TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Под посебни мерки е отворено СП во ракомет, домаќинот Египет го совлада Чиле (ФОТО)

Канал5 - 13.01.2021

Првиот ден на Светското првенство традиционално донесе само еден натпревар, а тоа е оној во кој игра домаќинот, но и церемонијата на отворање. Пред отворањето, целиот терен и салата биле темелно дезинфицирани, а сите кои дошле да го следат ...

Египет го реши Чиле на стартот на ракометниот Мундијал

Слободен Печат

Египет приреди спектакуларно отварање на ракометниот Мундијал и го победи Чиле на премиерата

Спортманија

Парондо го поведе Египет кон трка за медал, домашните отворија победнички

24 Ракомет

Египет го совлада Чиле во премиерата на СП во ракомет

Независен

Очекувано: Египет лесно го победи Чиле на стартот од СП 2021

Екипа

Почна Светското ракометно првенство, Египет го совлада Чиле на стартот

МКД

TopSport Sport 1 Н.Македонија Gol.mk Gol.mk +инфо Макфакс Денар

Македонската ракометна репрезентација отпатува за Египет, домаќинот славеше на отворањето против Чиле

Локално - 13.01.2021

На стартот на СП во Египет, домаќинот отвори фантастично и запиша прва победа против селекцијата на Чиле со резултат 35:29. Нашата селекција, како што е познато ќе го одигра својот прв меч утре во 20:30 против селекцијата на Шведска.

Египет за „сефте“ на Мундијалот го сруши Чиле

Спортклуб

Интересна порака пред почетокот на СП: Македонија е најопасна во 90+5 минута (Фото)

Спортманија

Египет и Парондо со Чиле се загреваа за Македонија

SportMedia

Ѓоргоноски предвидува: Коцките одлично се наместија, треба да веруваме во успех на оваа репрезентација

Спортманија

Ракометни ѕвезди кое нема да играат во Египет: Карабатиќ, Винцек, Пекелер, Екберг, Палмарсон, Дибиров…

Слободен Печат

Лазаров: Пред шампионатот да ни понудеа ваква група сигурно веднаш ќе прифатевме

Сител

SportMedia 24 Ракомет Дриблинг Дриблинг Екипа Gol.mk Sport 1 24 Ракомет

Лазаров: Ако можевме да бираме, ќе ја одберевме токму оваа група

24 Ракомет - 13.01.2021

Македонските репрезентативци веќе се во Египет каде што утре ќе го започнат настапот на Мундијалот. Капитенот Кире Лазаров, вели дека ако можеа да одберат група, ќе ја одбереа токму оваа со Шведска, Египет и Чиле.

Лазаров: Групата е добра, СП е идеална шанса да видиме до каде сме

Gol.mk

Да навиваме за Македонија, очекувам момците да го искажат својот потенцијал!

SportMedia

Македонските ракометари летнаа за Египет - одат ли на победа?

24 Вести

Првиот гол на Лазаров за Македонија и првата победа на СП - вечерва на МТВ!

Sport 1

„Број 7 е среќа. Среќно в среда“, Маленко со алал ги испрати ракометарите за Египет

Репортер

Од СП Египет 1999 до СП Египет 2021, мундијалскиот пат на Лазаров е за документарец

Оff.net

SportMedia SportMedia 24 Ракомет Sport M Вечер Прес Gol.mk Спортманија Спортклуб

ВИДЕО: Елдера од Египет е машина за голови, шест од шест против Чиле

Дриблинг - 13.01.2021

Домаќинот Египет со убедлива победа против Чиле 35-29 го отвори Мундијалот, на полувреме се беше јасно кој е кој на овој дуел од групата во која се уште и Македонија и Шведска. Најдобри поединци кај Египет беа, Елдера и Јахија со по шест гола, за ...

Моќен старт на домаќинот, Египет не се ни испоти против Чилеанците

Gol.mk

Египет го победи Чиле на отварањето на СП во ракомет

Спортски

Домаќинот Египет убедлив против Чиле на светското првенство, сериозно предупредување за Македонија

Дриблинг

Египет го торпедираше Чиле на стартот од СП

Вечер Прес

Ракометарите слетаа во Каиро, веднаш заминаа на тестирање

SportMedia - 13.01.2021

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Каиро, градот во кој ќе ги играме мечевите на Светското првенство. Според протоколите, нашата експедиција веднаш по слетувањето на аеродромот замина на тестирање за Ковид-19, кое во моментов се уште ...

Египет го преслуша Чиле на отворањето на ракометниот мундијал

Дерби

Ракометарите тргнаа за Египет за да покажат дека се повеќе од само резерва на мундијалот

Expres

Македонските ракометари ги чека долг ден

SportMedia

Нема позитивни на ковид-19 кај нас, се чека повик од ИХФ за настап на Мундијалот

+инфо

Гладна кокошка просо сонува ! Македонија чека да се откаже некоја селекција за да настапи на СП кое започнува за неколку дена

Во Центар

Избраниците на Брестовац се негативни, а чекаат позитивни вести од Египет

Макфакс

Точка Курир Нетпрес А1 On Опсервер Либертас Сител Точка

Мундијалот може да почне, со Македонија како дел од ракометната елита

Екипа - 13.01.2021

Се е подготвено за стартот на ракометниот мундијал во Египет, што ќе почне со денешниот дуел меѓу домашната селекција и репрезентацијата на Чиле (18 часот). Дел од собирот на светската ракометна елита ќе биде и Македонија, откако нашиот национален ...

По Чешка и САД се повлече од СП во Египет

Вечер Прес

Американците се откажаа од СП, Швајцарија патува за Египет

Телма

Почнаа отказите, по Чешка и САД нема да игра на СП во Египет

Слободен Печат

САД се откажа од СП поради ковид, нов европски учесник на Мундијалот!

Gol.mk

Македонија во група со ЧИЛЕ, ШВЕДСКА, И ЕГИПЕТ на светското првенство !

Во Центар

ИХФ потврди дека Македoнија патува на Светското првенство во Египет

Нетпрес

Република MakPress Опсервер Фокус Курир Екипа Сакам да кажам 360 степени

И САД го откажа учеството на СП: Ние имавме среќа што Чешка прва откажаа

Спортски - 13.01.2021

После Чешка од Светското првенство во Египет денес се откажа и репрезентацијата на САД. САД имаа 18 заразени, нивниот селектор кој и самиот беше позитивен тврдеше дека репрезентацијата може да оди во Египет и со 12 играчи, сепак на крајот и тие го ...

И Американците се откажаа од СП, се знае и која е селекцијата на која ќе ѝ се посреќи како на Македонија

Спортманија

Среќа наша што Чешка прва откажа: И САД се повлекува од СП!

Sport 1

По Чешка и САД го откажа своето учество на Светското првенство во Египет

Дриблинг

САД по стапките на Чешка – нов европски учесник на Мундијалот!

Sport M

НЕОФИЦИЈАЛНО: МАКЕДОНИЈА ОДИ НА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО – Чешка се откажа !

Курир

ОФИЦИЈАЛНО: Чешка се откажа, Македонија патува на СП!

Курир

Нова ТВ Точка Таратур +инфо 24 Вести Либертас iPortal Бриф

Шведска прв противник на Македонија

Sport M - 13.01.2021

Репрезентацијата на Шведска е прв противник на македонската репрезентација. Натпреварот во рамките на светското првенство е закажан за утре од 20.30 часот. Во последните 5 натпревари Шведска славела на 4 од нив, а загубила само од Норвешка на ...

Македонија пред шанса за настап на СП во ракомет, репрезентацијата на САД има 18 ковид позитивни случаи

Курир - 12.01.2021

ИХФ е на мака, ракометната репрезентација на САД има 18 позитивни случаи на Ковид-19 и тоа на ден пред официјалниот почеток на Мундијалот во Египет. Американците не се откажуваат од настап на светското првенство, селекторот Роберт Хедин најави дека ...

Короната направи хаос на СП, и САД нема да патува за Египет

Република

Уште едно откажување! И Американците не патуваат во Египет, втора резерва е Швајцарија

SportMedia

Активна и втората резерва: Швајцарија се пакува за Египет, се позивесно откажувањето на САД

Локално

Македонските ракометари на „стенд-бај“

Сител

Македонските ракометари имаат шанса сепак да настапат на мундијалот, селекцијата на САД со 18 заразени

Нетпрес

Лоши вести за нас: Американците сакаат да одат на СП и со 12 ракометари

Спортски

МКД Спортклуб Дерби Слободен Печат Sport M Sport 1 Sport 1 24 Ракомет

Македонските ракометари на низок старт, уште една репрезентација има седум позитивни на корона

Република - 12.01.2021

Нови проблеми за една од репрезентациите кои учествуваат на Светското ракометно првенство во Египет. По проблемите со позитивни случаи на коронавирус во репрезентацијата на САД, позитивни ракометари пријави и селекцијата на Зеленортски острови.

Кај нас позитивни на Ковид-19 нема: Се е спремно, Македонија чека повик од ИХФ

Спортски

Коронавирусот проблем и за Зеленортските острови

Телма

Македонија ја чека својата шанса: Уште една земја има многу позитивни на ковид-19!

СуперСпорт

ИХФ има проблеми, Зеленортските Острови имаат седум позитивни, Македонија чека повик

Дриблинг

ИХФ не може да крене глава – и Зеленортските Острови пријавија позитивни случаи!

24 Ракомет

Ковид -19 ги „нападна“ САД и Капе Верде, Македонија тропа на вратата од СП

OhridNews

Екипа Н.Македонија Спортски

Дали ја дочекавме шансата за СП? САД има 18 позитивни членови пред патот за Египет

Gol.mk - 12.01.2021

Македонската селекција како прва резерва сè уште чека на повик за настап на Светското првенство, кое започнува утре, а според последните информации кои кружат низ ракометната јавност нашата шанса за пат до Египет е сè повозможна.

ШАНСА ЗА МАКЕДОНИЈА: Американците со 18 позитивни тестови!

Екипа

Нова шанса за Македонија: САД пријави 18 позитивни на КОВИД-19

SportMedia - 12.01.2021

Светското ракометно првенство во Египет почнува, а проблеми имаат екипите што треба да настапат на истото. Дел од нив мака мачат со заразени играчи со КОВИД-19, па бараат замени во последен момент.

Лино Червар за Мундијалот во Египет одбра по еден играч од Вардар и Металург

Спортклуб - 12.01.2021

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар, објави список на ракометари на кои ќе смета за време на Светското првенство во ракомет. Најважната вест е дека Игор Карачиќ е на списокот и хрватскиот табор што е добар сигнал дека ...

Червар чекаше до последен момент, Карачиќ доби зелено светло за СП

Дерби - 11.01.2021

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар, денеска добил добра вест од лекарскиот тим, откако Игор Карачиќ се рехабилитирал доволно од повредата за да патува на Светското првенство во Египет.