TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев со двајца владици в петок во Скопје

+инфо - 14.02.2018

Средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов е закажана за в петок. Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев во петок доаѓа во официјална посета на Македонија во придружба на двајца митрополити на Бугарската православна црква, Николај и Кипријан.

Бугарскиот претседател ќе ја посети Македонија

Телма - 14.02.2018

Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев во петок доаѓа во официјална посета на Македонија. Ќе го придружуваат двајца митрополити на Бугарската православна црква- Николај и Кипријан. Како особено значајно се толкува присуството на светозагорскиот ...

Претседателот на Бугарија во посета на Македонија ќе биде придружуван од двајца владици на БПЦ

Press24 - 14.02.2018

Двајца владици на Бугарската православна црква в петок доаѓаат во Скопје, дознава Сител . Станува збор за Старозагортски митрополит Кипријан, кој е претседател на синодалната комисија за преговори со МПЦ и Пловдискиот митрополи Николај, кој е член ...

„Единствена Македонија“: Новата легална власт ќе ја прочисти МПЦ од криминалци, предавници и странски шпиони

А1 On - 14.02.2018

„Единствена Македонија и македонскиот народ целосно го подржуваат патриотскиот повик на владиката Агатангел за одбрана на името и идентитетот на македонскиот народ по секоја цена. Истовремено, Единствена Македонија силно го осудува вчерашното ...

Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев со двајца владици во Скопје

Канал5 - 14.02.2018

Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев во петок доаѓа во официјална посета на Македонија во придружба на двајца митрополити на Бугарската православна црква, Николај и Кипријан. Старозагортскиот митрополит Кипријан е претседател на синодалната комисија ...

МПЦ: Личен став на Агатангел за името, не е на Синодот

Алсат-М - 13.02.2018

Македонската православна црква се оградува од ставовите од владиката Агатангел кој во колумна објавена на интернет-порталите дава оценка за тековните разговори за разликите околу името со Грција.

Владика Агатангел: Нема лесно да поминат, ќе ги сочуваме државата, црквата, јазикот и културата

Алфа - 13.02.2018

Ние сме мирен и кроток народ но немаме намера да ја продадеме својата земја. Митрополитот Повардарски Агатангел смета дека актуелната власт има нечесни намери Ние сме мирен и кроток народ но немаме намера да ја продадеме својата земја.

Бугарскиот претседател доаѓа во посета на Македонија со двајца митрополити од БПЦ

Фокус - 14.02.2018

Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев во петок доаѓа во официјална посета на Македонија. Ќе го придружуваат двајца митрополити на Бугарската православна црква- Николај и Кипријан. Како особено значајно се толкува присуството на светозагорскиот ...

Владиката Тимотеј контра Агатангел: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името

Макфакс - 13.02.2018

По објавата на некои од медиумите на ставот од владиката Агатангел, каде што тој ги коментира политичките случувања и ја обвинува власта дека има нечесни намери наведувајќи дека таа ќе заврши, како што вели, на ѓубриштето на историјата ако го ...

Агатангел: Комитите ќе ја бранат Македонија!

CivilMedia - 13.02.2018

„Ние сме еден гердан македонски, и сега сака некој да земе жилет да го сецне и бисерите да излетаат, да ги снема, бисер да не остане. Но, нема! Имаме тука комити Македонци, имаме браќа што цврсто ќе застанат на браникот на одбрана на нашата ...

МПЦ се оградува од ставовите на владиката Агатангел

Фокус - 13.02.2018

Македонската православна црква се оградува од ставовите од владиката Агатангел кој во колумна објавена на интернет-порталите дава оценка за тековните разговори за разликите околу името со Грција.

Агатангел вели народ ќе зоврие, Тимотеј со контрастав дека не е работа на МПЦ да го решава името

Фактор - 13.02.2018

Околу спорот со името и актуелните политички случувања, во МПЦ има различни ставови. Митрополитот Повардарски, Агатангел смета дека актуелната власт има нечесни намери во преговорите со Грција, исто како и во Договорот со Бугарија и ја предупреди ...

Бугарскиот претседател Румен Радев доаѓа во Македонија со двајца митрополити од БПЦ

Вечер - 14.02.2018

Бугарскиот претседател Румен Радев Бугарскиот прeтседател Румен Рaдев во петок доаѓа во официјална посета на Македонија. Ќе го придружуваат двајца митрополити на Бугарската православна црква - Николај и Кипријан, објави телевизија Телма.

Владиката Тимотеј контра Агатангел: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името

Вечер - 13.02.2018

По објавата на некои од медиумите на ставот од владиката Агатангел, каде што тој ги коментира политичките случувања и ја обвинува власта дека има нечесни намери наведувајќи дека таа ќе заврши, како што вели, на ѓубриштето на историјата ако го ...

СПЦ се нуди, МПЦ-ОА ја куди

+инфо - 14.02.2018

Дојдено е вистинско време за МПЦ-ОА да влезе во вистински дијалог, а не да се заглавува во монолошки искази за наводно сослужување со БПЦ. Српската православна црква (СПЦ) на редовниот Мајски собор ќе ги разгледува начините за решавање на ...

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Сител - 13.02.2018

- Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.

МПЦ се оградува од ставовите на владиката Агатангел

Локално - 13.02.2018

Македонската православна црква се оградува од ставовите од владиката Агатангел кој во колумна објавена на интернет-порталите дава оценка за тековните разговори за разликите околу името со Грција.

Со какви вести пристига бугарскиот претседател Румен Рaдев во Скопје, кој е придружуван од двајца митрополити на БПЦ

Локално - 14.02.2018

Со какви вести пристигнува во Република Македонија, бугарскиот претседател, кој во Скопје доаѓа во придружба на двајца вискои црковни претставници на Бугарската православна црква. Посетата е во знакот на позитивна политичка атмосфера меѓу Скопје и ...

Владиката Тимотеј: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името!

Таратур - 13.02.2018

Откако некои медиуми го објавија ставот од владиката Агатангел, каде што ја обвинува власта и ги коментира политичките случувања во државава, вклучувајќи го и името, тој ниту демантира ниту потврдуваа за таа изјава.

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Press24 - 13.02.2018

Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.

Владиката Тимотеј контра Агатангел: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името

Либертас - 13.02.2018

По објавата на некои од медиумите на ставот од владиката Агатангел, каде што тој ги коментира политичките случувања и ја обвинува власта дека има нечесни намери наведувајќи дека таа ќе заврши, како што вели, на ѓубриштето на историјата ако го ...

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

+инфо - 13.02.2018

Постои голема веројатност на мајскиот собор на СПЦ да биде отворено прашањето за натамошното делување и решавање на црковниот спор со МПЦ. Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин ...

Владиката Тимотеј контра Агатангел: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името

Sky - 13.02.2018

По објавата на ставот на владиката Агатангел од страна на некои од медиумите, каде што тој ги коментира политичките случувања и ја обвинува власта дека има нечесни намери наведувајќи дека таа ќе заврши, како што вели, на ѓубриштето на историјата ако ...

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Телма - 13.02.2018

Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.

Владиката Тимотеј контра Агатангел: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името

А1 On - 13.02.2018

По објавата на ставот на владиката Агатангел од страна на некои од медиумите, каде што тој ги коментира политичките случувања и ја обвинува власта дека има нечесни намери наведувајќи дека таа ќе заврши, како што вели, на ѓубриштето на историјата ако ...

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Канал5 - 13.02.2018

Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.

Владиката Тимотеј контра Агатангел: Не е работа на МПЦ да го решава спорот за името

Поглед - 13.02.2018

По објавата на ставот на владиката Агатангел од страна на некои од медиумите, каде што тој ги коментира политичките случувања и ја обвинува власта дека има нечесни намери наведувајќи дека таа ќе заврши, како што вели, на ѓубриштето на историјата ако ...

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

ТВ21 - 13.02.2018

Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.