TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина Горан Паскаљевиќ, режисер кој го афирмираше хуманизмот

Телма - 25.09.2020

Горан Паскаљевиќ, истакнат српски и екс Ју режисер и сценарист, почина во Париз во 74 година од животот. Студираше филмска режија на Прашката академија, а во неговата кариера оствари петнаесетина играни и повеќе од 30 документарни филмови и ...

Половина час пред веста за смртта, режисерот Горан Паскаљевиќ ја доби последната награда

ММС - 25.09.2020

Тринаесеттото издание на Меѓународниот фестивал на филмска режија LIFFE во Лесковац беше отворено вечерва, а наградата „Живојин Жика Павловиќ“ требаше да му биде врачена на режисерот Горан Паскаљевиќ за афирмација на регионалната филмска уметност во ...

Почина прославениот српски режисер Горан Паскаљевиќ

Независен - 25.09.2020

Авторот на „Специјален третман“, Лажливо лето 68“, режисерот Горан Паскаљевиќ, почина во париз на 74 години. Паскаљевиќ својот уметнички подем го почна во времето на Југославија, заедно со една извонредна генерација на српски и хрватски режисери.

Почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

Репортер - 25.09.2020

Kултниот српски и југословенски режисер и сценарист Горан Паскаевиќ почна на 74 години во Париз. Веста за смртта ја соопшти семејството. Паскаљевиќ има режирано преку 30 документарни и 13 играни филмови.

Почина српскиот режисер Горан Паскаљевиќ

А1 On - 25.09.2020

Познатиот режисер Горан Паскаљевиќ, автор на повеќе филмови-класици во српската и југословенската кинематографија, почина денеска на 74-годишна возраст во Париз. Паскаљевиќ, заедно со неколкумина југословенски режисери, меѓу кои и Горан Марковиќ и ...

Почина Горан Паскаљевиќ, Српскиот филмски режисер од легендарната генерација на Прашката школа

Сакам да кажам - 25.09.2020

Српскиот режисер, сценарист и продуцент Горан Паскаљевиќ почина во Париз на 74 години. Паскаљевиќ, припаѓаше на легендарната генерација југословенски режисери од Прашката школа – дипломци на ФАМУ во Прага во 1970-те, а најпознатиот негов филм е ...

Почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

+инфо - 25.09.2020

Паскаљевиќ режираше многу документарни филмови и ТВ драми, а својот прв игран филм „Чуварот на плажата во зима“ го сними во 1976 година. Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ.

На 74 години почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

Локално - 25.09.2020

Почина Горан Паскаљевиќ, српски режисер и сценарист. Ги режираше познатите филмови „Чувар на плажата во зима“, „Варљиво лето ’68“, „Буре барут“, „Танго Аргентино“. Почина во Париз на 74-годишна возраст.

Почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

AKO - 25.09.2020

Во 74 година од животот во Париз почина култниот српски и југословенски режисер и сценарист Горан Паскаевиќ. Тажната вест ја соопштило семејството, а први ја објавија на порталот курир.рс.

Почина српскиот реисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

Опсервер - 25.09.2020

– Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Паскаљевиќ дипломирал филмска режија на Прашката академија. Режираше многу документарни филмови и ТВ драми, а својот прв игран филм „Чуварот на плажата во зима“ ...

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен Печат - 25.09.2020

Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Паскаљевиќ дипломирал филмска режија на Прашката академија. Режираше многу документарни филмови и ТВ драми, а својот прв игран филм „Чуварот на плажата во зима” го ...

Почина познатиот српски режисер и сценарист

Курир - 25.09.2020

Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Паскаљевиќ дипломирал филмска режија на Прашката академија. Режираше многу документарни филмови и ТВ драми, а својот прв игран филм „Чуварот на плажата во зима“ го ...

ПОЧИНА ПОЗНАТИОТ РЕЖИСЕР Горан Паскаљевиќ

Вечер - 25.09.2020

Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Паскаљевиќ дипломирал филмска режија на Прашката академија. Режираше многу документарни филмови и ТВ драми, а својот прв игран филм „Чуварот на плажата во зима“ го ...

Почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

Окно - 25.09.2020

Во Париз на 74-годишна возраст денес почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Toj дипломирал филмска режија на познатата Прашката академија за филм. Режирал 30 документарни филмови и голем број ТВ драми, а својот прв игран филм „Чуварот ...

Почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

Вечер Прес - 25.09.2020

Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Паскаљевиќ дипломирал филмска режија на Прашката академија. Режираше многу документарни филмови и ТВ драми, а својот прв игран филм „Чуварот на плажата во зима“ го ...

Почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

Нетпрес - 25.09.2020

Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Паскаљевиќ дипломирал филмска режија на Прашката академија. Режираше многу документарни филмови и ТВ драми, а својот прв игран филм „Чуварот на плажата во зима“ го ...

Почина српскиот реисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

Либертас - 25.09.2020

Во Париз на 74-годишна возраст почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ. Паскаљевиќ дипломирал филмска режија на Прашката академија. Режираше многу документарни филмови и ТВ драми, а својот прв игран филм „Чуварот на плажата во зима“ го ...