TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев и Мицкоски денес ќе го договараат датумот за предвремени избори со техничка влада

Сакам да кажам - 20.10.2019

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба во претседателската вила Водно, треба да го договорат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

Дали Заев сака брзи избори со скратена пржинска влада?

PressingTV - 20.10.2019

Откако вчера премиерот ја фрли ракавицата и побара предвремени параламентарни почнаа партиските калкулации за вистинските намери на Заев по дебаклот за добивање на датум за преговори. Според поголем дел од партиите, понудата на Заев е неискрена и ...

Груевски: Заев обидувајќи се да ја демонизира опозицијата ќе моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор

24Инфо - 19.10.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски со статус на Фејсбук го коментира потегот на Зоран Заев да побара избори по неуспехот да добие датум за преговори. -Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на ...

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

Канал5 - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски очекува на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски да се постигне договор за распишување на предвремени парламентарни избори. Тој денеска од Гостивар нагласи дека нема да го прифати ...

Заев: Предлагам брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Канал5 - 19.10.2019

Ден откако Европскиот Совет не донесе одлука за отпочнување на пристапни преговори на Македонија со ЕУ, премиерот Зоран Заев со предлог – да се оди на брзи предвремени избори. Одлуката ја донел како што рече како чин на негова одговорност поради ...

Владата на Албанија не чувствува потреба за оставка

Алсат-М - 19.10.2019

Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, вели дека Владата на Еди Рама не чувствува потреба да поднесе оставка поради недобивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ. Коментирајќи го предлогот за предвремени избори во Северна ...

Заев побара брзи избори - Мицкоски не прифаќа без почитување на Пржинските услови

Сител - 19.10.2019

Брзи предвремени парламентарни избори. Ова е одлуката на премиерот Заев по епилогот од Брисел, каде што Македонија не успеа да добие датум за почеток на преговори со Европската Унија. Оваа опција Заев утре ќе им ја предложи на лидерите на ...

Заев предлага предвремени парламентарни избори

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предлага предвремени парламентарни избори што е можно поскоро. Предлогот на премиерот доаѓа еден ден откако земјата не успеа да добие одлука за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Заев бара брзи предвремени избори за граѓаните да одлучат во која насока да се движи државата

24 Вести - 19.10.2019

„И затоа мојот предлог е - организирање брзи предвремени избори, избори најбрзо што може“. Премиерска оставка само како дел од пржинските правa, Заев иако вели размислувал на таа тема, решил дека треба да ги праша граѓаните дали сепак заслужува да ...

„Заев е свесен за грешките и за поразот кој доаѓа“, вели Мицкоски – Ахмети вели дека најдобро решение се изборите

ТВ21 - 19.10.2019

По недобивањето датум за преговори, премиерот Зоран Заев побара што е можно поскоро земјата да оди на предвремени парламентарни избори. Првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, вели дека барањето на Заев за избори е морален чин.

Мицкоски ја прифати фрлената ракавица на Заев

Телма - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, го прифати предлогот на Зоран Заев за брзи предвремени парламентарни избори, но не е се уште сигурен дали премиерот ќе го одржи денешниот збор.

Предлогот на Заев за брзи избори не е изненадување за аналитичарите

24 Вести - 19.10.2019

Одлуката за предвремени парламентарни избори која денеска ја соопшти премиерот Заев не ја изненади експертската јавност во земјата. Црвеното светло кое Франција го даде со што не дозволи датум за старт на преговорите, а Македонија заедно со Албанија ...

Владата на Заев нема да го заврши мандатот – премиерот најави брзи предвремени парламентарни избори

ТВ21 - 19.10.2019

Две години, четири месеци и 19 дена од формирањето на Владата на Заев. Денеска тој најави брзи предвремени парламентарни избори. “Сега е потребен вашио став. Немаме време за губење и затоа мојот предлог е организирање на брзи предвремени избори.

Мицкоски: Заев го признава неуспехот

Алсат-М - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека изјавата на премиерот Заев за предвремени избори покажува дека премиерот го признава неуспехот. Мицкоски прифаќа брзи избори, но сака на утрешната лидерска средба директно да го слушне ...

Заев бара предвремени избори

Телма - 19.10.2019

Брзи предвремени избори е предлогот што премиерот Заев утре ќе го изнесе на лидерската средба во претседателската резиденција. Ќе се почитува Пржинскиот принцип, терминот ќе го договорат лидерите, а народот треба да одбере по кој пат ќе одиме: кон ...

Заев на прашања на новинарите: Со сета одговорност одлучив да побарам нов, целосен и чист мандат за да продолжиме по ...

Сител - 19.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на денешната прес-конференција по повод одлуката на Европскиот Совет да ја одложи одлуката за старт за преговори со нашата земја, одговараше на прашања на новинарите.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев требаше многу порано да распише предвремени парламентарни избори

Макфакс - 19.10.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека погрешните политики на Зоран Заев ја довеле Република Македонија во погрешна насока. „Многу порано Зоран Заев требаше да распише предвремени парламентарни избори доколку приоритет му беше Македонија и граѓаните, а не личното ...

Мицкоски: Да почекаме, Заев да не се предомисли за избори

Фокус - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори, ако премиерот Зоран Заев не се предомисли.

Груевски: Одлуката на Заев за предвремени избори во неговите очи е последната “сламка за спас

PressingTV - 19.10.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски со статус на Фејсбук го коментира потегот на Зоран Заев да побара избори по неуспехот да добие датум за преговори.Според Груевски, Заев е свесен дека ја нема поддршката од народот но се надева на поддршка од ...

Заев ќе бара нов мандат од граѓаните

Р.С.Европа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев изјави дека е разочаран и лут поради одлуката на ЕУ да не одреди датум за пристапани преговори со С.Македонија. Заев вели дека во ваква ситуација граѓаните на брзи предвремени избори треба да го одредат патот на кој земјата ќе ...

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

24 Вести - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот на државата да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

Заев најави предвремени избори откако Македонија не доби датум за пристапни преговори со ЕУ

Сакам да кажам - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев најави предвремени парламентарни избори, ден откако Македонија не доби датум за почеток на пристапни преговори со Европската Унија. Тој рече дека ова ќе го предложи на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево ...

Мицкоски очекува партиите да постигнат договор за предвремени избори

Р.С.Европа - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека на утрешната лидерска средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски, очекува да се постигне договор за распишување на предвремени парламентарни избори, нагласувајќи оти нема да ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев најави брзи избори, ВМРО-ДПМНЕ прифати

Фактор - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција изјави дека во Брисел ни направија голема неправда, а ЕУ не остана на ветеното. Најави организирање брзи предвремени избори, на кои граѓаните ќе донесат одлука во кој правец ќе се движи Македонија.

Груевски повторно се јави: Изборите се последна „сламка за спас на Заев“

ТВ21 - 19.10.2019

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е неговата намера повторно, обидувајќи се да ја демонизира опозицијата, да моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор, напиша ...

Мицкоски: Првин техничка влада, после предвремени избори

Алсат-М - 19.10.2019

Да се испочитува законот за технична влада и да има предвремени избори вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го искоментира говорот на премиерот Зоран Заев. Сепак според него останува утрешната лидерска средба за да може подетално да го чуе ...

Цакај: Предвремени избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

Алсат-М - 19.10.2019

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“. Тој нагласи дека „во соседната земја“ од поодамна се дискутирало за предвремени ...

Заев предложи предвремени избори најбрзо што може: Граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Нова ТВ - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи предвремени избори најбрзо што може, на кои граѓаните ќе донесат одлука и потврда за патот на кој треба да се оди, „дали да одиме по вистинскиот пат на европски вредности, напред, или по мрачниот пат на поделби и ...

Заев: Одиме на брзи предвремени избори

Deutsche Welle - 19.10.2019

Организирање вонредни парламентарни избори е одлуката на премиерот Зоран Заев по неуспехот да се добие почеток на пристапни преговори со ЕУ. Премиерот тврди дека ќе продолжи по европскиот пат.

По дебаклот во Брисел, Заев нуди брзи избори – датумот не го кажа

Алфа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев призна одговорност по фијаското од Брисел но не го откри својот адут, кога ќе се одржат предвремените избори. Оставка денеска не си поднесе, ќе чека терминот да го усогласиле утре со останатите политички чинители на лидерска ...

Мицкоски: Прво да видиме што подразбира Заев под предвремени избори

360 степени - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува на утрешната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот Пендаровски да се постигне договор за распишување предвремени парламентарни избори.

Заев: Јас сум лут и разочаран!

Фокус - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција не го криеше разочарувањето од недобивањето датум за почеток на преговори на Македонија. Тој се заблагодари и на сите европски лидери кои се залагале за нашата држава.

СДСМ: Дали Христијан Мицкоски бега од брзи избори?

Centar - 19.10.2019

-Дали Христијан Мицкоски сака да побегне од предлогот за брзо соочување на предвремени парламентарни избори? – реагираат од СДСМ на изјавата на Христијан Мицкоски. „Со месеци Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ бараат итни предвремени парламентарни избори, а ...

Мицковски: Ако заев не се премисли, очекувам договор за избори на утрешната лидерска средба

Алфа - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски го прифаќа предлогот на премиерот Зоран Заев за организирање брзи предвремени избори, но само со формирање техничка Влада. Освен ако Заев не се предомисли, Мицковски очекува договор на утрешната ...

Алијанса за Албанците: Предвремените избори се добра вест

Независен - 19.10.2019

За Алијанса за Албанците е добра вест што ќе има предвремени парламентарни избори. Портпаролот на партијата Флакран Беџети на прес-конференција рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот ...

Заев: Разочаран сум и лут, стојам пред вас и предлагам избори

Телма - 19.10.2019

Разочаран сум и лут, а вашиот гнев го чувствувам како уште една лузна, рече премиерот Зоран Заев во денешното обраќање пред граѓаните откако вчера ЕУ лидерите не донесоа одлука за почеток на преговорите со ЕУ.

Заев: Предвремени избори најбргу што може, за да решат граѓаните што понатаму

Мета - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев, рано попладнево на прес-конференција во владата се обрати до јавноста по непостигнувањето одлука на состанокот на Европскиот Совет да се додели датум на Македонија за почеток на преговорите за зачленување во ЕУ.

Заев е разочаран и повикува на предвремени избори

Канал5 - 19.10.2019

Откако на самитот во Брисел Македонија не доби датум за старт на преговори како што беше очекувано, денес по повод тоа премиерот Заев се обрати до јавноста. Премиерот Зоран Заев е разочаран и повикува на предвремени избори што поскоро.

Заев: Повикувам на брзи предвремени парламентарни избори

Сител - 19.10.2019

Предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Ова е предлогот кој премиерот Заев утре ќе го изнесе на лидерската средба кај претседателот Пендаровски. Шефот на македонската влада на овој чекор се одлучил по епилогот од Брисел, каде што ...

Заев предлага брзи предвремени избори

Р.С.Европа - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи во земјава да се оджат брзи предвремни избори кои би се организирале што побрзо. Со овој предлог тој ќе настапи утре на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски на која тој очекува да договорат кога тоа ...

Премиерот Заев предложи брзи предвремени избори

OhridNews - 19.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска на прес-конференција се обрати по повод заклучоците на Европскиот Совет, посочувајќи дека причина за недобињето датум за преговори со ЕУ се должи исклучиво на внатрешните нерешени проблеми во Унијата.

Мицкоски од Гостивар: Очекувам Заев да се премисли за изборите!

Gostivarpress.mk - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во Гостивар, на средба со граѓаните на кои им порача дека партијата што ја води, ќе ја понесе победата на следните парламентарни избори, а во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев за ...

Заев предлага предвремени парламентарни избори во најбрзо време

Нова ТВ - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски ќе предложи предвремени парламентарни избори во најбрзо време. Тој не кажа кога ќе биде тоа, бидејќи како што рече ќе чека да слушне и од другите партии.

Заев побара брзи предвремени избори

МКД - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, прва по Самитот во Брисел откако земјава не доби датум за почеток на преговори повика на брзи и предвремени избори и рече дека само народот има мандат да одлучи за иднината на земјава.

Заев предлага брзи предвремени избори

Телма - 19.10.2019

-Сериозноста од актуелниот миг бара од мене и сите нас сериозна одлука. Поаѓајќи од одговорноста како политичар на мој грб ја преземам разочараноста на граѓаните., рече премиерот Заев на своето обраќање.

Заев: Барам организирање на брзи предвремени избори

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев побара организирање на брзи предвремени избори на кои граѓаните ќе се изјаснат во кој правец треба да движи Македонија. На државата и е нанесена огромна неправда, а Европската унија не остана на ветеното и ја направи најголемата ...

МИЦКОСКИ ГО ПРИФАЌА ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗБОРИ: Го спомена и Преспанскиот договор како неправда која друг ја нанел

Фактор - 19.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, го прифати предлогот на премиерот Зоран Заев за брзи предвремени парламентарни избори, но не е сигурен дали премиерот ќе го одржи дадениот збор. Мицкоски се надева дека на утрешната лидерска средба ќе се ...

Заев предложи предвремени избори најбрзо што може

Сакам да кажам - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предложи предвремени избори најбрзо што може, во првото обраќање откако вчера Европскиот совет одлучи да не ѝ додели датум за почеток на пристапни преговори за влез во ЕУ и реши за ова прашање да се расправа на следниот самит на ...

Заев: Разочаран сум, избори најбрзо што може

360 степени - 19.10.2019

Прва прес-конференција на Заев откако земјава остана без датум за отпочнување на преговори со ЕУ -Во Брисел ни беше направена неправда, ЕУ не го испорача тоа што го вети, рече премиерот Зоран Заев на прва прес-конференција откако земјава остана без ...

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Макфакс - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија не додели датум за преговори за Северна Македонија, Заев рече дека утре на лидерската средба кај ...