TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

До вчера „непријатели“, а сега…Баерн, Борусија, Лајпциг им помагаат на другите клубови

Sport M - 26.03.2020

Четири германски екипи кои оваа сезона учествуваа во Лигата на шампионие одлучиле да им помогнат на останатите клубови од Бундеслигата. Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Лајпциг и Баер Леверкузен ќе им дадат 20 милиони евра на останатите екипи од ...

ФИФА даде предлог како да се реши проблемот со играчите чиишто договори истекуваат

Спортманија - 26.03.2020

Може да се случи да се поклопат две сезони, па непознато е фудбалерот чиј играч ќе биде. Одложувањето на фудбалските натпреварувања и најавата дека може да се случи сезоната да заврши дури во летниот период, донесе дополнителни проблеми за клубовите.

Ниските лиги во Англија поништени, нема да има промоција и испаѓање

Gol.mk - 26.03.2020

Фудбалската федерација на Англија (ФА) донесе одлука да ги поништи ниските лиги во земјата, односно сите натпреварувања под шести ранг, поради коронавирусот кој владее во Европа. Сите натпреварувања под Националната лига север и Националната лига ...

Сите англиски аматерски лиги поништени, резултатите се бришат

SportMedia - 26.03.2020

Целиот фудбал во Англија во аматерските лиги под Националните конференции север и југ, ќе заврши веднаш и сите резултати ќе бидат избришани. Ваква одлука донесе Англиската фудбалска асоцијација.

ФИФА: Договорите и преодниот рок според настанатата ситуација

SportMedia - 26.03.2020

Кровната организација на светскиот фудбал, ФИФА достави интерен документ до надлежните институции во кои се најавува како ќе бидат регулирани следниот преоден рок односно актуелните договори на фудбалерите низ клубовите.

Што му „донесе“ корона на ракометот – банкрот, проблем со термини, организациски хаос и намалени плати!

24 Ракомет - 26.03.2020

Голем број клубови ширум Европа се наоѓаат во финансиски проблеми поради новонастаната ситуација со коронавирусот. Спонзорите кренаа „рачна“, не се продаваат влезници, нема пари од маркетинг, ТВ права…Поради таквата ситуација члениците на многу ...

Автогол на Шпанската федерација: На клубовите им понуди кредит од 500 милиони кој е невозможно да се земе?!

24Фудбал - 26.03.2020

Луис Рубиалес и Хавиер Тебас влегоа во нова војна, претседателот на Фудбалската федерација на Шпанија понуди кредит од 500 милиони евра за надминување на финансиската криза но првиот човек на Ла Лига порача дека решението кое се предлага е ...

Четири германски клубови со неверојатен потег ја спасија Бундеслигата

Канал5 - 26.03.2020

Бајерн, Борусија Дортмунд, Баер Леверкузен и РБ Лајпциг направија голем гест за спасувањето на помалите клубови во Бундеслигата. Тие формираа фонд кој колективно ќе плати 20 милиони евра, со кои помалите клубови треба да се спасат од загуби среде ...

Половина милијарда евра за шпанските клубови

Sport M - 26.03.2020

Пандемијата на коронавирус, особено во Европа, влијаеше на сите сфери на животот. Во многу земји скоро сè, од сообраќај до производство, запре, а застана и спортот. Не се случило вакво нешто во фудбалот на Стариот континент одамна (освен во ...

ФИФА ќе ги спои двата преодни рока: Ќе се купуваат играчи цели шест месеци!

Sport 1 - 26.03.2020

Светската фудбалска федерација (ФИФА) сериозно планира да ги спои двата преодни рокови во еден, па откако ќе започне летниот преоден рок, веројатно нешто подоцна од стандардниот термин 1 јули, клубовите ќе може да купуваат играчи до завршување на ...

Четири германски клубови донираат за спас на останатите во Бундеслигата

24Фудбал - 26.03.2020

Голем гест на солидарност во германската Бундеслига од четирите најбогати клубови, тие ќе им помогнат на останатите да ја надминат кризата. Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Лајпциг и Баер Леверкузен донираат повеќе од 20 милиони евра за помош на ...

ФИФА донесе одлука за договорите на играчите и исплатите на трансферите

Слободен Печат - 26.03.2020

Светската фудбалска федерација донесе одлука според која е одлучено да се продолжат актуелните договори на фудбалерите до крајот на сезоната. ФИФА во интерен документ на кој работеше посебна работна група задолжена за коронавирусот, донесе одлука ...

Четири германски клуба со неверојатен гест ја спасуваат цела Бундеслига

Екипа - 26.03.2020

Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Баер Леверкузе и Лајпциг со неверојатен гест ги спасуваат помалите клубови во Бундеслигата. Овие четири клуба основаа фонд во кој заеднички уплатија 20 милиони евра со што помалите клубови треба да се спасат од ...

Официјално: Богатите клубови во Германија ќе ги спасуваат помалите во финансиската криза!

Спортски - 26.03.2020

Четири клубови од Бундес лигата одлучија финансиски да им помогнат на помалите клубови кои се најпогодени од кризата поради коронавирус. Баерн, Борусија Дортмунд, Лајпциг и Леверкузен заедно ќе соберат 20 милиони евра кои ќе бидат поделени на оние ...

Најголемите бундеслигашки клубови со финансиска помош за останатите

Gol.mk - 26.03.2020

Пандемијата предизвикана од вирусот ковид-19 зеде огромен замав ширум светот, а голем број клубови ќе останат со финансиски проблеми. Германските медиуми најавија дека четири големи екипи од Бундеслигата ќе формираат фонд за помош на најпогодените ...

Четирите најбогати клубови во Бундеслигата ги спасуваат останатите екипи од елитата

Спортманија - 26.03.2020

Потег за почит. Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Баер Леверкузен и Лајпциг се четирите клубови кои заеднички решија да помогнат во спасување на останатите финансиски помалку моќни клубови во Бундеслигата.

ФИФА планира преоден рок за трансфери од јули до јануари

24Фудбал - 26.03.2020

Фудбалот влезе во голема криза поради состојбата со пандемијата од коронавирусот, суспендирани се првенствата, одложени поголемите натпреварувања како Европското првенство, Копа Америка, а во ФИФА разгледуваат една доста интересна опција.

Шпанската федерација обезбеди пола милијарда евра помош за клубовите!

Sport 1 - 26.03.2020

Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) ќе одобри солидарен фонд од пола милијарда евра за да им помогне на клубовите во тешката финансиска криза која се очекува да го зафати фудбалот на Пиринеите после пандемијата со коронавирус, која силно удри во ...

Шпанските клубови ќе добијат половина милијарда евра за да не почувствуваат криза

Gol.mk - 26.03.2020

Фудбалската федерација на Шпанија ќе се обиде да им помогне на сите оние клубови кои поради кризата предизвиката од коронавирусот наидоа на големи финансиски проблеми. Некои од нив се пред банкрот, а како одговор на тоа, РФЕФ е подготвена да ...

Помош од 500 милиони евра за шпанските екипи

Слободен Печат - 26.03.2020

Фудбалската федерација на Шпанија (РФЕФ) одлучи да им помогне на екипите кои се натпреваруваат во шпанските лиги. РФЕФ одлучи да им помогне на фудбалските екипи кои поради пандемијата на коронавирусот западнаа во финансиски проблеми, а одредени ...

Четири клубови од Бундеслигата ги спасуваат помалите клубови од финансиската криза

Sport M - 26.03.2020

Четири клуба од Германија покажаа голема солидарност во време кога пандемијата со коронавирусот се повеќе предизвикува проблеми во светот. Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Баер Леверкузен и Лајпциг ќе формираат фонд за да ги спасат помалите екипи.

Шпанците со 500 милиони евра ќе „ударат“ на коронавирусот

TopSport - 26.03.2020

Шпанската фудбалска федерација со 500 милиони евра ќе ги решава финансиските проблеми со кои се соочуваат клубовите поради пандемијата со коронавирусот. Шпанските медиуми пренесуваат дека клубовите имаа проблем со ликвидноста.

Реакција на проблемите со коронавирусот: Шпанските клубови добиваат помош од 500 милиони евра

Спортски - 26.03.2020

Фудбалската федерација на Шпанија одлучи да им пружи помош на клубовите кои се под нејзина организација. Како што е официјално објавено, Шпанската фудбалска федерација е спремна да потроши 500 милиони евра за помош за клубовите кои поради ...

Потег кој треба да го следат сите, половина милијарда евра за помош на шпанските клубови

Sport M - 26.03.2020

Шпанската фудбалска федерација, официјално објави дека е подготвена да потроши 500 милиони евра во вид на помош за фудбалските клубови кои се финансиски погодени од пандемијата со коронавирусот.

Бундес-лигашка солидарност: Баерн, Борусија, Лајпциг и Леверкузен ќе им помогнат на најкритичните

SportMedia - 26.03.2020

Четири клубови од Бундес-лигата одлучија финансиски да им помогнат на оние се најдоа во криза поради коронавирус. Баерн, Борусија Дортмунд, Лајпциг и Леверкузен заедно ќе соберат 20 милиони евра кои ќе бидат поделени на оние кои најмногу имаат ...

ДОНАЦИЈА ОД 20 МИЛИОНИ ЕВРА: Германски фудбалски клубови помагаат на светот!

Магазин - 26.03.2020

Четирите најбогати германски фудбалски клубови ветија 20 милиони евра денес за поддршка на другите тимови кои се борат за финансиски опстанок над пандемијата на коронарен вирус. Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Лајпциг и Баер Леверкузен ќе отстапат ...

Четири клубoви од Бундеслигата ги спасуваат малите клубови од финансиска криза

СуперСпорт - 26.03.2020

Четири клубови од Германија покажаа голема солидарност во време кога пандемијата прави големи проблеми во светот. Станува збор за Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Баер Леверкузен и Лајпциг, кои ќе направат фонд за да ги спасат малите екипи.

„Големата четворка“ ја спасува Бундеслигата

TopSport - 26.03.2020

Фудбалскиот свет е воодушевен од гестот на четири екипи Бундеслигата, во периодот кога светот е парализиран од коронавирусот. Четири клуба (Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Баер Леверкузен и РБ Лајпциг) решија да формираат солидарен фонд за да им ...

Така прават големите: Четири бундеслигаши со финансии ги спасуваат помалите клубови

Спортклуб - 26.03.2020

Четири клуба од Германија покажаа голема солидарност во време кога пандемијата од корона вирусот се повеќе прави проблеми. Станува збор за Баерн Минхен, Борусија Дортмнд, Баерн Леверкузен и РБ Лаипци кои ќе оформат фонд за да ги спасат помалите ...

Германците не сакаат прекин на кошаркарското првенство

SportMedia - 25.03.2020

Раководството на Германската кошаркарска федерација и 17-те клубови од лигата денеска одржаа видео конференција на која разговараа за актуелната состојба и за тоа како да се справат со официјалните регулативи од државата за борба против пандемијата ...

Шпанската фудбалска федерација ќе дава заем на клубовите

+инфо - 25.03.2020

Претседателот на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ), Луис Рубиалес, денеска изјави дека ќе обезбеди заем на клубови од пониско ниво на локалниот фудбал поради пандемијата од коронавирус, повторувајќи дека се надева оти сезоната ќе биде завршена.

Солидарност на ниво: Баерн, Борусија, Леверкузен и Лајпциг собраа 20 милиони за помалите клубови

Спортклуб - 25.03.2020

Многу просечни и мали клубови дури и во најразвиените земји од Европа нема да можат да опстанат ако пандемијата на Ковид-19 потрае. Свесни се за тоа во Германија и поради тоа забрзано работат на пронаоѓање начин како да им се помогне на оние на кои ...

Франција донесе одлука: Ставен СТОП на Купот и на пониските лиги

24 Ракомет - 24.03.2020

Продолжувањето на растењето на бројката на заболени лица од коронавирусот беше причина за прекинување на уште првенства низ Европа. Франција е новата земја која одлучи да донесе одлука за крај на првенството.

Шпанската фудбалска федерација ќе им помогне на клубовите со заеми

Локално - 25.03.2020

Претседателот на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ), Луис Рубиалес, денеска изјави дека ќе обезбеди заем на клубови од пониско ниво на локалниот фудбал поради пандемијата од коронавирус, повторувајќи дека се надева оти сезоната ќе биде завршена.

Шпанската фудбалска федерација ќе им помогне на клубовите со заеми

MakPress - 25.03.2020

Претседателот на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ), Луис Рубиалес, денеска изјави дека ќе обезбеди заем на клубови од пониско ниво на локалниот фудбал поради пандемијата од коронавирус, повторувајќи дека се надева оти сезоната ќе биде завршена.

Шпанската фудбалска федерација ќе им помогне на клубовите со заеми

Опсервер - 26.03.2020

Претседателот на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ), Луис Рубиалес, денеска изјави дека ќе обезбеди заем на клубови од пониско ниво на локалниот фудбал поради пандемијата од коронавирус, повторувајќи дека се надева оти сезоната ќе биде завршена.

„Големата четворка“ ја спасува Бундеслигата

Макфакс - 26.03.2020

Фудбалскиот свет е воодушевен од гестот на четири екипи Бундеслигата, во периодот кога светот е парализиран од коронавирусот. Четири клуба (Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Баер Леверкузен и РБ Лајпциг) решија да формираат солидарен фонд за да им ...

„Големата четворка“ ја спасува Бундеслигата

Точка - 26.03.2020

Фудбалскиот свет е воодушевен од гестот на четири екипи Бундеслигата, во периодот кога светот е парализиран од коронавирусот. Четири клуба (Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Баер Леверкузен и РБ Лајпциг) решија да формираат солидарен фонд за да им ...

Четири германски гиганти ги спасуваат малите германски прволигаши и второлигаши

Тера - 26.03.2020

Фудбалскиот свет е воодушевен од гестот на четири екипи Бундеслигата, во периодот кога светот е парализиран од коронавирусот. Четири клуба (Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Баер Леверкузен и РБ Лајпциг) решија да формираат солидарен фонд за да им ...

Четирите најбогати клубови од Бундеслигата донираат за спас на останатите

МКД - 26.03.2020

Голем гест на солидарност во германската Бундеслига од четирите најбогати клубови, тие ќе им помогнат на останатите да ја надминат кризата. Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Лајпциг и Баер Леверкузен донираат повеќе од 20 милиони евра за помош на ...

Шпанската федерација им понуди на клубовите кредит од 500 милиони, од Ла лига возвратија: Тоа е невозможно!

МКД - 26.03.2020

Луис Рубиалес и Хавиер Тебас влегоа во нова војна, претседателот на Фудбалската федерација на Шпанија понуди кредит од 500 милиони евра за надминување на финансиската криза но првиот човек на Ла Лига порача дека решението кое се предлага е ...