TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трагедијата продолжува – Вечерва уште една жртва, за само неколку часа тројца мртви од коронавирус

Centar - 07.04.2020

Вечерва во болницата 8-ми Септември во Скопје почина 67-годишник од Кратово кој бил примен на болничко лекување пред три дена, потврдија за националната телевизија Сител извори од болницата.

Њујорк размислува мртвите привремено да ги погребува во паркови

Независен - 06.04.2020

Медицинско лице на кус одмор пред болницата во Бруклин (Фото: ЕПА) Мртовечниците се преполни, станува невозможно и справувањето со мртвите тела. Ерозија на поддршката на Доналд Трамп Додека бројот на загинати од корона вирус во САД се искачи на ...

Кралот на Шведска побара од граѓаните да останат дома

Независен - 06.04.2020

Кралот на Шведска се обрати пред својата нација во неделата, повикувајќи ги луѓето да останат дома за да го забават ширењето на корона вирусот и да ги заштитат ранливите пријатели и роднини од инфекција.

Вечерва 3 нови жртви од корона вирус во земјава

Сител - 06.04.2020

Вечерва во болницата 8-ми Септември во Скопје почина 67-годишник од Кратово кој бил примен на болничко лекување пред три дена, потврдија за Сител извори од болницата. Претходно починаа и двајца мажи од Куманово на 52 годишна возраст, едниот починал ...

Еден од починатите од Куманово е полицаец

360 степени - 06.04.2020

Две лица од Куманово починаа денеска од коронавирус, а информацијата ја потврди и градоначалникот Максим Димитриевски. Тој вечерва соопшти дека од кумановскиот Центар за јавно здравје го информирале дека уште две лица починале од кои едниот е ...

Данска ги отвора градинките и училиштата, Норвешка смета дека ја контролира епидемијата

Нетпрес - 06.04.2020

Данска од 15-ти април ќе ги отвори детските градинки и училиштата за децата од прво до петто одделение доколку бројот на смртните случаи и на зараза од новиот коронавирусот остане стабилен, а Норвешка во понеделникот објави дека ширењето на вирусот ...

Според Институтот за јавно здравје во Македонија 63 здравствени работници имаат Ковид-19

Република - 06.04.2020

Регистрирани се 63 случаи на заболување меѓу здравствени работници, објави вечерва Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Пријавени се вкупно 15 нови случаи на COVID-19 од 5 градови. Најголем број од пријавените лице се со место на живеење во Куманово.

Полицаец е еден од двајцата починати кумановци од корона вирус

Фокус - 06.04.2020

Еден од двајцата починати од ковид 19 во Куманово, за кои информираше градоначалникот Максим Димитриевски, бил припадник граничната полиција и работел на новиот граничен премин кон Косово – Белановце.

Еден од двајцата починати во Куманово е припадник на граничната полиција

А1 On - 06.04.2020

Еден од двајцата починати заболени од Ковид-19 во Куманово, за кои вечерва извести градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, е припадник на граничната полиција, потврдија за „А1он“ од кумановската полиција.

Бројот на смртни случаи во Турција се зголеми на 649, заразени повеќе од 30.000 луѓе

Локално - 06.04.2020

Во Турција бројот на загинати од коронавирусот се зголеми за 75 лица денес на 649, изјави турскиот министер за здравство, Фахретин Коча на Твитер. Тој напиша дека бројот на новозаразени се зголемил за 3.148, на 30.217, објави Ројтерс.

Данска планира да ги отвори градинките и училиштата

Канал5 - 06.04.2020

Данска од 15 април ќе ги отвори градинките и училиштата за деца од прво до петто одделение, доколку бројот на заразени и смртни случаи од коронавирусот остане стабилен. Тоа денес го изјави премиерката на Данска Мете Фредериксен.

Го потценивме вирусот и скапо ја плативме цената, вели гувернерот на Њујорк

Глас на Америка - 06.04.2020

Гувернерот изјави дека ќе го повика претседателот Доналд Трамп и ќе побара од него американскиот поморски болнички брод Комфорт да прими пациенти инфицирани со вирусот Гувернерот на Њујорк изјави во понеделникот дека е можно неговата држава да ...

Градоначалникот на Њујорк со шокантна исповед: „Мртвите ќе ги закопуваме привремено во градските паркови“

Локално - 06.04.2020

Според официјални претставници, САД влегле во „клучната недела“ за коронавирусот, додека во извештајот на Генералниот инспектор за здравство се вели дека болниците се борат да ги одржат и прошират објектите за заразените пациенти.

Данска планира да ги отвори градинките и училиштата

Press24 - 06.04.2020

Данска на 15 април ќе ги отвори градинките и училиштата за деца од прво до петто одделение ако бројот на заразени и смртни случаи од коронавирусот остане стабилен. Ова денеска го изјави премиерката на Данска, Мет Фредериксен.

Со болест од 21 век се бориме со оружје од 20 век

МКД - 06.04.2020

Подобрите и побрзите здружени системи со податоци се клучни за справувањето и спречувањето пандемии како што е ковид-19 - како и на посекојдневните болести. Ковид-19 ги изложи недостатоците на националните системи за откривање и превенција на ...

Во Турција денес од Ковид-19 починале 75 лица, вкупно 649

Канал5 - 06.04.2020

Во Турција бројот на смртни случаи од коронавирусот денес порасна за 75, на вкупно 649, наведе на Твитер турскиот министер за здравство Фахретин Коца. Тој напиша и дене бројот на новозаболени пораснал за 3.148, вкупно 30.217, пренесе „Ројтерс“.

Ја прележав корона, како да прележав многу силен грип, но карантинот ме спаси- Басистот на „Дуран Дуран“, Џон Тејлор го ...

ММС - 06.04.2020

Џон Тејлор, басистот на познатата англиска група„Дуран Дуран“ на Фејсбук профилот на бендот напишал дека пред три недели дознал дека е позитивен на коронавирусот. Тој рекол дека на почетокот симптомите биле благи , но дека цела недела ја поминал ...

Почина полицаец од Куманово, се утврдува дали причината е коронавирус

ТВ21 - 06.04.2020

Педесет и две годишен пиолициски службеник од Куманово попладнево починал, а се утврдуваат точните причини за смртта. Градоначалникот, Максим Димитриевски за ТВ21 вели дека има две нови лица попладнево починати и дека кај двете претходно биле ...

За еден ден во Франција починаа 833 лица

360 степени - 06.04.2020

Франција во изминатово деноноќие повторно забележа голема бројка на смртност откако е прогласена пандемијата на коронавирусот. За само 24 часа, во земјата починаа 833 лица заболени од коронавирус.

Се намалуваат бројките во Италија и Шпанија, САД ја очекуваат најцрната недела

Канал5 - 06.04.2020

Дека рестриктивните мерки сепак даваат резултати говорат најновите податоци од Италија и Шпанија. Според последните информации во Италија во последните 24 часа починале уште 636 луѓе. Вкупно во таа земја починале 16.523 лица заразени од коронавирус.

Данска планира да ги отвори градинките и училиштата

+инфо - 06.04.2020

Данска од 15 април ќе ги отвори градинките и училиштата за деца од прво до петто одделение, доколку бројот на заразени и починати од коронавирусот остане стабилен. Ова го изјави денеска данската премиерка Мете Фредериксен.

Починаа две лица од Куманово од коронавирус

OhridNews - 06.04.2020

Уште два смртни случаи се регистрирани во земјава, откако вечерва беше соопштено дека двајца кумановци ја загубиле битката со коронавирусот Ковид 19. И двајцата на возраст од околу 50 години.

Кина тврди дека во нејзината војска нема инфицирани со коронавирус

Глас на Америка - 06.04.2020

Додека ширум светот, покрај останатите, и војници се жртви на коронавирусот, кинеската Ослободителна народна армија, најголемата армија во светот, тврди дека во нејзините редови нема вирус.

Нови 833 смртни случаи за 24 часа од Ковид-19 во Франција

А1 On - 06.04.2020

Во Франција во изминатите 24 часа се регистрирани 833 смртни случаи, со што бројот на починатите од Ковид-19 достигна 8.911 од почетокот на епидемијатам, јави дописникот на МИА. Информациите ги даде министерот за здравство, Оливие Веран, кој ...

Владата се подготвува за „најлошото“, полицискиот час се заострува

Deutsche Welle - 06.04.2020

Владата воведува проширен полициски час во битката против коронавирусот. Премиерот Спасовски порачува дека доаѓаат најголеми предизвици. Бројот на заразени достигна 570. Три нови жртви во последните 24 часа.

Во Турција нови 75 луѓе починати од коронавирус, вкупно 649

Макфакс - 06.04.2020

Во Турција бројот на смртните случаи од коронавирус денеска порасна за 75 и сега се вкупно 649, напиша на „Твитер“ министерот за здравство, Фахретин Коца. Бројот на новозаразени е 3.148 или вкупно 30.217, пренесе „Ројтерс“.

Во САД повеќе од 10.000 починати од КОВИД-19, Франција го имаше најлошиот ден досега

Сакам да кажам - 06.04.2020

САД ја надминаа бројката од 10.000 починати од КОВИД-19, додека Франција го имаше најлошиот ден од почетокот на кризата. Според Универзитетот Џонс Хопкинс, во САД досега има 10.490 починати и само уште Италија и Шпанија ја имаат надминато оваа ...

Доктор Мирослав Радман: Да не го изгубиме здравиот разум на селаните

Оff.net - 06.04.2020

Разговорот за Слободна Далмација не го прифатил „од прва“ туку дури кога му го нафрлиле прашањето: Дали наспроти силниот технолошки и секаков друг напредок на човештвото, во борбата против коронавирусот, науката не ја покажа сета своја немоќ? - ...

52 годишен маж e прв полицаец кој почина од Ковид-19

Либертас - 06.04.2020

52 годишен полицаец од Куманово денеска починал, а вчера му било утврдено дека е заболен од коронавирус. Според информациите кои ги пренесе Телма полицаецот бил ангажиран на новиот граничен премин Белановце кон Косово.

122 е бројот на заразени граѓани во Куманово – меѓу 8 нови пациенти, една медицинска сестра

ТВ21 - 06.04.2020

Медицинска сестра од Здравствен дом, Куманово е последната заразена пациентка со Ковид-19. Во текот на вчерашниот ден се регистрирани три случаи на здравствени работници заразени со ковид 19, една медицинска сестра и двајца техничари, извести ...

Др.Мирослав Радман: Лажни научници, циркусанти на власт, индустрија на глупоста и вирусот кој воопшто не е проблем

Окно - 06.04.2020

Во разговор за хрватски „Спектар“, др. Мирослав Радман, познат биолог и член на хрватската, француската, европската и светската академии на науки и уметности, зборува за пандемијата на коронавирусот, одговорот на науката, како владите на богатите и ...

Најнови податоци за состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Слободен Печат - 06.04.2020

Во САД од Ковид-19 починале 10.335 лица, потврди Универзитетот „Џон Хопкинс” Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.328.441 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 73.759, а оздравеле 277.295 луѓе.

Тетово и Гостивар бараат построги превентивни мерки против Ковид 19

Алсат-М - 06.04.2020

По зголемувањето на бројот на заразени со Ковид 19 во Тетово и околината како и двата смртни случаја, општинскиот кризен штаб побара од Владата заострување на мерките. Во меѓувреме, општина Тетово бара од Народна Банка да најде решение како да ...

Што ако допреме или јадеме нешто заразено со коронавирус? Докторката одговори

Машки магазин - 06.04.2020

Српската докторка Дарија Кисиќ Тепавчевиќ одговори на прашањето што ќе се случи ако допреме нешто заразено со коронавирус во продавницата. Самоизолацијата, социјалното растојание и останувањето дома се апсолутно неопходно средство за борба против ...

Почина полицаец од коронавирус од Куманово

+инфо - 06.04.2020

Починал полицаец кај кој пред десет дена му бил дијагностицирано дека е заболен од коронавирус, дознава Алсат од неофицијални извори. Според информациите починатиот бил од редовите на граничната полиција и до пред две недели служел во полициската ...

Ковид 19 ќе помине, но последиците од стигмата и жигосувањето на болните ќе останат

Либертас - 06.04.2020

Рака под рака со коронавирусот, во земјава зачекорија и јавното жигосување на пациентите, вперувањето со прст во заразените лекари, обвинувањата за дојденците дека немале здравствено осигурување и затоа дошле да се лекуваат во Македонија и барањата ...

Црн рекорд во Франција, за еден ден починаа 833 лица

Курир - 06.04.2020

Франција во изминатово деноноќие го забележа најцрниот рекорд откако е прогласена пандемијата на коронавирусот. За само 24 часа, во земјата починаа 833 лица заболени од коронавирус. Со ова бројот на починати во Франција се искачи на 8.911 од ...

И по Короната –Живот!

Курир - 06.04.2020

Не е лесно во ова време на корона, за сите нас… и за стари и за млади, и за сиромашни и забогати, и за учени и за понеучени, и за политичари и за оние помалку што се плеткаат со тоа. Затоа што сите сме загрижени за здравјето за нас и своите најмили.

Заразата од Ковид-19 во САД веќе зеде над 10.000 жртви

Опсервер - 06.04.2020

Вашингтон, 6 април 2002 () – Од почетокот на епидемијата со коронавирусот во САД, од крајот на јануари, во оваа земја веќе умреле над 10.000 лица, соопшти денеска Универзитетот „Џон Хопкинс“.

Морската сол во Перу ги излечила заразените од коронавирус: Уште една лажна вест (видео)

Локално - 06.04.2020

Веќе една недела во Перу нема починати од коронавирусот затоа што го пронашле лекот за коронавирусот, лек што секој го има во својот дом – обична морска сол. „Пред да влезе во белите дробови, коронавирусот се задржува 4 дена во грлото, за кое време ...

Пoлицаец од Куманово почина од коронавирус

Expres - 06.04.2020

Припадник на граничната полиција од Куманово на возраст од 52 години е првата жртва на коронавирусот меѓу полицајците во Македонија. На полицаецот, кој бил ангажиран на новиот граничен премин Белановце кон Косово, вчера му бил дијагностициран ...

Сите теории на заговор на едно место

Слободен Печат - 06.04.2020

Тоа што мене најмногу ме вознемири од вестите што доаѓаат од земјата на нејзиното височество, беше информацијата дека поголема група министри во владата на Џонсон, не ја отфрлаат можноста дека коронавирусот ковид-19 е, всушност, излезен на некој ...

Пoлицаец од Куманово почина од коронавирус

Centar - 06.04.2020

Полициски припадник починал во Куманово, на возраст од само 52 години откако вчера му бил дијагностициран коронавирус. Се работи за прва жртва од коронавирус меѓу полициските службеници. Вчера била погребана и неговата мајка.

За 24 часа во Италија починале уште 636 луѓе

Канал5 - 06.04.2020

Според последните информации во Италија во последните 24 часа починале уште 636 луѓе. Вкупно во таа земја починале 16.523 лица заразени од коронавирус. Бројот на починати во последните 24 часа се зголеми за 111 во однос на вчера кога изнесуваше 525 ...

Ригорозен полициски час за радикалната фаза на пандемијата

Р.С.Европа - 06.04.2020

Поради ситуацијата со ширењето на коронавирусот, Владата донесе одлука за приширување на полицискиот час од 16 часот попладне до 5 часот наутро, а за викенд од петок од 16:00 часот до пет часот наутро во понеделник.

Шведската влада побара поголеми овластувања во борбата со Ковид 19, опозицијата загрижена

Независен - 06.04.2020

Шведската влада побара поголеми овластувања во борбата против корона вирусот, но наиде на критики кај опозицијата. Владата на оваа нордиска земја е критикувана заради начинот на кој ја води здравствената политика во услови на епидемија од корона ...

Четири приоритети за Глобална стратегија за пандемијата

Окно - 06.04.2020

Во Европа се забележува остриот контраст помеѓу тивките улици и плоштади и болната реалност во болниците, која е срцепарателна. Вирусот ја зграпчи силно не само Европа туку и целиот свет. Веќе е јасно дека оваа пандемија ќе го постави светот на нови ...

Во Велика Британија починале 439 луѓе, пораст на бројот на жртви во Велс и Шкотска

Макфакс - 06.04.2020

Велика Британија пријавила 439 починати од коронавирус во изминатите 24 часа, додека нови заразени се регистрирани 3.802. Вкупниот број на починати во Британија сега изнесува 5.373, додека бројот на заразени надмина 50.000 луѓе.

Над 72.000 жртви и 1,3 милиони заразени од коронавирус ширум светот

Локално - 06.04.2020

Заразените лица од коронавирусот ширум светот се 1.312.606, починале 72.636, а излечени се 275.087, според најновите податоци на веб-страницата на Worldometers. Најголем број од заразените, 350.013, се пријавени во Соединетите Држави, каде починале ...

Уште три жртви на КОВИД-19 во Македонија, драстично се проширува полициски час

Сакам да кажам - 06.04.2020

Уште три лица починаа од КОВИД-19 во Македонија, додека Владата донесе одлука за драстично проширување на полициски час, со цел да се намалат шансите за ширење на ...