TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Домашно топло чоколадо со јатки

Скопје инфо - 22.10.2021

Кога ноќите се ладни, а е доцна за кафе, тогаш топлото чоколадо е вашиот најдобар пријател. Состојки: 500 мл млеко 250 гр темно чоколадо Една лажичка мед Потпечени лешници и бадеми Рум Подготовка: Во топло млеко ставете го чоколадото, па медот и ...

Темното чоколадо ги намалува проблемите со срцето, крвниот притисок и шеќерот во крвта

Н.Македонија - 22.10.2021

Темното чоколадо се смета за здраво уживање, со 70 проценти или повеќе какао, богато со билни соединенија, наречени флавоноиди и флаваноли, кои се поврзани со помал ризик од срцеви заболувања и со други кардиоваскуларни придобивки.

Што ќе му се случи на телото ако секој ден јадеме темно чоколадо?

Кајгана - 22.10.2021

Јадењето вистинско темно чоколадо носи многу здравствени бенетифити. Но, треба да биде навистина темно, не мешано со млечно чоколадо и разно-разни ...

Најстариот рецепт за топло чоколадо

Нетпрес - 22.10.2021

Ова е најстариот рецепт за топла чоколада, што просто ќе го обожавате. 30 грама црна чоколада 1 лажица какао 2 децилитри млеко 30 шеќер Прстофат сол Подгответе го така што во мало тенџере ќе промешате чоколада, како, 1 децилитар млеко и мешајте на ...

Зошто треба да јадеме чоколадо?

Факултети - 21.10.2021

Љубителите на чоколадо може да воздивнат - истражувања покажуваат дека чоколадото е добро за здравјето, па дури и може да помогне при намалување на килограмите. Какаото е природен производ за кој е докажано дека помага против дебелината, срцевите ...