TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За 4 месеци казнивме 237 возачи во Ѓорче Петров, одговараат од МВР на обвинувањата од граѓаните

Сакам да кажам - 17.04.2018

Од први јануари до 15 април за брзо возење на улицата Борис Сарафов во населбата Ѓорче Петров, се казнети 237 граѓани, велат од Министерството за внатрешни работи, како одговор на протестите на граѓаните откако во неделата таму беше удрено од кола ...

Протести во Ѓорче Перов за побезбедни улици

24 Вести - 16.04.2018

Втор ден протест на граѓаните од Ѓорче Петров. Ги обвинуваат и претходните и сегашните власти што цело време си ја префрлале топката за проблемот со честите сообраќајни несреќи на улицата „Борис Сарафов“.

Подобро протести и затворена улица, отколку сообраќајки: порачаа граѓаните од вториот ден протести во Ѓорче Петров

Телма - 16.04.2018

„Немаме вишок деца за газење“ и „Вози, а не летај“– овие и уште многу други пораки одекнаа на денешниот втор протест на жителите на општината Ѓорче Петров. Со мислите кај повреденото 10- годишно момче кое се опоравува со скршеници на клиниките и со ...

Се вози со 160 километри на час, А полицијата нигде ја нема, протест на жителите на Ѓорче Петров

Сакам да кажам - 16.04.2018

Жителите на скопската населбата Ѓорче Петров попладнево ја блокираа улицата Борис Сарафов, каде синоќа беше прегазено 10 годишно момче, барајќи од Општината, Град Скопје и Министерството за внатрешни работи итни мерки.

Наумовски вети семафор, граѓаните на протест бараат и лежечки полицајци

Фокус - 16.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров и попладнево протестираат пред основното училиште Мирче Ацев на местото каде вчера беше прегазено десетгодишно дете. Тие ја поздравија одлуката на градоначалникот Александар Наумовски на спорната улица да се постави семафор, ...

Децата од Ѓорче Петров со пораки за возачите: „Уа“ за брзо возење, „лајк“ за совесни возачи

ТВ21 - 16.04.2018

Ден по несреќата на улицата „Борис Сарафов“ во населбата Ѓорче Петров, учениците од Основното училиште „Мирче Ацев“ одлучија на посебен начин да протестираат. Тие ги „наградуваат“ со аплауз возачите кои се движат со мала брзина.

Протест во Ѓорче Петров за безбедни улици

Алсат-М - 16.04.2018

Граѓани и денеска протестираат во општина Ѓорче Петров барајќи безбедни улици за своите деца. Тие втор ден по ред протестираат откако беше прегазено дете на улицата „Борис Сарафов“, која поминува пред основно училиште.

(Видео) Втор ден блокада во Ѓорче Петров: „Итно да се реши проблемот или протестите ќе станат радикални“

Макфакс - 16.04.2018

Револтирани граѓани од Ѓорче Петров бараат надлежните итно да го решат проблемот со улицата „Борис Сарафов“ пред училиштето „Мирче Ацев“ и да понесат одговорност за сообраќајните несреќи што се случуваат тука.

ВИДЕО: Протест на жителите на Ѓорче Петров за прегазеното дете

А1 On - 16.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров денеска повторно излегоа на протест пред основното училиште „Мирче Ацев“, каде вчера околу 19.30 часот на пешачки премин беше прегазено 10-годишно дете. Лицето кое го прегази детето се обиде да ги избегне препреките на ...

[Галерија] „Немаме вишок деца за газење“, порачаа граѓаните на протестот во Ѓорче Петров

Радио МОФ - 16.04.2018

Граѓани од скопската населба Ѓорче Петров и вечерва излегоа на протест откако вчера дете настрада во сообраќајна незгода на улицата „Борис Сарафов“. „Немаме вишок деца за газење“, „Вози, не летај“, „#ЗаСитеДеца“ и „Внимавај како возиш, можеби твоето ...

Втор ден протести во Ѓорче Петров, граѓаните апелираа на внимателно возење

ТВ21 - 16.04.2018

Револтирани граѓани од Ѓорче Петров и бараат од надлежните итно да го решат проблемот со улицата „Борис Сарафов“ пред училиштето „Мирче Ацев“. Тие побараа и одговорност за сообраќајните несреќи што се случуваат тука.

Повторно протести во Ѓорче Петров, се бара безбедност за пешаците

Н.Македонија - 16.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров и вечерва протестираа пред ОУ „Мирче Ацев“ и ја блокираа улицата Борис Сарафов каде што вчера беше прегазено 10-годишно дете. Градоначалникот на Ѓорче Петров Александар Наумоски најави дека на критичното место ќе биде ...

Жителите на Ѓорче на протести, властите ветуваат семафори за 10 дена

Нова ТВ - 16.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров за денеска во 18 часот најавија нови протести, по последната сообраќајна несреќа која се случи вчера, а во која беше повредено десетгодишно дете. Детето има тешки телесни повреди, но е во добра здравствена состојба.

Прегазеното дете со скршеници на черепот, но во стабилна состојба

+инфо - 16.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров најавуваат дека ќе протестираат секој ден пред Основното училиште „Мирче Ацев“, сѐ додека не се најде трајно решение за да се стави крај на дивеењето на несовесните возачи.

Повреденото 10 годишно дете во стабилна состојба, општината ќе поставува семафор на критичното место

Сител - 16.04.2018

10 годишното дете кое беше прегазено е во стабилна здравствена состојба, но има скршеница на черепот и тежок потрес на мозокот. Задржано е на опсервација и се следи неговата состојба на клиниката за неврохирургија.

Градоначалникот Наумоски вети семафор на критичното место

Фактор - 16.04.2018

Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски изрази жалење за немилиот настан кој вчера се случи на улицата „Борис Сарафов при што во сообраќајна несреќа беше повредено 10-годишно дете.

ВО ЖИВО: Протест за прегазеното дете во Ѓорче Петров

Либертас - 16.04.2018

Следете го протестот за прегазеното дете во Ѓорче Петров. Видео – Макфакс и ...

Протест во Ѓорче Петров за прегазеното дете

Независен - 16.04.2018

Ден по несреќата на улицата „Борис Сарафов“, граѓаните на Ѓорче Петров повторно излегоа на улица за да протестират. Тие бараат од надлежните институции итно да го решат проблемот со улицата, во спротивно велат дека секој ден ќе ја блокираат улицата ...

Повторно се протестира во Ѓорче Петров (галерија)

Република - 16.04.2018

Револтирани граѓани од Ѓорче Петров бараат надлежните итно да го решат проблемот со улицата „Борис Сарафов“ пред училиштето „Мирче Ацев“ и да понесат одговорност за сообраќајните несреќи што се случуваат тука.

Блокада во Ѓорче Петров - бараат безбедни улици

Фактор - 16.04.2018

Граѓани и денеска блокираа улици во Општина Ѓорче Петров со барање за безбедни улици за своите деца. Тие веќе втор ден по ред протестираат откако беше прегазено дете на улицата „Борис Сарафов“, која поминува пред основно училиште.

ВО ЖИВО Протест за згазеното дете во населбата Ѓорче Петров

Слободен Печат - 16.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров и денеска протестираат и ја блокираа улицата каде што синоќа беше прегазено 10 годишното дете на улицата „Борс Сарафов“. Граѓаните бараат поставување на светлосна сигнализација на улицата и решавање на проблемот со брзото ...

Општината ќе постави семафор на црната точка кај школото во Ѓорче Петров

Сакам да кажам - 16.04.2018

На критичното место ќе биде поставен семафор со кој очекуваме целосно да се реши проблемот со сообраќајот, брзото возење и непочитување на пешаците кои минуваат на пешачкиот премин кај училиштето „Мирче Ацев“, соопшти денеска Општина Ѓорче Петров, ...

Жителите на Ѓорче и попладнево на протести

Слободен Печат - 16.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров за денеска во 18 часот најавија нови протести, по последната сообраќајна несреќа која се случи вчера, а во која беше повредено десетгодишно дете. Детето има тешки телесни повреди, но е во добра здравствена состојба.

„Уа“ за брзите, а „лајк“ за совесните возачи во Ѓорче Петров

ТВ21 - 16.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров и денеска бараат одговор од градските и општински власти на нивното барање да се обезбеди сигурно преминување на улицата кај основното училиште Мирче Ацев, каде што вчера во сообраќајка беше повредено дете, а вакви инциденти ...

Градоначалникот на Ѓорче Петров: Ќе поставиме семафор на критичното место во населбата

Независен - 16.04.2018

На критичното место во населбата Ѓорче Петров каде што беше прегазено дете ќе биде поставен семафор со кој се очекува целосно да се реши проблемот со сообраќајот, брзото возење и непочитување на пешаците кои минуваат на пешачкиот премин кај ...

АКО СЕ ПОВТОРИ, ЌЕ ГО ЗАПАЛИМЕ ЃОРЧЕ: Жителите на Ѓорче Петров гневни, го предупредија градоначалникот да превземе ...

Маркукуле - 16.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров се гневни на полицијата, затоа што не си ја извршуваат добро работата откако десетгодишно дете вчера вечерта настрада во сообраќајна незгода на улицата Борис Сарафов.

Детето што беше прегазено во Ѓорче Петров задржано на опсервација во клиника

Фокус - 16.04.2018

Од Клиниката за неврохирургија велат дека е во стабилна состојба 10-годишното детенце кое вчера беше удрено од возило во движење на улицата „Борис Сарафов“ во Општина Ѓорче Петров. Оттаму информираат дека има скршеница на главата, крварење во ...

Десетгодишното момче е во стабилна состојба - Жителите на Ѓорче Петров и денеска на протест

24 Вести - 16.04.2018

По вчерашната сообраќајна несреќа која се случи во населбата Ѓорче Петров пред основното училиште „Мирче Ацев“ во која беше прегазено 10-годишно момче на пешачки премин, жителите револтирани излегоа на протест, бараат поставување на сообраќајна ...

Граѓаните на Ѓорче Петров денеска на нови протести

Макфакс - 16.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров за денеска во 18 часот најавија нови протести поради вчерашниот инцидент, во кој автомобил удри десет годишно дете. Според информациите, момчето имало внатрешно крвавење, напукнат череп и исчашување на едното рамо.

Прегазеното дете во стабилна состојба, ѓорчепетровци и денес на протест

Радио МОФ - 16.04.2018

Детето кое вчера попладне беше прегазено на улицата „Борис Сарафов“ во Општина Ѓорче Петров, е во стабилна состојба, соопштија од Клиниката за неврохирургија. Оттаму информираат дека има скршеница на главата, крварење во мозокот и повреда на рамото.

„Ако не дојде градоначалникот, ќе ја запалиме населбата“ – револт после прегазувањето на дете во Ѓорче

Таратур - 16.04.2018

Откако на улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров беше прегазено десетгодишно дете, револтираните жители на оваа скопска населба се собраа на протест и го блокираа сообраќајот на споменатата делница.

Последното газење на дете го разгоре гневот на жителите на Ѓорче Петров

Фактор - 16.04.2018

После ударот на десетгодишно дете со автомобил на улицата Борис Сарафов, жителите на Ѓорче Петров видно возменирени излегоа на протести на кои го искажаа својот револт од неразбирливата црна серија на сообраќајни несреќи во овој дел од Скопје при ...

Прегазеното дете во Ѓорче во стабилна состојба, најавени нови протести

Слободен Печат - 16.04.2018

Детето кое вчера беше прегазено на улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров е во стабилна состојба, која интензивно се следи од страна на докторите од Клиниката за неврохирургија. Жителите од овој реон, но и голем број граѓани најавуваат повторно ...

Полицијата си замина од местото каде беше удрено детето, немала услови за работа поради демонстрантите

Фокус - 15.04.2018

Увидната полиција си замина од улицата „Борис Серафов“ каде вечерва 10-годишно дете беше прегазено во сообраќајна несреќа, објави Макфакс. Полицијата образложи дека нема услови за работа поради граѓаните кои демонстративно се собраа, бидејќи не е ...

Прегазеното дете во Ѓорче Петров Е во стабилна состојба на неврохирургија, Жителите ја блокираа улицата

Сакам да кажам - 15.04.2018

Десетгодишното дете, кое вечерва беше прегазено на улицата Борис Сарафов во Општина Ѓорче Петров, е во стабилна состојба. Дежурните на Клиниката за неврохирургија, каде детето е однесено со повреда на главата и на рамото, велат дека тоа има ...

Прегазено дете во Ѓорче Петров

24 Вести - 15.04.2018

Протест на жителите на населбата Ѓорче Петров пред основното учичиште „Мирче Ацев“ откако 10годишно момче е прегазено на пешачки премин. Автомобилот Опел астра удрило во детето кое е пренесено во болница и има потрес на мозокот, внатрешно крварење и ...

Жителите на Ѓорче Петров ја блокираа улицата со автомобили

Макфакс - 15.04.2018

Жителите на Ѓорче Петров, со своите автомобили ја блокираа улицата „Борис Серафов“. Тие се собраа во знак на протест, по сообраќајната несреќа што се случи вечерва, а во која со автомобил беше прегазено 10-годишно момче, кое според раскажувањата на ...

(Видео) Граѓаните бараат соочување со градоначалникот

Макфакс - 15.04.2018

Ако не го викнете градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, за половина час, ќе гори цела населба, му рекоа собраните граѓани на заменик командирот од полициската станица Ѓорче Петров, кој пристигна на улицата Борис Серафов, за да ги ...

Петооделенец згазен на пешачки во Ѓорче Петров- жителите бараат безбеден сообраќај на кобната улица

Телма - 15.04.2018

Десетгодишно дете попладнево е прегазено на улица Борис Сарафов во Ѓорче Петров во Скопје додека ја минувало улицата на обележан премин, тврдат очевидци за Телма. Полицијата врши увид на местото на несреќата,која се случила околу 19 часот кога ...

(ВИДЕО) Неофицијално: Прегазеното дете има напукнат череп и тежок потрес на мозокот

А1 On - 15.04.2018

Неофицијално, прегазеното дете од сообраќајката во Ѓорче Петров има внатрешно крварење, напукнат череп, тежок потрес на мозокот и исчашување на едното рамо. Се работи за лице со иницијали З.П. , дознава „А1он“.

Увидната полиција си замина, немало услови за работа

Макфакс - 15.04.2018

Увидната полиција си замина од улицата „Борис Серафов“ каде вечерва 10-годишно дете беше прегазено во сообраќајна несреќа. Полицијата образложи дека нема услови за работа поради граѓаните кои демонстративно се собраа, бидејќи не е прв пат на оваа ...

(Видео) Граѓаните бесни: Ако уште еднаш падне жртва овде, ќе го запалиме цело Ѓорче

Макфакс - 15.04.2018

Граѓаните гневни на полицијата, велат не си ја извршуваат добро работата – „Ако уште еднаш падне жртва овде, ќе го запалиме цело Ѓорче“. Ваква е атмосферата пред основното училиште „Мирче Ацев“ во скопската населба „Ѓорче Петров“, откако 10-годишно ...

Очевидци за „Макфакс“: Детето поминуваше улица на пешачки премин

Макфакс - 15.04.2018

Стотина граѓани излегоа на протести пред Основното училиште „Мирче Ацев“ во скопската населба „Ѓорче Петров“, откако 10-годишно момче вечерва беше прегазено во сообраќајна несреќа. Очевидци за „Макфакс“ сведочат дека човекот што удрил во момчето, ...

Да се постави светлосна сигнализација, бараат жителите на Ѓорче по сообраќајката

Макфакс - 15.04.2018

Стотина граѓани излегоа на протести пред Основното училиште „Мирче Ацев“ во скопската населба „Ѓорче Петров“, откако 10-годишно момче вечерва беше прегазено во сообраќајна несреќа. Улицата „Борис Сарафов“, каде се случила несреќата, во моментов е ...

Несреќа во скопско Ѓорче - прегазено 10 -годишно дете, нема информации за неговата состојба

Сител - 15.04.2018

Голема несреќа се случи предмалку во скопско Ѓорче Петров, прегазено 10 годишно дете. Несреќата се случила на улицата Борис Сарафов спроти основното училиште Мирче Ацев, според очевидците за Сител велат дека дете е пренесено во болница но се уште не ...

Десет годишно дете прегазено во сообраќајка во Ѓорче, жителите се собираат на протест

Макфакс - 15.04.2018

Десет годишно дете вечерва беше прегазено во скопската населба Ѓорче Петров. Од МВР за „Макфакс“ соопштија дека сообраќајната несреќа се случила на улицата „Борис Сарафов“, спроти основното училиште „Мирче Ацев“, кога возило од марката „опел астра“ ...

[Фото] Жители на Ѓорче Петров се собраа на протест откако дете настрада во сообраќајка

Радио МОФ - 15.04.2018

Граѓани од населбата Ѓорче Петров се собираат на протест кај училиштето „Мирче Ацев“ откако дете вечерва настрада во сообраќајна незгода. Детето е пренесено во болница но се уште не се знае каква е неговата здравствена состојба.

МВР одговара на обвинувањата од граѓаните: За 4 месеци казнивме над 230 возачи во Ѓорче Петров

Скопје инфо - 17.04.2018

Од први јануари до 15 април за брзо возење на улицата Борис Сарафов во населбата Ѓорче Петров, се казнети 237 граѓани, велат од Министерството за внатрешни работи, како одговор на протестите на граѓаните откако во неделата таму беше удрено од кола ...

Дете настрада во сообраќајка, ѓорчепетровци на протест

+инфо - 15.04.2018

Граѓани од населбата Ѓорче Петров се собираат на протест кај училиштето „Мирче Ацев“ откако десетгодишно дете вечерва настрада во сообраќајна незгода на улицата Борис Сарафов, објави Радио МОФ .

ФОТО: Тешка несреќа вечерва во Ѓорче, прегазено уште едно дете- градоначалникот Наумоски лани протестираше, сега го ...

Курир - 15.04.2018

Тежок инцидент се случи пред малку во скопско Ѓорче Петров, каде прегазено е 10 годишно дете. Несреќата се случила на улицата „Борис Сарафов“, спроти основното училиште „Мирче Ацев“. Очевидци велат дека детето е пренесено во болница, но се уште не ...