TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пред 29 години Панчев и Најдоски се качија на кровот на Европа

МКД - 29.05.2020

На денешен ден пред 29 години во Бари, Црвена звезда на пенали го победи Марсеј и стана Европски шампион, Македонија доби двајца фудбалски прваци, Дарко Панчев и Илија Најдоски кои беа клучни алки во составот. Навивачите на Црвена звезда на секој 29.

Црвена Звезда заедно со Панчев и Најдоски пред 29 години го освои Купот на шампионите

СуперСпорт - 29.05.2020

Фудбалерите на Црвена Звезда на денешен ден, 29 мај 1991 година, по пенал серијата го совладаа Олимпик Марсеј и го освоија Купот на европските шампиони. Најголемиот успех во историјата на српската екипа беше испишан токму тој ден.

Петровиќ: Најдоски беше пример, многу важен играч за Црвена Звезда

Екипа - 29.05.2020

Бројни беа „ѕвездите“ во шампионскиот тим на Црвена Звезда што пред 29 години се закити со трофејот во Лигата на шампионите по легендарниот триумф над Олимпик Марсеј. Панчев го реализираше победничкиот пенал, тука беа уште и Савичевиќ, Просинечки, ...

Панчев се потсетува на Бари: Тој пенал ќе го паметам цел живот

Екипа - 29.05.2020

Пред точно 29 години на денешен ден Дарко Панчев беше најсмирен кога беше најпотребно, па со прецизно изведен пенал ја одведе Црвена Звезда на врвот на фудбалска Европа. Во големото финале против Олимпик Марсеј што се играше во Бари во текот на ...

Шампионската Црвена Звезда е еден од најдобрите тимови во историјата

Gol.mk - 29.05.2020

Белградска Црвена Звезда на денешен ден во 1991 година оствари историски успех и со победа над француски Олимпик Марсеј го освои трофејот во европскиот Куп на шампиони, или сегашна Лига на шамшиони.

Панчев за пеналот против Олмета: Кога тргнав од центарот знаев дека не може ништо

Спортски - 29.05.2020

Пред 29 гофини фудбалска Југославија беше на нозе кога Црвена Звезда оствари огромен успех и стана европски шампион. Епското финале после 120 минути заврши без голови 0:0, па победникот се решаваше преку пенал рулетот.

„Ми беше страв, не сакав да шутирам пенал во Бари – но кога ја зедов топката...“

Gol.mk - 29.05.2020

На денешен ден пред 29 години фудбалска Југославија беше на нозе, затоа што Црвена Звезда го oствари најголемиот успех во историјата и стана европски шампион. Легендарното финале во Бари против Олимпик Марсеј , можеби беше еден од најлошо одиграните ...

„Дарко, Дарко, Дарко…“: Пред 29 години, Црвена Ѕвезда стана европски шампион (видео)

Локално - 29.05.2020

Црвена Ѕвезда го освои Купот на шампионите во Бари на 29.05.1991 година, победувајќи го Олимпик Марсеј, по подоброто изведување на пеналите со 5: 3 (0:0). Плановите и идеите за кампањата за европскиот трон на „Маракана“ беа направени во средината на ...

Ц. Звезда пред 29 години стана европски првак: Најдоски го сопре, а Панчев го реши Олимпик Марсеј

Sport 1 - 29.05.2020

Македонските фудбалери Дарко Панчев и Илија Најдоски точно пред 29 години години ѝ помогнаа на Црвена Звезда да го освои трофејот во Купот на шампионите, откако во финалето беа подобри од Олимпик Марсеј на пенали.

На денешен ден Панчев со историскиот гол во пенал рулетот и донесе европска титула на Црвена звезда (ВИДЕО)

Слободен Печат - 29.05.2020

„Црвено-белите“ пред 29 години во Бари го совладаа тогаш моќниот Олимпик Марсеј со финалето на Купот на Европските шампиони, а дел од тимот беа и Дарко Панчев и Илија Најдоски. 29. мај е посебен ден за навивачите и фудбалерите на Црвена звезда, пред ...

ВИДЕО: Дарко, Дарко, Дарко … пред 29 години Панчев и Најдоски со Звезда станаа европски шампиони

Дриблинг - 29.05.2020

Златната генерација на Црвена Звезда точно пред 29 години славеше во финалето од Лигата на шампионите над Олимпик Марсеј. Натпреварот беше одлучен по изведувањето на пеналите откако во регуларните 90 минути но и во продолженијата немаше голови.

Панчев и Најдоски пред 29 години ја искачија Црвена Звезда на врвот на Европа (ВИДЕО)

Екипа - 29.05.2020

Дарко Панчев и Илија Најдоски пред 29 години беа дел од тимот на Црвена Звезда кој успеа да стигне до титулата во Купот на шампионите. Звезда по изведување на пенали го совлада францускиот Олимпик Марсе, а херој на „црвено-белите“ од Белград беше ...

Херојот на Звезда од Бари 1991: Што изјави Панчев откако пред 29 години ја израдува цела Југославија? (ВИДЕО)

Спортски - 29.05.2020

Нa денешен ден пред 29 години во 1991 година Црвена Звезда го освои Купот на европските шампиони или денешната Лига на Шампиони. Херој на Звезда од таа вечер во Бари беше македонската фудбалска легенда Дарко Панчев.

ВИДЕО – Бари 1991 е се уште гордост за Црвена Звезда: Дарко, Дарко, Даркоооооооо!

Спортклуб - 29.05.2020

На денешен ден во Бари, Италија, Црвена Звезда го постигна најголемиот клупски успех кој може да биде остварен за клуб од балканските простори, освојување на ЛШ. Во финалето Црвена Звезда беше подобра од Олимпик Марсеј по изведување на пенали.

Просинечки се сеќава на Бари 1991: Бев бел како креч кога дојдоа пеналите...

Gol.mk - 29.05.2020

Славниот југословенски и хрватски фудбалер, Роберт Просинечки, се потсети на 1991 година и финалето меѓу Црвена Звезда и Олимпик Марсеј во кое белграѓаните победија во пенал-серија и се искачија на европскиот трон.

Ден кога ечеше Дарко, Дарко…Црвена звезда е европски првак (Видео)

TopSport - 29.05.2020

На денешен ден пред 29 години Црвена звезда ја освои титулата во Купот на европските шампиони. Дел од најголемиот фудбалски успех во поранешната држава беа и двајца Македонци Дарко Панчев и Илија Најдоски.

Панчев се сеќава на Бари 1991: Тие пенали се нешто посебно за мене!

Gol.mk - 29.05.2020

Крајот на месец мај секогаш буди убави спомени за навивачите на Црвена Звезда. На денешен ден во 1991 година, „златната генерација“ на Петровиќ ја покори Европа и го освои тогаш Купот на шампионите. А, ѕвезда во финалето беше нашиот Дарко Панчев.

Дарко Панчев и… Црвена ѕвезда е европски шампион (Видео)

Спортманија - 29.05.2020

Денот кога за прв пат Македонија доби континентални фудбалски прваци Ниту еден македонски фудбалски клуб нема направено поголем успех во Европа, но кога се зборува за фудбалери, тогаш имаме тројца златни европски прваци.

ВИДЕО: Потсетете се на „златниот“ пенал на Панчев со коментар на легендата Пантиќ

Gol.mk - 29.05.2020

Дарко Панчев засекогаш ќе остане запаметен во историјата на Црвена Звезда како човекот кој го реализирал клучниот пенал во финалето со Олимпик Марсеј и донел европска титула во 1991 година.

На 29 мај пред 29 години: Дарко Панчев и Олмета, Дарко Панчев…Црвена Звезда е шампион на Европа!!(Видео)

Спортски - 29.05.2020

На денешен ден пред 29 години Црвена Звезда го направи својот најголем успех во историјата на клубот и тоа на крилјата на македонската фудбалска легенда – Дарко Панчев! На стадионот „Сан Никола“ во Бари на 29 мај 1991 година најтрофејниот српски ...

29 мај, пред 29 години: Дарко, Дарко, Дарко…, како Панчев и ја донесе на Ц. Звезда европската круна (ВИДЕО)

SportMedia - 29.05.2020

На денешен ден пред 29 години, Дарко Панчев, фудбалерот на векот во Македонија, го постигна својот најважен гол во својата кариера. Финале во Купот на Шампионите, Ц. Звезда – Олимпик Марсеј, стадион “Свети Никола“ во Бари.

„Панчев во Швајцарија истрча најмногу во кариерата, ги изеде противниците“

Спортски - 28.05.2020

На 29 мај пред 29 година Црвена Звезда го победи Олимпик Марсеј во Бари и стана европски шампион. Одлучувачкиот гол за Звезда го постигна Дарко Панчев. Тренер на тој тим на Звезда беше Љупко Петровиќ кој сега за официјалната страна на клубот ...

Петровиќ: Пеналот на Панчев во Бари го гледав низ прсти

SportMedia - 28.05.2020

Легендарниот тренер на Црвена Звезда, Љупко Петковиќ, човекот кој на овој клуб му го донесе најголемиот успех Европската титула како тренер, за клупскиот сајт ја коментираше целата таа историска сезона на овој клуб од почетокот па се до големото ...

„Панчев буквално ги изеде „скакулците“, истрча најмногу во кариерата во Цирих“

Gol.mk - 28.05.2020

На 29 мај пред 29 години, Црвена Звезда стана европски првак со победата над Олимпик Марсеј во Бари. Дарко Панчев го постигна пеналот за победа и донесе историски трофеј во витрините на српскиот гигант.

Панчев: Црвена звезда можеше долго време да владее во фудбалска Европа

Слободен Печат - 28.05.2020

Црвена звезда утре ќе ја одбележи 29-годишнината од триумфот во Купот на Европските шампиони. Во финалето, Црвена звезда играше против Олимпик Марсеј, а победникот беше одлучен во пенал рулетот каде последен шутираше Дарко Панчев кој успеа да погоди ...

(ВИДЕО) Дарко Панчев шутира пенал… Црвена ѕвезда е европски шампион

Нетпрес - 29.05.2020

На денешен ден во 1991 година Дарко Панчев и Илија Најдоски кои во далечната со Црвена ѕвезда се искачија на европскиот трон. Беше 29 мај кога Панчев на стадионот „Свети Никола“ во Бари стана бесмртен во фудбалската историја, постигнувајќи го ...

Ден кога ечеше Дарко, Дарко…Црвена звезда е европски првак (Видео)

Макфакс - 29.05.2020

На денешен ден пред 29 години Црвена звезда ја освои титулата во Купот на европските шампиони. Дел од најголемиот фудбалски успех во поранешната држава беа и двајца Македонци – Дарко Панчев и Илија Најдоски.

29 години од триумфот на Панчев, Најдоски и Црвена Ѕвезда во Лигата на Шампиони (видео)

OhridNews - 29.05.2020

На денешен ден пред 29 години Црвена Ѕвезда ја освои титулата во Купот на европските шампиони. Дел од најголемиот фудбалски успех во поранешната држава беа и двајца Македонци Дарко Панчев и Илија Најдоски.

Пред 29 години Црвена звезда го направи најголемиот успех во историјата, Панчев и Најдоски станаа Европски шампиони

24Фудбал - 29.05.2020

На денешен ден пред 29 години во Бари, Црвена звезда на пенали го победи Марсеј и стана Европски шампион, Македонија доби двајца фудбалски прваци, Дарко Панчев и Илија Најдоски кои беа клучни алки во составот. Навивачите на Црвена звезда на секој 29.