TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Споменикот „Воинот на коњ“ ќе се применува во Александар Македонски

24 Вести - 13.06.2018

„Воинот на коњ“ и официјално ќе го добие своето вистинско име Александар Македонски. Наместо уривање или преместување, како што пишуваа дел од медиумите, од Владата денеска информираа дека споменикот ќе добие само појаснување дека ја отсликува ...

Воинот на коњ ќе стане Александар Македонски ама грчки! Во нашава Влада изгледа одлепиле!

Пулс24 - 13.06.2018

Портпаролот на нашата влада Бошњаковски како да е гласноговорник на Атина. Ќе го преименувале споменикот во Скопје ама ќе појаснеле дека отсликува Хеленско наследство!? И со цел памет одат на прес без срам и перде да ни го објават ова.

Што практично ќе донесе договорот- споменици со назнака дека се хеленски, нови документи, стара химна и знаме

Сител - 13.06.2018

Спомениците од прокетот Скопје 2014 нема да се уриваат ниту да се преселуваат како што пишува катимерини. Во духот на догворот тие ке се преименуваат како обележја на хеленската култура. „Спомениците изградени во рамки на ‘Скопје 2014’, кои ја ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски со напомена дека е дел од хеленскиот антички период

Фокус - 13.06.2018

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле ...

Бошњаковски: Воинот на коњ ќе биде споменик на Александар Македонски од хеленскиот антички период

МКД - 13.06.2018

Државните институции, оние кои се финансираат од државата, ќе мора да се прилагодат и да го следат духот на договорот со Грција, одговори портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на прашањето за евентуална промена на имињата на АРМ, МАНУ, МРТ, МНТ...

Спомениците од „Скопје 2014“ нема да ги уриваме, туку ќе ги наречеме со нивното вистинско име, вели владата

Сакам да кажам - 13.06.2018

Спомениците на Александар Велики, Филип Втори и Олимпија во центарот на Скопје, кои беа поставени во рамки на проектот „Скопје 2014“ нема да се уриваат и нема да се преселуваат во Солун, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Влада: Ниту еден споменик од Скопје 2014 нема да се дислоцира

Нова ТВ - 13.06.2018

Спомениците на Александар Велики, на Филип Втори и на Олимпија нема да се преместуваат туку ќе бидат именувани и ќе добијат епитет што треба да го имаат, изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната прес конференција.

Воинот на коњ ќе стане Александар Македонски од хеленскиот антички период

+инфо - 13.06.2018

Нема да има уривање на споменици од проектот Скопје 2014 година, туку ќе има преименувања, најави владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Споменикот Воин на коњ ќе се вика Александар Македонски со објаснување дека тој е симбол на хеленскиот антички ...

„Воинот на коњ“ нема да се урива, туку ќе се преименува

Макфакс - 13.06.2018

Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“ во споменик на Александар Македонски, најави владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Слична судбина ќе имаат и другите споменици дел од проектот „Скопје 2014“, како споменикот на Филип Втори и на ...

Бошњаковски: Воинот на коњ ќе биде споменик на Александар Македонски од хеленскиот антички период

Тера - 13.06.2018

Државните институции, оние кои се финансираат од државата, ќе мора да се прилагодат и да го следат духот на договорот со Грција, одговори портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на прашањето за евентуална промена на имињата на АРМ, МАНУ, МРТ, МНТ… ...

Воинот на коњ ќе се преименува во Александар Македонски и ќе остане како симбол на пријателство

Слободен Печат - 13.06.2018

На денешната прес конференција на портпаролите на Владата, на новинарско прашање, дали спомениците од градскиот плоштад ќе бидат преместени во Солун, како што објавија грчките медиуми, Миле Бошњаковски изјави дека спомениците од 2014 година кои ја ...

Според Договорот, „Воинот на коњот“ ќе добие плочка, дека е симбол на грчката култура

еМагазин - 13.06.2018

Додека јавноста чека да го види целиот договор за името помеѓу Македонија и Грција, регионалните и грчките медиуми откриваат и други детали. Имено, договорот, како што пишуваат грчките медиуми предвидува Македонија да стави плочки на спомениците и ...

Видео: Ќе се преименува „Воинот на коњ"- нови документи, стара химна и знаме

Press24 - 13.06.2018

Спомениците од проектот Скопје 2014 нема да се уриваат ниту да се преселуваат како што пишува катимерини. Во духот на догворот тие ке се преименуваат како обележја на хеленската култура, јавува Сител.

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски со напомена дека е дел од хеленскиот антички период

Канал5 - 13.06.2018

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет. Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја ...

Спомениците остануваат таму каде што се, ќе им се ставаат само натписи со појаснување, велат од Владата

Фокус - 13.06.2018

По пишувањата во грчките медиуми дека договорот со Грција предвидува размена на споменици со Солун и можно селење на спомениците Воин на коњ и Филип II, од Владата уверуваат дека овие споменици нема да се дислоцираат, туку само дека ќе им се ...

Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“

А1 On - 13.06.2018

Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“, во споменик на Александар Македонски, најави владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Слична судбина ќе имаат и другите споменици дел од проектот „Скопје 2014“, како споменикот на Филип Втори и ...

Александар Македонски останува во центарот на Скопје како грк!

Вечер - 13.06.2018

– Истото ќе се случи и со споменикот на Филип Втори и споменикот на Олимпија. Сите евентуални решенија за спомениците кои се од светското цивилизациско наследство ќе бидат во насока на потврдување на пријателството помеѓу Македонија и Грција.

Спомениците ќе имаат натписи со појаснувања, химната останува иста, велат од Владата

Мета - 13.06.2018

Државните институции, оние кои се финансираат од државата, ќе мора да се прилагодат и да го следат духот на договорот со Грција, одговори портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на прашањето за евентуална промена на имињата на АРМ, МАНУ, МРТ, МНТ.

Влада на РМ: „Воинот на коњ„ нема да се урива, туку ќе се преименува

Press24 - 13.06.2018

Споменикот „Воин на коњ„ нема да се урне, туку ќе се преименува во Александар Македонски, изјави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за „ Макфакс “. – Спомениците кои ја отсликуваат хеленската култура како историско наследство на светот, ке го ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски со напомена дека е дел од хеленскиот антички период

Стандард - 13.06.2018

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле ...

Спомениците остануваат таму каде што се, ќе им се ставаат само натписи со појаснување, велат од Владата

iPortal - 13.06.2018

По пишувањата во грчките медиуми дека договорот со Грција предвидува размена на споменици со Солун и можно селење на спомениците Воин на коњ и Филип II, од Владата уверуваат дека овие споменици нема да се дислоцираат, туку само дека ќе им се ...

Влада на РМ: „Воинот на коњ„ нема да се урива, туку ќе се применува

Сител - 13.06.2018

Споменикот „Воин на коњ„ нема да се урне, туку ќе се преименува во Александар Македонски, изјави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за „ Макфакс “. – Спомениците кои ја отсликуваат хеленската култура како историско наследство на светот, ке го ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски

Независен - 13.06.2018

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле ...

Споменикот на плоштад од „Воин на коњ“ ќе се преименува во „Александар Македонски“ со објаснување дека е грчки

Таратур - 13.06.2018

Портпаролот на македонската Влада, Миле Бошњаковски, на прашање за промената на имињата на државните институции како МАНУ, МРТ, АРМ и слично, одговори дека ќе мора да се прилагодат и да го следат духот на договорот со Грција.

Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“

24Инфо - 13.06.2018

Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“, во споменик на Александар Македонски, најави владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Слична судбина ќе имаат и другите споменици дел од проектот Скопје 2014, како споменикот на Филип Втори и на ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски со напомена дека е дел од хеленскиот антички период

еМагазин - 13.06.2018

На денешната прес-конференција портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски информираше дека спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски со напомена дека е дел од хеленскиот антички период

Телма - 13.06.2018

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле ...

Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“

Точка - 13.06.2018

Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“, во споменик на Александар Македонски, најави владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Слична судбина ќе имаат и другите споменици дел од проектот Скопје 2014, како споменикот на Филип Втори и на ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски со напомена дека е дел од хеленскиот антички период

Кајгана - 13.06.2018

Скопје, 13 јуни 2018 (МИА) - Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција ...

Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“

Скопје инфо - 13.06.2018

Нема да се урива, туку ќе се преименува „Воинот на коњ“, во споменик на Александар Македонски, најави владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Слична судбина ќе имаат и другите споменици дел од проектот Скопје 2014, како споменикот на Филип Втори и на ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски со напомена дека е дел од хеленскиот антички период

Либертас - 13.06.2018

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле ...

Владата ќе го преименува „Воинот на коњ“ со објаснување дека е дел од хеленскиот антички период

Курир - 13.06.2018

Споменикот „Воин на коњ„ нема да се урне, туку ќе се преименува во Александар Македонски, изјавил портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за Макфакс . – Спомениците кои ја отсликуваат хеленската култура како историско наследство на светот, ке го ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски

24 Вести - 13.06.2018

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле ...

„Воинот на коњ“ ќе биде преименуван со објаснување дека е од хеленскиот антички период

Република - 13.06.2018

Споменикот „Воин на коњ„ нема да се урне, туку ќе се преименува во Александар Македонски, изјавил портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за Макфакс. – Спомениците кои ја отсликуваат хеленската култура како историско наследство на светот, ке го ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во „Александар Македонски“

Фактор - 13.06.2018

Споменикот посветен на Александар Македонски на плоштадот Македонија во Скопје ќе добие плоча дека е паметник од хелинистичкиот период и култура, но ќе добие промена на официјалниот назив кој сега гласи „Воинот на коњ“, информираше денеска на ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски со напомена дека е дел од хеленскиот антички период

Н.Македонија - 13.06.2018

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле ...

И спомениците од Скопје 2014 ќе добијат ново име

Кумановски м. - 13.06.2018

loading... Спомениците од проектот „Скопје 2014“ пред се „Воинот на коњ“ и споменикот на „Филип Втори“ ќе добијат нови имиња, а како што посочи владиниот портпарол Миле Бошњаковски иста судбина ги очекува сите спомен обележја кои ја отсликуваат ...

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски и ќе биде симбол на пријателство помеѓу Македонија и Грција

Бриф - 13.06.2018

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле ...

Бошњаковски: На спомениците Воинот на коњ и Филип ќе стои напомена дека се од хелинистичкиот период

Радар - 13.06.2018

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле ...