TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Huawei оствари рекордна заработка и покрај санкциите од САД

Кумановски м. - 15.01.2020

Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei Technologies објави дека оствари рекордна заработка во 2019 година, и покрај бурната година во која САД и нејзините сојузници го ставаа на црната листа.

iPhone 9 ќе биде поевтин смартфон со поголем дисплеј

Телефони.мк - 14.01.2020

Apple долгоочекуваниот смартфон во средната класа со пониска цена најверојатно ќе го материјализира како iPhone 9 кој ќе има поголем дисплеј од неговиот претходник iPhone 8, а наместо Touch ID скенер за отпечатоци ќе има само Face ID.

OnePlus потврди дека следниот смартфон на компанијата ќе има 120Hz екран

USB - 14.01.2020

Во текот на CES 2020 саемот во Лас Вегас, Извршниот директор на One Plus, Пит Лау потврди дека следниот премиум смартфон на компанијата (веројатно OnePlus 8), ќе има екран со освежување од 120 Hz.

Xiaomi Mi A2 ја доби надградбата со Android 10

Телефони.мк - 14.01.2020

Xiaomi ја стартуваше софтверската надградба за смартфонот од средната основна класа Xiaomi Mi A2 кој сега стигнува до најновата верзија на оперативниот систем Android 10. Xiaomi Mi A2 со новиот софтвер на Android 10 ќе добие повеќе избор на Dark ...

Џонсон им одговори на оние кои би го забраниле Huawei: „Дали имате алтернатива?“

Денар - 14.01.2020

Премиерот на Велика Британија за BBC изјави дека не сака да ја загрози безбедноста на земјата, но дека застапниците кои го забрануваат Huawei мора да излезат со алтернативни решенија. Британската јавност заслужува да има пристап до најдобрата можна ...

OnePlus 8 Pro ќе пристигне со 12GB RAM и Android 10

USB - 13.01.2020

Откако оствари голем успех со OnePlus 7 серијата телефони, OnePlus сега се подготвува за објава на OnePlus 8 моделот. Компанијата обично своите уреди ги претставува во вториот квартал од годината, а сега претстојниот OnePlus 8 Pro се појави на ...

Кој телефон на преклоп најдобро се продава?

Денар - 13.01.2020

Mate X, преклопниот телефон на Huawei кој во ноември е лансиран во Кина, се продава многу добро. Иако цената му е околу 2.400 долари и покрај фактот дека е достапен само во Кина, месечно се продаваат повеќе од 100.000 примероци.

Кој преклопен смартфон најдобро се продава?

USB - 13.01.2020

Преклопниот смартфон на Huawei, Mate X кој во ноември беше лансиран во Кина, се продава многу добро. Иако цената му е околу 2.400 долари и покрај фактот дека е достапен само во Кина, месечно се продаваат повеќе од 100.000 примероци.

Британскиот премиер на оние кои го забрануваат Huawei им порача дека мора да имаат алтернатива

Вечер - 14.01.2020

Премиерот на Велика Британија за BBC изјави дека не сака да ја загрози безбедноста на земјата, но дека застапниците кои го забрануваат Huawei мора да излезат со алтернативни решенија. Британската јавност заслужува да има пристап до најдобрата можна ...