TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема македонски јазик на Самитот на ЕУ во Софија

Фокус - 17.05.2018

На официјалните домументи од Самитот на ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, во графата за јазици намето македонски јазик стои јазик на Поранешната југословенска република Макеоднија.

Македонскиот јазик изоставен од официјалните документи – претставен како јазик на ФИРОМ

24 Вести - 17.05.2018

На „Самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, макеоднскиот јазик во официјалните документи беше претставен како јазик на Поранешната југословенска Република Македонија. Ова за многумина беше изненадување со оглед на тоа што досега ...

(Фото) На Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија „исчезна“ македонскиот јазик

еМагазин - 17.05.2018

На официјалните документи од Самитот на ЕУ – Западен Балкан во Софија, кои беа објавени денеска, во графата за јазици намето македонски јазик стои јазик на Поранешната југословенска република Македонија.

Самит во Софија, ЕУ ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

Алсат-М - 17.05.2018

Европската Унија останува најголем партнер на целиот Западен Балкан, а интеграцијата на земјите од овој регион за ЕУ е најголем приоритет. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој рече дека на самитот на Европската комисија ...

ЕУ ја потврди европската перспектива на Западен Балкан,но бара реформи

Нова ТВ - 17.05.2018

Шефовите на Европската унија на Самитот во Софија усвоија финална декларација со која ја потврдија европската перспектива на Западниот Балкан, но со експлицитен услов да продолжат со реформите – првенствено во сферата на владеење на правото и ...

Туск: Западен Балкан е приоритет за ЕУ

МКД - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск рече дека Западен Балкан е интегрален дел на Европа и приоритет за Европската унија. Туск на крајот од самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија рече дека ЕУ е најсигурен партнер на Западен Балкан.

Туск: Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа

+инфо - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека не гледа друга иднина за Западен Балакн отколку таа во Европска унија. – Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа и припаѓа на нашата заедница – наведе Туск.

Tуск: Западен Балкан е приоритет за ЕУ

Алсат-М - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека Западен Балкан е интегрален дел од Европа и приоритет на Европската унија. Туск на крајот од самитот на Европската унија-Западен Балкан во Софија посочи дека ЕУ е најсигурниот партнер на ...

Самит во Софија: Недвосмислена поддршка за европерспективата на Западен Балкан

+инфо - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ, во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот, а исто така се ...

На декларација од Самитот во Софија – наместо македонски стои јазик на ПЈРМ

Телма - 17.05.2018

На официјалниот веб-сајт на ЕУ во податоците за самитот во Софија макеонскиот јазик во графата на која пишува на кои се јазици е преведена декларацијата, наместо македонски стои јазик на Поранешна Пугословенска Република Македоинија.

Се согласивме да ги намалиме цените за роаминг, изјави Туск по Самитот во Софија

Макфакс - 17.05.2018

Самитот ЕУ-Западен Балкан беше успешен, изјави на прес-конференција, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по самитот ЕУ-Западен Балкан, јави бугарската новинска агенција „Фокус“.

Усвоена декларација на самитот ЕУ-Западен Балкан за поддршка на регионот

Р.С.Европа - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот.

(ВИДЕО) Премиерот Заев на Самитот на ЕУ за Западен Балкан: Со премиерот Ципрас решаваме спор за да го зајакнеме ...

Бриф - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска одржа прес конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржа во Софија, Република Бугарија. На конференцијата за новинарите премиерот Заев истакна дека,по ...

Усвоена декларацијата на самитот ЕУ-Западен Балкан

Макфакс - 17.05.2018

Европската Унија во консултација со земјите од Западен Балкан ја усвои декларацијата од 17 точки на самитот на ЕУ-Западен Балкан. Како што претходно соопшти „Макфакс“, во декларацијата не стојат имињата на земјите од регионот по настојувањата на ...

“Би-Би-Си” на српски: Пет работи кои требаше да се случат на Самитот на ЕУ во Софија, но нема: Македонија останува ...

Маркукуле - 17.05.2018

Земјите на Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, очекуваа многу од самитот на ЕУ за Западен Балкан кој денеска започна во главниот град на Бугарија – пишува “Би-Би-Си” на српски јазик.

Заев во Софија зборувал и потпишувал на фиромски јазик (ФОТО)

Република - 17.05.2018

Официјален јазик под кој настапил Зоран Заев во Софија, на Самитот ЕУ – Западен Балкан бил фиромскиот, како што може и да се види од официјалниот меил во кој на новинарите им се испраќа целата верзија од Софиската декларација.

„Гледаме добра перспектива за Западен Балкан“ – најважните изјави од самитот ЕУ-Западен Балкан

Курир - 17.05.2018

Европските лидери се едногласни дека земјите од Западен Балкан имаат добра перспектива во евроинтеграциите. Ова се најважните поенти од изјави на европски премиери и претседатели пред почетокот на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија.

Манчевски: Заклучоците од Дигиталниот Самит се дел од агендата на ЕУ

Макфакс - 17.05.2018

Заклучоците од првиот Дигитален Самит, што само пред еден месец се одржа во Скопје, веќе се дел од агендата на Европската Унија, во контекст на поддршка и унапредување на дигиталната трансформација во земјите од Западен Балкан, изјави министерот за ...

Во живо: Прес Зоран Заев од Софија

Локално - 17.05.2018

Прес-конференција за активностите за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан. Прес-конференција за активностите за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан. Прес-конференција за активностите за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан.Видео: ...

На Самитот во Софија историска одлука за укинување на роамингот за Западен Балкан

Независен - 17.05.2018

Големи се шансите на Самитот на Европската Унија кој се одржува во Софија да биде донесена одлука за укинување на роамингот за државите од Западен Балкан. Доколку се случи тоа, по подолго време тоа би бил прв позитивен сигнал од ЕУ за граѓаните на ...

На Самитот во Софија можна е одлука за укинување на роамингот за државите од Западен Балкан

Вечер - 17.05.2018

Големи се шансите на Самитот на Европската Унија кој се одржува во Софија да биде донесена одлука за укинување на роамингот за државите од Западен Балкан. Доколку тоа се случи после подолго време тоа би бил прв позитивен сигнал од ЕУ за граѓаните на ...

Интеграциите на Западен Балкан ќе бидат приоритет и за австриското претседателство

Макфакс - 17.05.2018

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц најави во Софија дека за веме на преседавањето на Австрија со Европската Унија од 1-ви јули, интеграциите на Западен Балкан ќе бидат приоритет. Тој додаде дека очекува во шесте месеци од австриското ...

Која маркетинг агенција без оглас доби 15 милиони од МИО за Дигиталниот самит на Западен Балкан

еМагазин - 17.05.2018

Министерството за информатичко опшество и администрација во постапка со преговарање без претходно објавување на оглас склучила договор со Агенцијата за маркетинг комуникации „Панекс“ ДООЕЛ Скопје за техничка поддршка за реализација на Дигиталниот ...

Почна самитот меѓу врвот на ЕУ и лидерите од Западен Балкан

Макфакс - 17.05.2018

Започна историскиот Самит во Софија, меѓу лидерите на 28-те земји-членки на ЕУ и земјите од Западен Балкан. Ова е најголемиот настан во рамките на бугарското претседателство со ЕУ, состанок во овој формат се случува за прв пат во последниве 15 ...

(ФОТО) Заев во прегратка на Борисов

Фактор - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска учествува во работата на Самитот ЕУ за Западен Балкан, кој се одржува во Софија, Република Бугарија, која како Претседавач со Европскиот Совет во првата половина од оваа година, е ...

Манчевски: Заклучоците од Дигиталниот самит се дел од агендата на ЕУ

Стандард - 17.05.2018

Заклучоците од првиот Дигитален самит, што само пред еден месец се одржа во Скопје, веќе се дел од агендата на Европската унија, во контекст на поддршка и унапредување на дигиталната трансформација во земјите од Западен Балкан, порача денеска на ...

На Самитот во Софија ќе се дискутура и за економскиoт развој на Западен Балкан

Мета - 17.05.2018

Претседателката на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска ќе има обраќање за спроведувањето на економските реформи во Македонија во процесот на приближување до Европската унија, со што и официјално ќе започне економскиот ...

Пет работи што нема да се случат на Самитот во Софија, а требаше

Локално - 17.05.2018

Самитот на лидери на Европската унија и Западен Балкан во Софија не дава повод за оптимизам, пишува BBC на српски јазик. Земјите од Западен Балкан многу очекуваа од самитот ЕУ-ЗБ кој денеска почнува во главниот град на Бугарија.

Анѓушев во Софија на самитот ЕУ-Западен Балкан

Сител - 17.05.2018

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска и утре е во службена посета на Бугарија каде учествува на дел од активностите во рамките на самитот ЕУ-Западен Балкан. Денеска попладне Анѓушев ќе учествува на настан во организација на ...

„Поврзување“, тема на самитот ЕУ, Западен Балкан

Р.С.Европа - 17.05.2018

Денешниот самит во Софија меѓу шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија и нивните колеги од регионот на Западен Балкан се одржува под темата „Поврзаност“. Станува збор за разгледување на можностите за подобрување на врските ...

Трите предизвици пред интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Стандард - 16.05.2018

Поради етничките тензии, нерешени гранични спорови, неконтролираното организиран криминал и растечкото руско, турско и кинескo влијание во регионот, Западен Балкан се претвораат повторно во еден од најголемите предизвици за Европската унија (ЕУ) во ...

На самитот во Софија немаше македонски јазик, туку јазик на ПЈРМ

МКД - 17.05.2018

На официјалните домументи на самитот на ЕУ – Западен Балкан што денеска заврши во Софија, во графата за јазици намето македонски јазик стои јазик на поранешната југословенска Република Макеоднија.

Туск од Софија ќе ја потврди европската перспектива за Западен Балкан

24 Вести - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ - Западен Балкан“ во софија соопшти дека за првпат по 15 години денеска ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен ...

Очекувам самитот во Бугарија да ги приближи пријателите од Западен Балкан кон ЕУ, порача Туск

Макфакс - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, оценува дека утрешниот самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Бугарија, ќе биде можност и ЕУ и регионот да потврдат дека европската перспектива останува геостратешки избор на Западен Балкан.

Заев на средби со Макрон и Ципрас, Коѕијас не се појави во Софија

МКД - 16.05.2018

Средбата меѓу премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев што е предвидена за утре во 10.30 часот што ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан се смета за исчекор кон конечно решение, иако мали се очекувањата дека ...

Курц: Самит во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

+инфо - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ, изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Захариева очекува две земји од Западен Балкан да станат членки на ЕУ до 2025 година

Фокус - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Захариева во Софија учествува на конференциијата на Европскиот економски и социјален ...

Македонскиот јазик го немаше на официјалните документи на Самитот во Софија

+инфо - 17.05.2018

На „Самитот ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, макеоднскиот јазик во официјалните документи беше претставен како јазик на Поранешната југословенска Република Македонија. Ова за многумина беше изненадување со оглед на тоа што досега ...

Захариева: Очекувам две нови членки на ЕУ до 2025.

Алсат-М - 16.05.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева која е и заменик на бугарскиот премиер, во Софија учесвуваше на конференција на ...

Туск: Ќе ја потврдиме европската перспектива на Западен Балкан

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ-Западен Балкан“ во Софија соопшти дека за првпат по 15 години утре ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен Балкан.

Самит во Софија: Западниот Балкан во сенка на Иран

Deutsche Welle - 16.05.2018

На самитот во Софија во преден план првобитно требаше да биде Западниот Балкан. Но агендата сега е предодредена од американскиот претседател Доналд Трамп. Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го оцени како ...

Захариева со надеж дека две земји од Западен Балкан ќе влезат во ЕУ до 2025

Р.С.Европа - 16.05.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатарина Захариева денеска изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на Европска унија до 2025 година. Таа на конференцијата на Европскиот економски и социјален комитет во Софија ја нагласи ...

Загреб сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан 2020 за проширување

Вечер - 16.05.2018

Хрватската министерка за надворешни и европски работи Марија Пејчиновиќ Буриќ изјави дека Хрватска сака за време на претседавањето со Европската унија во 2020 година да организира самит ЕУ – Западен Балкан (Загреб самит 2) на кој проширувањето би ...

Захариева: Две нови балкански земји ќе станат членки на ЕУ до 2025 година

Н.Македонија - 16.05.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева во Софија учествуваше на конференцијата на Европскиот економски и општествен комитет, ...

Заев: Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ

Фактор - 16.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со учество на паралелните активности, со свое обраќање на меѓународната конференција ...

Земјите од Западен Балкан се обврзуваат да вработат повеќе жени

Стандард - 16.05.2018

Претставници на земјите од Западен Балкан се обврзале да овозможат вработување на повеќе жени на подобро платени позиции, кои бараат повеќе квалификации, изјави регионалната директорка на Светска банка, Линда Ван Гелдер.

Туск: Западен Балкан е приоритет за ЕУ

А1 On - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека не гледа друга иднина за Западен Балакн отколку таа во Европска унија. – Не постои план Б. Западен Балкан е составен дел од Европа и припаѓа на нашата заедница, наведе Туск.

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

Локално - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Самит во Софија: Недвосмислена поддршка за европерспективата на Западен Балкан

А1 On - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ, во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот, а исто така се ...

На декларацијата наместо македонски стоело јазик на ПЈРМ

Вечер - 17.05.2018

На официјалниот веб-сајт на ЕУ во податоците за самитот во Софија македонскиот јазик во графата на која пишува на кои се јазици е преведена Декларацијата, наместо македонски стои јазик на Поранешна Југословенска Република Македоинија.