TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден до понеделник очекува договор за прекин на огнот и заложниците меѓу Израел и Хамас

Телма - 27.02.2024

Претседателот Џо Бајден изрази надеж дека договор за прекин на огнот кој ќе стави крај на непријателствата меѓу Израел и Хамас и ќе овозможи ослободување на преостанатите заложници може да стапи на сила до почетокот на следната недела.

Хамас го добил нацрт-предлогот за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Се надевам дека до следниот понеделник ќе има прекин на огнот во Газа, кажа Бајден

Глас на Америка

Предлог – Израел и Хамас да го прекинат огнот на 40 дена

4NEWS

Израелците и Хамас во Катар на разговори за прекин на огнот

Глас на Америка

Нетанјаху: Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа

Курир

Израелската војска го претстави офанзивниот план за Рафа

Глас на Америка

Нетпрес Кумановски м. Бизнис Вести Р.С.Европа Р.С.Европа Либертас Либертас А1 On

Бајден: Израел е подготвен да ги прекине нападите во Газа за време на Рамазан

360 степени - 27.02.2024

Месецот Рамазан, период во годината кога муслиманите ги практикуваат обичаите во пресрет на еден од најголемите празници Рамазан Бајрам, со целодневен пост и молитва, започнува на 10 март и се смета за неофицијален рок до кога да се направи договор ...

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Макфакс

Бајден: Израел е подготвен за прекин на огнот за време на Рамазан

Локално

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Опсервер

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

А1 On

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан

Фокус

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ја губат поддршката од светот

Скопје1

Точка MTM

Нетанјаху: Ако Палестинците добијат држава, тоа ќе биде Гинисов рекорд за доделување тероризам

Фокус - 27.02.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека давањето држава на Палестинците ќе значи и потврдување на Гинисовиот рекорд за доделување тероризам. „Народот не е глупав. Газа би била де факто палестинска држава која се користи за убивање, ...

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето земји бараат палестинска држава

МКД

Израелската армија откри тунел што поврзува делови од централна Газа со главниот град

Слободен Печат

Израел поднесе извештај до Меѓународниот суд на правдата за преземените мерки во Газа

Вечер Прес

Хамас: Гладот ​​во Газа е срам за човештвото што историјата нема да го избрише

24Инфо

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето земји ја осудија израелската окупација и бараат формирање две држави

24Инфо

Пред да нападне Хамас, стотици оперативци активирале израелски СИМ-картички

Вечер Прес

24Инфо Слободен Печат Глас на Америка Слободен Печат Макфакс Макфакс Нетпрес Нетпрес

Бајден со надеж дека е блиску договорот за прекин на огнот во Газа

Слободен Печат - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изрази оптимизам дека нескоро ќе се постигне нов прекин на огнот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас во војната во Газа. -Мојот советник за национална безбедност ми кажа дека сме блиску, рече ...

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Независен

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Сител

Бајден: Блиску сме до договор за прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа

Бајден верува дека наскоро ќе има примирје меѓу Израел и Хамас

Centar

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Либертас

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Во Центар

Пулс24 Република 24 Вести Frontline Канал5 +инфо

Јорданските власти со авион директно фрлија хуманитарна помош за населението во Газа

24Инфо - 26.02.2024

Јорданската војска денеска објави дека извршила серија воздушни фрлања на хуманитарна помош, храна и други залихи „директно за палестинското население“ од опколениот Појас Газа. Се додава дека едниот авион бил француски воен авион.

Во разговор со јорданскиот крал, Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Вечер Прес

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

24Инфо

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Zoom

Абас се противи на израелските планови за воена операција во Рафах

Слободен Печат

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Канал5

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Либертас

MakPress

Израелските воздухопловни сили го нападнаа Хезболах во Либан

Р.С.Европа - 26.02.2024

Израелската војска соопшти дека нејзините воздушни сили погодиле цели на Хезболах „длабоко во Либан“ во понеделникот, додека либанските власти соопштија дека целите биле погодени во близина на североисточниот град Баалбек.

Најмалку двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах длабоко во внатрешноста на Либан

Рацин

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини првпат од почетокот на војната

Макфакс

Израел ги нападна позициите на Хезболах „длабоко во Либан“

Локално

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Опсервер

🎥 ПРВ ПАТ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА Израел бомбардираше град во внатрешноста на Либан

+инфо

Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Точка

24Инфо

ИДФ со нов напад врз позиции на Хамас во Либан, палестинскиот премиер поднесе оставка

Телма - 26.02.2024

Владата на палестинскиот премиер Мохамад Штајех поднесе оставка. „Одлуката следува по серијата настани поврзани со агресијата, геноцидот и сиромаштијата во регионот“, соопштија од кабинетот што управува со делови од окупираниот Западен Брег.

Новата палестинска Влада можно е да биде формирана до крајот на неделата, нов премиер веројатно ќе биде Мохамед Мустафа

24 Вести

Палестинскиот премиер поднесе оставка

А1 On

Кој е Мохамед Штајех: Оставка на палестинскиот премиер поради незадоволството од моменталната ситуација

Фактор

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех поднесе оставка

360 степени

Палестинската влада поднесе оставка.

CivilMedia

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех поднесе оставка

Слободен Печат

Бизнис Вести Курир Република Н.Македонија +инфо Р.С.Европа Канал5 Нетпрес

Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

Либертас - 26.02.2024

Началникот на Генералштабот на израелската војска Херзи Халеви и шефот на израелската служба за безбедност Шин Бет Ронен Бар го посетија Каиро за да ги уверат египетските власти дека Палестинците нема да бидат истуркани преку границата во Египет во ...

Во Доха продолжуваат преговорите за прекин на огнот во Газа

Zoom

Во Доха продолжуваат преговорите за прекин на огнот во Газа

Либертас

Во Доха продолжуваат преговорите за прекин на огнот во Газа

Слободен Печат

Во Доха продолжуваат преговорите за прекин на огнот во Газа

Канал5

Во Доха продолжуваат преговорите за прекин на огнот во Газа

MakPress

Аксиос: Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

Локално

MakPress

Гутереш: Конфликтите во Газа и Украина „сериозно го поткопаа“ авторитетот на Советот

Канал5 - 26.02.2024

Конфликтите во Газа и Украина „сериозно и можеби фатално го поткопаа“ авторитетот на Советот за безбедност на ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што Советот за безбедност на ОН не успеал адекватно да одговори на војната ...

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1 On

Гутереш: Израелската офанзива во Рафах би значела крај на хуманитарната помош за Газа

Кумановски м.

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војните во Украина и Газа

Локално

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби во голема мера го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Фокус

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Макфакс

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби сериозно го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Скопје1

Опсервер Република Слободен Печат 24Инфо Точка MTM Алсат-М МКД

Во Газа убиени 29.782 лица

Кумановски м. - 26.02.2024

Министерството за здравство на Хамас денеска соопшти дека 29.782 лица се убиени во Појасот Газа од почетокот на израелските воени операции како одмазда за нападите на палестинските екстремисти на 7 октомври.

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Либертас

Палестински власти: Бројот на загинатите во Газа достигна 29.692, 86 Палестинци загинаа во изминатите 24 часа

Либертас

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Рацин

Екс-премиер на Израел: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

4NEWS

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

24Инфо

Поранешниот израелски премиер Барак го обвини Нетанјаху: Toj ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Слободен Печат

Локално Канал5 Бриф Канал5 Курир А1 On MakPress MakPress

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Бизнис Вести - 26.02.2024

– Израелската воена офанзива врз јужниот палестински град Рафа може да биде „донекаде одложена“ доколку се постигне договор за повеќенеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, додавајќи дека апсолутна ...

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Либертас

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за напад во Рафа

МКД

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Рацин

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Zoom

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Пулс24

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Во Центар

Локално Канал5 Курир Република Вечер Прес MakPress Либертас Независен

Џејк Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

24Инфо - 25.02.2024

САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за „основните контури“ на договорот за ослободување заложници за привремен прекин на огнот во Газа, изјави денеска за Си-Ен-Ен американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан.

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Zoom

Нова надеж за прекин на огнот – Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

4NEWS

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Либертас

Саливан: Во Доха е постигнато разбирање за „основните контури“ на договорот за заложниците

Слободен Печат

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Рацин

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „контурите“ на договорот за заложници

Канал5

Во Центар Пулс24 MakPress

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

А1 On - 25.02.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека се уште не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари врз основа на тековните преговори. Нетанјаху, во интервју за Си-Би-Ес Њуз, додаде дека ќе се состане со персоналот за да ...

Нетанјаху: Не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари

24Инфо

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

Фокус

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се спроведе договорот за заложниците

Локално