TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите мобилни телефони во ЕУ ќе се приклучуваат на универзални полначи

Канал5 - 23.09.2021

Европската унија денеска објави дека ќе нареди воведување универзални полначи за мобилни телефони. Ова е нов удар за технолошкиот гигант Apple, кој користи сопствени полначи за своите уреди, пренесува Радио Слободна Европа.

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Кајгана - 23.09.2021

Европската Унија планира да воведе универзален полнач за мобилни телефони и таблети, според предлогот на Европската комисија претставен денеска. Според предлогот, USB-C конекторот ќе стане стандардизиран полнач за сите паметни телефони, таблети, ...

ЕУ препорача полначите за телефони да бидат универзални

Радио МОФ - 23.09.2021

Производителите ќе бидат принудени да создадат универзално решение за полнење на мобилните телефони и помалите електронски уреди, според новиот предлог на Европската комисија (ЕК), јавува „ Би-Би-Си “.

Европската Унија препорачува универзални полначи за телефоните

Иновативност - 23.09.2021

Производителите ќе бидат принудени да создадат универзално решение за полнење на мобилните телефони и помалите електронски уреди, според новиот предлог на Европската комисија (ЕК), јавува „ Би-Би-Си “.

ЕУ го погоди Епл, наметна универзален полнач за паметни телефони

4NEWS - 23.09.2021

Европската унија денеска објави дека ќе наметне универзален полнач за паметни телефони, што ќе доведе до судир со Apple и неговиот широко користен iPhone, објави АФП. Европската комисија верува дека стандардниот кабел за сите уреди ќе го намали ...

ЕУ предлага воведување единствен полнач за телефони и други уреди

Локално - 23.09.2021

Европската унија ги претстави плановите за воведување единствен метод за полнење за сите мобилни уреди. Европската комисија предложи закон со кој употребата на USB-C портот за полнење мобилни уреди ќе биде задолжителна, технологија што многу ...

Европската комисија предлага единствен полнач за сите електронски уреди

Порта - 23.09.2021

Европската комисија (ЕК) предложи USB-C да биде заеднички порт за сите електронски уреди. Денешниот предлог предвидува USB-C да стане стандардeн порт за сите паметни телефони, таблети, камери, слушалки, преносни звучници и рачни конзоли за видео ...

ЕК подготвува закон за универзален полнач за електрични уреди

ММС - 23.09.2021

За само неколку дена, би можеле да добиеме предлог закон што ќе наметне единствен стандард за полнење мали електронски уреди и ќе забрани продажба на полначи со мобилни телефони. Европската комисија во на 24 септември, ќе го претстави предлогот со ...

ЕК предлага единствен полнач за електронските направи

Независен - 23.09.2021

Белгија – Европската Комисија денеска поднесе измени на законодавството кое ќе овозможи да се воведе единствен полнач за електронски направи со цел да се намали електронскиот отпад, јави дописничката на МИА од Брисел.

Ниту еден нов телефон од 2024 година нема да има полнач

Кумановски м. - 23.09.2021

Од 2024 година, производителите на паметни телефони би можеле да бидат принудени да престанат да дистрибуираат полначи со нивните уреди. Тоа е целта на предлог -законот што ќе наметне единствен стандард за полнење мали електронски уреди и ќе забрани ...

Од 2024 година ниеден нов телефон нема да доаѓа со полнач

Денар - 23.09.2021

Од 2024 година, производителите на паметни телефони би можеле да бидат принудени да престанат да дистрибуираат полначи со нивните уреди. Тоа е целта на предлог -законот кој ќе наметне единствен стандард за полнење на мали електронски уреди и ќе ...

ЕК предлага единствен полнач за електронските направи

Опсервер - 23.09.2021

– Европската Комисија денеска поднесе измени на законодавството кое ќе овозможи да се воведе единствен полнач за електронски направи со цел да се намали електронскиот отпад, јави дописничката на МИА од Брисел.

ЕК предлага единствен полнач за електронските направи

24Инфо - 23.09.2021

Европската Комисија денеска поднесе измени на законодавството кое ќе овозможи да се воведе единствен полнач за електронски направи со цел да се намали електронскиот отпад, јави дописничката на МИА од Брисел.

ЕК предлага единствен полнач за електронските направи

Вечер Прес - 23.09.2021

Европската Комисија денеска поднесе измени на законодавството кое ќе овозможи да се воведе единствен полнач за електронски направи со цел да се намали електронскиот отпад, јави дописничката на МИА од Брисел.

ЕК предлага единствен полнач за електронските направи

MakPress - 23.09.2021

Европската Комисија денеска поднесе измени на законодавството кое ќе овозможи да се воведе единствен полнач за електронски направи со цел да се намали електронскиот отпад, јави дописничката на МИА од Брисел.

Бретон: Предлогот за единствен полнач не е насочен против Епл

Опсервер - 23.09.2021

– Еврокомесарот за индустрија, Тиери Бретон негираше дека предлогот за воведување единствен полнач за сите електронски направи е поврзан со Епл, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската Комисија денеска предложи да се измени законодавството во ...

Бретон: Предлогот за единствен полнач не е насочен против Епл

24Инфо - 23.09.2021

Еврокомесарот за индустрија, Тиери Бретон негираше дека предлогот за воведување единствен полнач за сите електронски направи е поврзан со Епл, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската Комисија денеска предложи да се измени законодавството во ...

Бретон: Предлогот за единствен полнач не е насочен против Епл

Вечер Прес - 23.09.2021

врокомесарот за индустрија, Тиери Бретон негираше дека предлогот за воведување единствен полнач за сите електронски направи е поврзан со Епл, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската Комисија денеска предложи да се измени законодавството во ЕУ ...

Бретон: Предлогот за единствен полнач не е насочен против Епл

MakPress - 23.09.2021

Еврокомесарот за индустрија, Тиери Бретон негираше дека предлогот за воведување единствен полнач за сите електронски направи е поврзан со Епл, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската Комисија денеска предложи да се измени законодавството во ...