TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Слави Трифунов му пречи што Бугарија помага при пожарите во Mакедонија

Независен - 06.08.2021

Лидерот на бугарската партија Има таков народ, Слави Трифонов, не разбира зошто бугарската држава во овој момент и помага на Македонија за да се справи со огромниот број пожари, бидејќи и во Бугарија има многу пожари.

Трифонов е против бугарска помош за пожарите во Македонија во овој момент

360 степени

Слави Трифонов лут што Бугарија испратила пожарникари во С. Македонија

Deutsche Welle

Трифонов за бугарската помош на Македонија: Кога вашата куќа гори не треба да ја гасите таа на соседот!

Фокус

Трифонов со критики: Убаво што ѝ помагаме на Северна Македонија, ама и во Бугарија недостигаат пожарникари

МКД

СЛАВИ ТРИФОНОВ: Кога гори кај нас, дали треба да одиме да ја гасиме куќата на соседот?

Денешен

Слави Трофонов не се согласува со одлуката Бугарија да ѝ помага на Македонија во справување со пожарите

Press24

Локално Република 24Инфо

Пожарите ги опустошија „белите дробови“ на С. Македонија

Deutsche Welle - 05.08.2021

Непроценлива е штетата. Шумата што ќе изгори тешко ќе може да се обнови, вели директорката на Национални шуми за ДВ. За неколку години се предизвикани штети од над 35 милиони евра. коишто пеплосаа неколку региони и уништија илјадници хектари шума, ...

Топлотен бран и шумски пожари во голем дел од Европа

24 Вести

Цела деценија ниту една општина на купила противпожарно возило

Алсат-М

Кој ја запали Македонија?! Човечкиот фактор или топлото време пет дена ја пеплосуваат државата

Вечер Прес

Координација во Охрид за превентивно дејствување за избегнување пожари

Вечер Прес

Дали стакло во природа може да предизвика пожар?

Фактор

И тетовските пожарникари секојдневно се борат со пожари во шумите и на отворено

Канал5

OhridNews Канал5 Вечер Прес ММС Н.Македонија Centar Курир ТВ21

(ВИДЕО) Пристигна помошта од Словенија за гаснење на пожарите во Пехчево

ММС - 05.08.2021

Очекуваната помош од Словенија, која пред два дена ја најави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, после разгововорот со словенечкиот министер за одбрана, Матеј Тонин, пристигна во подрачјата во земјата зафатени со огнените стихии.

Словенечките пожарникари веќе се на терен во Берово

Фокус

Шекеринска: Армиските хеликоптери досега со над 100 лета исфрлија 200 тони вода на сите кризни подрачја зафатени од пожари

Слободен Печат

Шекеринска: Пристигнаа словенечките пожарникари и веќе се во Берово

ТВ21

Словенечките пожарникари се во Берово, ќе бидат распоредени во гасењето на пожарите во регионот

Нова ТВ

Шекеринска: Словенечките пожарникари се во Берово, ќе бидат распоредени во гасењето на пожарите во регионот

Press24

Словенечките пожарникари се во Берово, ќе бидат распоредени во гасењето на пожарите во регионот

Канал5

Кајгана Н.Македонија Press24 Локално Frontline Сител Опсервер 360 степени

Град Скопје со парични награди за пожарникарите што учествуваат во гаснење на пожарите низ Македонија

Црнобело - 05.08.2021

Скопје, 05.08.2021 година - Градот Скопје ќе им додели парични награди од 10.000 денари на 194 пожарникари коишто се дел од 3 екипи што со 3 возила на Противпожарната бригада на Градот, придружувани со 3 цистерни вода, учествуваат во гаснењето на ...

Град Скопје со парични награди за пожарникарите кои учествуваат во гасење на пожарите низ Македонија

ТВ21

Град Скопје со парични награди за пожарникарите што учествуваат во гаснење на пожарите

Канал5

Град Скопје со парични награди за пожарникарите што учествуваат во гаснење на пожарите низ Македонија

Centar

Град Скопје ќе ги награди пожарникарите што учествуваат во гасење на пожарите низ Македонија

Независен

Град Скопје со награда од 10.000 денари за пожарникарите што учествуваат во гаснењето на пожарите

Lider

По 10.000 денари за пожарникарите од Скопје што учествуваат во гаснењето на огнената стихија

Локално

24Инфо Република Вечер Прес Нетпрес Н.Македонија Press24 Слободен Печат Сител

Синдикат на пожарникари: Додека се бориме со пожарите, има дојави за прекршување на правата од работен однос

Алсат-М - 05.08.2021

Независниот синдикат на пожарникарите при Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска информираше дека до нив секојдневно пристигнуваат дојави за прекршување на правата од работен однос во услови кога пожарникарите се борат со гаснење на ...

Синдикатот на пожарникарите со реакција: Градоначалникот на Ранковце не сака да исплаќа пари за трета смена

Фактор

Синдикат на пожарникари: Додека се бориме со пожарите, има дојави за прекршување на правата од работен однос

Нова ТВ

Синдикат на пожарникари: Додека се бориме со пожарите, има дојави за прекршување на правата од работен однос

Press24

Општината Ранковце нема дежурни пожарникари во трета смена, тие и по 40 часови непрекинато се борат со страшните пожари, велат од синдикатот

Слободен Печат

Синдикат на пожарникари: Додека се бориме со пожарите, има дојави за прекршување на правата од работен однос

360 степени

Општина Ранковце укинала трета смена пожарникари, тие работат на своја рака

Независен

Република Локално Опсервер CivilMedia Република 24Инфо Денешен +инфо

Припадниците на Армијата неуморно продолжуваат во справувањето со пожарите на терен и од воздух

Канал5 - 05.08.2021

Во овој момент повеќе од 200 припадници се вклучени во гасење на пожарот во реонот на Делчево и Пехчево. Армијата на Македонија која од самиот почеток на катастрофалните пожари во координација со сите надлежни институции се вклучи во гасењето на ...

Армијата продолжува во справувањето со пожарите на терен и од воздух

Centar

Армијата продолжува во справувањето со пожарите на терен и од воздух

24Инфо

Припадниците на Армијата продолжуваат да помагаат во справувањето со пожарите на терен и од воздух

Press24

ФОТО: Во гаснење на пожарите ангажирани над 200 војници, хеликоптерите на АРМ со над 100 лета и 200 тони исфрлена вода

Курир

Армијата продолжува во справувањето со пожарите на терен и од воздух

Н.Македонија

Армијата во борба со огнената стихија: Како и врз кој основ дејствуваат војниците во справување со пожарите?

CivilMedia

Мета Република Нетпрес МКД Тера Фокус MTM Точка

Ковачки: На терен ситуацијата со пожарите е вон контрола, власта и надлежните не инвестирале ништо за одржување на ...

Курир - 05.08.2021

Драган Ковачки, член Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на гостување во емисијата „Жешко политичко лето“ што се емитува на телевизија Канал 5 рече дека Владата може да прогласува каква сака состојба, ама факт е дека на терен состојбата со пожарите е ...

Вечерва во Жешко Политичко Лето гостин ќе биде Драган Ковачки

Канал5

Ковачки: На терен ситуацијата со пожарите е вон контрола, власта и надлежните не инвестирале ништо за одржување на опремата

Опсервер

Ковачки: Срамно е да имате и беспилотни летала за рано детектирање на пожари и да не ги користите

Република

Ковачки: На терен ситуацијата со пожарите е вон контрола, власта и надлежните не инвестирале ништо за одржување на опремата

24Инфо

Ковачки: На терен ситуацијата со пожарите е вон контрола

Нетпрес

Ковачки: Ситуацијата со пожарите е вон контрола, власта и надлежните не инвестирале ништо за одржување на опремата

Lider

+инфо Zoom

Македонија има сериозен проблем со недостаток на пожарникари за основно функционирање на системот

Сител - 05.08.2021

За две години вработени само 80 пожарникари, далеку од законскиот минимум. Во земјава недостасуваат над 500 пожарникари за да има фунцкионален противпожарен систем. Само во Кочани каде пожарот се закани на градот и зафати дел од првите куќи има само ...

Пристигнаа противпожарни возила и 45 пожарникари од Словенија

МКД

ПОМОШТА ПРИСТИГНУВА ОД СИТЕ СТРАНИ: Напомош и противпожарни возила и 45 пожарникари од Словенија

Вечер Прес

ФОТО: Тимот за заштита од пожари на Словенија пристигна во Македонија, ќе помагаат во Берово

Курир

ФОТО: Солидарноста обединува, конвојот на пожарникари и возила пристигна во Македонија

Zoom

Словенечките пожарникари пристигнаа во Македонија

Локално

Словенечките пожарникари пристигнаа на помош со 16 противпожарни возила

Frontline

Нова ТВ +инфо Нетпрес Локално Точка Lider

Засилени контроли за спречување пожари во Општина Гевгелија

Канал5 - 05.08.2021

Членовите на гевгелискиот Општински штаб за заштита и спасување, изразија загриженост поради серијата пожари . Членовите на гевгелискиот Општински штаб за заштита и спасување, со кој раководи градоначалникот Сашо Поцков, на денешната седница ...

Засилени контроли за спречување пожари во Општина Гевгелија

Вечер Прес

Засилени контроли за спречување пожари во Општина Гевгелија

MakPress

Вечерва во „Жешко Политичко Лето“ гостин беше Драган Ковачки

Канал5 - 05.08.2021

Ковачки: Први во борба со огнот треба да бидат локалните власти, по нив и ДЗС. Имам информација дека на терен во Малешевијата има 1000 луѓе кои што нема кој да ги ...