TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје близу 10 000 активни случаи: Пет општини имаат над 1 000

360 степени - 22.11.2020

Во земјава во моментов се активни 20 866 случаи со ковид-19. Од нив, речиси 10 000 се во Скопје. Во последните 24 часа во главниот град се регистрирани 321 нов случај, а 290 оздравени, со што моменталната бројка на активни е 9 883.

Речиси половина од направените тестови се позитивни, Прилеп и Тетово надминаа 1000 активни случаи

А1 On - 22.11.2020

Речиси половина од направените тестови за Ковид-19 во последното деноноќие се позтивни. Направени се 2553 теста, со позитивен резултат се 1112 или 44 проценти. Најголема бројка на новозаразени на дневно ниво и натаму има Скопје кој денеска има 321 ...

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Макфакс - 22.11.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и ќе објави враќање на регионалните ограничувања, бидејќи статистичките податоци покажуваат дека се стабилизирале инфекциите со ...

Пресек од „недела до недела“: Во Македонија починаа 230 лица од коронавирус

Локално - 22.11.2020

Во Македонија во изминативе 7 дена почина 230 лица од коронавирус, рачунајќи од недела 15 ноември заклучно со денешниот ден. Рекордот го достигнавме во понеделник, 16 ноември кога забележавме 40 очинати лица, додека во петокот, 20 ноември, борбата ...

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

Либертас - 22.11.2020

Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот. Повеќе од 2,1 милиони луѓе се заразени, а 48,732 починале од почетокот на ...

Нови 1112 случаи на Ковид-19, 24 починати и 709 оздравени

Алсат-М - 22.11.2020

Во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на Ковид-19. Починати се 24 лица. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 709 оздравени ...

ИЈЗ регистрира 709 оздравени пациенти

Локално - 22.11.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 709 оздравени пациенти од: Скопје-290, Куманово-30, Штип-31, Прилеп-62, Тетово-52, Струга-17, Велес-29, Битола-20, Охрид-57, Кавадарци-15, Гостивар-11, Гевгелија-6, Струмица-14, Крива Паланка-5, ...

Убава вест: 709 оздравени пациенти од Ковид-19

еМагазин - 22.11.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 709 оздравени пациенти од Ковид-19 од: Скопје-290, Куманово-30, Штип-31, Прилеп-62, Тетово-52, Струга-17, Велес-29, Битола-20, Охрид-57, Кавадарци-15, Гостивар-11, Гевгелија-6, Струмица-14, Крива ...

Денес во Битола 65 нови позитивни на ковид-19, оздравени 20, починати 5 лица

Битола Њуз - 22.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се направени 2.553 тестирања, а регистрирани се 1.112 нови случаи на ковид-19, од кои во Битола се Битола 65 лица кои се позитивни на корона висрус.

Речиси половина од тестираните: Нови 1.112 случаи, 24 починати од корона

Expres - 22.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.553 тестирања, а регистрирани се 1.112 нови случаи на ковид-19. Кај речиси половина од тестираните, односно кај 43,5 бил дијагностицирам Ковид-19.

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

А1 On - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, соопшти Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот.

Во Италија повеќе од 28.000 новозаразнеи, починаа 562 пациенти

Независен - 22.11.2020

Во италија во последните 24 часа регистрирани се 28.337 нови случаи на заразени со корона вирус, а починаа 562 лица. Изминатиот ден беа тестирани 188.747 луѓе, пренесе Ројтерс. На дневно ниво расте бројот на починати, а се зголемува и бројот на оние ...

КОРОНА ВО ФРАНЦИЈА: Над 13.000 новозаболени, 215 лица починаа

Локално - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за борба против коронавирусот, а ...

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

Опсервер - 22.11.2020

– Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Италија над 28.000 новозаболени и 562 починати

Макфакс - 22.11.2020

Во Италија во последните 24 часа регистррани се 28.337 нови случаси на коронавирус, а починале 562 лица. Изминатиот ден биле направени 188.747 тестови, пренесе Ројтерс. Расте бројот на починати на дневно ниво, а се зголемува и бројот на ...

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

Опсервер - 22.11.2020

– Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Продолжува црниот биланс во Србија, рекорден број болни на респиратори

Канал5 - 22.11.2020

Во последните 24 часа во Србија починале 31 лице, а откриени се уште 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек, тестирани се 13.429 лица. Во моментов, хоспитализирани се 6.214 пациенти, а 212 лица се лекуваат на респиратори.

Во Косово десет починати, 707 заболени и 550 излекувани од Ковид-19 последните 24 часа

Независен - 22.11.2020

Во Косово во минатите 24 часа се регистрирани десет починати и 707 новозаболени од Ковид-19, а во истиот период како излекувани се евидентирани 550 пациенти, јави дописникот на МИА од Приштина .

За 24 часа во Србија починале 31 човек, рекорден број пациенти на респиратор

Макфакс - 22.11.2020

Во последните 24 часа во Србија починале 31 човек, а регистрирани се нови 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек тестирани се 13.429 лица. Моментално хоспитализирани се 6.214 пациенти, а на респиратори се наоѓаат 212 пациенти.

Црни бројки во Србија, 4.955 новозаразени од Ковид-19, почина 31 лице

А1 On - 22.11.2020

Во последните 24 часа во Србија починало 31 лице од последици од коронавирусот, новозаболени се 4.955. Ова е пресекот од направените 13.429 тестови. Во моментов, хоспитализирани се 6.214 пациенти, од нив 212 се на респиратор.

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

А1 On - 22.11.2020

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

Најмногу жртви од почетокот на пандемијата во Србија, речиси 5.000 новозаразени

Слободен Печат - 22.11.2020

Во последните 24 часа во Србија на коронавирусот се тестирани 13.429 лица, од кои 4.995 се позитивни, а 31 лице починало. Ова е рекорден број на починати во еден ден од ковид-19, од почетокот на епидемијата на коронавирусот во Србија.

Во Хрватска нови 3.308 случани на Ковид-19, починаа 49 лица

А1 On - 22.11.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 3.308 нови случаи на заразени во вирусот корона, починале 49 лица, информираше Националниот штаб за цивилна заштита. Вкупниот број на активни случаи во Хрватска во моментов е 19.985 од кои 2.031 се ...

Во Србија од Ковид-19 починаа уште 31 пациент, новозаразени 4.995

Независен - 22.11.2020

Во последните 24 часа во Србија починаа уште 31 пациент од Ковид-19, а откриени се уште 4.995 заразени со корона вирус. Тестирани биле 13.429 лица. Во болница се 6.214 пациенти, а на респиратор 212.

ВО ОВОЈ СРПСКИ ГРАД: Секој втор е заразен со корона

Фактор - 22.11.2020

Денес во Србија се регистрирани нови 4.995 случаи на корона. Загрижува фактот што е регистриран најголем број на смртни случаи, па 31 лице ја загуби борбата со короната. Најкритична состојба е, сега традиционално, во Белград, каде се евидентирани ...

Нов раст на заразени во Словенија: Бројот на активни случаи надмина 20.000

Република - 22.11.2020

Во последните 24 часа во Словенија продолжува да расте бројот на заразени со корона вирусот. Во овој период во земјата се регистрирани 1.024 нови позитивни случаи, од 3.432 тестирани лица.

Во Словенија заразени 30 отсто од тестираните, Хрватска воведе нови мерки

Макфакс - 22.11.2020

Во Словенија и Хрватска продолжува да расте бројот на заразени со коронавирус. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи, од 3.432 тестирани лица, што значи дека позитивни се речиси 30 проценти.

Во Босна и Херцеговина 697 позитивни на корона вирусот, 30 починаа

Независен - 22.11.2020

Во последните 24 часа во БиХ тестирани се 1.895 примероци, а заразата е потврдена кај 697 лица. Починаа 30 пациенти. Во Федерацијата пријавени се 1.326 примероци, од кои 501 биле позитивни.

Во Словенија 30 проценти од тестираните се позитивни на коронавирус

А1 On - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Словенија 30 отсто од тестираните позитивни на коронавирус

4NEWS - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица ...

Над 12 милиони заразени во САД , да не се патува за Денот на благодарноста

Канал5 - 22.11.2020

Во Соединетите држави, повеќе од 12 милиони луѓе до сега се заразени со коронавирус. Вирусот се шири брзо во последните неколку недели, со земјата каде што на 10 ноември имало 10 милиони случаи , а на 15 ноември 11 милиони случаи.

Во Словенија 26 починати, 1.024 нови инфекции

Независен - 22.11.2020

Податоците за корона вирусот во Словенија за вчерашниот ден објавени денеска покажуваат дека има нови 1.024 позитивни случаи од 3.432 направени тестови. Починале 26 лица. Во болниците има хоспитализирано 1.244 пациенти, од кои на интензивна нега се ...

Во Индија над 45.000 нови позитивни и над 500 смртни случаи

24 Вести - 22.11.2020

Во Индија, во последните 24 часа се потврдени 45.209 нови случаи на коронавирус. Најмалку три индиски држави – Раџастан, Маѓиа Прадеш и Гуџарат – воведоа ноќен полициски час во многу градови.

Во Хрватска нови 3.308 заразени, починаа 49 пациенти

Независен - 22.11.2020

Во последните 24 часа забележани се 3.308 нови случаи со зараза од корона вирус, а бројот на активни случаи денеска изнесува 19.985. Меѓу нив 2.031 пациент се на болничко лекување. Од нив на респиратор се 223 пациенти.

Повеќе од 12 милиони заразени во САД, да не се патува за Денот на благодарноста

Нетпрес - 22.11.2020

Во Соединетите држави, повеќе од 12 милиони луѓе до сега се заразени со ...

Рекорден број новозаразени во Грција и во Турција, на сила се строги мерки

Канал5 - 22.11.2020

Грција објави рекорден дневен биланс на жртви од ефектите на ковид-19, а Турција забележа најголем број на заразени од почетокот на епидемијата. Грција вчера пријави 108 смртни случаи од ефектите на коронавирусот, бидејќи болниците во северниот дел ...

Регистрирани 3.308 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска, починале 49 лица

Локално - 22.11.2020

Во последните 24 часа се евидентирани 3.308 нови случаи на заразени со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 19.985. Меѓу нив, 2.031 пациент е во болница, од кои 223 се на апарати за дишење. Починаа 49 лица.

Рекордни бројки на починати во Грција и на заразени во Турција

Акцент - 22.11.2020

Грција вчера објави рекорден дневен биланс на жртви од Ковид-19, Турција забележа најголем број на заболени од почетокот на епидемијата. Грција објави 108 смртни случаи од ефектите на коронавирусот во саботата, бидејќи болниците во северниот дел на ...

Во пет скопски општини има повеќе од 6.500 заболени од Ковид-19

Независен - 21.11.2020

Со денешните 544 позитивни на Ковид-19 во Скопје, распоредот по општини остана речиси ист, па се уште на врвот е Гази Баба со 1.462, а следува Аеродром во 1.433. Уште три општини, Карпош, Центар и Кисела Вода, имаат повеќе од 1.000 заболени.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Опсервер - 21.11.2020

– Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

24Инфо - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Турците викендов затворени дома, Русите и Јапонците уриваат рекорди со заразени

+инфо - 21.11.2020

– Јапонија. Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Нов црн рекорд во Русија: Дури 24.822 заразени и 467 починати од Ковид-19 за 24 часа

Фокус - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Кумановски м. - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

Кумановски м. - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

24 Вести - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

Вечер Прес - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

24 Вести - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Чешка бројот на починати од Ковид-19 двојно зголемен од минатиот месец

Опсервер - 21.11.2020

– Вкупниот број починати од Ковид-19 во Чешка двојно се зголеми во ноември и надмина 7.000 луѓе, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Кон крајот на октомври Чешka потврди 3.523 смртни случаи како резултат на инфекција со ...

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Либертас - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.