TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали кафето може да нè отрезни? Научниците одговориле дали ова е мит или вистина!

Убавина и Здравје - 12.07.2018

Жал ни е, но научниците откриле дека кофеинските пијалаци не го ублажуваат мамурлакот Професор Тони Мос од Лондон открил дека нивото на алкохол во крвта не се намалува по пиењето шолја јако кафе.

Не можете да се разбудите?! – Можеби кафето не го испивте на правилен начин…

Таратур - 12.07.2018

Дали сте и вие, можеби, меѓу оние кои не можат да се разбудат наутро и покрај тоа што веќе сте го испиле кафето? Покрај тоа што кофеинот им помага на луѓето да се разбудат, многумина ниту после утринското кафе не можат да се разбудат и тргнат во ...

12 изненадувачки состојки коишто можете да ги додадете во вашето кафе за уникатно кофеинско доживување

Скопје24 - 12.07.2018

Дури и ако сте искрен љубител на оригиналниот вкус на кафето, сигурно одвреме-навреме ви станува малку монотон, па сакате да го промените и да уживате во неговите различни варијации. Но, дали сте знаеле дека освен стандардните додатоци како млеко, ...

СОЗР на Владата купува кафе за 2,7 милиони денари

еМагазин - 12.07.2018

Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија распиша оглас за набавка на еспресо, филтер-кафе, кафе и капучино. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 2.700.000 денари, а главен критериум за доделување на договорот е ...

Дали кафето може да нè отрезни?

Пулс24 - 11.07.2018

За жал, научниците откриле дека кофеинските пијалаци воопшто не помагаат во ублажување на мамурлакот. Професорот Тони Мос од Лондон открил дека нивото на алкохол во крвта не се намалува при консумирање на шолја јако кафе.