TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законски дилеми - кој ќе управува со СЈО по притворањето на Јанева?

Канал5 - 22.08.2019

Кој и кога ќе ја наследи Катица Јанева на шефовската позиција на Специјалното јавно обвинителство ? Овие прашања се поставуваат откако таа вчера беше приведена, а државниот јавен обвинител Јовески на прес конференција рече дека СЈО се уште има ...

Советот на обвинители нема веднаш да избере замена за Јанева, ќе утврдува дали работела несовесно

А1 On - 22.08.2019

Советот на јавните обвинители чека официјално известување дека шефицата на СЈО, Катица Јанева, е осомничена и притворена во случајот „Рекет“ за потоа на седница да дискутира по прашањето дали таа несовесно и незаконски ја вршела функцијата и дали ќе ...

Без да се разреши Јанева, не може да се назначи в.д. обвинител

Телма - 22.08.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители Коле Штерјов утрово испратил допис до обвинителката Вилма Рускоска во кој бара официјално да го известат за сите преземени активности во врска со Катица Јанева.

Звонко Давидовиќ: Сега е клучно да се одреди дали на Јанева и престанува функцијата или се разрешува

PressingTV - 22.08.2019

„Ова се случува кога политичари подготвуваат и носат закони, без да консултираат експерти од правната фела. На површина излегуваат недостатоците и мааните, кои уште повеќе ја усложнуваат и онака сложената ситуација“, вели за Пресинг Тв, адвокатот ...

Проф. Апасиев: Ај вака ја кoо кондураџија, да се обидам стручно да објаснам- ама со прост јазик…

Опсервер - 22.08.2019

Глеам сите ногу големи правници станаа, па ај вака ја коо кондураџија, да се обидам стручно да објаснам некои работи – ама со прост јазик… „ВД Специјален обвинител“ не постои! Значи, она шо го збореше републичкиот јавен обвинител Јовески вчера на ...

Милошоски: Законот за СJO е јасен. При престанок на мандатот . . .

Опсервер - 22.08.2019

Според членот 18 став 4 од Законот за јавно обвинителство, Советот на Јавни обвинители има надлежност да именува само вршител на должност на Јавниот обвинител на Република Македонија, до изборот на нов, а не да именува вршители на должност на други ...

Штерјев за ДВ: Ова е најцрн ден за Обвинителството

Deutsche Welle - 21.08.2019

Недозволиво е тој што има надлежност да гони криминал, да се впушта во криминал. Дали е така, ќе оставиме да се докаже во судска постапка, вели претседателот на Советот на јавни обвинители, Коле Штерјев Откако паметам досега, ова е најцрн ден за ...

Кој ќе седне во фотелјата на Јанева? Штерјев: Не можеме да назначиме вршител на должност

ТВ21 - 21.08.2019

Повикувајќи се на законот за јавно обвинителство, републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека Советот на јавни обвинители ќе треба да реагира и да назначи вршител на должност, односно заменик на Јанева од тоа обвинителство.

Јовески и Штерјев со различни толкувања за в.д. шеф на СЈО

Курир - 21.08.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Коле Штерјев, во изјава за „ 360 степени “, вели дека не сака да се конфронтира со државниот јавен обвинител, но напоменува дека назначување в.д. шеф на СЈО е возможно само во точно определени услови.

Која опасна теза денес ја наметнува државниот обвинител Јовески?!

Курир - 21.08.2019

ЈО денес имаше прес конференција по повод апсењето на шефицата на СЈО Катица Јанева. На новинарско прашање кој сега ќе биде шеф на СЈО и како тие понатаму ќе работат државниот обвинител Јовески се впушти во коментари со наметнување решение кое е ...

Давидовиќ: Без разрешување на Јанева не може да се именува нов специјален обвинител, па дури ни вршител на должноста

Република - 22.08.2019

, вели за Пресинг ТВ адвокатот Звонко Давидовиќ, по притворањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и дилемите што произлегоа како натаму да функционира институцијата, што таа ја раковод(и)еше.

Апасиев: Она што го зборуваше Јовески вчера е тикви со расол

Република - 22.08.2019

Она што го зборуваше републичкиот јавен обвинител Јовески вчера на пресот, народски кажано, е тикви со расол, вели професорот Димитар Апасиев, кој додава дека ВД специјален обвинител не постои, а за супсидијарно да се примени Законот за ЈО во ...

Милошоски: Според законот Советот на обвинители има надлежност да именува само вршител на должност на Јавниот обвинител ...

Магазин - 22.08.2019

Според членот 18 став 4 од Законот за јавно обвинителство, Советот на Јавни обвинители има надлежност да именува само вршител на должност на Јавниот обвинител на Република Македонија, до изборот на нов, а не да именува вршители на должност на други ...

Советот на обвинителите не може да назначи в.д. – Кој ќе ја замени Јанева по истекот на мандатот?

А1 On - 20.08.2019

Помалку од еден месец останува до истекот на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а партиите се чини дека се далеку од договор за новиот закон за Јавното обвинителство со кој треба да се реши и иднината на СЈО.

Штерјев за ДВ: Ова е најцрн ден за Обвинителството

Либертас - 21.08.2019

Недозволиво е тој што има надлежност да гони криминал, да се впушта во криминал. Дали е така, ќе оставиме да се докаже во судска постапка, вели претседателот на Советот на јавни обвинители, Коле Штерјев Откако паметам досега, ова е најцрн ден за ...

Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева

Локално - 22.08.2019

По вчерашното приведување и одредување на мерка притвор на Катица Јанева, останува отворено прашањето кој ќе ја наследи на функцијата шеф на Специјалното јавно обвинителство. Според републичкиот јавен обвинител Љибомир Јовески, кој се повикува на ...

Јовески и Штерјев со спротивни толкувања за в.д. шеф на СЈО

+инфо - 21.08.2019

Првиот човек на Советот на јавни обвинители, Коле Штерјев не се согласува со мислењето на републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на местото на осомничената Катица Јанева може да се назначи в.д.

Димовски: Советот на обвинители за СЈО може да постапува само по предлог на Собранието

Нетпрес - 21.08.2019

И изборот (член 3) и разрешувањето (член 18) на Сpeцијалнот јавно обвинителство (СЈО) е регулирано со специјалниот закон и не може и не смее да се применува друг закон. Постапката е строга, зошто и институцијата е значајна, напиша на својот фејсбук ...

Која опасна теза ја наметнува државниот обвинител Јовески?!

Република - 21.08.2019

ЈО денес имаше прес конференција по повод апсењето на шефицата на СЈО Катица Јанева. На новинарско прашање кој сега ќе биде шеф на СЈО и како тие понатаму ќе работат државниот обвинител љубомир Јовески се впушти во коментари со наметнување решение ...

Давидовиќ: Без разрешување на специјалниот јавен обвинител не може да се именува нов, па и да станува збор за вршител ...

Курир - 22.08.2019

Ова се случува кога политичари подготвуваат и носат закони, без да консултираат експерти од правната фела. На површина излегуваат недостатоците и мааните, кои уште повеќе ја усложнуваат и онака сложената ситуација, вели за Пресинг ТВ адвокатот ...

Милошоски: Законот за СЈО е јасен- при престанок на мандатот на специјалниот јавен обвинител, новиот се избира според ...

Курир - 22.08.2019

Според членот 18 став 4 од Законот за јавно обвинителство, Советот на Јавни обвинители има надлежност да именува само вршител на должност на Јавниот обвинител на Република Македонија, до изборот на нов, а не да именува вршители на должност на други ...

Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева

+инфо - 22.08.2019

Законот за СЈО во член 18 вели дека јавниот обвинител може да се разрешува од функцијата пред истекот на мандатот поради незаконито, нестручно и несовесно вршење на функцијата. По вчерашното приведување и одредување на мерка притвор на Катица ...

Илија Димовски: Советот на обвинители за СЈО може да постапува само по предлог на Собранието, а не обратно

МКД - 22.08.2019

И изборот (член 3) и разрешувањето (член 18) на СЈО е регулирано со специјалниот закон и не може и не смее да се применува друг закон. Постапката е строга, зошто и институцијата е значајна.

Може ли СЈО да функционира без шеф? Јовевски со спротивно мислење од законот

Алфа - 21.08.2019

Лавина реакции предизвика одговорот на државниот обвинител Јовевски , на прашањета кој сега ќе биде шеф на СЈО и како тие понатаму ќе работат. Јовевски рече дека сега Советот на јавни обвинители треба да избере вршител на должност за шеф на СЈО од ...

Милошоски: Законот за СЈО е јасен

Press24 - 22.08.2019

Советот на Јавни обвинители има надлежност да именува само вршител на должност на Јавниот обвинител на Република Македонија, до изборот на нов, а не да именува вршители на должност на други обвинителства, уште помалку да бира в.д на Специјланото ...

Илија Димовски: И изборот (член 3) и разрешувањето (член 18) на СЈО е регулирано со специјалниот закон и не може и не ...

Магазин - 22.08.2019

И изборот (член 3) и разрешувањето (член 18) на СЈО е регулирано со специјалниот закон и не може и не смее да се применува друг закон. Постапката е строга, зошто и институцијата е значајна.

Законските одредби за разрешувањето на јавниот обвинител кој раководи со СЈО

Академик - 22.08.2019

Во Законот за СЈО, односно Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите се регулирани основите за престанок на функцијата јавен обвинител кој раководи ...

Димовски: Само Собранието е надлежно за избор на заменик на Катица Јанева

Сител - 22.08.2019

Претседателот на собраниската комисија за избори и именувања Илија Димовски е дециден дека Собранието е единствено надлежно за избор на заменик на Катица Јанева откако таа синоќа доби 30 дена притвор.

Димовски: И изборот и разрешувањето на СЈО е регулирано со специјалниот закон и не може и не смее да се применува друг ...

Курир - 22.08.2019

И изборот (член 3) и разрешувањето (член 18) на СЈО е регулирано со специјалниот закон и не може и не смее да се применува друг закон. Постапката е строга, зошто и институцијата е значајна, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски.

Кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева?

24 Вести - 22.08.2019

По вчерашното приведување и одредување на мерка притвор на Катица Јанева, останува отворено прашањето кој ќе ја наследи на функцијата шеф на Специјалното јавно обвинителство. Според републичкиот јавен обвинител Љибомир Јовески, кој се повикува на ...

Димовски: Само Собранието може да назначи нов специјален јавен обвинител

Независен - 22.08.2019

Фото: Б. Грданоски Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, кој е и претседател на Комисијата за прашања ма изборите и именувањата во Собранието, со фејсбук-статус ја појаснува процедурата за избор на нов специјален јавен обвинител.

Димовски: Само Собранието е надлежно

4NEWS - 22.08.2019

Претседателот на собраниската комисија за избори и именувања Илија Димовски е дециден дека Собранието е единствено надлежно за избор на заменик на Катица Јанева откако таа синоќа доби 30 дена притвор.

Димовски: Не може да се прескокне собранието при избор на наследник на Јанева

Фокус - 22.08.2019

Не може се прекокне собранието ниту при разрешување ниту при именување на специјален јавен обвинител, смета пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, кој е претседател на парламентарната комисија за избори и именувања.

Кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева?

Фокус - 22.08.2019

По вчерашното приведување и одредување на мерка притвор на Катица Јанева, останува отворено прашањето кој ќе ја наследи на функцијата шеф на Специјалното јавно обвинителство. Според републичкиот јавен обвинител Љибомир Јовески, кој се повикува на ...

Димовски: Изборот и разрешувањето на СЈО е регулирано со специјалниот закон и не може да се применува друг закон

24 Вести - 22.08.2019

Претседателот на собраниската Комисија за избори и именување Илија Димовски вели дека и изборот и разрешувањето на СЈО е регулирано со специјалниот закон и не може и не смее да се применува друг закон.

Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева

ММС - 22.08.2019

По вчерашното приведување и одредување на мерка притвор на Катица Јанева, останува отворено прашањето кој ќе ја наследи на функцијата шеф на Специјалното јавно обвинителство. Според републичкиот јавен обвинител Љибомир Јовески, кој се повикува на ...

Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева

Телма - 22.08.2019

По вчерашното приведување и одредување на мерка притвор на Катица Јанева, останува отворено прашањето кој ќе ја наследи на функцијата шеф на Специјалното јавно обвинителство. Според републичкиот јавен обвинител Љибомир Јовески, кој се повикува на ...

Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева

Скопје инфо - 22.08.2019

По вчерашното приведување и одредување на мерка притвор на Катица Јанева, останува отворено прашањето кој ќе ја наследи на функцијата шеф на Специјалното јавно обвинителство. Според републичкиот јавен обвинител Љибомир Јовески, кој се повикува на ...

ОТИДЕ ВО ШУТКА И ОСТАВИ ДИЛЕМА ЗА ЕКСПЕРТИТЕ: Кој може законски да ја наследи шефицата на СЈО Катица Јанева?

Денешен - 22.08.2019

По вчерашното приведување и притворот на Катица Јанева во Шутка, останува отворено прашањето кој ќе ја наследи на функцијата шеф на Специјалното јавно обвинителство, зашто се спротиставени мислењата на експертите дека проблемот може да се реши со ...