕДОНКАТА КОЈА СПАСИ ТРИ ЖИВОТИ: Емилија Динева трагично загина, но им подари живот на тројца други во Македонија

Денешен - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Како што објави Курир, Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе ...

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

Сител - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи,едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

4NEWS - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи,едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Која е жената донор која ја сплоти цела Македонија?

Вечер - 23.05.2020

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, пишува Фокус . Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

Жената донор која ја сплоти цела Македонија: Емилија Динева загина во трагична несреќа, нејзиното срце и бубрези ...

Точка - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

ФОТО: Ова е Македонката која загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи спасија три животи

Press24 - 23.05.2020

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

ЗБОГУМ ЗАСЕКОГАШ АНГЕЛУ: Загина возејќи мопед удирајќи во бетонска ограда!

Магазин - 23.05.2020

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите работи, уживаше во времето минато со семејството и пријателите.

Емилија Динева е жената чии срце и бубрези спасија три животи

+инфо - 23.05.2020

Емилија Динева е жената за која денеска зборува цела Македонија и и оддава почит. Таа е жената чии органи, срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца други луѓе. Таа го загуби својот живот во сообраќајна несреќа.

Емилија Динева е жената донор која ја сплоти цела Македонија

Либертас - 23.05.2020

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти. Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

Емилија Динева е жената која спаси три животи

Expres - 23.05.2020

Емилија Динева е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, откако го изгуби животот во сообраќајна несреќа. На социјалните мрежи, голем број граѓани изразуваат сочувство до семејството, а Динева го доби епитетот „херој“.

Емилија Динева од Дојран е донорот на органите, Голем човек, велат сите

МКД - 23.05.2020

43 – годишната Емилија Динева од Стар Дојран минатата недела направила сообраќајка со својот нов мопед. Трајно го повредила мозокот и од понеделникот се борела за живот. Но, таа не издржа и синоќа почина. Не почина, велат сите. Таа продолжи да живее.

Синот на човекот што доби срце: Семејството на Емилија да знае дека нејзиното срце уште чука

Мак. Весник - 23.05.2020

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран.

Синот на човекот што доби срце: Семејството на Емилија да знае дека нејзиното срце уште чука

Press24 - 23.05.2020

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран, ...

Емилија Динева е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти

24Инфо - 23.05.2020

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, објави „ Фокус “ Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, ...

Семејствата се тие што се херои во трансплантацијата

Скопје24 - 23.05.2020

По ноќешната прва трансплантација на срце од донор, сите видовме, по реакциите, колку јавноста го прифати тоа органодарителство. Докторката Маја Мојсова вака почна да го образложува приемот на веста што што ја обиколи државата.

Синот на човекот што доби срце: Семејството на Емилија да знае дека нејзиното срце уште чука

Слободен Печат - 23.05.2020

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран.

ПОЧИТ: Динева почина, а му даде смисла на животот

Фактор - 23.05.2020

Емилија Динева од Дојран е донорот на органите, со кои денес се изврши трансплантација на срце. 43 – годишната Емилија Динева од Стар Дојран минатата недела направила сообраќајна несреќа со својот нов мопед.

Синот на пациентот кој доби срце: Штом закрепне татко ми ќе се запознаеме со фамилијата Диневи

Курир - 23.05.2020

инот на 54-годишниот пациент кој е првиот на кому му беше трансплантирано срце во земјава, денеска изрази сочуство и благодарност до семејството на донорот – Емилија Динева. „Сакам да изразам големо сочуство до фамилијата и едно големо благодарам ...

Емилија Динева е починатиот донор чие срце и бубрези спасија три животи

Нова ТВ - 23.05.2020

Емилија Динева, жената која загина во сообраќајна несреќа, е починатиот донор чии срце и бубрези се донирани на тројца пациенти. По сообраќајната несреќа со мопед и бил повреден мозокот и од понеделникот се борела за живот.