TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Закон за јазици: Собранието на раб на инцидент

Deutsche Welle - 14.03.2018

Во Собранието полека зовриваат страстите по најавата на спикерот Талат Џафери дека се отвора расправа за законот за јазиците во трето читање. Пред парламентот протести, во него препукувања и блокади.

Парламентот на раб на инцидент

Р.С.Европа - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од 15 минути, откако ја започна расправата за Законот за употреба на јазиците, бидејќи пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараа процедурално да се изјаснат и оневозможија седницата да продолжи.

(ВИДЕО) Никола Груевски крена рака на Талат Џафери

Нова ТВ - 14.03.2018

Собраниското обезбедување попладнево интервенираше во пленарната сала во Собранието, откако Никола Груевски и уште неколку пратеници од ВМРО ДПМНЕ се втурнаа кон претседателот на Собранието Талат Џафери.

Пресметка меѓу Груевски и Џафери, пак пауза (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 14.03.2018

Со вода беше испрскан претседателот на Собранието Талат Џафери од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кога спикерот почна да ја отвора раасправата за Законот за употребата на јазиците.

Инцидент во Собранието: За влакно избегната физичка пресметка помеѓу Груевски и Талат Џафери

24 Вести - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му ја зема картичката на собранискиот спикер Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски се надвисна над него и во моментот кога Џафери го напушти столчето , Груевски се ...

Собранието го изгласа Законот за јазици, Груевски сакаше да го тепа Џафери

Сакам да кажам - 14.03.2018

Собранието, по куса пауза по инцидентот со Никола Груевски, го изгласа Законот за употреба на јазиците со 64 гласа „за“ без да ги разгледа илјадниците амандмани на ВМРО-ДПМНЕ. Веднаш по гласањето, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ застанаа пред ...

Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2018

Претседателот на Собранието , Талат Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен по 15 минутната пауза по инцидентот . Џафери ги повика пратениците да гласаат веднаш по инцидентот со пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и го прогласи законот за донесен ...

Физички контакт меѓу Џафери и Груевски на седницата на законот за јазици

Фокус - 14.03.2018

Откако Талат Џафери ја прекина собраниската седница, по спротиставувањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предводени од поранешниот лидер на партијата Никола Груевски, дојде до минимален физички контакт меѓу Џафери и Груевски.

ГАЛЕРИЈА Груевски застана до Талат Џафери, истури вода и му го исклучи микрофонот

Фокус - 14.03.2018

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, вмровските пратеници се собраа на говорницата и почнаа да се караат со претседателот на Собранието Талат Џафери. Најжесток од сите беше екс премиерот Никола Груевски, кој истури ...

Избегната тепачка меѓу Груевски и Џафери

Телма - 14.03.2018

За малку избегнат физички судир меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски му пристапи на Џафери зад грб, се наведна над наге, додека Џафери ја отвараше точката за јазиците.

ВИДЕО: Груевски го удри Џафери

А1 On - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го удри претседателот на Собранието, Талат Џафери во собраниската сала. Груевски му истури вода врз микрофонот и масата. Потоа му го исклучуваше микрофонот, му ја одземаше картицата, по што почна да ...

Инцидент во Собранието - Груевски во обид да му ја земе картичката на Џафери (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2018

Седницата на Собранието беше прекината , откако пратениците од ВМРО – ДПМНЕ излегоа на говорница пред претседатлеот Талат Џафери . Претседатрелот на собранието Талат Џафери сакаше да ја отвори амандманската расправа по осмата точка на двенвниот ред ...

Обезбедувањето спречи тепачка на Груевски со Џафери

Сакам да кажам - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го испрска со вода претседателот на Собранието Талат Џафери, па му ја зема картичката за гласање, по што Џафери даде пауза и стана да си оди, но беше запрен од Груевски, при што дојде до турканица меѓу нив ...

Инцидент во Собранието и пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говорницата на Талат Џафери

Сител - 14.03.2018

Tалат Џафери се обиде да ја отвори расправата за јазиците, пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говоирницата на Џафери и бараат да се прекине гласањето за Законот за јазици и бараат процедурална. Сепак тој одлучи да даде пауза од 15 минути .

(ВИДЕО) Џафери соопшти дека Законот за јазици е донесен - ќе се крене ли народот?

Фактор - 14.03.2018

Спикерот Талат Џафери ги повика пратениците да гласаат веднаш по инцидентот со пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и го прогласи Законот за донесен со 64 гласа. Пратениците на ВМРО – ДПМНЕ бурно реагираа, но Џафери ја прогласи седницата за завршена.

Спречена тепачка меѓу Никола Груевски и Талат Џафери во Собрание

AKO - 14.03.2018

По тензична атмосфера, предизвикана од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, која излезе пред претседателот на Собранието за да го спречат започнувањето на седницата за Законот за јазици, за малку ќе се степаа Никола Груевски и Талат Џафери.

Тензично во Собранието: За малку избегната физичка пресметка Груевски – Џафери

Мета - 14.03.2018

Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери, почна да го чита текстот за да го стави законот за употреба на јазиците на дневен ред за гласање, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предводени од поранешниот лидер Никола Груевски се обидоа да го спречат ...

Инцидент во Собранието: За влакно избегната тепачка меѓу Груевски и Џафери

Press24 - 14.03.2018

Екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ практично ја прекина седницата на која требаше да се донесе Законот з ајазиците откако доаѓајќи на местото на Џафери, најверојатно му ја извади собраниската картичка со што оневозможи да ја почне постапката за донесување на ...

Груевски овој пат не нарачува шамари, сам ги спроведува

CivilMedia - 14.03.2018

Никола Груевски на 32 седница на Собранието, во врска со Законот за употреба на јазиците, реши сам да ги доведе „во ред“ работите, наместо Талат Џафери. Џафери прогласи 15 минути пауза, по обидот на Груевски да ја прекине седницата.

Груевски тргна кон Талат Џафери, го поли со вода па настана хаос

Sky - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со мавање на масата бараше прекинување на седницата, му ја истури водата на Џафери, а проба и да му ја одземе собраниската картица. Груевски му го исклучуваше и микрофонот на собранискиот спикер, а ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери, ќе му достават две писмени барања

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат средба за време на получасовната пауза на 32. седница, на чиј дневен ред е законот за употреба на јазиците.

Донесен Законот за употреба на јазиците, во Собранието тензично

МРТ - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ донесен Законот за употреба на јазиците. Во Собранието, тензии, турканици, жестока реакција од опзициската ВМРО-ДПМНЕ која обвини за кршење на Деловникот и за носење на Законот на сила...

Кавга во Собрание: Груевски и Џафери во вербален конфликт, спречен поголем инцидент

Поглед - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по обраќањето на Претседателот на Собранието Талат Џафери, му побара процедурално, а откако истиот не го одобри, Груевски му го сврте микрофонот и му се обрати со зборовите: Прекинете, барам процедурално! ...

(ВИДЕО) Груевски физички го нападна Џафери

Независен - 14.03.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го нападна пред малку претседателот на парламентот Талат Џафери, додека тој се обидуваше да излезе од собраниската сала, откако околу неговата маса се собраа опозициските пратеници пред почетокот на ...

Груевски тргна кон Талат Џафери, го поли со вода па интервенираше обезбедувањето

Фактор - 14.03.2018

Никола Груевски, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, тргна директно кон претседателот на Собранието Талат Џафери заедно со останатите пратеници на опозицијата. Груевски го поли со вода Џафери, а откако спикерот под притисок на опозицијата повика да се ...

Данев: Немаше никаков договор за координација, Џафери манипулира

А1 On - 14.03.2018

Координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев вели дека претседателот на Собранието, Талат Џафери, го злоупотребил собраниското столче со втората пауза за координација.

Џафери кани на координација, ВМРО-ДПМНЕ ќе му прати писмо

+инфо - 14.03.2018

Продолжи собраниската седница на чиј дневен ред е законот за јазиците, но претседателот Талат Џафери и по паузата не ја чепка точката со Законот за јазиците. Еден од координаторите на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев веднаш штом продолжи седницата побара ...

Џафери ја прекина седницата за да оди на координација со ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 14.03.2018

Дел од пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата, откако претседателот на Собранието, Талат Џафери најави дека по изгласувањето на точките ќе оди на координација со координаторите на пратеничките групи.

Пауза во Собранието за координација на пратениците

Сител - 14.03.2018

Пратениците во Собранието на Македонија попладнево на продолжението на 32. седница изгласаа повеќе точки од дневниот ред. По гласањето, претседателот на законодавниот дом Талат Џафери објави пауза од половина час за кооринација на пратерниците за ...

Џафери даде пауза за средба со координаторите за законот за јазици, ВМРО-ДПМНЕ не отиде на координацијата

Сакам да кажам - 14.03.2018

Иако претседателот Талат Џафери даде пауза за да има состанок со координаторите на пратеничките групи пред да биде ставена на дневен ред точката за Законот за употреба на јазиците, ВМРО-ДПМНЕ не отиде на координацијата.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се премислија, нема да има координација со Џафери

Макфакс - 14.03.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ,кои побараа средба со спикерот Талат Џафери, се премислија за неколку минути. „Нема средба, јасни се барањата“, рече кусо пратеникот Илија Димовски. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ имаат две барања: едното е да заседава ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на координацијата со Џафери

А1 On - 14.03.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да не учествува на закажаната координација со претседателот на Собранието, Талат Џафери, во врска со изгласувањето на Законот за употреба на јазиците.

Нова 30 минутна пауза пред гласањето на Законот за јазиците

А1 On - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по барање на координаторите на десетте пратенички групи од ВМРО-ДПМНЕ по изгласување на останатите точки од 32 седница даде пауза од 30 минути на која е договорена координација помеѓу пратеничките групи во ...

Данев и Димовски побараа нова пауза и средба со Џафери

А1 On - 14.03.2018

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев побара нова пауза од еден час, по што, собранискиот спикер веднаш го одби со образложение дека веќе имале пауза. По кратка консултација на собраниската маса, Џафери успеа да се спогоди со Данев, но и ...

Џафери ја прекина седницата: ВМРО-ДПМНЕ писмено ќе му достави барања

Press24 - 14.03.2018

Бурна атмосфера во Собранието на 32. седница на која треба да се гласа за Законот за јазиците. ВМРО-ДПМНЕ ќе му достави писмено две барања на претседателот на Собранието Талат Џафери. Првото барање е да заседава Комисијата за мандатни прашања.

Наелектризирана атмосфера во Собранието: Вмровците станаа од местата и извикуваа пауза

Фокус - 14.03.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се побунија и станаа од своите места, кога претседателот на Собранието, Талат Џафери одби да им даде пауза од половина час. Понатамошно продолжување на седницата не беше можно, затоа што цело време извикуваа пауза.

По гласањето пауза за координација на пратеничките групи

Press24 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија ја продолжи 32. седница на која треба да се гласа и за Законот за јазиците. Откако поразговара кратко со Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието Талат Џафери истакна дека ќе се направи половина ...

Џафери даде нова пауза за пауза за координација за законот за јазиците

Мета - 14.03.2018

По првата пауза од еден час, претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја продолжи 32. седница на Собранието на која како прва точка на дневен ред требаше да биде третото читање на законот за употреба на јазиците, но Џафери повторно ја прескокна.

Дали власта и Талат Џафери се спремни да го повторат 27 април и на сила да го донесат законот за јазици

Република - 14.03.2018

Според информациите кои струјат во јавноста, планот на СДСМ и Талат Џафери е на сила, преку кршење на Деловникот на Собранието, целосно игнорирајќи ги над 36-те илјади амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, да го донесат неуставниот закон за јазици.

Видео: Навреди и провокации на протестот пред Собрание - Излезете терористи

Фактор - 14.03.2018

Група на повозрасни жени кои се дел од протестот на граѓани пред Собранието на Република Македонија довикуваа недолични и навредливи пцовки кон пратениците, а особено кон собранискиот претседател Талат Џафери кој го нарекоа терорист на УЧК.

Заев и Мицкоски на средба со Џафери во Собранието

Вечер - 14.03.2018

Поплнево пред стартот на седницата за Законт за јазиците во Собранието пристигнаа Зоран Заев и Христијан Мицковски. Во моментов тие се на средба со собранискиот спикер Талат Џафери. И натаму нема никакви информации дали ќе се разгледуваат ...

Груевски застана до Талат Џафери, истури вода и му го исклучи микрофонот

Тера - 14.03.2018

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, пратеници од ВМРО ДПМНЕ се собраа на говорницата и почнаа да се караат со претседателот на Собранието Талат Џафери. Најжесток од сите беше екс премиерот Никола Груевски, кој истури ...

Груевски замавна кон Талат во Собранието

Вечер - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го удри претседателот на Собранието, Талат Џафери во собраниската сала. Тој му го исклучуваше микрофонот, му ја одземаше картицата, по што почна да замавнува кон него.

Обезбедувањето спречи тепачка меѓу Груевски и Џафери

Тера - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го испрска со вода претседателот на Собранието Талат Џафери, па му ја зема картичката за гласање, по што Џафери даде пауза и стана да си оди, но беше запрен од Груевски, при што дојде до турканица меѓу нив ...

Пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говорницата на Талат - Џафери даде уште една пауза

Press24 - 14.03.2018

Талат Џафери се обиде да ја отвори расправата за јазиците, па пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говоирницата на Џафери и бараат да се прекине гласањето за Законот за јазици и бараат процедурална. Сепак тој одлучи да даде пауза од 15 минути .

Законот за употреба на јазиците утре на собрансика седница

Канал5 - 13.03.2018

На денешната координација кај собранискиот спикер, Талат Џафери ги известил координаторите на пратеничките групи дека за утре во 13 часот ќе ја закаже 32 седница на која прва точка е Законот за употреба на јазиците.

(Видео) Тензично во Собранието: За малку избегната физичка пресметка Груевски – Џафери, донесен законот за јазици

Локално - 14.03.2018

Претседателот на Собранието , Талат Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен по 15 минутната пауза по инцидентот . Џафери ги повика пратениците да гласаат веднаш по инцидентот со пратениците од ВМРО –ДПМНЕ и го прогласи законот за донесен ...

Тензично во Собранието - Груевски му го исклучи микрофонт на Џафери

Вечер - 14.03.2018

Никола Груевски, екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ практично ја прекина седницата на која требаше да се донесе Законот за јазиците откако доаѓајќи на местото на Џафери, најверојатно му ја извади собраниската картичка со што оневозможи да ја почне постапката ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не одат на координација со Џафери, ќе му достават две писмени барања

Курир - 14.03.2018

Џафери на пленарната седница најави дека ќе има средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ за да се договорат за натамошниот тек на седницата и даде пауза до 16 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторот и претставници на пратеничката ...

ВИДЕО: Груевски физички го нападна Џафери

Либертас - 14.03.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го нападна пред малку претседателот на парламентот Талат Џафери, додека тој се обидуваше да излезе од собраниската сала, откако околу неговата маса се собраа опозициските пратеници пред почетокот на ...