TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон: Го избегнавме најлошото, заедно ќе го обновиме Нотр Дам (ВИДЕО)

МКД - 16.04.2019

„Најлошото е избегнато и ние заедно ќе го обновиме Нотр Дам“, рече францускиот претседател Емануел Макрон од пред полууништената катедрала, најавувајќи меѓународна кампања за собирање финансиски средства. „Ќе се обратиме до најголемите таленти...

Реакции по страотниот пожар во катедралата Нотр Дам

+инфо - 16.04.2019

– Страшната вест за пожарот што ја опустоши катедралата Нотр Дам, симболот на христијанството во Франција и светот, во Светата столица е примена со шок и тага, истакна Џизоти. Тој додаде дека молитвите на Ватикан се со француските католици, ...

ВИДЕО: Париз е обезличен велат очевидците во неверување

А1 On - 16.04.2019

Толпите изненадени парижани и туристи – некои плачеа, други се молеа – гледаа ужасно во центарот на Париз додека пламенот ја зафаќаше катедралата Нотр-Дам. Воздишки и плач од неверување го исполни Париз.

Париз шокиран додека пожарот ги голташе кулите на Богородичината црква

МКД - 15.04.2019

Француските пожарникари во понеделникот се тркаа да ја спасат катедралата Нотр Дам во Париз, откако џиновски пожар почна да ја пустоши, заканувајќи се да ја срамни со земја и да го збрише вековното наследство.

Има ли надеж за Нотр Дам? Во гасењето на пожарот тешко повреден еден пожарникар

ТВ21 - 16.04.2019

Дури 400 пожарникари се бореа со огнената стихија која ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз. И натаму се проценува штетата, која секако е недоместлива, со оглед дека главната кула е падната.

Макрон: Ова е ужасна трагедија, но повторно ќе ја изградиме катедралата Нотр Дам

Либертас - 16.04.2019

Францускиот претседател го нарече пожарот што ја уништи катедралата Нотр Дам „ужасна трагедија“. Тој додаде дека најлошото сепак, било избегнато. – Она што се случи е очигледно ужасна трагедија…Пожарникарите покажаа исклучителна храброст, ...

Пожарникарите за Нотр Дам: големиот оган е под контрола, Макрон вети дека ќе биде обновена катедралата

Телма - 15.04.2019

Пожарникарските служби изјавуваат дека пожарот нема да ја уништи целата катедрала Нотр Дам и структурата ќе биде спасена. Еден пожарникар е повреден во акцијата, но со оглед на комплицираноста на ситуацијата успех е тоа што веќе се совладани ...

Нотр Дам спасена од целосно уништување, пожарникар сериозно повреден

Сакам да кажам - 15.04.2019

Главната структура на катедралата Нотр Дам во Париз, едно од обележјата на Париз, е спасена и зачувана, потврди шефот на пожарникарите, но медиумите објавија дека еден пожарникар е сериозно повреден.

Нотр Дам „спасен од тотално уништување“, еден пожарникар сериозно повреден

МКД - 15.04.2019

Двете предни кули на Нотр Дам се спасени, соопшти противпожарната служба. Еден пожарникар е сериозно повреден во пожарот што за неколку часа ја голтна Богородичината црква во Париз. Конструкцијата на Нотр Дам е „спасена од целосно уништување“, рече ...

Шокантни сцени кои им го скршија срцето на Французите: Светот остана без христијанското богатство старо осум векови

Точка - 16.04.2019

Париската катедрала „Нотр Дам“ денес беше зафатена од катастрофален пожар кој го сруши покривот, историската кула и однесе во неповрат бројни знаменитости – светско културно богатство. „Ужасна загуба за градот и цела Франција“, изјави накратко ...

Макрон: Повторно ќе ја изградиме катедралата Нотр Дам

AKO - 15.04.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, беше покрај катедралата Нотр Дам во Париз, во најтешките моменти кога таа гореше. Пожарот е ставен под контрола, а Макрон изјави дека целата своја енергија ќе ја вложи во повторната изградба на оваа ...

(ВО ЖИВО) Пожарникари: Нотр Дам нема да се урне, структурата сочувана

Либертас - 15.04.2019

– Можеме да сметаме дека структурата на Нотр-Дам е спасена и зачувана во целост, изјави генералот Жан-Клод Галет, командант на Бригадата на пожарникари во Париз. -Пожарот сега е со намален интензитет, појасни францускиот државен секретар за ...

Трошка надеж: Нотр Дам нема да се урне, сочувана е структурата

Вечер - 15.04.2019

Сега со сигурност можеме да кажеме дека структурата на Нотр Дам е сочувана од целосно уништување, изјави претставник на пожарникарската служба која се бори со огромниот пожар кој ја зафати познатата катедрала.

Историчарка: Ова беше омилена, но секогаш запуштена и неодржувана црква

Вечер - 15.04.2019

Богородичната црква во Париз, разорена од огромниот пожар што ја зафати камбанаријата во понеделникот пре очите на шокираните и беспомшни париани и бројните туристи, беше една од најомилените но сепак една од најзапуштените цркви со векови, вели ...

Пожарот во Нотр Дам снимен со полициски дрон (ФОТО)

МКД - 15.04.2019

Џиновски оган ја пустоши познатата катедрала Нотр Дам во центарот на Париз, заканувајќи се да го уништи целото ремек-дело и скапоценостите во него. Еве како изгледа катедралата снимена со беспилотно летало на француската полиција.

Пламените јазици на Нотр Дам во Париз

Р.С.Европа - 15.04.2019

Катедралата Нотр Дам, едно од обележјата на Париз ја зафати пожар, а падна и покривот на главната кула. Причината засега не е позната, но се верува дека пожарот е поврзан со реновирањето на катедралата.

Пожарникари: Нотр Дам нема да се урне

Макфакс - 15.04.2019

Пожарникари кои се вклучени во гаснење на пожарот во катедралата Нотр Дам изјавија дека структурата на објектот е спасена и дека нема да се урне. „Сега со сигурност можеме да кажеме дека структурата на Нотр Дам е сочувана од целосно уништување“, ...

Париз и Франција силно погодени од пожарот на катедралата Нотр Дам

24 Вести - 15.04.2019

Голем пожар избувна во познатата катедрала Нотр Дам во Париз. Огнената стихија која ја зафати една од најпознатите знаменитости во главниот град на Франција ги уништи покривот и главната купола , како и целата внатрешност како објектот.

Нотр Дам не смее да се гаси со хеликоптери за да не се урне- за локализирање на пожарот клучен следниот час

Телма - 15.04.2019

Од противпожарната служба информираат дека се клучни следните 90 минути за да се локалозира пожарот за да се спаси тоа што останало. Во гасненењето на пожарот на катедралата Нотр Дам во Париз се вклучени повеќе од 400 пожарникари и возила.

Шефот на пожарната служба на Париз: Следните 90 минути критични за Норт Дам

Вечер - 15.04.2019

Следните 90 минути се критични за Нотр Дам, соопшти главниот командир на противпожарната служба на Париз. – Ризикот е ако падне големата камбана. Ако се случи тоа, ќе се урне и кулата. Имаме луѓе надвор и внатре во катедралата изјави Жан -Клод Гале.

Добра вест: сите уметнички дела се спасени, Круната од трње, светите реликвии

МКД - 15.04.2019

Свештеник од катедралата Нотр Дам тврди дека сите скапоцени артефакти и уметнички дела се спасени од историската зграда. Николас Делесал на Твитер напиша: „Добра вест: сите уметнички дела се спасени.

Французите во солзи го гледаат исчезнувањето на катедралата Нотр Дам во Париз (ВИДЕО)

Канал5 - 15.04.2019

Веќе со часови гори катедралата Нотр Дам во Париз , а чадот се гледа речиси од целиот град. Илјадници излегоа на улиците на Париз и во солзи гледаат како огнот го голта еден од најголемите историтски споменици на Франција.

Повеќе од 400 пожарникари со часови се борат со пожарот во Нотр Дам, гаснење од воздух е невозможно

Вечер - 15.04.2019

Повеќе од 400 пожарникари го гаснат огромниот пожар што ја зафати катедралата во Париз, соопшти париската пожарникарска служба и додава дека се работи за гаснење на многу тежок пожар. Додека се гасне пожарот се слуша француската химна, а насобраниот ...

Пожарот во Нотр Дам не може да се гаси со авиони оти ќе се урне катедралата

Сакам да кажам - 15.04.2019

Катедралата Нотр Дам, едно од обележјата на Париз, гори веќе три часа, а од пожарот по еден час падна и покривот на главната кула. Француските властите велат дека се користат сите можни начини за да се совлада пожарот освен авиони.

Француските пожарникари: Не сме сигурни дека можеме да го запреме огнот

МКД - 15.04.2019

Француските пожарникари велат дека „не се сигурни“ дали пожарот во Нотр Дам може да биде запрен, пренесе Франс прес. Француските пожарникари изразија сомнеж дека може да се запре катастрофалниот пожар во катедралата Нотр Дам и не исклучуваат дека ...

„Сè гори, ништо нема да остане од конструкцијата“ (ВИДЕО)

МКД - 15.04.2019

Голем пожар попладнево го зафати покривот на катедралата Нотр Дам, во центарот на француската престолнина, уривајќи ја шпицастата кула и испраќајќи густ облаци чад кон синото небо, додека туристите и парижаните вџашено гледаат од улиците под неа.

Нотр Дам ги преживеала двете светски војни без да биде оштетена

Gostivarpress.mk - 15.04.2019

Катедралата Нотр Дам, која вечерва гори во срцето на Париз преживеала две светски војни без позначајни оштетувања. Последен пат кога претрпела поголемо оштетување било за време на радикалната фаза од Француската револуција (1789-1799 година), а била ...

Уништена е целата внатрешност на Нотр Дам од 12 век

Нова ТВ - 15.04.2019

Катедралата Нотр Дам во Париз е уништена од огромниот пожар што го уништи ова вековното обележје. Пожарникарите се обидуваат да го изгаснат огнот, кој според полицијата започнал одеднаш и бил предизвикан од извршувањето градежни работи на една од ...

Французите во солзи: Изгоре симболот на Париз, повеќе ништо нема да биде исто

Вечер - 15.04.2019

Стотици жители на француската метропола во ужас го гледаат густиот чад од околните мостови во шок и неврување. Претседателот Емануел макрон кој тргна на местото на пожарот, ја изрази целата тага на народот.

Покрената истрага за причината на пожарот во црквата Нотр Дам

Сител - 15.04.2019

Париското Обвинителство почна истрага за пожарот кој вечерва избувна во средновековната катедрала Нотр Дам во Париз. Неофицијално се претпоставува дека пожарот е поврзан со реновирањето на катедралата.

ВИДЕО: Парижани ја пеат „Ave Maria“ додека ја гледаат катедралата „Нотр Дам“ во пламен

Либертас - 15.04.2019

На социјалните мрежи се споделуваат видеа од луѓе кои се собрани на улиците на Париз како ја гледаат катедралата „Нотр Дам“ во пламен, и ја пеат „Ave ...

(ВО ЖИВО) Пожарникарите порачаа: Главната конструкција на Нотр Дам е спасена

Бриф - 15.04.2019

Голем пожар ја зафати покривот на најпосетениот историски споменик во Париз. Повеќе од 400 пожарникари во моментот го гаснат ...

Реакции поради пожарот во катедралата Нотр Дам

Независен - 15.04.2019

Стотинса пожарникари во Париз се уште се обидуваат да го изгаснат огнот во катедралата Нотр дам во Париз. Според нив следниот час и половина ќе биде пресуден и ќе се знае дали ќе биде изгаснат пожарот.

Противпожарната служба не е е сигурна дека ќе успее да спречи ширење на пожарот во Нотр Дам

А1 On - 15.04.2019

Париската противпожарна служба не е сигурна дека ќе успее да го спречи ширењето на пожарот кој вечерва ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз. Од огнот веќе се урна едната кула и дел од покривот на Богородичината црква.

Видео: Гори катедралата Нотер Дам во Париз

OhridNews - 15.04.2019

Голем пожар вечерва ја зафати познатата катедрала Нотер Дам во Париз, Франција, од кој се урна 93 метри високата главна кула на најпосетуваниот историски спомеик во Европа. Според информациите кои ги пренесуваат светските медиуми, пожарникарите не ...

Тешко се гасне огнот во Богородичната црква

ММС - 15.04.2019

Еден пожарникар е тешко повреден во пожарот. Веќе пет часа гори Богородичната црква во Париз, а како што вели францускиот заменик-министер за внатрешни работи, Лорен Нуннес, “не се сигурни” дека катедралата може да се спаси.Францускиот шеф на ...

Реакции поради пожарот во катедралата Нотр Дам

Н.Македонија - 15.04.2019

Голем број политичари од целиот свет се огласија поради пожарот што избувна во париската катедрала Нотр Дам. Американскиот потпретседател Мајк Пенс катедралата ја нарече „симбол на верата на луѓето од целиот свет“.

Следните час и половина се пресудни: Пожарникарите не се сигурни дека може да го изгаснат огнот во Нотр Дам

Макфакс - 15.04.2019

Пожарникарите не се сигурни дека пожарот што попладнево околу 18 и 50 часот ја зафати монументалната катедрала Нотр Дам во Париз ќе биде изгаснат пред да биде предизвикана огромна штета. Пред околу еден час се урна главната кула на еден од ...

Не може да се гарантира дека се евакуирани сите од катедралата Нотр Дам

Вечер - 15.04.2019

Огромниот пожар кој ја зафати катедралата Нотр Дам во срцето на франуската престолнина и покрај реакцијата на спасувачките служби, огнената стигија буквално голта дел по дел од објектот, а во обид се да го спасат барем едно од ѕвоната на историскиот ...

Пожарот се прошири на една од правоаголните кули на Нотр Дам (ВИДЕО)

МКД - 15.04.2019

Огнот се прошири на левата правоаголна кула на катедралата Нотр Дам, која ја опустошува огромен пожар. Шпицестата кула и покривот на историската зграда целосно се урнаа. Се гледа како чадот се извива од левата правоаголна кула на катедралата, што ...

Голем пожар во Нотр Дам – се урна покривот и главната купола

Алфа - 15.04.2019

800 годишна историја исчезнува во Париз, гори славната катедрала Нотр Дам. Според зборовите на портпаролот на катедралата, Андре Фино, горела целата структура и од неа немало да остане ништо.

Се урна главната купола на катедралата Нотр Дам во Париз (ВИДЕО)

Канал5 - 15.04.2019

,,Ништо нема да остане од куполата и од црквата” , рече вечерва портпаролот на катедралата Нотр Дам во Париз. Во силниот пожар што ја уништува катедралата стара 850 години , се урна и главната купола.

Нотр Дам – симбол на Париз, ремек дело на светската архитектура

+инфо - 15.04.2019

Нотр Дам минала низ многу промени во текот на историјата, а голема штета претрпела за време на Француската револуција, кога значителен број религиски слики и склуптури биле оштетени. Париската катедрала Нотр Дам, која вечерва ја зафати голем пожар, ...

Париското обвинителство отвори истрага за пожарот во катедралата Нотр Дам

Сакам да кажам - 15.04.2019

Париското обвинителство отвори истрага за пожарот на во катедралата Нотр Дам, едно од обележјата на Париз, која доцна попладнево ја зафати поради што падна покривот на главната кула. Пожарот уште гори во централниот дел на катедралата, но засега ...

Никола Димитров: Колку е тажно да ја гледате катедралата Нотр Дам во пламен!

МКД - 15.04.2019

Колку е тажно да ја гледате катедралата Нотр Дам во пламен!, напиша на Твитер македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, изразувајќи солидарност поради пожарот што попладнево ја голта славната париска катедрала.

Вистинскиот крст и Круната од трње: бесценетите богатства на Нотр Дам (ФОТО)

МКД - 15.04.2019

Од сите реликвии што се чуваат во Богородичната црква во Париз (Нотр Дам), Круната од трње и парче од Вистинскиот крст се најценетите. Нивниот статус не се знае додека гори 850 години старата катедрала.

Се урна шпицестата кула на Нотр Дам (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.04.2019

Шпицестата кула на легендарната катедрала во Париз Нотр Дам се урна во големиот пожар што пред еден час го зафати покривот на историската туристичка атракција. Дел од покривот на легендарната катедрала Нотр Дам (Богородичината црква) во Париз се ...

Од пожарот целосно се урна покривот на Нотр Дам (ВИДЕО)

Сител - 15.04.2019

Целосно се урна покривот на познатата катедрала Нотр Дам во париз откако попладнево голем пожар ја зафати катедралата. Претходно се урна и кулата од пожарот, кој избил на таванот во 18.50 часот.

400 пожарникари мобилизирани во пожарот на Нотр Дам

А1 On - 15.04.2019

Француското Министерство за внатрешни работи соопшти дека 400 пожарникари се мобилизирани за да се справат со пожарот во Нотр Дам. Пламените јазици ја проголтаа историската кула претходно вечерва.