TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тасева: Извештајот на „Транспаренси“ е незначително подобрен со оглед на дводецениската заложба за борба против ...

24Инфо - 31.01.2023

Северна Македонија според извештајот на „Транспаренси“ напредуваше за две позиции на ранг-листата за перцепција на корупцијата и за 2022 година се најде на 85. место, што е минимално подобрување во однос на годината пред неа.

Скок од две места но се уште загрижувачко ниво на корупција според извештајот на Транспаренси

Сител

Еден поен повеќе од лани за перцепцијата за корупција во Македонија, објави „Транспаренси интернешнл“

Глас на Америка

Индексот за перцепција на корупцијата на Транспаренси: Македонија во друштво на Суринам, Индија и Тунис

24 Вести

Транспаренси: Македонија на 85. место според корупција, напредок од само едно место

Канал5

Ковачевски: Транспарентноста на Владата и 120-те коруптивни случаи што ги води МВР се причина за напредокот на земјава

360 степени

Транспаренси интернешенал: Западeн Балкан бавнo се справува против организираниот криминал

Нетпрес

Deutsche Welle Независен Телма МКД Локално Република Иновативност Р.С.Европа

Македонија се дави во корупција во друштво со Индија

Алсат-М - 31.01.2023

Корупцијата и понатаму е еден од најголемите проблеми за земјата. Во најновиот извештај на Транспаренси Интернешнл од вкупно 180 земји, С Македонија се најде на 85-то рамо до рамо со Тунис и Индија.

Тасева: Извештајот на „Транспаренси“ е незначително подобрен со оглед на дводецениската заложба за борба против корупцијата

360 степени

Тасева : Резултатот од рангирањето на Македонија на листата на корумпирани земји е разочарувачки

Телма

Тасева: Сè уште се наоѓаме многу ниско на Индексот на перцепција на корупцијата, а веќе 20 години зборуваме за системска борба против корупцијата

Вечер Прес

Тасева: Сè уште се наоѓаме многу ниско на Индексот на перцепција на корупцијата, а веќе 20 години зборуваме за системска борба против корупцијата

Опсервер

ТАСЕВА: РЕЗУЛТАТОТ Е ЗАГРИЖУВАЧКИ, а веќе 20 години зборуваме за системска борба против корупцијата

Фактор

Тасева: Сè уште се наоѓаме многу ниско на Индексот на перцепција на корупцијата, а веќе 20 години зборуваме за системска борба против корупцијата

Press24

Фокус Курир Lider Н.Македонија 24Инфо Во Центар MakPress

ТИМ: Владата да покаже вистинска волја за борба против корупцијата

Слободен Печат - 31.01.2023

За да обезбеди одговорност и да покаже вистинска волја за борба против корупцијата, Владата мора да обезбеди соодветни ресурси и да дозволи независност на Комисијата за спречување на корупцијата (ДКСК) и на институциите одговорни за истрага на ...

Северна Македонија со минимален позитивен напредок на листата на „Транспаренси“ за перцепција на корупција

360 степени

Македонија на 85-то место според светскиот индекс на корупција за 2022 година

Слободен Печат

С. Македонија со мал напредок според перцепцијата на корупција на новиот Индекс на Транпаренси

Радио МОФ

Земјава за две места погоре од лани во Индексот за перцепција на корупцијата [инфографик]

Мета

Македонија на 85 место во најновиот Индекс на перцепција на корупцијата на Транспаренси интернешнал

Р.С.Европа

Северна Македонија на 85-то место на светскиот индекс на корупцијата

Zoom

Слободен Печат ТВ21 4NEWS Во Центар CivilMedia Нова ТВ Антропол