TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски: Концептот ,,Заедно“ води во првиот круг, заедно ќе победиме на 5 мај

AKO - 21.04.2019

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, се заблагодари за водството и поддршката во првиот круг. Тој повика граѓаните да го поддржат концептот ,,Напред и заедно“ и одлучно да го дадат својот глас за него, бидејќи назад не може и не ...

Пендаровски: Водиме и ќе победиме на 5 мај! (ВИДЕО)

+инфо - 21.04.2019

Концепто заедно напред ќе ја заокружиме победата на 5 мај, гласањето помина во демократски дух, а така очекувам да биде и во вторио круг, порача Стево Пендаровски, заедничкиот кандидат за шеф на државата.

Пендаровски: Концептот Заедно напред ќе ја заокружи победата во вториот круг

Слободен Печат - 21.04.2019

-Концептот Заедно ќе победи и во вториот круг од претседателските избори на 5 мај. Мнозинството граѓани од сите националност се изјаснија дека сакаат напред, изјави претседателскиот кандидат Стево Пендаровски.

Пендаровски: Разликата меѓу мене и Силјановска е огромна

Фактор - 21.04.2019

Благодарност за мнозинската поддршка дадена уште во привот круг. Концептот заедно ќе победи на 5 мај а јас ви благодарам за мнозинската поддршка, кажа кандидатот од коалицијата Заедно напред.

Победа на Стево Пендаровски во Крива Паланка

iPortal - 21.04.2019

Од 100% обработени податоци, во Крива Паланка, првиот круг заврши со победа на Стево Пендаровски. Пендаровски освои 5267 гласови или 49,26%, додека кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ 4885 гласови или 45,68%.

ВО ЖИВО: Обраќање на Заев и Пендаровски

Слободен Печат - 21.04.2019

Проследете ја во живо прес конференцијата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев и претседателскиот кандидат Стево ...

Адеми: И претседателските и локалните избори во трите општини минаа во фер и демократска атмосфера

24 Вести - 21.04.2019

И претседателските и локалните избори во трите општини поминаа во фер и демократска атмосфера, а активистите на ДУИ беа ангажирани во кампањата што се одразува и во резултатот во општините каде раководат кадри на оваа партија, изјави вечерва од ...

ДУИ со Пендаровски загуби во Гостивар, Дебар, Тетово…

Република - 21.04.2019

Стево Пендаровски не е поддржан од симпатизерите на ДУИ. Човекот кој се промовираше како кандидат на сите заедници, не успеа да ги освои симпатиите на гласачите од поголем број општини во кои доминира албанско население.

Адеми: Ќе работиме да се зголеми поддршката за Пендаровски во вториот круг

Локално - 21.04.2019

Министерот за образование и член на ДУИ, Арбр Адеми од изборниот штаб на Стево Пендаровски најави дека во вториот изборен круг ќе работат на зголемување на поддршката за консензуалниот кандидат.

Адеми – Очекувам уште поголема поддршка за Пендаровски во вториот круг

Р.С.Европа - 21.04.2019

Време е да победи концептот кој ќе отвори нови перспективи и очекувам дека граѓаните ќе дадат поддршка, рече министерот за образование Арбер Адеми, кој е претставник на ДУИ во изборниот штаб на претседателските кандидат Стево Пендаровски, кој е ...

Адеми: Максимално сме фокусирани за победа во вториот круг

Макфакс - 21.04.2019

Портпаролот на изборниот штаб од ДУИ, Арбер Адеми не сакаше да го коментира резултатот од изборите, во однос на албанското гласачко тело. Рече дека во вакви услови кога луѓето се изморени од политика, излезноста била задоволителна.

Адеми: Ќе работиме во вториот круг да се зголеми поддршката за Пендаровски

МКД - 21.04.2019

Министерот за образование и член на ДУИ, Арбр Адеми во изборниот штаб на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски најави работа за зголемување на поддршката за консензуалниот кандидат во вториот изборен круг.

Адеми : ДУИ беше актовна во поддршката за Пендаровски , а доказ е неговата победа

Канал5 - 21.04.2019

Шефот на изборниот штаб на ДУИ , Арбр Адеми изрази задоволство од текот на изборите. Вели дека не станува збор за бојкот на ДУИ на овие избори. Адеми вели дека резултатот на консензуалниот кандидат е доказ дека ДУИ било активно во врска со ...

Зоран Заев ќе и’ се обрати на нацијата

Centar - 21.04.2019

Вечерва во 23.00 часот, во медиа центарот на претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, ќе се одржат две последователни изјави за медиуми. -Стево Пендаровски, заеднички кандидат за претседател, и -Зоран Заев, претседател на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ слави македонска пролет, СДСМ очекува победа на нивниот кандидат

Deutsche Welle - 21.04.2019

Опозициската партија најави победа на нивната кандидатка во неколку општини, како и водство во десетина други. СДСМ не соопшти резултати по општини, но нагласи дека во водство е нивниот кандидат.

Кирацовски: Пендаровски води со 2,5 проценти пред Силјановска

Фокус - 21.04.2019

Генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски, кој е шеф на изборниот штаб на претседателскиот кандидат на владејачката коалиција Стево Пендаровски, изјави дека Пендаровски е во водство со 2,5 отсто по преброени гласачки ливчиња на скоро две ...

Кирацовски: ВМРО ДПМНЕ бадијала се храбрат, Пендаровски победува во првиот круг

Нова ТВ - 21.04.2019

Генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацоски на прес конференција кажа дека нивниот кандидат за претседател Стево Пендаровски „Ова не се локални избори и ВМРО ДПМНЕ бадијала се храбрат.

Кирацовски: На изброени над половина избирачки места води Пендаровски, ВМРО-ДПМНЕ бадијала се храбрат

МКД - 21.04.2019

Александар Кирацовски, шеф на Изборниот штаб на СДСМ, на прес-конференција изјави дека на изброени повеќе од половина од избирачките места, Стево Пендаровски е во водство пред противкандидатите и дека таа негова победа е очекувана.

Кирацовски : Пендаровски е во водство , очекувана победа во првиот круг

Канал5 - 21.04.2019

Генералниот секретар на СДСМ , Александар Кирацовски рече дека на над 50 проценти од гласовите победи заедничкиот кандидат Стево Пендаровски. Кирацовски рече дека очекувано Пендаровски победил во првиот круг , а сигурно е дека тој ќе победи и во ...

Кирацовски – Пендаровски води, ова се претседателски избори, нема да набројувам општини

Р.С.Европа - 21.04.2019

Стево Пендаровски води за 2,5 проценти пред неговата противкандидатка Гордана Сиљановска - Давкова на претседателските избори по повеќе од половина од пребројаните гласови, рече Александар Кирацовски од СДСМ.

Дали Заев не е премиер на сите граѓани на Македонија?

Република - 21.04.2019

Шефот на Изборниот штаб на Стево Пендаровски на прес-конференцијата која започна со половина час задоцнување избегна да ги наброи изборните места и населени места води Стево Пендаровски. Тој ги презентира официјалните податоци од ДИК.

Кирацовски: Пендаровски води со 2,5 % пред Сиљановска

А1 On - 21.04.2019

На пребројани повеќе од половина избирачки места консензуалниот кандидат за претседател Стево Пендаровски е во водство пред Гордана Сиљановска Давковка, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и колацијата и кандидатот на Беса и Алијанса за Албанците, Блерим Река.

Кирацовски ги прераскажа податоците од ДИК, Пендаровски го нема

Република - 21.04.2019

Во живо, прес-конференција на шефот на изборниот штаб, Александар Кирацовски. Со задоцнување од половина час, шефот на изборниот штаб на Стево Пендаровски излезе со официјалните податоци на ДИК, без да ги презентира партиските.

Кирацовски: Пендаровски ќе оствари сигурна победа и во вториот изборен круг

1tv - 21.04.2019

Кандидатот поддржан од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски е во водство пред неговиот противкандидат поддржан од ВМРО и коалицијата Гордана Силјановска Давкова, по пребројани околу две третини од избирачките места, изјави на вечерашната ...

Кирацовски: Пендаровски води, ќе победи и во вториот круг

iPortal - 21.04.2019

Стево Пендаровски ќе биде идниот претседател на нашата држава, рече вечерва Алексанар Кирацовски, генерален секретар на СДСМ и шеф на штабот на претседателскиот кандидат. Тој додаде дека досега се обработени две третини од податоците од избирачките ...

Одложено обраќањето на Пендаровски

Макфакс - 21.04.2019

Во медиа центарот на СДСМ сè уште нема никој пристигнат од повисокото партиско раководство, иако беше најавено обраќање на консензуалниот кандидат Стево Пендарвоски и на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Кирацоски: Пендаровски води, извесна е победата во првиот круг!

ТВ21 - 21.04.2019

Александар Кирацоски, шефот на изборниот штаб на Стево Пендаровски вечерва на прес-конференција сосема спротивставено од кажувањата на ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека нивниот кандидат Стево Пендаровски има водство пред останатите кандидати.

(ВИДЕО) Кирацовски: Пендаровски води, очекуваме победа во првиот круг!

Либертас - 21.04.2019

Изјава за медиуми, Александар Кирацовски, генерален секретар на СДСМ и шеф на изборниот штаб Почитувани граѓани, На пребројани повеќе од половина од гласачките места, Стево Пендаровски е во водство пред противкандидатите.

ГАЛЕРИЈА: Љубе Бошкоски и Амди Бајрам, први кај Пендаровски во Хилтон

Фактор - 21.04.2019

СДСМ и коалиционите партнери кои го поддржаа кандидатот Стево Пендаровски, изборните резултати ги чекаат во скопскиот хотел Хилтон. Еве дел од атмосферата. Таму се и Амди Бајрам, Ѓорѓи Оровчанец, Љубе Бошкоски, Слободан Богоевски и други поранешни и ...

Пендаровски и Заев ја одложија прес-конференцијата

Република - 21.04.2019

Одложен е пресот на СДСМ на кој требаше да зборуваат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Најнова информација е дека во 21 и 15 часот прес-конференција ќе одржи генералниот секретар на СДСМ, Александар ...

Кирацовски: Пендаровски несомнено ќе биде новиот претседател

Слободен Печат - 21.04.2019

Според првичните информации, како што нагласи тој, Пендаровски води над скоро две третини од преброените гласови. На пребројани повеќе од половина избирачки места, Стево Пендаровски е во водство пред противкандидатите, изјави на вечерашната ...

Кирацовски: Имавме скандинавски избори

Нова ТВ - 21.04.2019

Шефот на изборниот штаб на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски Александар Кирацовски кажа дека изборите денеска биле „скандинавски“. -Граѓаните покажаа демократска зрелост и гласаа слободно и во мирна атмосфера.

Фер избори и влез во вториот круг- кои се очекувањата на кандидатите од гласањето

Нова ТВ - 21.04.2019

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски по гласањето кажа дека очекува изборите да поминат без инциденти и да добие предност за дефинитивна победа во вториот круг. „Очекувам мирен европски ден како што и доликува на една европска, демократски ...

Живо пресс од штабот на кандидатот Стево Пендаровски

Локално - 21.04.2019

Стево Пендаровски оди во сигурна победа на вториот круг на претседателки избори, порача шефот на неговиот изборен штаб Александар Кирацовски. Во живо, прес конференција на шефот на изборниот штаб, Александар Кирацовски Posted by Stevo Pendarovski on ...

(ФОТО) Стево Пендаровски во водство во Крива Паланка

iPortal - 21.04.2019

Според првичните информации на Државната изборна комiсија за претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во општина Крива Паланка гласале 48,60% од гласачите, додека за Гордана Силјановска гласале 46,45%.

Сите кандидати по гласањето рекоа дека очекуваат фер избори

Р.С.Европа - 21.04.2019

Претседателскиот кандидат на СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски, по гласањето изјави дека очекува изборите да поминат без инциденти и да добие предност за дефинитивна победа во вториот круг. Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска - ...

Кирацовски: Имавме скандинавски изборен ден

Макфакс - 21.04.2019

Александар Кирацовски, шефот на изборниот штаб на конснзуалниот кандидат, Стево Пендаровски, на прес-конференција рече дека не знае дали лидерот на ДУИ, Али Ахмети ќе биде во изборниот центар, но рече дека очекува, присуство на претставници на сите ...

Пендаровски: Очекувам убедлива предност

24 Вести - 21.04.2019

Кандидатот за претседател на државата од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски по гласањето во скопската населба Автокоманда изјави дека очекува мирен изборен ден, а на крајот убедлива предност.

Кирацоски: Имавме скандинавски избори и без инциденти

ТВ21 - 21.04.2019

Алексндар Кирацоски шефот на изборниот штаб на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, вечерва на прес-конференција после изборите истакна дека е задоволен од изборниот процес, дека изборите биле фер и демократски, и скандинавски без големи ...

Кирацовски: Имавме скандинавски избори, како што доликува на идна земја членка на НАТО и ЕУ

iPortal - 21.04.2019

Целата изјава на шефот на Изборниот штаб на Стево Пендаровски погледнете ја во ...

Изјава на кандидатот за претседател Стево Пендаровски

Локално - 21.04.2019

Кандидатот за претседател на државата од СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски по гласањето денеска изјави дека очекува мирен изборен ден, а на крајот убедлива предност. – Очекувам мирен и спокоен изборен ден, впрочем како што и доликува на една ...

Пендаровски: Ова е избор на концепт по кој државата треба да продолжи (ВИДЕО)

Слободен Печат - 21.04.2019

Кандидатот на владејачката коалиција Стево Пендаровски гласаше денеска во урбаната заедница Автокоманда. По гласањето тој изјави дека граѓаните знаат дека не станува збор за индивидуален избор, туку за избор на концепт по кој државата треба да ...

Пендаровски: Ова не е само избор на индивидуалец, туку избор на концепт

ТВ21 - 21.04.2019

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски после гласањето рече дека ова не се избори само за поединец, туку и за концепт кој ќе треба да ја однесе државата кон ЕУ и ...

Најавена прес конференција од штабот на Стево Пендаровски: Што ќе објави генералниот секретар на СДСМ во 19 часот и 15 ...

Centar - 21.04.2019

Денеска, во 19.15 часот, во медиа центарот на претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, изјава за медиуми ќе даде Александар Кирацовски, шеф на изборниот штаб. Очекуваме вклучување во ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Очекувам мирен изборен ден и голема излезност

Алсат-М - 21.04.2019

Кандидатот за претседател на државава, Стево Пендаровски, по гласањето на гласачко место во населбата Автокоманда рече дека очекува мирен и демократски изборен ден и голема излезност на ...

Адеми: И претседателските и локалните избори во трите општини минаа во фер и демократска атмосфера

Вечер - 21.04.2019

И претседателските и локалните избори во трите општини поминаа во фер и демократска атмосфера, а активистите на ДУИ беа ангажирани во кампањата што се одразува и во резултатот во општините каде раководат кадри на оваа партија, изјави вечерва од ...

(ВИДЕО) Адеми: Максимално сме фокусирани за победа во вториот круг

А1 On - 21.04.2019

Портпаролот на изборниот штаб од ДУИ, Арбер Адеми не сакаше да го коментира резултатот од изборите, во однос на албанското гласачко тело. Рече дека во вакви услови кога луѓето се изморени од политика, излезноста била задоволителна.

ДУИ беше активна во поддршката за Пендаровски, а доказ е неговата победа

Република - 21.04.2019

Резултатот на консензуалниот кандидат е доказ дека ДУИ било активно во врска со поддршката на Стево Пендаровски, смета шефот на изборниот штаб на ДУИ, Арбр Адеми кој изрази задоволство од текот на изборите.

Во живо: Обраќање на Зоран Заев и Стево Пендаровски

Република - 21.04.2019

Вечерва во 23.00 часот, во медиа центарот на претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, ќе се одржат две последователни изјави за медиуми. ...

ВМРО-ДПМНЕ слави македонска пролет, СДСМ очекува победа на нивниот кандидат

ММС - 21.04.2019

Македонската пролет се случува, оцени вечерва Генералниот секретар на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на прес-конференција, најавувајќи дека нивната кандидатка Гордана Сиљановска Давкова веќе има победа во Пехчево, Јегуновце, Градско, Могила, ...