TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идентитетот бетон: СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ станавме и за Кирил Петков

Алфа - 26.06.2022

Северномакедонци станавме и за источниот сосед Бугарија, поточно за нивниот премиер во заминување Кирил Петков. Објаснувајќи дека одредени партии во Македонија се бунеле против францускиот предлог, кажа дека тие партии биле северномакедонски, ...

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Макфакс

Петков оптимист за повторен мандат: Со истите министри влегуваме во преговори за нова влада

Нова ТВ

Петков ќе си се предложи повторно: Бугарскиот премиер во заминување најсериозен кандидат за нов премиер на Бугарија

Алфа

ПЕТКОВ ГО УПОТРЕБИ ЗБОРОТ „СЕВЕРНОМАКЕДОНСКИ“ Ако Скопје прифати, Брисел ќе гарантира

+инфо

ГЕРОСКИ: Ковачевски ги издржа сите притисоци и покажа развиено чувство на политичка и историска одговорност

Фактор

Молк од Илинденска: Макрон бара решение со Бугарија до крајот на јуни, Владата не одговара што планира

Алфа

Денешен А1 On 24Инфо Фокус Либертас еМагазин Курир MTM

Димовски до Бугарите: Еве неколку прашања и дилеми на кои и вие ќе мора да одговорите

Мак. Весник - 26.06.2022

Поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски им порачува на властите во Бугарија дека од тука натаму има две патеки за за нив – првата е да научат дека за историјата, јазикот и идентитетот не сакаме да зборуваме, а втората да го отвориме ...

Николоски: Во предлогот изгласан во бугарското Собрание, не се признава македонскиот јазик

Lider

Николоски: Се повеќе ми личи дека Османи работи на тоа да почнат преговорите со Албанија, а за Македонија што биде нека биде

MakPress

Николоски: Во предлогот изгласан во бугарското Собрание, не се признава македонскиот јазик

Курир

Николоски: Во предлогот изгласан во бугарското Собрание, не се признава македонскиот јазик

Опсервер

Црвените линии на власта во спорот со Бугарија се само теоретски, тие во преговорите 10 пати ја прекршија Резолуцијата од Собрание, вели Николоски

MakPress

Николоски: Во предлогот изгласан во бугарското Собрание, не се признава македонскиот јазик

24Инфо

Денешен Република Нетпрес Press24 +инфо

Николоски: Една од причините што Македонија не започнува преговори e големата корупција во државата

Lider - 25.06.2022

-И според мене постојат големи главни градови кои што не се расположени Македонија да почне преговориу со ЕУ заради степенот на корупција и немањето реформи, истакна Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во централниот ...

Николоски: Една од причините што Македонија не започнува преговори e големата корупција во државата

Курир

Една од причините што Македонија не започнува преговори e големата корупција во државата

Република

Николоски: Рушење на позициите е кога за два дена од ситуација „ништо не знаеме“ стигнавме до ситуација „разговараме и преговараме“

MakPress

Николоски: Рушење на позициите е кога за два дена од ситуација ништо не знаеме стигнавме до ситуација разговараме и преговараме

Zoom

Николоски: Една од причините што Македонија не започнува преговори e големата корупција во државата

Опсервер

Николоски: Една од причините што Македонија не започнува преговори e големата корупција во државата

Press24

Николоски: Предлогот требаше да се отфрли уште првиот ден, овој предлог значи катастрофа за македонскиот народ

Lider - 25.06.2022

„Мене ме изненади што воопшто стигнавме како држава до предлог, а уште повеќе ме изненади што предлогот не беше одбиен првиот ден кога порциркулира во јавноста. Затоа што доколку сериозен беше односот кон државата прво не смееше Владата да дозволи ...

Николоски: Предлогот требаше да се отфрли уште првиот ден, овој предлог значи катастрофа за македонскиот народ

Курир

БУГАРИТЕ НЀ СМЕТААТ ЗА ОСВОЕНА ТЕРИТОРИЈА Францускиот предлог значи катастрофа за македонскиот народ

+инфо

Николоски: Францускиот предлог за Бугарија е „освоена територија“, нема да си дозволи да разговара за нешто помалку од тоа што го има на маса

MakPress

Николоски: Предлогот требаше да се отфрли уште првиот ден, овој предлог значи катастрофа за македонскиот народ

Опсервер

Николоски: Ковачевски во Брисел глумеше задоцнет патриот

Сител

Николоски: Предлогот требаше да се отфрли уште првиот ден, овој предлог значи катастрофа за македонскиот народ

24Инфо

Локално Фокус Република Нетпрес Слободен Печат 4NEWS Press24