TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На штадови од Левица прашувале што ќе им дадат за да се потпишат за Ванковска: Ќе се помачиш, ама нема да собираш ...

Скопје1 - 27.02.2024

Билјана Ванковска, која собира потписи за да биде претседателски кандидат од Левица, посочува дека на нивните штандови доаѓаат луѓе кои прашуваат: „што давате за потпис?“. Таа потоа додава дека ќе се помачи, ама нема да собира потписи со пари.

Ванковска собра повеќе од 1000 потписи само во Битола

Антропол

ЗАЕДНО ИМААТ СОБРАНО ЕДВАЈ 300 ПОТПИСИ Кои се четворицата кандидати за претседател со досега најслаба поддршка од граѓаните?!

+инфо

Кои се четворицата кандидати за претседател со најмалку потписи, а со големи ветувања?

МКД

Димитриевски, Таравари и Ванковска блиску до целта во трката за потписи

Телма

По Османи кој ја надмина бројката од 10.000 потписи, Димитриевски наближува до потребната граѓанска поддршка

24Инфо

Димитриевски стигна до 8.400 потписи, Ванковска до 6.200

Независен

Кумановски м. Фактор 360 степени 24 Вести А1 On Скопје1 Антропол Вечер Прес

Османи и Таравари ги собраа потребните потписи и официјално влегоа во трката за претседател

ТВ21 - 27.02.2024

Сега е извесно дека во трката за Претседател влегоа двајцата кандидати Албанци, Бујар Османи од ДУИ и кандидатот од опозицискиот блок ВРЕДИ, Арбен Таравари. Тие успеаја да ги соберат потребните 10.000 потписи.

Трговија со она што е мое, исто како да е негово!

Република

Томе тактизира, Бујар прв до врв!

Вечер Прес

ДУИ условуваат, СДСМ одбиваат уцени, само Вевчанци нудат Господин за претседател

Телма

Oсмани ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска блиску до 10.000 потписи

Канал5

Османи ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска близу до 10 000 потписи за влез во претседателската трка

360 степени

ЕВЕ КОЛКУ ПОТПИСИ ДОСЕГА СОБРАА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ - кој ќе успее да влезе во трката за шеф на државата

Фактор

Локално 360 степени Слободен Печат еМагазин Скопје1 Фокус Press24 Lider

Мицкоски: Очекував кандидатите побрзо да ги соберат потписите

Press24 - 27.02.2024

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во Тема на денот на ТВ Сител кажа дека очекувал подносителите на иницијативи за собирање на 10.000 потписи за и официјално да може да влезат во претседателската трка, да ги соберат ...

Мицкоски: Гледаме некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

Опсервер

Партијата Десна ја поддржа Зорица Цветковска во собирањето потписи за претседателска кандидатура

Телма

„ОВА СЕ ПОСЛЕДНИ ИЗБОРИ НА КОИ СДСМ ПРЕДЛАГА КАНДИДАТ СО ПОТПИСИ ОД 30 ПРАТЕНИЦИ“ Веќе никогаш нема да имаат толку многу пратеници, вели Апасиев

+инфо

Апасиев: Последни избори за СДС на кои не собираат потписи

Антропол

Мицкоски тврди дека некои претседателски кандидати купуваат потписи

Независен

Мицкоски: Кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

Курир

4NEWS Фокус Република Слободен Печат Скопје1 24Инфо Денешен Lider

Господин, бизнисмен и инспекторка - тројца кандидати за претседател со најмала поддршка

Deutsche Welle - 27.02.2024

Еден ден откако започна собирањето потписи, Томе Николоски најави бојкот и прекин на кандидатурата. Тој е единствен на листата кој нема ниту еден потпис за поддршка. Тројца од кандидатите вкупно имаат 304 потписи „Поречани ајде сите заедно за ...

Османи потврден кандидат, ДУИ уценува со избор на претседател во Собрание за состав на влада

24 Вести

Кој колку потписи собрал во Битола денеска до 13 часот!

Тера

Кандидатите за претседател во трка за потписи - Бујар Османи најблиску до целта

Deutsche Welle

Во ПО на ДИК во Охрид се собираат потписи за десет кандидати за претседател, досега собрани околу 400 (обновено)

OhridNews

Никој од кандидатите за претседател се уште ги нема собрано потребните 10 илјади потписи, досега се потпишале 24.830 граѓани

Скопје инфо

Бујар Османи води: Колку потписи до сега имаат собрано претседателските кандидати

Press24

ТВ21 МКД Бриф Кајгана Слободен Печат Н.Македонија Сител Канал5

Kаде и кога граѓаните можат да депонираат потписи за претседателските кандидати?

Сител - 26.02.2024

Вкупно единаесет лица се дел од битката за собирање на 10.000 потписи од граѓаните, за да може да ја трчаат претседателската трка. Вело Марковски, професорката Билјана Ванковска а и актуелниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски си определиле ...

ВАНКОВСКА, МАРКОВСКИ И ЈАКИМОВСКИ СОБИРААТ ПОТПИСИ НА НОТАР: За потпис во канцеларија се наплаќа 150 денари, трошокот може да биде или на партијата или на граѓанинот

Фактор

Потпис за кандидат за Претседател кај нотар ќе ве чиини 150 денари

Press24