TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто Курти се согласи на компромис: Амбасадорот на САД имаше повеќе информации од мене

Во Центар - 26.11.2022

Германскиот новинар Михаел Мартенс вели дека косовскиот премиер Албин Курти му рекол дека се „согласил на компромис“ за кризата со регистарските таблички, откако американскиот амбасадор во Приштина го предупредил дека ситуацијата во северно Косово ...

КУРТИ ВЕЛИ ДЕКА ЌЕ ИМА ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО НАПРОЛЕТ Српската листа му одговори, „часовникот чука единствено за ...

+инфо - 26.11.2022

Единствениот тајмер што отчукува е оној за формирање на Заедницата на српски општини ЗСО, а Приштина со тоа доцни веќе 10 години, се вели во соопштението на Српската листа. Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на пролет се очекува меѓусебно ...

Дачиќ: Србија не може да се признае самата себеси бидејќи Косово е Србија

Локално - 26.11.2022

Не можеме да издржиме кога некој лицемерно вели дека треба да го признаеме Косово како независна држава. Србија не може да се признае самата себеси бидејќи Косово е Србија, изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ.

Курти жали што Шпанија не го признава Косово: „Погрешно е да не споредувате со Каталонија“

Локално - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за време на престојот во Мадрид изјави дека жали што Шпанија го признава Косово, пренесува Газета експрес. Во разговор со шпанските новинари, Курти рекол дека причината за тоа е „погрешна споредба меѓу Косово и ...

Курти: Србија не е нормална земја

Либертас - 26.11.2022

„Мислам дека Србија не е нормална земја, но тоа е работа на српскиот народ. Мислам дека нашите односи не се нормални“, рече ...

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

Макфакс - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

Курти: Напролет се очекува меѓусебно признавање на Србија и Косово

Локално - 25.11.2022

Договорот меѓу Белград и Приштина, кој потсетува на оној меѓу двете Германии по Втората светска војна, треба да овозможи интеграција на Косово во меѓународните институции, вклучително и Обединетите нации, изјави во ексклузивно интервју за црногорски ...

Курти тврди дека напролет Србија ќе го признае Косово

Фактор - 25.11.2022

Напролет се очекува меѓусебно признавање на Србија и Косово, вели косовскиот премиер Албин Курти. Вели дека по прогласувањето на независноста, Република Косово станала нормална држава, но дека Србија тоа не е, и дека, како што вели, тоа е работа на ...

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

24 Вести - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

MTM - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

Курти „збесна“: Србија не е нормална земја

Press24 - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

Zoom - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

ДАЧИЌ: Србија не може да се признае самата себеси бидејќи Косово е Србија

Денешен - 26.11.2022

Не можеме да издржиме кога некој лицемерно вели дека треба да го признаеме Косово како независна држава. Србија не може да се признае самата себеси бидејќи Косово е Србија, изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ.