TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО) За Грците нема „Северна“ туку само „Скопје“: Кој го прекршува Преспанскиот договор?

Lider - 16.05.2024

„Преспанскиот договор“ за чие непочитување е обвинета ВМРО-ДПМНЕ, сепак повеќе се прекршува од грчка страна. Од она што може да се забележи од грчките медиуми јасно се гледа дека пренесувањето за инаугурацијата на Силјановска Давкова и актуелните ...

За употребата на термините „Македонија“ и „македонски“

МКД

Се прекршува ли Преспанскиот договор ако функционерите го користат името Македонија?

Слободен Печат

Прототема: Силијановска може да се соочи со санкции од САД за прекршување на Договорот од Преспа

Телма

Сиљановска го искористи правото на самоопределување и кажа Македонија, тоа не им се допадна на ДУИ, Заев, Ципрас, Бугарија и Грција

MakPress

Силјановска – Давкова може да се соочи со американски санкции за прекршување на Договорот од Преспа

CivilMedia

Силјановска – Давкова може да се соочи со американски санкции за прекршување на Договорот од Преспа

Frontline

Поради грчката „демократија“, Германија го прекрши и сопствениот устав!

Н.Македонија - 16.05.2024

Во моментот кога македонската претседателка Гордана Силјановска-Давкова за време на свечената заклетва ја изостави географската одредница пред името Македонија, собраниската сала во знак на револт ја напушти грчката амбасадорка Софија Филипиду, која ...

Нови реакции за говорот на Силјановска од европските земји и Грција

Сител

Претседателката Силјановска Давкова ќе ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници

Курир - 16.05.2024

Претседателката Гордана Силјановска Давкова, денеска, 16 мај 2024 година, четврток, ќе ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници наведени во Уставот. Претседателката Гордана Силјановска Давкова, денеска, 16 мај 2024 година, ...

Сиљановска Давкова ќе ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници

Локално

Претседателката Сиљановска Давкова ќе ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници

Сител

Претседателката Силјановска Давкова ќе ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници

Нетпрес

Сиљановска-Давкова ќе се сретне со поглаварите и претставниците на верските заедници

Слободен Печат

Претседателката Сиљановска Давкова ќе ги прими поглаварите и претставниците на верските заедници

24Инфо

Претседателката Силјановска Давкова ќе ги прими поглаварите на верските заедници

Press24

Канал5 Република 24 Вести Zoom

Ниту „Република“, ни „Северна“ во заклетвата на новата претседателка

Мета - 16.05.2024

Уште од пред почетокот на мандатот на првата жена претседателка на државата, Гордана Сиљановска Давкова, имаше невистинита изјава, што е спротивно на правилната употреба на името според Уставот и член 123 од изборниот законик Уште од пред почетокот ...

Претседателскиот мандат не е за нови внатрешни и регионални поделби и за изолација на земјата

Слободен Печат

Жал ми е Брисел, шест години бевме трпеливи со Грција

Н.Македонија

Силјановска-Давкова на средби со евроамбасадорот Гир и италијанскиот амбасадор Силвестри

Канал5

Сиљановска Давкова ќе се сретне со евроамбасадорот Гир и италијанскиот амбасадор Силвестри

Телма

🎥 И ПЕНДАРОВСКИ СМЕТА ДЕКА Е ДОЗВОЛЕНО ДА СЕ КОРИСТИ МАКЕДОНИЈА БЕЗ СЕВЕРНА Еве што зборуваше во кампањата

+инфо

Гордана Силјановска-Давкова ги потврди аспирациите за членство на земјата во ЕУ во разговорите со шефот на делегацијата на ЕУ, Дејвид Гир – местото на нашата држава е на иста маса со европските земји, рече претседателот

Lider

Алсат-М ТВ21 MakPress Frontline Тера Мета 360 степени Слободен Печат

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Либертас - 15.05.2024

Ставовите од ЕУ и НАТО, но и внатрешните реакции во Грција, односно позициите на опозициските партии и секако на Владата во однос на Договорот од Преспа и понатаму се во фокусот на грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Слободен Печат

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Бриф

Катимерини: Атина ја чека новата влада во Скопје за да види каде ќе одат соседите

Телма

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Press24

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

А1 On

Македонско – грчките односи и понатаму во фокусот на медиумите во Грција

Н.Македонија

Zoom Курир PressingTV 24 Вести MakPress

И германската ЦДУ со опомена до Силјановска-Давкова и сестринската ВМРО-ДПМНЕ: Повторно разгорување на спорот со името ...

360 степени - 14.05.2024

Ништо поразлични не се и реакциите кај германски парламентарци од владејачкото мнозинство, кои исто така сметаат дека новата претседателка на Северна Македонија направила опасен преседан Директни осуди на одлуката на новоизбраната претседателка на ...

Германски пратеници: Несреќна и опасна изјава на Сиљановска Давкова

Deutsche Welle

И германските демохристијани ја искараа претседателката Сиљановска

Слободен Печат

И германската ЦДУ со опомена до Силјановска-Давкова и сестринската ВМРО-ДПМНЕ: Повторно разгорување на спорот со името е опасно

365

За германската ЦДУ повторното разгорување на спорот за името на Северна Македонија е непотребно и опасно

24Инфо

И германската ЦДУ со опомена до Силјановска-Давкова и сестринската ВМРО-ДПМНЕ: Повторно разгорување на спорот со името е опасно

Либертас

И сестринската партија на ВМРО -ДПМНЕ во Германија, ЦДУ, ги осуди изјавите на Силјановска Давкова

CivilMedia

Мета Независен Пулс24

Лога: Можеме да покренеме постапка пред Уставниот суд за заклетвата на Силјановска-Давкова

360 степени - 14.05.2024

„Јас уште вчера забележав дека од нејзина страна како да има ретерирање, но за жал тоа се случува после два дена кога ние жестоко сме нападнати од сите страни од сите наши сојузници, од наши соседи и верувам дека не беше добар почеток на мандат“, ...

Лога: Заклетвата на Сиљановска е лош пример за претседател и за професорка по уставно право

Слободен Печат

Лога: Како може да давате една заклетва во усна форма, а друга во писмена?

24Инфо

Лога: Заклетвата на Сиљановска е лош пример за претседател и за професорка по уставно право

Либертас

Лога: Односот на Сиљановска-Давкова кон уставното име е лош пример за еден државник

Бриф

Лога: Односот на Силјановска-Давкова кон уставното име е лош пример за еден државник

Press24

Односот на Сиљановска-Давкова кон уставното име дава лош пример за другите, вели Лога

365

Zoom Frontline PressingTV Deutsche Welle Либертас

Сиљановска-Давкова и амбасадорот Силвестри разговарале за натамошните чекори во евроинтегративниот процес на земјава

360 степени - 14.05.2024

Во оваа насока, како што соопштија од нејзиниот кабинет, претседателката истакнала дека ќе се залага за широк општествен консензус за прилагодување на македонското со европското законодавство, со цел доследно исполнување на реформските процеси и ...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со италијанскиот амбасадор Силвестри

Курир

Зенку: Државата влезе во нова политичка фаза, немојте да се чудите ако утре Албанија и други земји го сменат својот курс кон Северна Македонија

Frontline

Силјановска се сретна со италијанскиот амбасадор Силвестри

Макфакс

Сиљановска Давкова имаше средба со италијанскиот амбасадор во земјава

Фокус

Претседателката Сиљановска Давкова го прими италијанскиот амбасадор Силвестри

24Инфо

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со италијанскиот амбасадор Силвестри

ТВ21

Опсервер 4NEWS Нетпрес Бизнис Вести Локално Press24 Бриф Слободен Печат

Таравари: Не е забрането да се користи само Македонија, и јас често го употребувам без да кажам „Република“ или ...

360 степени - 14.05.2024

Според Таравари, Силјановска-Давкова не го употребила уставното име на државата за време на свечената изјава во Собранието зашто сè уште била под еурофија на изборите Актуелниот градоначалник на Гостивар кој е дел од коалицијата „Вреди“, Арбен ...

ТАРАВАРИ: Не е забрането во јавни говори да се користи само Македонија, и јас често велам само Македонија без Република и Северна

Денешен

Таравари: не е забрането да се користи само Македонија

Тера

Таравари: Не е забрането да се користи само Македонија

Lider

Не е забрането да се користи само Македонија, и јас често го употребувам без да кажам „Република“ или „Северна“

Нетпрес

Таравари: Не е забрането да се користи само Македонија, но очекувам Сиљановска Давкова во иднина да го користи уставното име

CivilMedia

„Еурактив“: Случувањата на инаугурацијата на Сиљановска ја вознемирија ЕПП, можни се санкции за ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 14.05.2024

Некористењето на официјалното име на земјата од страна на претседателката Гордана Сиљановска-Давкова за време на нејзината инаугурација, предизвика реакции низ Европа и особена вознемиреност во редовите на десноцентристичката Европската народна ...

Загриженост во ЕПП, генералниот секретар не му честиташе на Мицкоски, можна „чистка“ на ВМРО-ДПМНЕ

МКД

„Еурактив“: Случувањата на инаугурацијата на Сиљановска-Давкова ја вознемирија ЕПП

Frontline

„Еурактив“: Сиљановска ја вознемири Европската народна партија (ЕПП), ВМРО-ДПМНЕ е на врвот на листата за внатрешно прочистување

365

„Еурактив“: Случувањата на инаугурацијата на Сиљановска-Давкова ја вознемирија ЕПП

Пулс24

ЕПП со остри реакции по говорот на претседателката, ВМРО-ДПМНЕ на врвот на листата за „генерално чистење“ од членството

CivilMedia

Платформата за родова еднаквост бара од Силјановска Давкова 50% застапеност на жените на позициите на моќ

еМагазин - 14.05.2024

Платформата за родова еднаквост смета дека со изборот на за претседатл, се направи значаен чекор кон остварување на долгогодишните заложби на Платформата за родова еднаквост за што поголемо вклучување на жените на највисоките позиции на одлучување и ...

Платформата за родова еднаквост ќе го следи спроведувањето на програмата на Сиљановска Давкова

Мета

Отворено писмо на Платформата за родова еднаквост до Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова

Локално

Дали Грција со право реагира на Силјановска Давкова: „На Атина не ѝ е дозволено да реагира на прекршување на уставот на ...

Локално - 14.05.2024

Гордана Силјановска-Давкова го започна својот мандат како шеф на државата и прва жена-претседателка на Македонија. Од собраниската говорница порача дека ќе биде претседателка на сите граѓани и дека нема да прави разлика.

Дали Грција со право реагира на Силјановска Давкова: „На Атина не ѝ е дозволено да реагира на прекршување на уставот на други земји, но може да реагира на прекршување на Меѓународен договор

Либертас

Шкариќ: Не е важно што пишува во Изборниот законик, треба да се почитува Уставот

Press24 - 14.05.2024

Уставот е позначаен акт од Изборниот законик и според тоа треба да се почитува одлуката за уставното име на Република Северна Македонија која важи од 2019 година и се однесува на примена на името на државата.

Шкариќ: Не е важно што пишува во Изборниот законик, треба да се почитува Уставот

Zoom