TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вселенското летало на НАСА се доближи до темната страна на Месечината и направи спектакуларна фотографија од Земјата

Факултети - 26.11.2022

Вселенското летало „Орион“ на НАСА во понеделникот стигна до Месечината, откако прелета 130 километри над површината на Месечината и сега ќе почне да влегува во пошироката орбита. Капсулата, во која наместо екипаж има три кукли со сензори за мерење ...

Пробната мисија на NASA влезе во орбитата на Месечината

Нетпрес - 26.11.2022

Десет дена откако американската агенција за вселенски истражувања NASA ја лансираше вселенската мисија без екипаж „Artemis 1“, капсулата „Orion“ влезе во орбитата на Месечината. Вселенското летало ќе лета 64.000 километри над Месечината, соопшти во ...

„Артемис 1“ влезе во нова фаза

Порта - 26.11.2022

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината. Леталото ќе лета 64.000 километри над Месечината, објави американската вселенска агенција.

Тест мисијата на НАСА влезе во орбитата околу Месечината, ќе лета 64.000 километри

Точка - 26.11.2022

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија „Артемис I“ на НАСА, леталото Орион влезе во орбитата на Месечината. Вселенското летало ќе лета 64.000 километри над Месечината, соопштила американската вселенска агенција во петокот.

(Фото) НАСА објави вселенска фотографија од Украина оставена без струја

Еспресо - 26.11.2022

Американската вселенска агенција НАСА објави сателитска фотографија од Земјата направена ноќе, на која се гледа дека во Украина воопшто нема светлина. Фотографијата е направена на 24 ноември.

Решение за недостиг од струја: Се разгледува можноста за пренос на енергија од вселената на Земјата

USB - 26.11.2022

Европската вселенска агенција планира оваа недела да одобри тригодишна студија за да утврди дали големите соларни фарми во вселената можат да бидат функционални и исплатливи на Земјата. Во следните три години, откако ќе биде прифатен планот, ...

Вселенскиот туризам сѐ поактуелен: Распродадени билетите за најавеното патување во вселената во 2024 година/ФОТО+ВИДЕО

Вечер Прес - 25.11.2022

Вселенскиот туризам во наредните години ќе стане главна забава за милионерите ширум светот. Компанијата „Space Perspective“ од Флорида за 2024 година најави патување во вселената во специјална капсула, еден вид вселенски балон, а веќе продале дури ...

КОМПАНИЈА ЗА БАЛОНИ ОВОЗМОЖУВА ПОГЛЕД ВРЕДЕН 200.000 ЕВРА: Експанзија на вселенскиот туризам

Фактор - 25.11.2022

Шпанската компанија за вселенски туризам HALO space, со седиште во Мадрид, планира да испрати туристи до работ на вселената. Имено, компанијата дизајнираше капсула која ќе се закачи за балон, а првиот тест лет го закажа за декември, пренесува Yahoo ...

ОСВОЈУВАЊЕ НА ВСЕЛЕНАТА: Кина моментално има над 300 сателити во орбитата!

Во Центар - 25.11.2022

Според кинеската национална вселенска администрација, Кина постигнала голем напредок во изградбата на интегриран систем на вселенска инфраструктура, кој се состои од сателитски комуникации, сателити со далечинско набљудување и сателитска навигација.

Мистериозна мисија: Слета американски вселенски авион, не се знае кога бил лансиран

Канал5 - 24.11.2022

X-37B Spacecraft го надмина претходниот рекорд на најдолг лет со тоа што останал во орбитата 908 дена. Автономното летало со кое управуваат Вселенските сили на Соединетите Американски Држави (USSF), е официјален и класифициран проект, па затоа се ...

Астрономско предавање за најмоќната ракета „Артемис 1“

Скопје инфо - 25.11.2022

За 29-ти ноември е закажано предавање за „Артемис 1“, во предавалната 110 на ФЕИТ - (Електро факултетот) во Скопје. Предавањето ќе започне во 18.45 часот, а на него сите заинтересирани ќе може да слушнат повеќе за подготовките на целата програма ...

Погледнете ги неверојатните фотографии направени од историската мисија „Орион“ на Месечината

Факултети - 25.11.2022

„Орион“ на НАСА стигна до Месечината оваа недела - фасцинантен почеток на мисијата „Артемида 1“. Помина речиси повеќе од една недела од 25-дневната мисија „Аретмида 1“ на Месечината, а снимките се спектакуларни и интригантни, како и што се очекуваше.

Тест мисија на НАСА: Артемис 1 влезе во орбитата на Месечината

Курир - 26.11.2022

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината. Леталото ќе лета 64.000 километри над Месечината, објави во петокот американската вселенска агенција.

Тест мисија на НАСА: Артемис 1 влезе во орбитата на Месечината

Нетпрес - 26.11.2022

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината. Леталото ќе лета 64.000 километри над Месечината, објави во петокот американската вселенска агенција.

Американците се враќаат на Месечината – пробна мисија на НАСА, Орион влезе во орбитата

Вечер Прес - 26.11.2022

ДЕСЕТ дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината. Леталото ќе лета 64.000 километри над Месечината, објави американската вселенска агенција.

Тест мисија на НАСА: Артемис 1 влезе во орбитата на Месечината

Lider - 26.11.2022

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината. Леталото ќе лета 64.000 километри над Месечината, објави во петокот американската вселенска агенција.

Тест мисијата на НАСА, Артемис 1 влезе во орбитата на Месечината

USB - 26.11.2022

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината. Леталото ќе лета 64.000 километри над Месечината, објави американската вселенска агенција.