TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брисел и Вашингтон координирано го забрзуваат процесот на интеграција на Западен Балкан во ЕУ и НАТО

Сител - 13.01.2018

Сакаме стабилен и просперитетен Балкан, ова е пораката која деновиве доаѓа од челните луѓе на Европската Унија. Јункер и Туск се согласуват дека не смее да се дозволи во регионот да се повторат мрачните настани од минатото.

Кога од тронови доаѓаат гафови ...

Н.Македонија - 13.01.2018

По изјавата на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, дека „историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од сценариото за серијалот ’Игра на тронови’, само без змејови“, аналитичарите се согласни дека на политичарите, во принцип, им ...

Бугарија: Фанфарите не можат да ја покријат корупцијата

Deutsche Welle - 13.01.2018

Владата во Софија се портретира себеси како лидер на европските амбиции на соседите во време кога врз Бугарија се надвиснала една голема сенка - корупцијата. Колумна на Љупчо Поповски. Целата европска елита неделава се собра во Софија за да го ...

Туск: Ситуацијата на Балканот е подраматична и поинтересна од Игра на престолите

МКД - 13.01.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск оцени дека историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од серијата „Игра на престолите“. Тој предупреди дека на Западниот Балкан на кој Брисел сака да воспостави блиски врски со земјите кои ...

Јункер: Поврзаноста на Западен Балкан е многу важна

Локално - 13.01.2018

Борисов: Цврсто ги држиме Кохезионните фондови Големо задоволство е повторно да се вратам во Софија. Одблизу ја следев подготовката не само за претседателството, но и на процесот на пристапување кон ЕУ од толку години и секогаш сум се гордеел дека ...

Следната ЕК ќе работи на проширување од 2019 до 2024 година

Телма - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ, бидејќи никој не ги исполнува условите за тоа. Но сепак, порача дека во следниот манднат на ЕК ќе се работи на ...

Бугарија официјално го презеде претседавањето со Европскиот совет

Алсат-М - 12.01.2018

На Западниот Балкан треба да му се даде јасна европска перспектива, со цел да не се повторат настаните од 90 – те. Ова е пораката на претседателот на Европската Комисија, Жан – Клод Јункер кон бугарскиот премиер Бојко Борисов, при официјалното ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Алсат-М - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Тој сепак, порачува дека во следниот манднат на ЕК секако дека ќе се работи на ...

Јункер – Без јасна европска перспектива Западниот Балкан може да се врати во 90-тите

Р.С.Европа - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер предупреди на опасноста дека без јасна европска перспектива може да дојде до сериозно заострување на состојбите на Западниот Балкан. „Постои опасност во овој многу комплициран регион во Европа да ...

Туск: Историјата на Балканот е подраматична од „Игра на тронови“

24 Вести - 12.01.2018

Претседателот на Европскиот совет го спореди Балканот со серијата „Игра на тронови“. „Историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од сценариото за серијата „Игра на тронови“, иако без змејови“, нагласи Доналд Туск, во Софија.

Јункер: Никој нема да влезе во Унијата до крајот на мојот мандат

24 Вести - 12.01.2018

Никој нема да влезе во Унијата до крајот на мојот мандат - порача претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер . Претседателот на Бугарија Бојко Борисов пак рече дека финансиските фондови се значајни за развој на ...

Западен Балкан- приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

МРТ - 12.01.2018

Луѓето од Западен Балкан заслужуваат стабилност и просперитет, порача од Софија претседателот на Европскиот совет, Туск на свеченоста по повод бугарското претседателство со Европската унија во наредните шест месеци.

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Макфакс - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денес изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време на ...

Јункер: Нема да има нови членки во следните 6 години

Сител - 12.01.2018

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години. Претседателот на европската комисија од Софија порачува дека мора да се внимава на земјите од западниот балкан, за ...

Туск во Софија на бугарски ги воспеа и им го направи ќеифот на Бугарите

Мета - 12.01.2018

Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е иднината на Западниот Балкан, порача вчера на бугарски јазик претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, говорејќи на церемонијата за бугарското претседавање со Советот на ЕУ, која ...

Приоритет на ЕУ е Западен Балкан

Локално - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска изјави дека е крајно време Балканот да се врати на дневен ред. Таа вели дека очекува Србија и Црна Гора да отворат нови поглавја за време на бугарското претседателство со ...

Борисов: Бугарската граница е најдобро чуван Шенген

Мета - 12.01.2018

Ако има подобра Шенгенска граница од нашата во Европа, самиот јас ќе кажам дека не сакам Бугарија да влезе во Шенген, порача денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција за медиумите во Софија денеска, по општата седница на Колегиумот на ...

Туск: Историјата на Балканот е подраматична од „Игра на тронови“

Алфа - 12.01.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск синоќа оцени дека историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од сценариото за серијалот „Игра на тронови“, иако, како што наведе, во регионот нема змејови.

Туск: Историјата на Балканот е подраматична од „Игра на тронови“ иако нема змејови

Sky - 12.01.2018

Туск: Историјата на Балканот е подраматична од „Игра на тронови“ иако нема змејови Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск смета дека историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од дејството во популарната телевизиска серија „Игра на ...

Бугарија: Фанфарите не можат да ја покријат корупцијата

Локално - 13.01.2018

Владата во Софија се портретира себеси како лидер на европските амбиции на соседите во време кога врз Бугарија се надвиснала една голема сенка – корупцијата. Колумна на Љупчо Поповски за DW.

Јункер: Унијата нема да се шири до крајот на овој мандат на ЕК...

Н.Македонија - 12.01.2018

Јункер: Унијата нема да се шири до крајот на овој мандат ЕК Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа.

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Вечер - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време ...

Јункер: ЕУ нема да се проширува до 2024

Република - 12.01.2018

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години. Претседателот на европската комисија од Софија порачува дека мора да се внимава на земјите од западниот балкан, за ...

Туск во Софија на бугарски ги воспеа и им го направи ќеифот на Бугарите

Слободен Печат - 12.01.2018

Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е иднината на Западниот Балкан, порача вчера на бугарски јазик претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, говорејќи на церемонијата за бугарското претседавање со Советот на ЕУ, која ...

Јункер: Да ја отвориме вратата за Западниот Балкан, за да не се повторат 90-тите

Канал5 - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева денеска изјави дека е крајно време Балканот да се врати на дневен ред. Захариева изјави дека очекува Србија и Црна Гора да отворат уште поглавја во текот на бугарското претседавање со ...

Борисов: Бугарија е најдобар чувар на Шенген зоната

Канал5 - 12.01.2018

Ако има подобра Шенгенска граница од нашата во Европа, самиот јас ќе кажам дека не сакам Бугарија да влезе во Шенген, порача денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција за медиумите во Софија денеска, по општата седница на Колегиумот на ...

Туск го спореди Балканот со крвавата серија Game of Thrones

Фактор - 12.01.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск посочи дека Балканот има дури и поинтересна историја со повеќе драми од популарната фантастична серија Game of Thrones со бројни крвави расплети, само што нема змејови.

Бугарија: Фанфарите не можат да ја покријат корупцијата

Либертас - 13.01.2018

Владата во Софија се портретира себеси како лидер на европските амбиции на соседите во време кога врз Бугарија се надвиснала една голема сенка – корупцијата Целата европска елита неделава се собра во Софија за да го одбележи почетокот на ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

+инфо - 12.01.2018

До крајот на овој мандат на Комисијата, пак, никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Точка - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време ...

Јункер: Не влегувате во ЕУ во следните 6 години

Вечер - 13.01.2018

Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во следните шест години. Ниту една од земјите кандидатки за членство не ги исполнува критериумите за да може да се приклучи на унијата во ...

Борисов: Бугарската граница е најдобро чуван Шенген

Локално - 12.01.2018

Ако има подобра Шенгенска граница од нашата во Европа, самиот јас ќе кажам дека не сакам Бугарија да влезе во Шенген, порача денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција за медиумите во Софија денеска, по општата седница на Колегиумот на ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Либертас - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Тој сепак, порачува дека во следниот манднат на ЕК секако дека ќе се работи на ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Алфа - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога ...

Борисов: Бугарската граница е најдобро чуван Шенген

Слободен Печат - 12.01.2018

Ако има подобра Шенгенска граница од нашата во Европа, самиот јас ќе кажам дека не сакам Бугарија да влезе во Шенген, порача денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција за медиумите во Софија денеска, по општата седница на Колегиумот на ...

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Слободен Печат - 12.01.2018

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Тој сепак, порачува дека во следниот манднат на ЕК секако дека ќе се работи на ...

Јункер: Западен Балкан е главен приоритет на бугарското претседателство со ЕУ

Sky - 12.01.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, денеска изјави дека кога станува збор за ЕУ време е Балканот да се врати на дневен ред. Захариева истакна дека очекува оти Србија и Црна Гора ќе отворат уште повеќе поглавја за време ...