TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Разбистри се“: Морачанин злоупотребува наши наоди за да го оправда разрешувањето на Петровска

360 степени - 05.08.2021

Алијансата, во која членуваат повеќе НВО и граѓански организации, исто така, изразува жалење за смената на директорската позиција во Инспекторатот за животна средина, посочувајќи дека имале секојдневна соработка, на високо ниво, со досегашната ...

„Разбистри се“: Морачанин злоупотребува наши наоди за да го оправда разрешувањето на Петровска

Република - 05.08.2021

Алијансата „Разбистри сè“ реагира на дел од коментарите на претседателката на ДОМ Маја Морачанин во врска со разрешувањето на довчерашната директорка на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) Ана Петровска.

Професионализација или политизација, што се случува во македонските институции?

Алфа - 05.08.2021

Професионализација или политизација, што се случува во македонските институции? Се зголемува бројот на случаи на разрешување на функционери од нивните работни места , причина оти се спротиставиле на одлуките на власта.

Алијанса „Разбистри сè“: Жалиме за разрешувањето на Петровска, имавме одлична соработка

МКД - 05.08.2021

Во изминатиот период соработката со Државниот инспекторат за животна средина и со в.д. директорката Ана Петровска се одвиваше секојдневно беше на високо ниво и жалиме за разрешувањето, велат од Алијанса „Разбистри сè".

Разрешена директорката која си ја работеше работата

Р.С.Европа - 05.08.2021

Дел од граѓаните прашуваат зошто се менува директорката на Државниот инспекторат за животна средина која си ја вршеше работа. Други велат токму поради тоа. Сметаат дека со засилените инспекциски надзори и казните, таа разлутила многумина кои печалеа ...

Петровска: Моето разрешување е класична болшевичка одмазда

МКД - 05.08.2021

„Моето разрешување од функцијата директор на Државниот инспекторат за животна средина е класична болшевичка пресметка во ДОМ, што е страшно зашто станува збор за една зелена партија, партија во која приоритетите од програмата, а тоа е заштитата на ...

ЕКОЛОШКИТЕ ЗДРУЖЕНИЈА ОД АЛИЈАНСА „РАЗБИСТРИ СЕ“ НА НОЗЕ: Маја Морачанин да не ги злоупотребува нашите наоди, имавме ...

Фактор - 05.08.2021

Алијансата „Разбистри сè“, составена од повеќе еколошки здруженија и поединци, реагира на коментарите на претседателката на ДОМ, г-а Маја Морачанин, во кои, како штго велат тие, ги злоупотребува наодите на Алијансата за работата на Државниот ...

„Разбистри се’“: Со ДИЖС имавме одлична соработка, жалиме за разрешувањето на Петровска

Радио МОФ - 05.08.2021

Алијансата „Разбистри сè“ со соопштение до јавноста вели дека во изминатиот период соработката со Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) и со в.д. директорката Ана Петровска се одвивала секојдневно , па изразуваат жалење за одлуката на ...

Екологистите на протести: Ja сменија Ана Петровска зашто им беше трн в око на олигарсите!

+инфо - 05.08.2021

Екологистите потсетуваат дека разрешената директорка Петровска, направи огромна промена во делувањето на како што велат заспаниот и затворен инспекторат, каде директорите обично биле послушници и корумпирани личности.

„Разбистри се“ ја обвини Морачанин дека ги злоупотребила за пресметка со Петровска

Независен - 05.08.2021

Алијанса „Разбистри повика да не бидат злоупотребувани нејзините наодите во насока на оправдување на разрешувањето на в.д. директорката, „со што се подрива довербата на граѓанските организации во институциите“.

Алијанса „Разбистри сè“: Со ДИЖС имавме одлична соработка

Н.Македонија - 05.08.2021

Алијансата „Разбистри сè“, реагирајќи на коментари изнесени во јавноста, преку соопштение ја информира јавноста за досегашната соработка со Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) и со досегашната в.д.

РЕАКЦИЈА | Алијанса „Разбистри сè“: Со ДИЖС имавме одлична соработка

Слободен Печат - 05.08.2021

Алијансата „ Разбистри сè “ реагира на коментарите на претседателката на ДОМ, г-а Маја Морачанин , во кои ги злоупотребува наодите на Алијансата за работата на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС).

„Разбистри сè“ реагира на изјавата на Морачанин, тврдат дека соработката со Петровска и ДИЖС била на високо ниво

Мета - 05.08.2021

Алијансата „Разбистри сè“, во која членуваат 29 граѓански организации, денеска реагираше на образложението на претседателката на партијата ДОМ, Маја Морачанин околу причините за разрешувањето на директорката на Државниот инспекторат за животна ...

Екологистите на протести: Ja сменија Ана Петровска зашто им беше трн в око на олигарсите!

Expres - 05.08.2021

Македонските борци за здрава животна средина кренаа лавина од реакции, откако Владата вчера ја разреши директорката на Државниот инспекторатот за животна средина (ДИЖС), Ана Петровска, поради што најавуваат и протести во одбрана на вистинските ...

Разрешената директорка Петровска останува во Министерството за животна средина

Слободен Печат - 04.08.2021

Иако денеска Владата на седница ја разреши Ана Петровска од функцијата в.д. директор на Државниот инспекторат за животна средина, таа сепак ќе продолжи да работи во Министерството за животна средина.

Ана Петровска разрешена од функцијата в.д директор на ДИЖС

Скопје инфо - 04.08.2021

Ана Петровска е разрешена од функцијата в.д. директор на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС). Одлуката е донесена на денешната владина седница. Како што информираат од Владата за МИА, на местото на Петровска доаѓа Сретен ...

Петровска „жртва“ за мир во куќа на владеачката коалиција

MakPress - 04.08.2021

Ана Петровска е разрешена од функцијата в.д. директор на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС). Одлуката е донесена на денешната владина седница. Како што информираат од Владата за МИА, на местото на Петровска доаѓа Сретен ...