TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев по повод годишнината од неговата смрт

24Инфо - 04.05.2021

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со министерката за култура Ирена Стефоска и министерот за финансии Фатмир Бесими, по повод годишнината од смртта на Гоце ...

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Канал5

Повторно ни претседателот ни премиерот не се поклонија пред гробот на Гоце Делчев

Република

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев

24Инфо

Делегација од Владата и од кабинетот на претседателот, положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев

ТВ21

ВИДЕО: Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев по повод годишнината од неговата смрт

Слободен Печат

Владата го испрати Спасовски, а Пендаровски го пушти Бошњаковски на гробот на Гоце Делчев

Фактор

Локално

(Фото) 118 години од смртта на Гоце Делчев: На која жена и го подарил срцето

еМагазин - 04.05.2021

Македонија денеска одбележува 118 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода, . Делчев беше убиен на денешен ден во 1903 година од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер.

Мицкоски: Ако Гоце Делчев беше жив, Власта ќе го прогласеше за антизападен и ќе го омаловажуваа

Lider - 04.05.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот Твитер профил напиша порака поврзана со годишнината од смртта на најголемиот син на Македонија, Гоце Делчев. Денеска се одбележуваат 118 години од неговата смрт кај селото Баница.

Мицкоски: Ако Гоце Делчев денес беше жив, сигурно ќе беше прогласен за антизападен, ќе беше скандализиран, омаловажуван

+инфо

Мицкоски: Ако Гоце денес беше жив, ќе беше прогласен за антизападен

Фактор

Мицкоски: Ако Гоце Делчев денес беше жив, сигурно ќе беше прогласен за антизападен

Локално

МИЦКОСКИ: Да беше жив Гоце Делчев, од денешнава власт ќе беше омаловажуван, скандализиран и прогласен за антизападен

Денешен

Мицкоски за Гоце Делчев: Да беше жив, власта ќе го прогласеше за антизападен

360 степени

Мицкоски: Aко Делчев беше жив ќе беше прогласен за антизападен и ќе беше омаловажуван

Сител

РУСКА АМБАСАДА: Пред 118 години во борба за слобода загинал македонскиот херој Гоце Делчев

Денешен - 04.05.2021

Пред 118 години загинал македонскиот херој Гоце Делчев, објави денеска Руската амбасада во Македонија по повод загинувањето на македонскиот великан. -Пред 118 години загинал македонскиот народен херој, Гоце Делчев.

118 години од загинувањето на Гоце Делчев, животот го даде за Македонија

Скопско Ехо

118 години од загинувањето на најголемиот македонски револуционер Гоце Делчев

MakPress

Годишнина од смртта на Гоце Делчев

+инфо - 04.05.2021

Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во Скопје. Во државава денеска се одбележуваат 118 години од смртта на револуционерот и борец за слобода ...

ЧЕСТВУВАЊЕ ЗА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ: Цвеќе на гробот денеска ќе положат и претставници на власта што се пазари со делото на македонскиот великан

Денешен

Сто и осумнаесет години од загинувањето на македонскиот револуционер, Гоце Делчев

Алсат-М

Одбележани 118 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев

Слободен Печат

Одбележани 118 години од смртта на Гоце Делчев

Кајгана

Одбележани 118 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев

Frontline

Одбележани 118 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев

iPortal

Бриф

Мицкоски: Делчев е љубов, патриотизам, пркос, слобода – Затоа од неговото име се плашат и денес

Курир - 04.05.2021

Ако Гоце Делчев денес беше жив, сигурно ќе беше прогласен за антизападен, ќе беше скандализиран, омаловажуван, пишува на Фејсбук претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод 118 години од загинувањето на македонскиот револуционер Гоце ...

Мицкоски: Делчев е љубов, патриотизам, пркос, слобода, затоа од неговото име се плашат и денес

Република

Мицкоски: Делчев е љубов, патриотизам, пркос, слобода – Затоа од неговото име се плашат и денес

Press24

Да беше жив Делчев ќе беше сменет за пркосот кон неправдите

Expres

На денешен ден загина Гоце Делчев

Точка - 04.05.2021

Денеска се одбележуваат 118 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите. Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во ...

На денешен ден загина Гоце Делчев

MTM

На денешен ден загина Гоце Делчев

Денар

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Македонија изгубила двајца големи синови, во Баница идеологот Гоце Делчев, а во Дреновска Клисура ...

Денешен - 04.05.2021

На денешен ден Македонија изгубила двајца големи синови, македонскиот идеолог и апостол Гоце Делчев и македонскиот револуционер и војвода Пере Тошев. На 4 мај 1903 година во селото Баница, Серско, во Егејска Македонија, во борба против османлиската ...

Сведоштва од минатото: Како загинал Гоце Делчев?

MakPress - 04.05.2021

На денешен ден, 04.05.1903 во селото Баница загинува еден од најголемите Македонски револуционери во историјата, Гоце Делчев. На пат за Ловчанската корија на Али Ботуш, каде што го закажал Конгресот на Серскиот револуционерен округ, Гоце запрел во ...

Голготата на коските на Делчев – пишува Др. Ицо Најдовски Перин

Expres - 03.05.2021

Вечна слава! Голготата на коските на Гоце Делчев или патила глава и уште ќе пати Го објавувам овај текст во пресрет на 118 годишнината од убиството на Гоце Делчев со намера да му оддадам неизмерна почит кон неговото дело за Македонскиот народ и ...