TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев-Брнс: Северна Македонија останува стабилен стратешки партнер на САД

Нова ТВ - 12.07.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска ја прими новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнс. Двајцата соговорници, како што соопшти владината прес-служба, се согласија дека Северна Македонија ...

Кејт Мери Брнс стапи на функцијата амбасадор на САД - Турција го ратификуваше протоколот за членство во НАТО

Сител - 12.07.2019

САД очекуваат до крајот на годинава Македонија да стане членка на НАТО, со што сојузништвото мегу двете земји дополнително ке се продлабочи, порача новата американска амбасдорка , предавајки ги акредитивите на претстедателот Пендаровски.

Брнс и официјално ја презеде на функцијата амбасадор на САД

Телма - 12.07.2019

Со официјално предавање на акредитивите на претстедателот Стево Пендаровски, Кеј Мери Брнс и официјално стапи на функцијата амбасадор на САД во земјава. Брнс предавајќи му ги акредитивите на Пендаровски рече дека и е особено задоволство да го ...

Кејт Мери Брнс е новиот американски амбасадор во земјава

Канал5 - 12.07.2019

Таму каде што застана Џес Бејли, продолжува Кејт Мери Брнс. Новата американска амбасадорка во земјава ги предаде акредитивите на претседателот Пендаровски. Се обврза дека ќе промовира стабилност преку силни институции и ќе ги поддржува напорите во ...

Задоволство Ми е што мандатот го почнувам во период кога ќе станете членка на НАТО, рече новата амбасадорка на САД Кејт ...

Сакам да кажам - 12.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Соединетите Американски Држави Кејт Мери Брнс. Амбасадорката Брнс рече дека ќе ги поддржува напорите на македонските власти во борбата против ...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД, Кејт Мери Брнс

Канал5 - 12.07.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка наСоединетите Американски Држави во Македонија, Кејт Мери Брнс. По церемонијата на предавање на акредитивните писма, претседателот ...

Брнс: Ќе ги поддржам напорите во борбата против корупцијата

Р.С.Европа - 12.07.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска го прими акредитивното писмо на новоименуваната американска амбасадорка во Скопје Кејт Мери Брнс.Таа најави дека ќе ги поддржи напорите на власта во борба против корупцијата и за зајакнување на ...

Новата амбасадорка на САД во земјава официјално ја започна својата функција

Алсат-М - 12.07.2019

Со предавање на акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски, денеска новата амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мери Брнс, и официјално ја започна својата функција. „Ми претставува особено задоволство да го започнам мојот мандат во овој ...

12 јули: Ратификација, „болест“, акредитација, медиумски реформи…

CivilMedia - 12.07.2019

Со ратификацијата на пристапниот протокол за НАТО од страна на Република Чешка и Турција остануваат уште осум земји кои во нивните парламенти треба да дадат зелено светло за членството на Македонија во алијансата.

Брнс: Како сојузници во НАТО нашите односи ќе стануваат посилни

Нова ТВ - 12.07.2019

Новата амбасадорка на САД во земјавата Кејт Мери Брнс денеска ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски со што официјално ја започна својата функција. -Ми претставува особено задоволство да го започнам мојот мандат во овој ...

Брнс – Димитров: Да се искористи моментумот за отворање нови перспективи на државата

Нова ТВ - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денес се сретна со новоименуваниот амбасадор на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнс, која му ги предаде копиите на акредитивните писма за именување за амбасадор.

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД

Н.Македонија - 12.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД во државава, Кејт Мери Брнс. – Најнапред, дозволете ми срдечно да ве поздравам и, воедно, да ви посакам искрено добредојде во нашата земја, ...

Новата амбасадорка на САД: Се радувам што ќе ја искусам убавината на Северна Македонија

+инфо - 12.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуван ата амбасадор ка на САД во земјава, а церемонијата утрово се одржа во вилата на Водно. – Се радувам што ќе ја искусам убавината и различностите на Северна ...

Брнс ќе промовира стабилност преку силни институции и борба со корупцијата

PressingTV - 12.07.2019

Длабоко верувам дека во периодот што ни претстои, ќе продолжи безрезервната поддршка на Соединетите Американски Држави за остварување на нашите евроатлантски аспирации, како највисок надворешно-политички приоритет и трајна стратегиска определба, ...

Амбасадорката на САД ги предаде акредитивните писма: Закајнување на институциите и борба против корупцијата

Фактор - 12.07.2019

Новоименуваната амвасадорка на САД во Скопје, Кејт Мари Брнс, денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, со што наследничката на Џес Бејли и формално започнува со работа во земјата.

Американската амбасадорска Брнс ќе му ги предаде акредитивните писма на Пендаровски

PressingTV - 12.07.2019

Новоименуван ата амбасадор ка на Соединетите Американски Држави, Кејт Мери Брнс денеска ќе му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. Брнс е дипломат веќе 26 години.

Заев-Брнс: Македонија останува стабилен стратешки парнер на САД

+инфо - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнс. Двајцата соговорници, како што соопшти владината прес-служба, се согласија дека Северна Македонија останува стабилен стратешки партнер на САД, ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД, Кејт Мери Брнс (ФОТО)

Слободен Печат - 12.07.2019

Дипломатските односи меѓу нашите две земји успешно се развиваат повеќе од две децении, порача претседателот Пендаровски. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната ...

Димитров-Брнс: Извонреден напредок е направен во Северна Македонија

Република - 12.07.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денес се сретна со новоименуваниот амбасадор на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнс, која му ги предаде копиите на акредитивните писма за нејзино именување за амбасадор на САД во Република ...

Кејт Брнс му ги предаде акредитивите на Пендаровски: Со нетрпение ве очекуваме во НАТО

Република - 12.07.2019

Новата американска амбасадорка Кејт Брнс денеска на церемонијата во Вила Водно му ги предаде акредитивните писма на шефот на државата Стево Пендаровски. Со нетрпение очекувам до крајот на годината да ѝ посакаме добредојде на Северна Македонија како ...

Американската амбасадорка Брнс ќе му ги предаде акредитивните писма на Пендаровски

Канал5 - 12.07.2019

Новоименуваната амбасадорка на соединетите американски држави, Кејт Мери Брнс денеска ќе му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. Брнс е дипломат веќе 26 години.

Заев-Брнс: Северна Македонија останува стабилен стратешки парнер на САД

1tv - 12.07.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска ја прими новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнс. Двајцата соговорници, како што соопшти владината прес-служба, се согласија дека Северна Македонија ...

Кејт Мари Брнс: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Вечер - 12.07.2019

Со желба што поскоро да не види како 30. членка на НАТО, новата американска амбасадорка Кејт Брнс денеска на церемонијата во Вила Водно му ги предаде акредитивните писма на шефот на државата Стево Пендаровски.

Американската амбасадорка ќе му ги предаде акредитивните писма на Пендаровски

Вечер - 12.07.2019

Новоименуваната амбасадорка на соединетите американски држави, Кејт Мери Брнс денеска ќе му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. Брнс е дипломат веќе 26 години.

Прва средба меѓу Заев и Брнс: Северна Македонија и САД остануваат стратешки партнери

Фокус - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска оддржа средба со новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнс. Како што соопштија од владата, Заев и Брнс се согласиле дека Северна Македонија останува стабилен стратешки партнер на САД, фокусиран на ...

Брнс и официјално на функцијата амбасадор на САД

Нетпрес - 12.07.2019

Официјално се предадени акредитивите на претстедателот Стево Пендаровски, па така Кејт Мери Брнс и официјално стапи на функцијата амбасадор на САД во земјава. Брнс во таа прилика рече дека и е особено задоволство да го започне мандатот во клучен ...

Новата амбасадорка на САД: Се радувам што ќе ја искусам убавината на Северна Македонија

Скопје24 - 12.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма нановоименуваната амбасадорка на САД во земјава, а церемонијата утрово се одржа во вилата на Водно. – Се радувам што ќе ја искусам убавината и различностите на Северна Македонија и ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД, Кејт Мери Брнс

Скопје1 - 12.07.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Соединетите Американски Држави во Република Северна Македонија, Кејт Мери Брнс.

Брнс се сретна и со Димитров: Да се искористи моментумот кон отворање нови перспективи за државата

Курир - 12.07.2019

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мери Брнс откако денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски, се сретна и со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на кого му даде копии од на ...

Американската амбасадорска Брнс му ги предаде акредитивните писма на Пендаровски (Фото)

Курир - 12.07.2019

Новоименуваната амбасадорка на Соединетите Американски Држави, Кејт Мери Брнс денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. Брнс најави дека ќе ја поддржи борбата против корупцијата и зајакнувањето на владеењето на ...

Американската амбасадорска Брнс ќе му ги предаде акредитивните писма на Пендаровски

Курир - 12.07.2019

Новоименуваната амбасадорка на Соединетите Американски Држави, Кејт Мери Брнс ќе му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. Кејт Мери Брнс е дипломат веќе 26 години.

Заев се сретна со Брнс: Македонија стратешки партнер на САД и ги прифаќа обврските од членството во НАТО

Нетпрес - 12.07.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска ја прими новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнс. Владината прес-служба соопшти дека двајцата соговорници се согласиле оти Северна Македонија останува ...

Кејт Мери Брнс, новата амбасадорка на САД: Ќе ги поддржам напорите во борбата против корупцијата

CivilMedia - 12.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуван ата амбасадор ка на САД во земјава, а церемонијата утрово се одржа во вилата на Водно. „Се радувам што ќе ја искусам убавината и различностите на Северна Македонија ...

Кејт Брнс и официјално нова амбасадорка на САД во Северна Македонија

Глас на Америка - 12.07.2019

Таа денеска ги предаде копиите на акредитивните писма на шефот на дипломатијата Димитров. Според протоколот, осмиот по ред американски амбасадор во земјава, ги предаде акредитивите на претседателот Пендаровски.

Заев – Брнс: Македонија ги прифаќа обврските од членството во НАТО

Република - 12.07.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска ја прими новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнс. Владината прес-служба соопшти дека двајцата соговорници се согласиле оти Северна Македонија останува ...

Заев-Брнс: Северна Македонија останува стабилен стратешки парнер на САД

Либертас - 12.07.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска ја прими новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнс. Двајцата соговорници, како што соопшти владината прес-служба, се согласија дека Северна Македонија ...