TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО: Кога и како треба да се користат заштитните маски за лице?

Локално - 25.03.2020

Многу луѓе ширум Азија носат маски за лице во обидот да се заштитат од „Ковид-19“. Во Европа и САД, тие се носат поретко, но многумина се прашуваат: Дали навистина треба да се носат за време на пандемијата? Ројтерс известува дека советот на ...

(ФОТО) Од српски пејачи до светски ѕвезди и политичари: Модерни маски во доба на коронавирус

Женски магазин - 25.03.2020

Во екот на пандемијата на коронавируот луѓето мора да се однесуваат одговорно. Затоа кога мора да се излезе надвор, неопходно е да се носи заштитна маска. Многу од познатите личности во светот во ваква ситуација не заборавија на модата, па маските ...

Повеќе општествено-одговорни компании донираат маски и други производи за Општина Куманово и за Болницата

Сител - 25.03.2020

Повеќе општествено-одговорни компании донираа маски за Општина Куманово и за Болницата, информираа од локалната власт и од Јавната здравствена установа. Градоначалникот Максим Димитриевски објави дека комапнија изработила 500 заштитни маски кои ќе ...

Направете заштитна маска за 3 секунди – потребни ви се само 2 работи

Gotvi.mk - 25.03.2020

За само 3 секунди направете заштитна маска. Потребни ви се само: хартиена салфета и две гумички. Она што треба да го знаете, е дека оваа маска треба да ја менувате често. Деталите за изработка погледнете ги во ВИДЕОТО во ...

Кумановска текстилна фирма почна со изработка на маски

Сител - 25.03.2020

Кумановска текстилна компанија почна со изработка на заштитни маски, информира денеска градоначаникот Максим Димитриевски. Максите ќе бидат дистрибуирани до граѓаните. –Благодарност до фирмата „БОСУТ“ Куманово која денеска почна со производство на ...

Независниот синдикат на полицијата обезбеди 300 маски за своите колеги во Куманово

Kumanovo News - 25.03.2020

- Маските се дезинфицирани и подготвени се за употреба за тие што се најпотребни, колеги кои се на терен. Почитувајте ги насоките од Министерството за здравство за да го намалиме ризикот од ширење на коронавирусот, да се заштитиме себе и останатите.

Делчевска фирма донираше пластични заштитни маски за потребите на инфективните болници во државата

Канал5 - 25.03.2020

Пластични заштити на лице изработени во делчевската фирма „Брегал" од денеска се дистрибуираат во инфективните болници во сите градови на државава. Досега се изработени над 200 вакви пластични заштити, но како што изјавија претставници на фирмата се ...

Првите 150 македонски 3Д печатени заштитни маски со визири се испорачани до докторите!

Иновативност - 25.03.2020

Првите 280 заштитни маски со визири за медицински работници испринтани на 3D принтери се направени. Околу 150 веќе се стерилизирани и испорачани во Инфективна клиника, Клиниката за гинекологија и акушерство, Ургентниот центар при Клиничкиот центар ...

Штитат ли домашно направените маски од коронавирус?

Pedijatar.mk - 25.03.2020

Единствената маска која е признаена како ефикасно заштитно средство од страна на Центарот за контрола и превенција на болестите на САД е маската N95. Маските направени во домашни услови може да послужат единствено како заштита од допирање на лицето ...

Добавувачите на автоиндустријата изработуваат заштитни маски

Automedia - 25.03.2020

Голем број фирми ширум светот целосно го запреа или го намалија производството поради вирусот корона. Некои од нив почнаа со производство на заштитна опрема, меѓу нив има и големи добавувачи на автомобилските фабрики.

Македонски ентузијасти преку 3D принтање создаваат и донираат визир маски

Студенти - 25.03.2020

Фејсбук групата „ 3D принт Медицинска Опрема “ е платформа во која неодамна се собраа неколку македонски ентузијасти кои самостојно печатат визир маски и медицинска опрема која подоцна ќе ја подаруваат на здравствените институции во државава.

Во првиот ден волонтерите испринтаа 280 визири и 150 штитници со 3Д принтер

IT.mk - 25.03.2020

Спречувањето на Ковид-19 за поголемиот број од нас бара единствено да останеме дома, но на дел од луѓето ова не им е доволно. Над 250 доктори и дизајнери се организираа и започнаа да печатат маски за заштита на медицинските лица.

Мобилни тимови започнаа со дистрибуција на средства за заштита

Вечер Прес - 25.03.2020

Мобилни екипи составени од вработени во Општина Делчево започнаа со дистрибуција на средствата за заштита. Средствата се собрани од донацијата од Општина Делчево и делчевски фирми. – Донацијата се состои од маски и дезинфициенси, а таа се ...

Браво херои! Македонци изработуваат визири за заштита на медицинските лица

Црнобело - 25.03.2020

Некои луѓе од Македонија земаат активно учество во борбата со корона вирусот, како знаат и умеат. Секоја чест! Покрената е одлична акција за производство на визири, кои ќе ги заштитат нашите медицински лица во борбата со корона вирусот.

Лекар открива како правилно се користи маската: Ова никако не смеете да го правите!

Убавина и Здравје - 25.03.2020

Маските содржат заштитни обвивки и материјали што го намалуваат ризикот да вдишите патоген Маските се заштита од коронавирусот, на првенствено за луѓето што се веќе заразени со КОВИД-19, за да не го шират на другите.

Доставени 1.700 заштитни маски во здравствениот дом и локалните институции во Крива Паланка

MakPress - 25.03.2020

Првите 1.700 заштитни маски, донација од конфекции во Крива Паланка денеска се доставени во локалната самоуправа и во здравствениот дом „Димитар Арсов“. -Општината ги доби маските и истите се поделени на вработените во локалната самоуправа, во ...

Кумановската болница засега има доволно заштитна опрема

Кумановски м. - 25.03.2020

Општа болница Куманово засега има доволно заштитна опрема за своите вработени, вели директорката Снежана Захариева. Како што посочи таа, со моменталните залихи може да се издржат недела-две и бидејќи станува збор за потрошен материјал, од повеќе ...

Компанија од Куманово бесплатно изработува маски за општината

Кумановски м. - 25.03.2020

Кумановската текстилна компанија „Босут“ од денеска започна со производство на поголема количина заштитни маски кои ќе бидат донација за општината, која подоцна бесплатно ќе ги доставува до граѓаните.

Аптеките во Србија добија 2,5 милиони маски, стигаат уште 6,5 милиони

Макфакс - 25.03.2020

Аптеките во Србија добија 2,5 милиони хируршки маски, а во наредните денови ќе добијат уште 6,5 милиони. Распределбата на заштитните маски во аптеките низ Србија почна утрово, пришто во првиот круг набавени се 2,5 милиони маски од Кина, соопшти ...

Општина Гевгелија обезбеди заштитни маски за граѓаните

Либертас - 25.03.2020

Активисти на едно граѓанско здружение денеска во центарот на градот на граѓаните им ги делат осумте илјади заштитни маски што Општина Гевгелија ги доби како донација од валандовската конфекција „Дока текстил“.

Луксузни модни брендови ќе прават хируршки маски

Сакам да кажам - 25.03.2020

Модните брендови „Ив Сен Лоран“ и „Баленсијага“ ќе ги искористат своите погони за да прават хируршки маски место луксузна облека во периодот кога светот се бори со пандемијата на коронавирусот.

Владата распиша тендер за набавка на заштитни маски

+инфо - 25.03.2020

Владата распиша тендер за набавка на заштитни маски. Според огласот дневно ќе се набавуваат по 2.000 заштитни маски за повеќекратна употреба. Повикот трае 24 часа односно понудите треба да бидат доставени најдоцна до 26.03.2020 година до 15.30 часот.

Влада: забрана за јавен сообраќај во Куманово, набавка на 2.000 маски дневно

Р.С.Европа - 25.03.2020

Владата на вчерашната седница реши да ја дополни одлуката за забрана и посебен режим на движење со тоа што во иднина ќе има забрана за влез и излез од и во општина Куманово за градски и меѓуградски патнички и железничкиот патнички јавен превоз.

Занаетчиската комора и кумановската фирма ТИ-ДИ ФЕШН донираа 500 заштитни маски

Kumanovo News - 25.03.2020

За донацијата се заблагодари градоначалникот Максим Димитриевски. - Оваа донација ќе биде користена за заштита на тимовите за дезинфекција и припадниците на МВР и здравствените работници од нашите здравствени установи кои работат на територија на ...

Нема маски во аптеките, ракавици само во некои

ТВ21 - 24.03.2020

Поради ширењето на вирусот Ковид-19, медицинските маски и ракавици станаа најбараните производи во земјава. -Борбата со коронавирусот се чини дека предизвика дефицит на ракавици и маски во Северна Македонија.

Како Германија загуби 6 милиони заштитни маски... во Кенија?!

Deutsche Welle - 24.03.2020

Германската царинска служба се обиде да открие каде се загубија 6 милиони заштитни маски, кои беа нарачани за протекција на здравствените работници од коронавирусот. И во Белгија претходно се случи нешто слично.

Владата ќе набавува по 2.000 маски дневно додека трае вонредната состојба

360 степени - 24.03.2020

Одлука за интервентна набавка на заштитни маски од домашни производители донесе владата на денешната седница. Со уредбата што е донесена за оваа цел е предвидена набавка на минимум по 2.000 маски дневно, во периодот на траење на вонредната состојба, ...

Германската војска изгубила шест милиони заштитни маски

МКД - 24.03.2020

Германската војска изгубила шест милиони заштитни маски на аеродромот во Најроби, престолнината на Кенија, изјави портпаролот на германското министерство за одбрана. Како што јавува Си-ен-ен , германската војска ги нарачала маските од неименувано ...

Владата интервентно набавува заштитни маски

Centar - 24.03.2020

Владата денеска усвои и Уредба со законска сила за интервентна набавка на заштитни маски со цел спречување на последиците од корона вирусот (covid-19) за време на вонредна состојба, според која, Законот за јавните набавки (“Сл.Весник на РМ бр.24/19) ...

Како Путин го реши проблемот со поскапувањето на заштитните маски? ВИДЕО

+инфо - 24.03.2020

Државниот врв на Русија деновиве одржа вонреден состанок на кој се дискутираше за коронавирусот, но и за проблемот со аптеките кои двојно ги зголемија цените на заштитните маски. Како што беше констатирано на состанокот, цената на заштитните маски ...

„Ќе има за сите!“ - направени и доставени првите 300 заштитни маски со визири за медицинските работиници

Точка - 24.03.2020

По иницијатива на дизајнери, доктори и сопственици на 3D принтери, почнаа да се изработуваат заштитни маски со визири за медицинските работници направени на 3D принтери. Несебичната поддршка на граѓаните се иницираше на Фејсбук група во која ...

ФОТО: Маски за лице, но можеби и не…

Sport M - 24.03.2020

Поранешната светска и европска шампионка во бодифитнес, Јулија Ушакова, ги шокираше своите фанови со фотографијата објавена на нејзиниот Инстаграм профил. Имено, во време кога владее пандемија со коронавирусот и кога сите се трудат да најдат ...

Филипче: Има над 20.000 заштитни маски кои се резерва за јавно здравствените институции

+инфо - 24.03.2020

Имаме голема резерва заштитни маски во рамките на Министерството за здравство. Имаме над 20.000 заштитни маски, кои се како резерва за јавно здравствените институции, истакна попладнево министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Доставени првите 300 заштитни маски за медицинските работници во ГОБ „8 Септември” (ФОТО)

Слободен Печат - 24.03.2020

Поради запазување на медицински протокол и препораките за справување со Корона вирусот, а во сорабтока со клиниките, првата количина од 315 маски беа денес доставени во ГОБ “8-ми септември” на стерилизација, а подоцна и на официјална прераспределба ...

Ивановски: Договорив донација на маски од Кина, потребно е само да се контактира кинеското МНР

Фактор - 24.03.2020

Филип Ивановски, млад Македонец кој има завршено магистерски студии на Универзитетот во Торонто и во 2014 година бил дел од канадската делегација на Самитот за Економска Соработка на Азија-Пацификот во Пекинг, тврди дека преку свои лични контакти ...

Ако ставите позајмена маска на лице е исто како да сте ставиле туѓи гаќи на уста

ММС - 24.03.2020

Маските секако дека служат за заштита, но највеќе за луге кои веќе имаат некоја инфекција за да не ја рашират на другите. Тие содржат заштитни премази и материјали кои го намалуваат ризикот да вдишите патоген, а мора да бидете и стерилизирани пред ...

Две конфекции од Крива Паланка ќе донираат 3.500 маски за локалните институции и болницата

Либертас - 24.03.2020

– Околу три илјади заштитни маски за повеќекратна употреба изработуваат две конфекции од Крива Паланка кои ќе бидат донирани во општината, за локалните институции и Здравствениот дом од градот.

Делчевски фирми во акција за изработка на заштитни маски

Канал5 - 24.03.2020

Делчевски фирми експресно одговорија на повикот на општина Делчево и се вклучија во набавката и изработката на платнени маски за лице за потребите на граѓаните во насока на заштита од заразата од КОВИД-19.

Германската војска изгуби 6 милиони маски на аеродром

Макфакс - 24.03.2020

Министерството за одбрана на Германија соопшти дека војската изгубила дури 6 милиони заштитни маски на аеродромот во Најроби, главниот град на Кенија. Според „Си-ен-ен“, на барање на Министерството за здравство, Министерството за одбрана нарачало ...

Путин против кризните профитери (ВИДЕО)

МКД - 24.03.2020

На неодамнешна седница на владата на Русија, на која се расправало за пандемијата на коронавирусот, се отворило и прашањето за проблемот со аптеките што од почетокот на кризата ги зголемиле цените на заштитните маски за лице.

Во Србија граѓаните ќе се информираат и преку Вибер, дозволен увоз на заштитни маски

А1 On - 24.03.2020

Граѓаните на Србија ќе можат да се информираат преку Вибер за актуелностите поврзани со вонредната состојба во борбата против коронавирусот, соопштија од српското Министерство за труд, вработување и социјални работи.

НЕВЕРОЈАТНО: Германија изгуби 6 милиони заштитни маски на аеродромот во Кенија!

Магазин - 24.03.2020

Германската војска изгуби шест милиони заштитни маски на аеродромот во Најроби, главниот град на Кенија, соопшти портпаролот на германското Министерство за одбрана. Германското Министерство за одбрана нарача маски од неименувано трговско ...

Шест милиони заштитни маски, наменети за Германија, исчезнале на аеродром во Кенија

ТВ21 - 24.03.2020

Шест милиони заштитни маски, кои биле наменети за Германија, исчезнале на аеродром во Кенија, пишува денеска весникот „Шпигел“. Маските биле порачани од германската армија и требало да пристигнат во земјата на 20 март.

Турција ќе ги преземе фабриките за заштитни маски кои ја складираат стоката за време на криза

Денар - 24.03.2020

Турските власти извршиле рација во фабрики на индивидуални производители на заштитни маски, обвинувајќи ги дека ги чуваат поради остварување профит за време на пандемијата коронавирус, а сега им се закануваат со преземање, односно национализација на ...

(ВИДЕО) Истражување: зошто ги нема, а и ако ги најдете се поскапи – маските, средствата за дезинфекција, ракавиците

360 степени - 24.03.2020

Коронавирусот доведе до вонредна состојба, а потоа и полициски час во земјава. Примарната здравствена криза сепак повлече и други секундарни, како на пример недостаток на средства за заштита. – Добар ден.

Баба Златка од соседството, на 80 години, бесплатно шие маски и ги подарува на луѓето

Нане - 24.03.2020

Да внесеме малку позитивност и да не заборавиме дека во секоја лоша ситуација, постои добро, кое и на крај победува. Следната приказна е доказ дека сè уште постојат луѓе со огромно срце кои сакаат да помагаат.

Секој петти жител на планетава е во изолација поради коронавирус

ТВ21 - 24.03.2020

Потрагата по маски, респиратори и друга медицинска опрема ги зафати Европа и Америка бидејќи повеќе од 1,5 милијарди луѓе – или една петтина од светската популација – им е наредено да останат дома за да се обидат да го спречат ширењето на ...

Криминалците тријат раце од продажбата на заштитни маски и дезинфициенси

Н.Македонија - 24.03.2020

Во услови кога коронавирусот буквално демне на секој чекор, бројката на заразени никако да опадне, а смртните случаи се зголемуваат, забележлив е недостигот од заштитни маски, кои не може да се најдат во слободна продажба речиси никаде.

Дизајнерката Крешнике Иљази произведе и дистрибуираше 1.400 заштитни маски

Мета - 24.03.2020

Во моментот кога вестите дека има недостиг од заштитни средства во македонските аптеки ги преплавија медиумите, модната дизајнерка од Тетово, Крешнике Иљази заедно со нејзиното семејство одлучија да направат нешто за да помогнат во однос на ...

Маски место облека : Ношпал како Balenciaga и YSL

Независен - 24.03.2020

Дизајнерот Александар Ношпал сподели на социјалните мрежи дека од денес ќе прави маски за подарок бесплатно и во сите бои. Со овој солидарен гест македонскиот дизајнер се приклучува кон луксузните модни куќи ширум светот кои место со облека и ...