TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски најави кривична пријава за шоферот на Палевски - од ОЈО побараа мерка притвор

24 Вести - 07.12.2023

Мајката на Вања, Зорица Ѓорчевска се огласи за прв пат во медиумите по објавувањето на веста за смртниот епилог на нејзината исчезната ќерка. Таа за српскиот медиум Република.рс вели дека нејасна и е целата ситуација и има многу прашања кои чекаат ...

МВР најави кривична за струмичанецот кој го превезе Палевски од Белград до Турција

Телма

(Видео) Возачот на Палчо до Турција нема да излезе од затворот во Шутка – притворот ќе му трае 30 дена

Скопје1

ТМРО: Со кој пасош Палчо ги поминал границите?

МКД

Политичкиот камелеон претворен во Франкенштајн, ги удри ДПМНЕ и СДСМ со својот камен по глава

Антропол

Возачот на Палчо со лисици: Го спомнува и убиството на Вања (ВИДЕО)

Мастило

Текот на настаните за двојното убиство: подготвено барањето за екстрадиција на Палевски, пријава има и за возачот

Мета

Скопје1 Zoom Фокус +инфо Република Локално Скопје1 Глас на Америка

Мицкоски најавува детали за убиството, СДСМ го прашува дали се сретнал со осомничениот за убиство Палевски

ТВ21 - 07.12.2023

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека многу брзо, можеби за неколку месеци, јавноста ќе биде запознаена со детали за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски, бидејќи, како што рече, има големи ...

Некој да му каже на Мицкоски дека прикривање на информации и докази е кривично дело

Рацин

МИЦКОСКИ ДА КАЖЕ ДАЛИ СЕ СРЕЌАВАЛ СО ПАЛЕВСКИ Ако има дополнителни информации, треба да ги каже на обвинителите, укажува СДСМ

+инфо

Премолчената средба на Мицкоски со Палчо отвора многу прашања

Нова ТВ

(Видео) Кузеска: Дали средбите на Мицкоски со монструмот Палевски се причина за манипулациите на ДПМНЕ

Макфакс

СДСМ: Мицкоски веднаш треба да биде повикан во ОЈО!

24Инфо

(Видео) Кузеска: Дали средбите на Мицкоски со монструмот Палевски се причина за манипулациите на ДПМНЕ

Опсервер

Бриф Frontline Локално Телма Канал5 Фактор Centar Вести плус

Убиецот Палчо има имот во зградата на Вања, грабната во влезот, а врзувана и изнесена преку подрумите

ТВ21 - 07.12.2023

Убиецот Љупчо Палевски – Палчо и неговата градежна компанија УНА ЕНТЕРПРИСЕ ја граделе зградата во која живееше и е киднапирана 14 годишната Вања Ѓорчевска. Грабната е откако се симнала по овие скали, пред да излезе надвор низ главната врата, па ...

Избришан профилот на Влатко Кекишев, каде имаше фотографии со мачета во раката и фантомка

4NEWS

Андонов во СТУДИО 10: Случајот со убиствата на Вања и Панче е трагичен, но мора да се почитува пресумпцијата на невиност

24 Вести

Што се крие во телефонот на брутално убиената Вања: Регионот ги чека резултатите од вештачењето од кое зависи истрагата, се јавил таткото кобното утро?

Во Центар

КАМЕРИТЕ ГИ „ФАТИЛЕ“ КИДНАПЕРИТЕ НА ВАЊА: Час и 42 минути подоцна следел ужасот – Видеото ги открива СТРАШНИТЕ ДЕТАЛИ ОД ЗЛОСТОРСТВОТО (ВИДЕО)

Во Центар

Вања грабната во влезот, врзувана во подрумите па изнесена – Палчо во истата зграда има 106м2 имот

4NEWS

ДЕДОТО НА ВАЊА СОРАБОТУВАЛ СО НЕЈЗИНИОТ УБИЕЦ !? Целосно НОВО откритие во истрагата за случајот што ГО ВОЗНЕМИРИ ЦЕЛИОТ РЕГИОН

Во Центар

ММС CivilMedia Во Центар Deutsche Welle Канал5 Алфа Фактор Либертас

Обвинителство отвори истрага против возачот на Палевски

Р.С.Европа - 07.12.2023

Истрага е отворена против човекот кој го превезувал првоосомничениот за двојното убиство Љупчо Палески - Палчо од Србија до Турција, соопшти Основното јавно обвинителство. Во нивното соопштение е наведено дека возачот приведен и осомничен дека ...

Обвинителството не бара притвор за адвокатот на Палевски, но ги продолжува проверките дали бил инволвиран

А1 On

Адвокатот на Палчо нема да оди во затвор: Нови детали за случајот што го потресе целиот Балкан

Во Центар

Калајџиев: Поради реториката во јавноста, Палевски може да тврди дека не може да добие фер судење

Zoom

Адвокатот на Палевски на распит во полициска станица

Курир

Познато е кога ќе биде екстрадиран Палчо: Одговорот на Турција е клучен, главниот осомничен за убиството на Вања екстрадицијата може да ја одложи на овој начин!?

Во Центар

ШЕМА КОЈА ПАЃА В ОЧИ: Палевски има албум со истакнати личности од разни провиниенции, како што тоа го имаа Боки 13 и Катица од СЈО

Денешен

Курир +инфо Сител А1 On Курир Телма Телма +инфо

Хаџи Јанев: Полицијата професионално и експресно ја заврши својата работа

Бриф - 07.12.2023

Безбедносните служби професионално и експресно ја завршија работа по однос на лоцирање и лишување од слобода на инволвираните лица кои се сомничат за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и Павле Жежовски од Велес, изјави денеска универзитетскиот ...

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Слободен Печат

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Либертас

Хаџи Јанев: Нашите безбедносни служби професионално и експресно ја завршија својата работа за осомничените лица за убиството на Вања

Frontline

Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски (ВИДЕО)

Zoom

Хаџи Јанев за Слободен печат: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Вести плус

Хаџи Јанев за Слободен печат: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Centar

Вечерва во 360° на МРТ 1: Интервју со премиерот Ковачевски за случајот со Вања, изборите, критиките од ЕК…

360 степени - 07.12.2023

Новото издание на емисијата „360 степени”, во кое гостува премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, се емитува вечерва (7 декември 2023 г.) од 20:15 часот на МРТ 1 Вечерва (7 декември 2023 г.

Каква заедничка платформа имале Мицкоски и Палевски, што лидерот на опозицијата не сака ни да зборува за нивните средби?

Рацин

Одговорност зад воланот: Bозачот на Палевски се соочува со кривична пријава, потврдува Спасовски

Lider

Ременски: Групата на Палевски имала списоци за ликвидации, рекет и киднапирања

Слободен Печат

ИСПЛИВАА НОВИ ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО НА МАЛАТА ВАЊА: „Постоеле други списоци за ликвидација и киднапирање!? Ова е нов предизвик за полицијата!“

Во Центар

Мицкоски доколку има докази да ги достави до органите – во спротивно тоа е кривично дело, рече Спасовски за истрагата за убиството на Вања

Локално

Стојков, адвокатот што го возеше Палевски во Србија притворен, обвинителството утре ќе одлучува дали ќе бара притвор

А1 On

Курир Телма Слободен Печат Курир Фактор Нетпрес Во Центар Во Центар

Ременски за Глас на Америка: Групата на Палевски, неофицијално, имала списоци за изнуди и ликвидации

Нова ТВ - 07.12.2023

Таа група, според моите неофицијални информации, имала поголеми планови. Постоеле списоци за ликвидации, за ...

Фросина Ременски: Групата на Палевски, неофицијално, имала списоци за изнуди и ликвидации

Глас на Америка

ГРУПАТА НА ПАЛЕВСКИ ИМАЛА СПИСОЦИ ЗА ЛИКВИДАЦИИ! Ременски очекува истрагата да се прошири

+инфо

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Република

Ременски тврди: Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации

Нетпрес

Ременски тврди: Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации – имале “помонструозни планови“

Курир

Ременски за VOA: Групата на Палевски имала “поголеми планови”. Постоеле списоци за ликвидации, за изнуди, за киднапирања

Либертас

Денешен 4NEWS Фактор Алфа Frontline

Министерство за правда го испрати барањето за екстрадиција на Палчо

Р.С.Европа - 07.12.2023

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на осомничениот за двојно убиство Љупчо Палевски - Палчо. Во соопштението на Министерството е наведнео дека барањето за екстрадиција преку министерството за надворешни работи ќе биде ...

Палчо во притвор за партиската годишнина – во Турција или во Шутка?

Р.С.Европа

Низа неодговорени прашања за убиството на Вања, државните органи се насочија кон екстрадицијата на Палчо

MakPress

Започната е постапката за екстрадиција на Љупчо Палевски Палчо кој вчера беше уапсен во Турција

Lider

Брза екстрадиција на Палевски зависи од Правда

А1 On

Партијата на Палчо да биде дерегистрирана, Спасовски обвини за странско влијание

Фокус

Дали Организиран криминал ќе го преземе случајот со Палчо и неговата група?!

Република

ТВ21 Бизнис Вести Курир Либертас Бриф 24 Вести Денешен 24Инфо

Палевски во нашите огледала

Deutsche Welle - 07.12.2023

Ниту убиството на дете од забегани скотови на монструозниот систем не нѐ натера спонтано да излеземе на улици. Кој да повика, а да му веруваме? Кој да организира, а да не нѐ злоупотреби? Пишува Арсим Зеколи Свирепото и суровото убиство на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДС го негуваше монструмот Палевски и создаде Франкештајн – не ги казниле него и неговата група во мај кога биле откриени со нелегално оружје

Нетпрес

Атанасовски: Спасовски го нарече „монструм“ па оттука прашањето како монструмот Палевски не лежел ни ден притвор?

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДС го негуваше монструмот Палевски и создаде Франкештајн

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДС го негуваше монструмот Палевски и создаде Франкештајн

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДС го негуваше монструмот Палевски и создаде Франкештајн, доколку полицијата презела мерки можеби денес немаше да се случи двојното убиство

4NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДС го негуваше монструмот Палевски и создаде Франкештајн – СДСМ: Изопачена потреба за политизација на жртви, нема грам човечност!

ТВ21

+инфо Денешен Република Либертас

Спасовски: Ќе има кривична пријава за возачот на Палевски, адвокатот е задржан во полициска станица

А1 On - 07.12.2023

Ќе следува кривична пријава за возачот на Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничен за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот велешанец, Панче Жежовски, кажа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Приведен скопјанец осомничен дека го возел Палевски кон Бугарија и Турција

Р.С.Европа

Детали за бегството на Палевски: влегол и излегол од Бугарија во саботата – дента кога МВР јави дека има уапсени

Макфакс

Нов приведен за убиството на Вања, го возел Палчо во Бугарија па во Турција

Макфакс

Уапсено уште едно лице за случајот со Вања, осомничен дека го возел Палевски преку Бугарија до Турција

ТВ21

Каде е човекот кој откри каде е Палевски? Ги разоткри една слика од фејсбук

Во Центар

Палевски поминува транзит преку Бугарија пред за него да биде издадена меѓународна потерница

Zoom

Мета 4NEWS Вести плус Опсервер Точка Кајгана 360 степени Курир

„Местенка е, навредите не можам да ги издржам“ – сопругата го брани Велибор Манев, кој призна што правел при убиството ...

Скопје1 - 07.12.2023

Додека осомничениот Велибор Манев признаваше што правел при киднапирањето и убивањето на Вања Ѓорчевска, а Љупчо Палевски-Палчо го посочи како организатор и реализатор на убиството – неговата сопруга (чиј идентитет е познат на редакцијата) го ...

Осомничениот детално опиша како се случило злосторството!? Манев со часови сведочеше, се сослуша уште еден клучен сведок за убиството на малата Вања

Во Центар

ТОЈ ГИ КАЖА СИТЕ ДЕТАЛИ ЗА ГРОЗОМОРНОТО УБИСТВО – Осомничениот Велибор Манев со часови дава исказ во Обвинителството

Во Центар

Прв изјави дека не го извршил убиството на Вања, а сега со саати „пее“ во Обивнителство – се сослушуваат лица кои имаат информации

Скопје1

На 100 страни кривичната за осомничените за убиството на Вања и Панче

еМагазин

Нема фризури за нив, вели директорот на Шутка за избричените глави на осомничените за убиството на Вања и Панче

360 степени

Осомничените за убиството на Вања Ѓорчевска спроведени во Кривичен, обвинителство бара продолжување на притворот

Сител

Курир Фокус Слободен Печат Република Нетпрес 24Инфо Република Скопје1

АПАСИЕВ ДО СПАСОВСКИ: Ама не треба ли да се дерегистрира и твојата партија, министре?

Фактор - 06.12.2023

Претседателот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев ја коментира изјавата од синоќа на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски дека партијата Десна на осомничениот за двојното убиство на Вања и Панче, Љупчо Палевски, треба да се ...

ЗАБРАНАТА ЗА „ДЕСНА“ НА ПАЛЧО ТРЕБА ДА ТРГНЕ ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО Како се брише политичка партија од судскиот регистар

+инфо

Спасовски: Партијата на Палевски треба да се дерегистрира, со политиканство и странски влијанија сакале да направат дестабилизација

Нова ТВ

Ќе биде ли дерегистрирана партијата на Палчо, „Десна“?

еМагазин

Спасовски: Партијата на Палчо мора да биде дерегистрирана

4NEWS

Партијата на Палчо мора да биде дерегистрирана, Спасовски обвини за странско влијание

Телма

ПАРТИЈАТА НА ПАЛЕВСКИ МОРА ДА БИДЕ ДЕРЕГИСТРИРАНА Спасовски обвини за странско влијание

+инфо

Слободен Печат Локално Бизнис Вести 365 MakPress МКД Република Бриф

Одговори се бараат во најдениот телефон, два пиштола и контактите на Палевски

Deutsche Welle - 06.12.2023

Секоја индиција ќе се проверува до последно, за да се расчистат вакви криминални гнезда и дувла, рече министерот за внатрешни работи На вештачење одат пронајдениот телефон на Вања Ѓорчевска и два пиштола најдени на локации кои не се соопштуваат, а ...

ЧЕТВОРИЦАТА УАПСЕНИ ЗА УБИСТВОТО НА ВАЊА И ПАНЧЕ ДОБИЈА 30 ДЕНА ПРИТВОР: Има мерка и за возачот на Палчо

Фактор

Одреден 30-дневен притвор на осомничените за убиството на Вања и Панче

360 степени

Триесетдневен притвор за осомничените за грабнувањето на Вања

А1 On

Андов за Фокус: Не дозволувам за вакви кривични дела фризури

Фокус

Спасовски: Патеката на движење на првоосомничениот е идентична со нашите оперативни сознанија

Слободен Печат

Обвинителство бара притвор за уште едно лице, под сомнение дека му помогнал на Љупчо Палевски да избега

Локално

Бизнис Вести Во Центар Бриф Независен Frontline CivilMedia Zoom 365

Директорот на Шутка: Не толерирам фризури за вакви кривични дела

Press24 - 06.12.2023

Кога осомничените беа спроведени во судот, евидентно беше дека сите се со избричени глави и носат еднобојни комбинезони. Не толерирам фризури во истражниот затвор за сторителите на вакви тешки кривични дела и не се толерира облека со некакви ознаки ...

(Во живо) Прес-конференција на МВР

Независен - 05.12.2023

МВР закажа прес-конференција за во 22.30 часот. Проследете ја во ...