TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

#бомба: Властите прислушувале стотина новинари, обвини Заев

IT.mk - 25.02.2015

Македонските власти, поточно Управата за безбедност и контроразузнавање води куп досиеја за стотина македонски новинари кои се критични кон власта, а меѓу нив е и покојниот уредник на Фокус, Никола Младенов, за кој УБК има посебно досие, обвини ...

АУДИО: СДСМ со четврта„бомба“ за спрегата медиуми-власт

Р.С.Европа - 25.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, објави шест прислушувани разговори, кои, како што рече, ја разобличуваат спрегата премиер-УБК-медиуми. Заев рече дека за некои новинари, меѓу кои и загинатиот уредник на Фокус, Никола Младенов, се правени и досиеја.

Аудио: Заев: Јанкуловска забранува емисија на МТВ, а ако новинарката не послуша ќе лета од работа

Фокус - 25.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави аудио-снимка во која првата полицајка Гордана Јанкулоска му кажува на својот портпарол Иво Котевски дека емисија… Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави аудио-снимка во која првата полицајка Гордана Јанкулоска му ...

Аудио: Заев: Јанкулоска и Мијалков договараат за текстови во МПМ

Фокус - 25.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави и аудио -снимка меѓу министерката Гордана Јанкулоска и шефот на тајната полиција Сашо Мијалков, а тема… Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави и аудио -снимка меѓу министерката Гордана Јанкулоска и шефот на тајната ...

„Бомба“ број четири: Мијалков, Јанкуловска, Груевски... во улога на медиумски уредници?

Deutsche Welle - 25.02.2015

Пукна и четвртата бомба на СДСМ. Лидерот на партијата Зоран Заев соопшти дека властите прислушувале над сто новинари и презентираше снимки кои, според него, укажуваат на интервенции на власта во работата не медиумите.

‪#‎бомба4 Заев: Најприслушуван е доајенот на новинарството - Никола Младенов

Нова ТВ - 25.02.2015

-Еден од најприслушуваните новинари од страна на УБК бил доајенот на макеоднското новинарство, уредникот на неделникот Фокус, новинарот Никола Младенов. Од оправдани причини нема да ги објавиме разговорите, а документите од разговорите се предадени ...

ВИДЕО Заев: Повеќе од 100 новинари таргет на УБК

+инфо - 25.02.2015

Го објавуваме во интегрална форма денешниот прес на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Знам дека Вистината за Македонија, и од овие материјали што досега ги објавивме, e запрепастувачка, тешка, болна, несфатлива за еден нормален човек.

Прислушуваните новинари добија папки со докази за следење од тајната полиција

Нова ТВ - 25.02.2015

Повеќе од сто новинари биле следени и прислушувани од страна на македонската тајна полиција, соопшти на прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев по што на дел од следените новинари им достави папки со преписки од прислушуваните разговори за кои, ...

Зоран Заев објави нови материјали за снимени разговори

Телеграф - 25.02.2015

Според новите материјали презентирани денеска, како што тврди лидерот на СДСМ, биле прислушувани 100 новинари во Македонија Денешните материјали што ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се однесуваат на, како што рече, прислушувани разговори на ...

Заев презентираше пет нови снимки за прислушувани новинари

Телма - 25.02.2015

„Знам дека вистината за Македонија од овие досега објавени материјали е несватлива и тешка за секој човек“, рече на денешната прес конференција во седиштето на партијата Лидерот СДСМ, Зоран Заев, Ќе презентираме, рече Заев, дополнителни докзаи за ...

Аудио: Јанкулоска му нарачува медиумски прилози на Протуѓер во Дневник, Сител, МТВ и Канал5

Фокус - 25.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави снимка, за која што кажа дека е разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Мартин Протуѓер како договараат… Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави снимка, за која што кажа дека е разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Мартин ...

Пукна четвртата „бомба“ на СДСМ

Алсат-М - 25.02.2015

Обвинувања за прислушување новинари е темата на четвртата „бомба“ што денеска ја објави претседателот на СДСМ, Зоран Заев. На прес-конференцијата одржана во седиштето на партијата Заев рече дека од страна на власта биле прислушкувани над 100 ...

Прислушкување новинари, четврта „бомба“ на СДСМ

Р.С.Европа - 25.02.2015

Прислушувањето на новинари е темата на четвртата „бомба“ на опозицијата. На денешната прес конференција, лидерот на СДСМ Зоран Заев изјави дека биле прислушкувани над 100 новинари од Република Македонија, и тоа, како што истакна и од провладините ...

СДСМ објави уште седум прислушувани разговори

Н.Македонија - 25.02.2015

Нови седум телефонски разговори денеска на прес-конференција беа објавени од страна на СДСМ, за кои, како што тврди претседателот на партијата Зоран Заев, се прислушувани од страна на Управата за безбедност и контраразузнавање Беа обелоденети ...

Што се содржи денешната „бомба“ на Заев

Фактор - 25.02.2015

На денешната прес конференција лидерот на опозицијата, објави аудио снимки во кои според него во последните 3-4 години биле преслушувани над 100 новинари и сопственици на медиуми, меѓу кои се спомнува уредникот на Фокус Никола Младенов, кој пред две ...

Прислушувани над сто новинари! Најприслушуван бил Никола Младенов (ВИДЕО)

МКД - 25.02.2015

Власта, преку УБК, прислушувала над сто новинари и сопственици на медиуми, објави денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев, а најприслушуван, со години, бил сопственикот на Фокус Никола Младенов.

Заев: Со години биле следени и прислушувани новинари и сопственици на медиуми

Тера - 25.02.2015

Потресувачка е вистината за Македонија што ја дознаваме од овие снимки. Дознаваме во каква држава живееме и со кого си имаме работа. Нашите материјали покажуваат дека со години биле следени и прислушувани новинари и сопственици на медиуми, рече Заев ...

И премиерот Груевски фатен во прислушуваните разговори

Фокус - 25.02.2015

Јавноста го слушна и гласот на Груевски во аферата „Прислушување“ Во денешните прислушувани разговори кои ги објави СДСМ, беше и телефонскиот разговор меѓу премиерот Никола Груевски и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески .

Заев: Јанкулоска ја уредува програмата во МРТВ?!

Фокус - 25.02.2015

Министерката забранува прилог на националната телевизија МРТВ Зоран Заев денеска објави и снимка на, која според него, зборуваат министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и портпаролот на МВР, Иво Котевски.

Заев: Со години биле следени и прислушувани новинари и сопственици на медиуми (ВИДЕО)

МКД - 25.02.2015

Потресувачка е вистината за Македонија што ја дознаваме од овие снимки. Дознаваме во каква држава живееме и со кого си имаме работа. Нашите материјали покажуваат дека со години биле следени и прислушувани новинари и сопственици на медиуми, рече Заев ...

ЗАЕВ: Медиумски масакр, масовно се прислушувани новинари

Sky - 25.02.2015

- Знам дека Вистината за Македонија, и од овие материјали што досега ги објавивме, e запрепастувачка, тешка, болна, несфатлива за еден нормален човек, изјави на денешната прес-конференција Зоран Заев, претседател на СДСМ.

СДСМ: Министерката Канческа- Милевска си нарачува прилог кај Латас?!

Фокус - 25.02.2015

И министерката за култура се појави во прислушуваните разговори Лидерот на СДСМ, Зоран Заев , објави разговор за кој тврди дека се води меѓу министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и уредникот во „Сител“, Драган Павловиќ-Латас .

Заев: Васта прислушувала над 100 новинари

Фокус - 25.02.2015

На денешната прес-конференција на СДСМ, лидерот на партијата Зоран Заев ја објави четвртата „бомба“. Заев истакна дека најновите прислушувани разговори кои ги… На денешната прес-конференција на СДСМ, лидерот на партијата Зоран Заев ја објави ...

Заев: Еве го премиерно и Груевски

+инфо - 25.02.2015

Првпат откако почнавме да ги објавуваме снимките од незаконските прислушкувања кои се правеле по наредба на кои братучедите Груевски и Мијалков и уште неколку други луѓе, ќе го чуете и гласот на Груевски, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ...

(ВИДЕО) Заев: Погледнете што се случувало со непослушните новинари

Либертас - 25.02.2015

За една од прислушкуваните разговори кои ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, според него станува збор за разговор меѓу министерката за внатрешни работи, Гордана ёјанкуловска и портпаролот на министерството, Иво Котевски.

И четвртата „бомба“ на Заев не стресе ништо

Нетпрес - 25.02.2015

Лидерот на опозициската СДСМ денеска ја објави четвртата „бомба“, која не предизвика никакви „тектонски поместувања“, како што беше најавувано. Тој објави шест разговори меѓу кои на министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и шефот на ...

Заев: УБК ги следела критичките новинари, најдолго Никола Младенов

А1 On - 25.02.2015

Критичките новинари биле следени и документирани, рече Зоран Заев и покажа документи со назнака на УБК за прислушување над сто новинари. Биле прислушувни над 20.000 граѓани, сите материјали ќе ги дадеме на новинарите, рече тој.

Заев: Власта прислушувала над 100 новинари, Младенов прислушкуван 4 години

еМагазин - 25.02.2015

Во фокусот на денешната прес конференција на која лидерот на СДСМ, Зоран Заев, објави нови материјали од аферата со прислушкувањето беа медиумите. Според Заев, власта во последните 3-4 години прислушукувала над 100 новинари, и тоа, како што истакна ...

Заев: Никола Младенов бил најмногу прислушуван!

Фокус - 25.02.2015

Меќу прислушуваните бил и доајенот на македонското новинарство Младенов Зоран Заев на прес -конференцијата истакна дека најмногу прислушуван бил новинарот и основачот на неделникот „Фокус“, Никола Младенов .

Сител ќе го пуштам, Ранду да дојде...

+инфо - 25.02.2015

Денеска ќе објавиме дополнителни докази и документи за механизмите за тотална контрола што ја воспоставиле братучедите Груевски и Мијалков и уште неколку луѓе, рече на прес-конференцијата во СДСМ, Зоран Заев, лидерот на партијата.

Најследен и најприслушкуван Никола Младенов

+инфо - 25.02.2015

Најследен, најприслушуван со години бил сопственик на неделникот Фокус, Никола Младенов, рече Заев, велејќи дека многу работи нема да објави од обемните извештаи што стасале до нив. Тој нагласи дека следени и прислушкувани се над 100 новинари, а ...

Четвртата „бомба“ на Заев открива прислушкување на новинари

Фактор - 25.02.2015

Четвртата „бомба“ која денеска ја објави лидерот на опозицијата открива дека власта во чекор ги следела новинарите и вршела контрола врз медиумите, односно биле прислушувани над 100 новинари, како и сопственици на медиумите, меѓу кои бил следен и ...

Видео снимка од прес конференцијата на Заев

+инфо - 25.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска соопшти дека неовластено биле прислушкувани повеќе од 100 новинари во земјава и од провладини и од критички настроени медиуми. Најдолго прислушкуван бил трагично загинатиот новинар и уредник на „Фокус“ Никола ...

(АУДИО) Заев: Латас признава дека вестите на Сител се пропаганда

А1 On - 25.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, на прес конференција објави снимки, на кои вели, се гледа како блиски соработници на Груевски се јавува кај уредникот на Сител Драган Павловиќ Латас како нарачува прилог.

(АУДИО) Заев: Јанкулоска и Мијалков договараат за текстови во МПМ

А1 On - 25.02.2015

Лисерот на СДСМ, Зоран Заев објави аудио снимка за која посочи дека е разговор помеѓу министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и директорот на УБК, Сашо Мијалков. разговараат за групацијата МПМ.

СДСМ ја објави четвртата бомба: Власта прислушувала повеќе од 100 новинари

Кирилица - 25.02.2015

Во тек е прес конференција во седиштето на СДСМ на која претседателот на партијата Зоран Заев, објавува нова, четвртта т.н. бомба за криминалите на власта. Заев ја започна конференцијата со најава дека денес ќе презентира нови докази за контролата ...

Заев: Никола Младенов најмногу прислушкуван

Фактор - 25.02.2015

На прес конференцијата Заев објави неколку аудио разговори во кои како што вели тој се открива диригирањето на власта со медиумите. Заев истакна дека над стотина новинари се прислушувани и следени без судски налог а најмногу од сите бил следен ...

(АУДИО) Заев: Јанкулоска нарачува кој новинар што да покрива

А1 On - 25.02.2015

Дополнителни докази за суровата вистина – за тоталната контрола на Никола Груевски и братучедот Сашо Мијалков. Се се прави од еден центар Управата за следење и управување каде во машинатасе ставени над сто новинари, рече на прес конференцијата ...

(ВИДЕО) Заев: Мијалков ги „средил“ весниците на МПМ

Либертас - 25.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави аудио снимка за која рече дека дека е разговор помеѓу министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и директорот на УБК, Сашо Мијалков, во која зборувааат дека „тој со Керим ги средил трите весници на ...

Заев: Без налог се прислушувани новинарите

+инфо - 25.02.2015

Без налог се прислушувани новинарите, одговори лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на новинарско прашање. - Огромен број од новинарите се следени со години, повеќе од 2 и 3 и 4 години, како што е случајот со Никола Младенов, а и со некои други новинари - ...

Заев: Прислушувани се над 100 новинари

+инфо - 25.02.2015

Повеќе од 100 новинари во Македонија се прислушувани, изјави денеска на прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев. - И новинарите од провладините медиуми и професионалните новинари кои критички ги опсервираат состојбите во Македонија Како власта ...

Изворот на информациите може никогаш да не биде откриен

Н.Македонија - 25.02.2015

Судот за кредибилен доказ би требало еднакво да ги цени и аудиозаписите, се разбира добиени на законски начин, и исказите на сведоци на кои може да им се верува, а кои ги направиле записите и кои можат да го пренесат она што го слушнале во текот на ...

(ВИДЕО) Четврта бомба на Заев: Прислушувани над 100 новинари, најмногу Никола Младенов

Локално - 25.02.2015

Еден од најприслушуваните новинари од страна на УБК бил доајенот на макеоднското новинарство, уредникот на неделникот Фокус, новинарот Никола Младенов. Од оправдани причини нема да ги објавиме разговорите, а документите од разговорите се предадени ...

(ВИДЕО) Заев: Писмени извештаи на УБК за следење и анализирање на професионални новинари

Либертас - 25.02.2015

Заев на денешниот прес презентираше и извештаи на УБК за следење и анализирање на професионалните, критички настроени новинари. „Како што реков следени и прислушувани биле над 100 новинари.

Познати новинарите кои биле прислушкувани

Фактор - 25.02.2015

Борјан Јовановски, Биљана Секуловска, Горан Михајловски, Катерина Блажевска, Сашка Цветковска, Мери Јордановска, Јадранка Костова, Младен Чадиковски, Оливера Трајковска, Мухамед Зекири, Снежана Лупевска, Насер Селмани, Бранко Героски, Жарко ...

Четврта бомба: Новинарите – омилена мета на прислушувањето, тврди СДСМ (видео)

Кумановски м. - 25.02.2015

Пред неполн час, лидерот на опозициската СДСМ ја објави четвртата „бомба“, при што беа објавени шест разговори меѓу кои на министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и шефот на кабинетот на премиерот, Мартин Протугер, разговор помеѓу ...