TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стојков: Притисокот врз Бугарија да ги регистрира македонските организации се зголемува

Фактор - 22.01.2022

Кај Стојко Стојков од ОМО Илиден Пирин постои доза на оптимизам дека со текот на времето положбата на македонското малцинство во Бугарија ќе се подобри. Тој долги години е посветен на борбата за права и пред сѐ признавањето на Македоците во Бугарија.

Бугарија е под голем притисок, блокадата нема да издржи долго, тврди Стојков

Локално

Посетата на Петков ги буди надежите, но и сомнежите

Слободен Печат

Каракачанов: Петков мораше да одговори дека во Бугарија немало фашизам

Н.Македонија

Митов: Петков должи одговори за она што се случи во Скопје

Локално

Скопје ги формираше меѓувладините работни групи за соработка со Бугарија, Софија најавува дека нема да губи ниту минута за постигнување резултати

Бизнис Вести

Скопје ги формираше меѓувладините работни групи за соработка со Бугарија, Софија најавува дека нема да губи ниту минута

Независен

24Инфо Слободен Печат Нова ТВ Опсервер Frontline Press24 МКД Локално

Лирман очекува историјата да се остави на историчарите

24 Вести - 21.01.2022

ЕУ и Бугарија да го оддржат ветувањето кон Македонија, но процесот меѓу Скопје и Софија да продолжи во билатерален формат. Ваква порака испрати новата германска министерка за Европа, Ана Лирман која овој понеделник беше и во прва официјална посета ...

Лирман: Спорот меѓу Скопје и Софија да се решава билатерално

Сител

Лирман: Спорот меѓу Скопје и Софија да се решава билатерално

Република

Лирман: Спорот меѓу Скопје и Софија да се решава билатерално

Нетпрес

Лирман за ДВ: ЕУ и Бугарија треба да си го одржат ветувањето кон Северна Македонија

Deutsche Welle

Лирман за Дојче веле: ЕУ и Бугарија да си го одржат ветувањето кон Северна Македонија

Бизнис Вести

Лирман: ЕУ и Бугарија да си го одржат ветувањето кон Северна Македонија

ТВ21

Нова ТВ Frontline Фокус +инфо CivilMedia Канал5 Вечер Прес 360 степени

Романтично дереџе

Сакам да кажам - 21.01.2022

1 Односите со Бугарија влегуваат во нова фаза – поетско романтична. Посетата на новиот бугарски премиер Кирил Петков почна со изјавата на новиот македонски премиер Димитар Ковачевски дека ова е „првиот голем исчекор“, а заврши со еуфоричната фејсбук ...

Заедничка владина седница на РСМ и Бугарија, роковите во втор план – ќе се бара квалитетно решение

ТВ21

Атанасоски: Да се ставиме во кожата на другиот, да се обидеме да се разбереме со Бугарите

Слободен Печат

Иванов: Историјата не е главниот проблем туку бугарската општествената култура и покрај добрата волја помеѓу Петков и Ковачевски

Локално

Ковачевски: Успешноста на средбата со премиерот Петков ја гледам во новиот тон и пристап

Канал5

Ковачевски: Да најдеме брзо решение со Бугарија, но да го задржиме достоинството

Слободен Печат

Ковачевски: Немам лични фаворити, сѐ уште не се знае кој ќе биде амбасадор во Софија

Press24

Опсервер +инфо 365 Република Нова ТВ Вечер Прес 360 степени Во Центар