TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија и Албанија ги почнуваат пристапните преговори со ЕУ

Канал5 - 16.04.2018

Брисел ги објави нацрт извештаите за напредокот на земјите од регионот во пристапниот процес на ЕУ. Најважната вест за годинашните извештаи пред нивното утрешно официјално објавување е дека Македонија добива препорака за почеток на преговорите .

„Независен весник“ дојде до извештајот на ЕК: Македонија ќе добие безусловна препорака за преговори

Република - 16.04.2018

„Европската комисија, како резултат на постигнатиот прогрес, препорачува отворање на преговорите за членство со Македонија. Задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски моментум околу ургентните реформски приоритети ќе бидат решавачки за ...

ЕК дава чиста препорака, Заев вели дека е заслужена

Сител - 16.04.2018

Чиста безусловна препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија со ЕУ е содржана во нацрт-извештајот на ЕК, што официјално ќе биде објавен утре. Во документот, како што наведува државната агенција МИА, се потенцира дека одлучувачки ќе ...

Дали членките на ЕУ ќе ја „одблокираат“ Македонија?

Либертас - 16.04.2018

ЕК утре дава оценка за напредокот на патот на евроинтеграција. Се очекува Македонија и Албанија да добијат препорака за отворање на пристапни преговори, БиХ и Косово ги очекуваат критики, а Србија и Црна Гора – поттик.

Се очекува чиста препорака од ЕУ

Алсат-М - 16.04.2018

Македонија очекува ЕК утре во Извештајот за напредокот на земјата да излезе со безусловна препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Во документот се очекува да биде нотиран прогресот направен со надминување на политичката криза и исчекорот во ...

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Стандард - 16.04.2018

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите.Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори во Брисел.

Македонија е пред чиста и позитивна порака од ЕК, доаѓаат и Хан и Могерини

Фактор - 16.04.2018

Република Македонија по неколку условени препораки за почеток на преговорите за членство во ЕУ, овој пат од Европската комисија очекува позитивна и чиста препорака за започнување на овие процеси кои ќе дадат ново струење во евроинтеграциите кои ...

Македонија ќе добие позитивна оценка во извештајот од ЕК

Алсат-М - 15.04.2018

На 17 април се очекува Македонија да добие безусловна препорака за започнување на преговорите за членство во ЕУ. Според информациите, извештајот за напредокот на Македонија кој ќе го објави официјален Брисел е еден од најпозитивните во последните ...

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија

Бриф - 15.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“.

ЕК следната недела ќе препорача почеток на пристапните преговори за Македонија

Сител - 15.04.2018

Европската Комисија следната недела ќе препорача старт на преговорите со Македонија, јавува Радио Слободна Европа повикувајќи се на детали од Извештајот за напредокот. Според информациите објавени таму, критична точка во сите земји од Западен Балкан ...

РСЕ: ЕК ќе препорача отворање на преговори со Македонија

+инфо - 15.04.2018

Дописниците на Радио Слободна Европа јавуваат дека критични точки во сите држави од Западен Балкан, според оценката на ЕК, остануваат оние што се поврзани за владеењето на правото, а „организираниот криминал и корупцијата остануваат синоним за ...

ЕК ќе препорачала отворање на преговори со Македонија

Р.С.Европа - 15.04.2018

Дописниците на РСЕ од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал политичката волја за ...

РСЕ:Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

Локално - 15.04.2018

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во ...

Откриено што пишува во позитивниот извештај на ЕУ за Македонија

Фактор - 16.04.2018

Потребни се структурни реформи кои ќе траат со години поради штетата од претходното владеење, но најважно е што овој ат постои голема политичка волја за напредок, пишува меѓу другото во позитивниот извештај од ЕУ за прогресот на Македонија, до кој ...

Македонија е пред чиста и позитивна порака од ЕК

iPortal - 16.04.2018

Република Македонија по неколку условени препораки за почеток на преговорите за членство во ЕУ, овој пат од Европската комисија очекува позитивна и чиста препорака за започнување на овие процеси кои ќе дадат ново струење во евроинтеграциите кои ...

РСЕ: ЕК ќе препорача отворање на преговорите со Македонија

Фокус - 15.04.2018

Дописниците на РСЕ од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал политичката волја за ...

РСЕ:Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

Алсат-М - 15.04.2018

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат дса се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во ...

РСЕ: ЕК ќе препорача почнување преговори со Македонија, позитивни оцени за новата влада

Либертас - 15.04.2018

Дописниците на Радио Слободна Европа од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал ...

Европската Комисија ќе препорачала отворање на преговори со Македонија

еМагазин - 15.04.2018

Дописниците на Радио Слободна Европа од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17. април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал ...

РСЕ: Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Западен Балкан

ТВ21 - 15.04.2018

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во ...

Има политичка воља за напредок оценила ЕК во најновиот извештај

Телма - 15.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“.

ЕК ќе препорачала отворање на преговори со Македонија

iPortal - 15.04.2018

Дописниците на РСЕ од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал политичката волја за ...

РСЕ: Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Западен Балкан

Сител - 15.04.2018

Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во ...

РСЕ: ИзвештајОТ на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

24 Вести - 15.04.2018

Европската комисија следна ва недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во ...

Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори со ЕУ

+инфо - 16.04.2018

„Позитивна промена во политичкиот менталитет се забележува во целото општество, чие отсуство беше најголема пречка во последните години“, пишува ЕК за Македонија. МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската комисија препорачува ...

Брисел утре ќе ги објави извештаите за прогресот: Препораката за Македонија е напишана

Независен - 16.04.2018

Европската комисија утре ќе ги објави извештаите за прогресот на Македонија и другите земји кандидати во Стразбур. Според увидот на „Радио слободна Европа“ (РСЕ) во извештаите, невралгични точки во сите држави од Западен Балкан остануваат владеењето ...

РСЕ: Македонија добива препорака за почеток на преговори со ЕУ

Нова ТВ - 15.04.2018

Европската комисија следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок, објавува Радио Слободна Европа , повикувајќи се на документот што ќе биде објавен на 17 ...

Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Мета - 16.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за ...

Новиот нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

МК News - 16.04.2018

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори во Брисел за МИА.

РСЕ: Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Либертас - 16.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за ...

Препорака за Македонија за безусловен старт на преговорите

Слободен Печат - 16.04.2018

Европската Комисија извештајот за напредокот на земјата што ќе биде објавен утре препорачува безусловен старт на преговорите. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори во Брисел за МИА.

Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Правдико - 16.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за ...