TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 25.02.2020

За да може задачата да биде успешна, потребна е посебна подготовка, има непредвидени околности кои тешко се контролираат… Американскиот кајакар Дејн Џексон е познат по опасните предизвици, а со своето последно достигнување успеа да постигне резултат ...

Огнените водопади во националниот парк Јосемити

Н.Македонија - 24.02.2020

Земја: САД Сојузна држава: Калифорнија Висина на водопадот: 619 метри Секој февруари илјадници туристи се собираат во американскиот национален парк Јосемити за да ја видат глетката од која застанува здивот.

Екстремните временски услови се закана за еден од најголемите водопади во светот

Факултети - 24.02.2020

Викториините Водопади се едни од најголемите и највозбудливите водопади во светот. Тие се широки колку целата река Замбези на која се наоѓаат, а тоа е над 1,5 километар. Водопадите течат преку работ на вулканска карпа и паѓаат од висина од 100 метри.