TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СП Ракомет: Македонија на +5 по првиот дел

Сител - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација стартуваше на Мундијалот во Германија и Данска против селекцијата на Јапонија. По првиот дел на средбата во Минхен, Македонија води со 18-13и е на добар пат да забележи победа.

Почнува ракометната еуфорија, да навиваме за Македонија!

Оff.net - 11.01.2019

Македонски Телеком и оваа година, како партнер на ракометната федерација испраќа група навивачи во Германија, кои беа избрани по случаен избор, откако точно одговорија на неколку прашања за ракомет на Фејсбук страницата на ...

СП 2019: Македонските ракометари ќе имаат поддршка во Олимпијахале

Сител - 11.01.2019

На 60 минути пред почетокот на првиот натпревар на Македонија на СП во ракомет против Јапонија во Минхен, пред влезовите на салата се наоѓаат и македонските фанови. Ова значи дека македонските ракометари ќе ја имаат потребната поддршка од ...

Македонија-Јапонија 18:13 на полувреме

24Инфо - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација стартуваше на Мундијалот во Германија и Данска против селекцијата на ...

Почнува еуфоријата: Снежна поддршка за ракометарите (ФОТО)

Екипа - 11.01.2019

Почнува еуфоријата во очекување на стартот на настапите на ракометната репрезентација на Македонија на Светското првенство во Германија. Македонските фанови кои се во Минхен веќе се загреваат во очекување на дуелот со Јапонија кој стартува од 15:30 ...

Почнува еуфоријата: Снежна поддршка за македонските ракометари (ФОТО)

Скопје24 - 11.01.2019

Почнува еуфоријата во очекување на стартот на настапите на ракометната репрезентација на Македонија на Светското првенство во Германија. Македонските фанови кои се во Минхен веќе се загреваат во очекување на дуелот со Јапонија кој стартува од 15:30 ...

СП Ракомет: Убедливи победи на Данска и Германија

Сител - 11.01.2019

Честа да го отворат СП во ракомет ја има кодомаќините Германија и Данска. Двете селекции ја покажаа својата сила и славеа убедливо против своите противници Ј.Кореја и Чиле. Германција славеше против Ј.

ДЕНЕСКА НА СП: Хрватите на Исланд, Србите на Русија…

Екипа - 11.01.2019

Втор ден на 26. Светско првенство во ракомет во Германија и во Данска и први вистински возбудувања на Мундијалот. Покрај секако централното наше внимание насочено кон мечот меѓу Македонија и Јапонија од 15:30 часот, не очекуваат уште девет ...

Почнува „ракометната еуфорија“ - Да навиваме за Македонија!

Кајгана - 11.01.2019

Денес почнува Светското ракометно првенство коешто оваа година се одржува во „најракометните“ земји во светот - Германија и Данска. Повторно нѐ фаќа еуфорија, се подгреваат очекувањата, се предвидува, се прават комбинаторики...

СП 2019: Четири победи на петте стартни натпревари на македонските ракометари на СП

Сител - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација попладнево (почеток 15:30 часот) го игра првиот натпревар на ракометниот Мундијал во Германија и Данска. Македонија е во Б групата и натпреварите ќе ги игра во „Олимписката сала“ во Минхен.

Македонија отвора на ракометното СП 2019: Ништо освен триумф над Јапонија

Нова ТВ - 11.01.2019

Македонија попладнево ќе има шеста увертира на Светските ракометни првенства, сите под водство на различни селектори. По дебито во 1999 година под водство на Драган Нишевиќ, во 2009 година со Илија Темелковски, во 2013 година со Звонко Шундовски, во ...

Мундијалска статистика – како стартуваше Македонија во 1. коло на последните 5 првенства

Спортклуб - 11.01.2019

Денеска е денот кога почнува ракометната инвазија, ракометното лудило во нашата земја, светското првенство од кое многу се очекува од нашите ракометари во Германија и Данска. Македонија почнува во Минхен денеска против Јапонија, па сите се во ...

Македонија само еднаш не победила на мундијалското деби

Gol.mk - 11.01.2019

Само еднаш, во Вараждин пред десет години, македонската ракометна репрезентација не победила на дебито на еден Мундијал. Дури трипати од пет мундијалски први натпревари игравме со Тунис и токму од нив загубивме на СП во Хрватска во 2009 година.

Македонија не губи на стартот

SportMedia - 11.01.2019

„Црвено-жолтите" единствено мундијалот во Хрватска во 2009 година го започнале со пораз од Тунис, 24:25. На последните три настапи на СП, отвораме со триумф. Македонската машка ракометна репрезентација, попладнево (15:30 часот) против Јапонија, во ...

ФОТО: Македонијо, пред себе за почеток ги имаш набилданите „храбри кралеви“

Спортклуб - 11.01.2019

Денеска од 15:30 часот, почнува мундијалската ракометна треска за нашата репрезентација, која во првото коло ќе ги одмери силите против селекцијата на Јапонија. Нашите репрезентативци и селекторот Гонзалес за овој меч истакнаа дека мора да имаат ...

Јапонија прв противник на македонските ракометари на СП во Германија и Данска

Канал5 - 11.01.2019

Македонската машка ракометна репрезентација денеска со натпреварот против селекцијата на Јапонија го започнува настапот на Светскиот шампионат во Германија и Данска. За македонскиот национален тим ова ќе биде четвртото учество на Светските првенства.

Македонија против аутсајдерот Јапонија ги започнува натпреварите на Мундијалот во Германија и Данска

AKO - 11.01.2019

Пишува: Бранко Илиевски Македонската ракометна репрезентаци против Јапонија ја бара првата победа на Мундијалот во Германија и Данска. Нашата селекција важи за голем фаворит на овој натпревар и сѐ освен победа ќе се смета за изненадување.

Денешни резултати од СП во Германија и во Данска

РК Металург - 13.01.2019

Денеска се одиграни шест средби од второто коло, а играа репрезентациите сместени во групите “Ц“ и “Д“. Се случи и ново големо изненадување, репрезентацијата на Чиле, која во првото коло загуби со разлика од дури 23 гола, денеска катастрофално ја ...

Почна СП во ракомет: Двете Кореи немоќни со Германија, Данска го преслуша Чиле

Нова ТВ - 10.01.2019

Симболика, историја и очекувано убедлива победа на Германија донесе првиот меч на 26. Светско првенство во ракомет. „Панцирите“ во Берлин го совладаа тимот на обединетиот тим на Кореја со 30:19 (полувреме 17:10).

Германија ја победи кореја,данска го декласираше Чиле на стартот од 26-то светско првенство

Телма - 10.01.2019

Убедливи победи на домаќините на СП-во.Репрезентацијата на Германија со високи 30-19 над обединетиот тим на Северна и Јужна Кореја го заврши првиот меч на шампионатот што се играше во Берлин.Фаворитот имаше на полувремето +7, и во вториот дел одигра ...

Данска немаше милост за Чиле, го победи со 23 разлика

МКД - 10.01.2019

И вториот домаќин на ракометниот Мундијал стартуваше убедливо, Данска буквално го прегази составот на Чиле победувајќи го со 39:16. По Германците, и Данците го почнаа настапот на Светското првенство на кое се ко-домаќините.

Дуел под нивото на СП – Данска го прегази Чиле со +23

Екипа - 10.01.2019

Победничкиот старт на домаќините на 26.Светско ракометно првенство на првиот ден од Мундијалот го комплетира репрезентацијата на Данска која беше апсолутно надмочна во дуелот во Копенхаген против Чиле со 39-16.

Данска го декласираше Чиле на стартот на СП

Sport 1 - 10.01.2019

Денеска беше отворено Светското првенство во Германија и Данска, а по триумот на Германија од 30-19 против Кореја, во вториот меч Данска убедливо славеше против Чиле со 39-16. Чиле водеше со 1-0, а потоа Данска направи пресврт за 7-1, а потоа и 8-2.

Чиле даде четири гола за 30 минути, па доживеа дебакл од Данска

Gol.mk - 10.01.2019

Репрезентацијата на Данска која е еден од домаќините на Светското првенство (СП) во ракомет, со убедлива победа го започна натпреварувањето и со 16-39 (4-22) славеше над селекцијата на Чиле .

Данска го отвори мундијалот со ракометна лекција за Чиле

Дерби - 10.01.2019

Ракометната репрезентација на Данска очекувано оствари убедлива победа (39:16) над аутсајдерот Чиле, на првиот натпреварувачки ден на Светското првенство кое ќе се одржува во Данска и Германија.

Фуриозен почеток на Данска, го наполни голот на Чиле

24 Ракомет - 10.01.2019

Вториот од домаќините на Мундијалот, Данска имаше уште поубедлив старт на првенството од Германија и буквално го прегази составот на Чиле и го совлада со 39:16. Данска тргна силно во овој натпревар и после само неколку минути успеа да стигне до ...

СП ракомет: Данска го прегази Чиле

Н.Македонија - 10.01.2019

Ракометарите на Данска со убедлива победа 39-16(22-4) против Чиле во групата Ц во Копенхаген го започнаа настапот на Светското првенство, во кое се кодомаќини со Германија. Каспер Мортенсен со осум и Микел Хансаен со седум голови ја предводеа Данска ...

Чиле како „топовско месо“ за Данска

SportMedia - 10.01.2019

Чиле беше само загревање за Данска, која едноставно повеќе се забавуваше, отколку што притискаше за победа. И вториот ко-организатор на светското првенство, селекцијата на Данска, почна со убедлива победа на 26. планетарен собир.

Мундијалски тренинг на македонските ракометари : Минхен ни посака успешен настап (ФОТО-Галерија)

Дерби - 10.01.2019

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го одржа првиот тренинг во арената во Минхен, каде од утре го започнува настапот на Светското ракометно првенство. Избраниците на Раул Гонзалес го имаа првиот контакт со подлогата во салата каде ...

Минхен и посака добредојде и среќа на Македонија (ФОТО)

24 Ракомет - 10.01.2019

Репрезентацијата на Македонија го одржа последниот тренинг пред првиот натпревар на Светското првенство во Германија и во Данска, па сега на Раул и на момците е да се подготват добро за она што ги очекува утре од 15:30 часот против Јапонија.

Германија и Данска со победи го започнаа Мундијалот

OhridNews - 10.01.2019

Селекциите домаќини на 26-то Светско првенство во ракомет Германија и Данска имаа успешен почеток победувајќи на првите мечеви. „Панцирите“ славеа против обединетата Кореја (30-19), додека данците со убедливи 39-16 ја совлада селекцијата на Чиле.

Германија со убедлива победа над Кореја го почна Светското првенство

МКД - 10.01.2019

Започна Светското ракометно првенство во Германија и Данска, Германците го одиграа првиот меч на шампионатот, ја совладаа селекцијата на Кореја со 30:19. Германија ја оправда улогата на фаворит против Кореја и со убедлива победа го стартуваше ...

Германија со победа го отвори Светското во ракомет

А1 On - 10.01.2019

Репрезентацијата на Германија со победа од 30-19 (17-10) над Јужна Кореја го отвори Светското првенство во ракомет, на кое се ко-домаќини со Данска. Во Берлин, германските ракометари уште од стартот имаа целосна контрола на резултатот и немаа ...

Данска лекција по ракомет– им дозволија само четири гола на Чилеанците во првото полувреме!

TopSport - 10.01.2019

Данска, слично како и ко-домаќинот Германија, со победа го стартуваше 26. Светско првенство во ракомет, откако во меч кој наликуваше на егзибиција со 39:16 (22:4) го декласираше Чиле, покажувајќи ја огромната разлика во квалитетот.

Светското првенство започна со голема победа на Германија!

Спортски - 10.01.2019

Во Берлин и официјално започна 26-то Светско ракометно првенство со натпрварот помеѓу домаќинот Германија и Кореја. „Панцирите“ од стартот покажаа дека имаат големи амбиции па го декласираше обединетиот тим на Кореја, кој за прв пат настапува на ...

Моќен старт на СП: Германија ја прегази Кореја!

Sport 1 - 10.01.2019

Денеска почна ракометното Светско првенство (СП) во Германија и Данска со дуелот меѓу Германија и Кореја, кој го добија домаќините со високи 30-19. Кореја го постигна првиот погодок на годинешното СП, но потоа следуваше серија од неколку погодоци на ...

Германија супериорна против Кореја на стартот од СП 2019

Екипа - 10.01.2019

Репрезентацијата на Германија ја запиша првата победа на 26.Светско ракометно првенство што почна вечерва, а на кое заеднички домаќини се Германија и Данска. На отворањето на шампионатот, Германците во првиот меч од А групата во Берлин славеа ...

Германија на стартот на СП лесно ја растури обединетата Кореја

Gol.mk - 10.01.2019

Репрезентацијата на Германија со убедлива победа ги отвори настапите на Светското првенство (СП) кое овој месец ќе се игра кај Германците на домашно тло, како и во Данска . Во првиот меч во Берлин, од „панцерите“ убедливо настрада селекцијата на ...

Германија ја надигра Кореја на отварањето на 26. Светско ракометно првенство

Дерби - 10.01.2019

Селекцијата на Германија со победа над Кореја од 30-19 го отвори 26. ракометно Светско првенство на кое се ко-даомаќини со Данска. Фаворитот сосема очекувано ја доби битката во Берлин и со тоа на најдобар можен начин го започна настапот на овој ...

Почнаа игрите на Мундијалот: Ниту 20 играчи на Кореја не можеа против силната Германија

24 Ракомет - 10.01.2019

Домаќинот на Светското првенство, Германија стартуваше со висока победа на Мундијалот откако против Кореја без проблеми стигна до двоцифрена позитива и бодови со што тргна шампионатот така како што Германците можеа да посакаат.

Гензхајмер ја „претрча“ Кореја

SportMedia - 10.01.2019

Домаќинот на Светското првенство, Германија со победа 30:19 (17:10) над Кореја во Берлин го означи почетокот на мундијалските возбудувања. Домаќинот на Светското првенство, Германија со победа 30:19 (17:10) над Кореја во Берлин го означи почетокот ...

Обединета Кореја во обединет Берлин – историски момент на стартот од СП 2019

Екипа - 10.01.2019

26.Светско ракометно првенство што се одржува во Германија и во Данска, почна вечерва со историски меч во Берлин меѓу домаќинот Германија и обединета Кореја. За прв пат во историјата на овој ракометен Мундијал настапува обединета репрезентација со ...

Лазаров е главен кандидат за топ стрелец, ќе има 70-80 погодоци

24 Ракомет - 10.01.2019

Поранешните репрезентативци на Македонија пред почетокот на првенството одговараат на пет прашања поврзани со Светското првенство и со нашиот национален тим. Со нивните анализи ќе можете и вие да имате свој впечаток, а воедно и да знаете од кој ...

ИНТЕРВЈУ – Борко Ристовски: Ќе дадеме се од себе да ја израдуваме цела Македонија

Екипа - 10.01.2019

Борко Ристовски не беше дел од СП 2017 во Франција, но одличниот голман сега „емоционално освежен“ се враќа на мундијалската сцена како чувар на мрежата на македонскиот национален тим на шампионатот што денеска официјално стартува во Германија и во ...

Можна ли е ракометна „зимска бајка“?

Deutsche Welle - 10.01.2019

Премиера на светските првенства во ракомет - првпат во 81-годишната историја на СП, тоа се игра во две земји - Германија и Данска. Амбициите на домаќините се големи. Македонија утре го игра првиот натпревар.

Исланд ќе биде главниот конкурент за Македонија во борбата за следната фаза на СП

Gol.mk - 10.01.2019

Репрезентацијата на Исланд е секогаш непредвидлива на големите натпреварувања, па затоа фаворитите секогаш се внимателни во меѓусебните дуели. Брзата игра која што е препознатлив знак за избраниците на Гудмундур Гудмунсон претставува проблем за ...

Шпанија на претстојниот Мундијал ќе атакува и на светската круна

Gol.mk - 10.01.2019

Актуелните европски шампиони, ракометарите на Шпанија се едни од најредовните учесници на Мундијалите, па претстојното СП во Данска и Германија ќе биде нивно 19-то по ред. Своето деби на Мундијалите „црвената фурија“ го имаше во далечната 1958 ...

Македонија на Мундијалите: Пет учества, 14 победи, голгетерски рекорди...

Gol.mk - 10.01.2019

Ракометот е спорт број еден во Македонија, а најдобра потврда за тоа се успесите на ракометните репрезентации. Машката сениорска репрезентација ќе биде во центарот на вниманието и на стартот на оваа година, со учеството на Мундијалот во Данска и ...

ГРУПА Б: Исландски шмек и балканско - шпанска топлина

SportMedia - 10.01.2019

Три од шестте селекции во групата Б ја предводат Исланѓани, додека Македонија, Хрватска и Шпанија со својот темперамент треба да внесат возбудувања во друштвото. Македонија утре го започнува настапот на Светското првенство во Данска и Германија, ...

Мундијалска трка за олимписки квалификации

SportMedia - 10.01.2019

Домаќинот Германија и обединетата селекција на Кореја, попладнево (18:15) во Берлин ќе го отворат 26. Светско ракометно првенство во машка конкуренција. Последното Светско првенство на кое ќе настапуваат 24 репрезентации, започнува попладнево (18:15 ...