TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Иран, први апсења поради рушењето на украинскиот авион

МКД - 14.01.2020

Иран соопшти дека државните власти привеле неколку лица поради поврзаност со случајното рушење на украинскиот патнички авион. Голамхосин Есмаили, портпарол на иранскиот суд, пред новинарите изјави дека апсењата се дел од тековната истрага за ...

Рохани побара специјален судски совет да го спроведе процесот за соборувањето на украинскиот авион

Телма - 14.01.2020

Неколку луѓе се уапсени во Иран заради случајното соборување на украинскиот патнички авион со проектил земја – воздух, соопштија иранските власти. Обвинителството потврди дека истрагата за инцидентот продолжува, но не се соопштени дополнителни ...

Иранците сакаат да завладее закон и ред

Deutsche Welle - 14.01.2020

Минатата недела големи поворки за време на погребот на убиениот генерал Сулејмани. Сега демонстрации поради соборувањето на украинскиот патнички авион. Тие два настани не се противречни, смета Петер Филип.

Иранскиот имам: Амбасадорот на Велика Британија би можел да биде исечкан на парчиња

Макфакс - 14.01.2020

Истакнатиот тврдокорен ирански имам, ајатолах Ахмад Аламолхода, изјави дека најдоброто нешто што може да му се случи на британскиот амбасадор во Техеран е да биде протеран од земјата, инаку лојалните поддржувачи на убиениот генерал Касем Сулејмани ...

И Америка пред 32 години сруши ирански патнички авион со 290 луѓе во него

Слободен Печат - 14.01.2020

На 3 јули 1988 година иранскиот авион бил погоден од проектил лансиран од американски воен брод кој пловел во Персискиот залив. Во трагедијата животот го загубија 290 луѓе. Само неколку дена пред да се сруши украинскиот авион во Техеран, иранскиот ...

Во Иран уапсени околу 30 луѓе поради протести

Фокус - 14.01.2020

Иранските судски власти уапсија околу 30 лица кои протестираа на улиците на Техеран, откако Иран призна дека урнал украински патнички авион. – Околу 30 лица се уапсени за учество во незаконски протести.

Апсења на протестите во Иран: Граѓаните протестираат поради рушењето на патничкиот авион

Точка - 14.01.2020

Иранските безбедносни сили уапсија над 30 лица кои протестираа на улиците на Техеран откако тамошните власти признаа дека по грешка бил соборен патничкиот авион на Ukraine International Airlines.

Пет причини зошто не е завршена кризата помеѓу САД и Иран

Н.Македонија - 14.01.2020

Кризата предизвикана од американската ликвидација на иранскиот командант Касем Сулејмани не ескалира во отворена војна помеѓу САД и Иран. Во таа насока, може слободно да се каже дека навистина има деескалација на ситуацијата.

Рохани: Уривањето на украинскиот авион е непростлива грешка, почнаа првите апсења

ММС - 14.01.2020

Претседателот на Иран, Хасан Рохани, во телевизиско обраќање изјави дека уривањето на украинскиот патнички авион било „непростлива грешка“. Рохани рекол дека се работи за „трагичен случај“ кој, како што истакна, детално ќе биде испитан.

Први апсења во Иран за соборувањето на украинскиот авион, ќе се формира посебен суд

Сакам да кажам - 14.01.2020

Иранските судски власти објавија дека се извршени први апсења во врска со случајното соборување на украинскиот патнички авион, кога загинаа сите 176 патници и членови на екипажот. Ова следува откако Иранците во изминатите денови јавно го изразуваа ...

Џонсон: Трамп да го обнови иранскиот нуклеарен договор

+инфо - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика денеска американскиот претседател Доналд Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов, сопствен документ, со цел да постои гаранција дека таа земја нема да произведе нуклеарно оружје.

Рохани бара специјален суд за истрага за падот на украинскиот авион

Р.С.Европа - 14.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани во време на интензивните протести во земјата побара формирање на специјален суд за истрага на околностите во кои беше урнат украинскиот патнички авион. Минатата недела тој беше погоден по грешка од иранските ...

Апсењa во Иран за соборувањето на украинскиот авион, „црните кутии“ во Франција

Нетпрес - 14.01.2020

Во Иран се спроведени првите апсења во врска со трагедијата на украинскиот авион, урнат ненамерно од иранската противвоздушна одбрана, соопшти портпаролот на судските власти, Голјамхосеин Есмаили, без да соопшти други поединости.

Џонсон: Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор

Макфакс - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика американскиот претседател Доналд Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор со свој договор, за да се осигура дека Иран нема да се снабди со нуклеарно оружје.

Иран ги апси одговорните за уривањето на украинскиот авион

Макфакс - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за случајното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за како што рече, трагичниот настан.

Иран: Авионот не е соборен намерно и тоа не се обидевме да го сокриеме

Press24 - 13.01.2020

Иранската влада денеска ги отфрлила наводите дека се обидела да го сокрие фактот дека војската на таа земја случајно го соборила украинскиот авион кај Техеран кога загинале 176 патници и членови на екипажот.

Иранските власти тврдат: Не се обидевме да прикриеме дека војската случајно го урна украинскиот авион

Слободен Печат - 13.01.2020

„Можам со сигурност да кажам дека претседателот (Хасан Рохани), како шеф на Врховниот совет за национална безбедност, не знаеше за тоа до петок попладне“, рече портпаролот на иранската влада.

Рохани потпиша: Пентагон е на листата терористички организации

МКД - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша амандман на законот со кој го вклучи Пентагон на листата терористички организации, јави агенцијата Тасним . Во прашање е амандман на законот усвоен во Иран во април минатата година, а со кој на листата ...

„Не го соборивме авионот намерно, претседателот не знаеше до петокот“

Точка - 13.01.2020

Иранската влада денес ги отфрли обвинувањата дека се обидела да го заташка тоа што армијата го соборила украинскиот патнички авион кај Техеран, несреќа во која загинаа 176 патници и членови на екипажот.

Крв на земјата и луѓе со пушки: Пукање на протестите во Иран...

Точка - 13.01.2020

Видео снимките кои се појавија на социјалните мрежи откриваат пукотници во близина на местата каде што се одржуваат протести во Техеран. Протестите во иранскиот главен град избија откако владата призна дека по грешка бил срушен украинскиот патнички ...

Иранскиот амбасадор повикан во Форин офис

24Инфо - 13.01.2020

Иранскиот амбасадор во Лондон Хамид Баеидинеџад е повикан во Форин офисот за да му се пренесе острото противење на Велика Британија поради кусото задржување во притвор на британскиот амбасадор во Техеран.

Иранците тврдат дека не сакале да убијат американски војници: Еве што сакавме да им порачаме со ракетниот напад

Точка - 13.01.2020

Командантот на Чувари на револуцијата, иранска идеолошка армија изјави вчера дека целта на нападите на 8-ми јануари на американските бази во Ирак не била да убијат американски војници. „Нашата цел не беше да се убијат непријателски војници, тоа не ...

Иранската полиција пукала со боева муниција на протестите во Техеран, велат Очевидци

Сакам да кажам - 13.01.2020

Иранските безбедносни сили пукале со боева муниција и фрлиле солзавец за да ги растераат демонстрантите кои излегоа на протест против првичното негирање на властите дека украинскиот патнички авион бил погоден со проектил.

Трамп со порака до Иран: Воопшто не ми е гајле дали сакате преговори...

Точка - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека воопшто не го интересира дали Иран ќе се согласи да преговара со Соединетите Американски Држави. Првиот човек на САД порача дека воопшто не му е гајле дали Иран ќе се согласи за преговори, откако ...

Персиската моќ: Колку е силна Иранската војска?

Р.С.Европа - 13.01.2020

Во очекувањето на голем конфликт кој врие по убиството на водачот на иранската Револуционерна гарда, генерал Касем Солејмани, капацитетите на иранската војска се мерат прецизно. Но, колку е навистина силна војската на Исламската република? Одговорот ...

Иранската полиција пукаше на оние кои протестираа поради соборениот авион (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2020

На видеоснимките објавени на социјалните мрежи е снимено пукањето со вистинска муниција и солзавец од страна на иранските безбедносни сили на демонстрантите кои протестираат откако Техеран призна дека по грешка го соборил патничкиот авион, пренесе ...

Иранците демонстрираат против лагите на својата влада

Deutsche Welle - 13.01.2020

Иранската полиција демантира дека пукала во антивладините демонстранти во Техеран. Во видеа кои курсираат на интернет, се слушаат истрели во близина на протестите и се гледаат локви крв, како и вооружени војници.

Продолжуваат протестите во Иран

Р.С.Европа - 13.01.2020

Антивладините протести во Иран продолжуваат трет ден по ред поради револтот од начинот на кој иранските власти се справуваат со падот на украинскиот авион минатата недела кој беше урнат поради грешка на иранските воздушни сили.

Рохани потпиша: Пентагон ставен на листата терористички организации

Алсат-М - 13.01.2020

Иранскиот претседател, хасан Рохани го потпиша амандманот на законот со кој и Пентагон е ставен на листата на терористички организации, јавува агенцијата „Тансим“. Станува збор за амандман кој е усвоен минатата година, а со кој на листата ...

Трамп: Воопшто не ми е гајле дали Иран ќе преговара со САД

Макфакс - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека неговата кампања за максимален притисок против Иран не е за тоа да се донесе Техеран на преговарачката маса, туку да се осигура дека Техеран нема добие нуклеарно оружје или да убива демонстранти, ...

Техеран: Активностите на британскиот амбасадор се целосно неприфатливи

Макфакс - 13.01.2020

Портпаролот на иранската влада соопшти дека постапките на британскиот амбасадор се целосно неприфатливи, откако медиумите објавија дека амбасадарот бил приведен во близина на протестите во Техеран, пренесува „Спутник“.

Рохани: Пентагон е терористичка организација

Макфакс - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша закон со кој американското министерство за одбрана го прогласува за терористичка организација, одговарајќи на тој начин на одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп Револуционерната гарда да ја ...

Рохани потпиша, Пентагон на списокот на терористички организации

Макфакс - 13.01.2020

Иранскиот претседател Ханас Рохани го потпиша амандманот на законот што го вклучи Пентагон на списокот на терористички организации, јави новинската агенција „Тансим“. Ова е амандман на законот донесен во Иран минатиот април во кој на листата на ...

Истрели на протестите во Техеран, полицијата тврди дека не пукала

Фокус - 13.01.2020

Видео-снимки објавени на социјални медиуми регистрирале пукање во близина на иранските протести покренати откако Техеран призна дека по грешка го урнал патничкиот авион, на што веднаш одговори полицијата, тврдејќи дека не пукала кон демонстрантите.

Иран ја отфрли поддршката на Трамп за Иранците

Макфакс - 13.01.2020

Портпаролот на иранската влада ги отфрли твитовите на американскиот претседател Доналд Трамп во кои изразува поддршка за Иранците, велејќи дека иранскиот народ треба да запомни дека тој го убил генералот Касем Сулејмани и е причината поради која ...

Повици за одговорност за судирот меѓу САД и Иран

Н.Македонија - 13.01.2020

­Демонстранти во Иран повикаа на одговорност откако иранските власти признаа оти по грешка бил соборен украинскиот патнички авион во Техеран, при што загинаа 176 лица. Во САД, пак, конгресмени побараа да се утврди дали навистина имало непосредна ...

Исповед на ирански генерал по падот на украинскиот Боинг: Се колнам во децата, посакувам да изгорев во авионот

Слободен Печат - 13.01.2020

Помеѓу патниците загинати во несреќата во Иран имало 82 државјани на Иран, 63 Канаѓани, како и државјани на Украина, Шведска, Авганистан, Германија и Велика Британија. Врховниот командант на Иранската револуционерна гарда, генералот-мајор Хосеин ...

Рохани потпиша: Пентагон на листата на терористички организации

Локално - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани го потпиша денеска амандманот на законот, со кој Пентагон е ставен на листата на терористички организации. Станува збор за амандман на закон усвоен во Иран во април минатата година, со кој на листата на ...

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Макфакс - 13.01.2020

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска францускиот претседател, Емануел Макрон. Макрон рече дека остварил телефонски разговор со рускиот претседател, Владимир Путин, во неделата, а Иран и ...

Нетанјаху: Иран уби 176 лица и се обиде да сокрие од меѓународната заедница

Макфакс - 13.01.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Иран убил 176 лица со тоа што урнал украински патнички авион над Техеран и се обидел да го сокрие од меѓународната заедница. „Иран не само што ги угнетува сопствените луѓе и управува со тероризмот ...

Трамп „воопшто не го интересира“ дали Иран ќе се согласи на преговори

Нетпрес - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во неделата дека „воопшто не го интересира“ дали Иран ќе се согласи на преговори со САД, откако неговиот советник за национална безбедност сугерираше дека Техеран ќе мора да се согласи на разговори, ...

Иранците потпишаа: Пентагон е терористичка организација!

Точка - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша амандман за закон според кој Пентагон се става на листата на терористички организации, пренесуваат иранските државни медиуми. Станува збор за амандман кој е усвоен во Иран во април минатата година, а според ...

Протести во Иран: Не лажат дека Америка ни е непријател (ВИДЕО)

Курир - 13.01.2020

Околу илјада луѓе синоќа во центарот на Техеран бараа оставка од врховниот ирански верски лидер ајатолахот Али Хамнеи и ги кинеа сликите на убиениот ирански генерал Касим Сулејмани. Во Иран вчера втор ден по ред се одржаа протести во кои ...

Протести на студентите во Техеран незадоволни од лагите за соборувањето на украинскиот авион

Телма - 12.01.2020

Повеќе стотици демонстранти излегоа синоќа на улиците на главниот град на Иран, Техеран, изразувајќи бес и осуда на официјалните претставници на државата, кои ги обвинуваат за лажење затоа што негираа дека го собориле украинскиот патнички авион.

Трамп кон Иран: Не ги убивајте вашите демонстранти

Фокус - 12.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно упати предупредување кон Иран да не ги спречува протестите со употреба на сила. Истовремено, американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави дека Трамп е подготвен да разговара со лидерите на ...

Пентагон: Не очекуваме нови напади од Иран

Макфакс - 12.01.2020

Американскиот секретар за одбрана, Марк Еспер, изјави дека САД не очекуваат нови напади од Иран како одговор на смртта на иранскиот генерал Касем Сулејмани, кој беше убиен во американски воздушен напад во Ирак.

САД подготвени за преговори со Иран без предуслови, Трамп го повика Техеран „да не ги убива“ демонстрантите

Нетпрес - 12.01.2020

Челникот на Пентагон, Марк Еспер, изјави дека САД се подготвени за преговори со Иран без претходни услови, а иствремено американскиот претседател Доналд Трамп ги повика иранските власти „да не ги убиваат“ демонстрантите кои протестираа во Техеран ...

Роухани ги обвини САД за последните настани на Блискиот исток

Нетпрес - 12.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Роухани во текот на телефонскиот разговор со премиерот на Шведска, Стефан Левен, ги обвинил САД за неодамнешните настани на Блискиот исток, се наведува на официјалната веб-страница на Роухани.

Еспер не ги видел доказите дека Иран планира напади врз четири амбасади

Нетпрес - 12.01.2020

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер не ги видел специфичните разузнавачки докази за тоа дека Иран планира да нападне четири амбасади на САД, потврди во неделата челникот на Пентагон и повтори дека Вашингтон е подготвен без предуслови да ...

Нетанјаху: Иран лаже, знаеја дека го собориле украинскиот авион

Бриф - 12.01.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го обвини Иран дека лаже во врска со падот на украинскиот патнички авион и изрази сочувство до семејствата на загинатите патници и членови на екипажот. – Иран излажа.