TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прилеп ја одбележува 77 годишнината од почетокот на народно ослободителната борба

Канал5 - 11.10.2018

Прилеп градот херој и првоборец и денеска ја одбележува 77 годишнината од востанието на македонскиот народ. Делегации на парламентот,владата, локалната самоуправа , АРМ, Сојузот на борците и од политичките организации и институции,од утрово положија ...

11 Октомври - помеѓу историјата и реалноста

Сител - 11.10.2018

Фотографии, асоцијации, потсетувања, гордост. Таков е впечатокот кога ќе се најдете среде меморијалниот музеј „11 Октомври“ во центарот на Прилеп, некогашниот Участак, полициската станица од виорните времиња 1941-та.

Празнично спектакуларно 3Д историско шоу на зградата на прилепскиот ,,участак“

AKO - 11.10.2018

Во Прилеп синоќа беше одбележан државниот празник, Ден на македонското востание ,,11 Октомври“, на необичен, величествен и единствен начин, со светлечко историско шоу на фасадата на зградата на ,,полицискиот участак“.

Заев на одбележувањето на 11 Октомври: Оваа генерација има можност да биде дел од историјата што ќе се памети

ТВ21 - 11.10.2018

Премиерот Зоран Заев во Прилеп беше на одбележување на празникот 11 Октомври, Денот на народното востание. Заев присуствуваше заедно со градоначалниците на Прилеп и на Куманово Илија Јовановски и Максим Димитривски, кои во Прилеп организираа ...

Сеќавање на херојството на прилепчани: Честит 11-ти Октомври – Денот на народното востание!

Маркукуле - 11.10.2018

Имајќи во предвид дека одбележувањето на 11 Октомври има оставено посебен белег на историјата на Прилеп и Македонија, имаме обврска да направиме една ретроспектива на настаните од тој период и да ви пренесеме изворни и точни податоци за ...

Заев: Должни сме Македонија да ја направиме дом на слободата

Канал5 - 10.10.2018

Во Прилеп почна одбележувањето на 11-ти октомври, каде вечерва беше одржан традиционалниот импровизиран напад на градот како потсетување на тогашните настани. Пред Прилепчани и Кумановци, кои годинава прв пат заеднички го одбележуваат празникот, ...

Заев: Повторно сме пред историски избор и со голема должност

Независен - 10.10.2018

Должни сме да преземеме одговорност за Македонија да биде дом на слободата на сите нејзини граѓани, како нова ѕвезда во европското соѕвездие. Денес сме повторно пред историски избор: оваа генерација треба одлучно и храбро да го направи исчекорот за ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Срамно и лицемерно е Зоран Заев да се обрати вечерва од Прилеп

А1 On - 10.10.2018

„Во очи на големиот празник 11-ти Октомври, датумот на кој во 1941г. започна НОБ, од Прилеп ја држиме денешнава прес-конференција токму од местото од каде започнало востанието против бугсрскиот фашистички окупатор.

Копија од исчезнатиот орден ,,Прилеп-Град Херој‘‘ во 1994 година, претставена спроти празникот 11 октомври

Сител - 10.10.2018

Во Општина Прилеп денеска свечено беше откриена релјефната мермерна плоча на која е претставен Орденот за народен херој кој Јосип Броз Тито му го додели на Прилеп, а кој Орден мистериозно исчезна од просториите на Општина Прилеп во 1994 година и до ...

Прилеп и Куманово годинава прв пат заеднички го одбележуваат празникот 11 Октомври

Канал5 - 10.10.2018

Во Прилеп почна одбележувањето на 11-ти октомври, каде вечерва ќе биде одржан традиционалниот импровизиран напад на градот како потсетување на тогашните настани. Новитет е што Прилеп и Куманово годинава прв пат заеднички го одбележуваат 11-ти ...

Останува мистерија кој го украде орденот град-народен херој, во чест на 11 Октомври Прилеп доби копија и реплика на ...

Сител - 10.10.2018

Во пресрет на празникот и одбележувањето на 77-годишнината од почетокот на народното востание во НОБ 1941-та, во локалната самоуправа во Прилеп пригодно беа отркиени копиите на орденот-народен херој што градот го доби во 1975-та година, а кој пред ...

Во Прилеп откриена реплика на орденот „Народен Херој“

+инфо - 10.10.2018

Во холот на зградата на Општина Прилеп, на свечен начин денеска беше откриена репликата во мермерна плоча на орденот „Народен Херој“, што на 7. Мај 1975 година Претседателот на тогашната СФРЈ, Маршалот Јосип Броз Тито му го додели на Прилеп, а кој ...

Каде е орденот „Град херој“, кој исчезна пред 25 години?

Канал5 - 10.10.2018

Градот херој и првоборец прилеп со реплика од украдениот орденот народен херој доделен пред 43 години го започна одбележувањето на големиот македонски празник 11 октомври. Влогот од близу 1800 прилепчани - учесници во народно ослободителната борба, ...

Со низа настани Куманово и Прилеп заеднички ќе го одбележат „11 Октомври“

Кумановски м. - 10.10.2018

Куманово и Прилеп годинава заедно ќе ја одбележат 77-годишнината од почетокот на антифашистичката борба. Вечерва во Прилеп започнува чествувањето со традиционалната прослава со импровизиран напад на градот и огномет, а утре во Куманово ќе се одржат ...

Богата програма и заедничка прослава во Прилеп за 11 Октомври

Канал5 - 10.10.2018

Со бројни манифестации Прилеп денеска и утре го одбележува празникот 11 Октомври - Денот на оруженото востание во НОБ и Револуцијата. Во 11 часот во холот на општинската зграда на локалната самоуправа ќе биде поставена мермерна плоча со релјеф на ...

Прилеп ја одбележува 77 годишнината од почетокот на народно ослободителната борба

Шеталиште - 11.10.2018

Прилеп градот херој и првоборец и денеска ја одбележува 77 годишнината од востанието на македонскиот народ. Делегации на парламентот,владата, локалната самоуправа , АРМ, Сојузот на борците и од политичките организации и институции,од утрово положија ...

11 Октомври – помеѓу историјата и реалноста

Вечер - 11.10.2018

Фотографии, асоцијации, потсетувања, гордост. Таков е впечатокот кога ќе се најдете среде меморијалниот музеј „11 Октомври“ во центарот на Прилеп, некогашниот Участак, полициската станица од виорните времиња 1941-та.

Прилеп и Куманово заедно го чествуваа празникот 11 Октомври

Таратур - 11.10.2018

Прилеп и Куманово годинава заедно го чествуваа „11 Октомври“ на свеченоста што се одржа во центарот на градот, во организација на Општина Прилеп, а на која присуствуваа делегација од Владата на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев ...

(Видео) Заев по повод 11 Октомври: Патриотизам значи да го почитуваме минатото, но и да изградиме стабилна иднина

Макфакс - 11.10.2018

Премиерот, Зоран Заев присуствуваше на заедничката прослава во организација на општините Прилеп и Куманово на големиот државен празник 11 Октомври, Денот на народното востание којашто се одржа во централното градско подрачје во Прилеп.

Заедничка прослава на Прилеп и Куманово на 11 Октомври

Тера - 09.10.2018

Прилеп и Куманово годинава заедно ќе ја чествуваат 77 годишнината од почетокот на антифашистичката борба. Двата града имаат богати културно –уметнички програми. Во Прилеп вечерта спроти 11 Октомври, традиционалната прослава со импровизиран напад на ...

Заев: Повторно сме пред историски избор и со голема должност

Стандард - 10.10.2018

Должни сме да преземеме одговорност за Македонија да биде дом на слободата на сите нејзини граѓани, како нова ѕвезда во европското соѕвездие. Денес сме повторно пред историски избор: оваа генерација треба одлучно и храбро да го направи исчекорот за ...

Прилеп доби копија и реплика на орденот град-народен херој, oригиналот сѐ уште не е пронајден

МКД - 11.10.2018

По повод одбележувањето на 77-годишнината од почетокот на народното востание во НОБ 1941-та, во локалната самоуправа во Прилеп пригодно беа отркиени копиите на орденот-народен херој што градот го доби во 1975-та година, а кој пред 24 години и ...

Во Прилеп откриена реплика на орденот што Тито му го додели на градот

Макфакс - 10.10.2018

Во холот на зградата на Општина Прилеп, на свечен начин денеска беше откриена репликата во мермерна плоча на орденот „Народен Херој“, што на 7. Мај 1975 година претседателот на тогашната СФРЈ, Маршалот Јосип Броз Тито му го додели на Прилеп, а кој ...

Богата програма и заедничка прослава во Прилеп за 11 Октомври

Либертас - 10.10.2018

Со бројни манифестации Прилеп денеска и утре го одбележува празникот 11 Октомври – Денот на оруженото востание во НОБ и Револуцијата. Во 11 часот во холот на општинската зграда на локалната самоуправа ќе биде поставена мермерна плоча со релјеф на ...

11 Октомври – помеѓу историјата и реалноста

+инфо - 11.10.2018

Младите генерации се слабо информирани за празникот 11 Октомври. Оттука произлегува и нивната незаинтересираност. Претежно си ги гледаат нивните интереси, бараат подобар живот, не ги интересира минатото, а треба.

(ВИДЕО) Заев: И оваа генерација има должност да преземе одговорност да биде дел од историјата што ќе се памети

А1 On - 11.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружуван од градоначалниците на општините Прилеп и Куманово, Илија Јовановски и Максим Димтриевски, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, пратеници во Собранието на ...

Заев: Должни сме да преземеме одговорност за Македонија да биде дом на слободата на сите нејзини граѓани

Press24 - 10.10.2018

Должни сме да преземеме одговорност за Македонија да биде дом на слободата на сите нејзини граѓани, како нова ѕвезда во европското соѕвездие. Денес сме повторно пред историски избор: оваа генерација треба одлучно и храбро да го направи исчекорот за ...

Во Прилеп откриена реплика на орденот „Народен Херој“

Слободен Печат - 10.10.2018

Во холот на зградата на Општина Прилеп, на свечен начин денеска беше откриена репликата во мермерна плоча на орденот „Народен Херој“, што на 7. Мај 1975 година Претседателот на тогашната СФРЈ, Маршалот Јосип Броз Тито му го додели на Прилеп, а кој ...

Со богата програма во Прилеп се одбележува 11 Октомври

Независен - 10.10.2018

Со бројни манифестации Прилеп денеска и утре го одбележува празникот 11 Октомври - Денот на оруженото востание во НОБ и Револуцијата. Во 11 часот во холот на општинската зграда на локалната самоуправа ќе биде поставена мермерна плоча со релјеф на ...

11 Октомври – помеѓу историјата и реалноста

Локално - 11.10.2018

Фотографии, асоцијации, потсетувања, гордост. Таков е впечатокот кога ќе се најдете среде меморијалниот музеј „11 Октомври“ во центарот на Прилеп, некогашниот Участак, полициската станица од виорните времиња 1941-та.

Одбележан големиот државен празник 11 Октомври, Денот на Народното востание во Прилеп

Тера - 11.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружуван од градоначалниците на општините Прилеп и Куманово, Илија Јовановски и Максим Димтриевски, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, пратеници во Собранието на ...

Заев: Должни сме да преземеме одговорност за Македонија да биде дом на слободата на сите нејзини граѓани

Либертас - 10.10.2018

Должни сме да преземеме одговорност за Македонија да биде дом на слободата на сите нејзини граѓани, како нова ѕвезда во европското соѕвездие. Денес сме повторно пред историски избор: оваа генерација треба одлучно и храбро да го направи исчекорот за ...

Во Прилеп откриена реплика на орденот „Народен Херој“

Шеталиште - 10.10.2018

Во холот на зградата на Општина Прилеп, на свечен начин денеска беше откриена репликата во мермерна плоча на орденот „Народен Херој“, што на 7. Мај 1975 година Претседателот на тогашната СФРЈ, Маршалот Јосип Броз Тито му го додели на Прилеп, а кој ...

Богата програма и заедничка прослава во Прилеп за 11 Октомври

MTM - 10.10.2018

Со бројни манифестации Прилеп денеска и утре го одбележува празникот 11 Октомври - Денот на оруженото востание во НОБ и Револуцијата. Во 11 часот во холот на општинската зграда на локалната самоуправа ќе биде поставена мермерна плоча со релјеф на ...

11 Октомври – помеѓу историјата и реалноста

CivilMedia - 11.10.2018

Фотографии, асоцијации, потсетувања, гордост. Таков е впечатокот кога ќе се најдете среде меморијалниот музеј „11 Октомври“ во центарот на Прилеп, некогашниот Участак, полициската станица од виорните времиња 1941-та.

Заев: Повторно сме пред историски избор и со голема должност

1tv - 10.10.2018

Должни сме да преземеме одговорност за Македонија да биде дом на слободата на сите нејзини граѓани, како нова ѕвезда во европското соѕвездие. Денес сме повторно пред историски избор: оваа генерација треба одлучно и храбро да го направи исчекорот за ...

По повод 11 Октомври, во Прилеп откриена реплика во мермер на орденот „Народен Херој“

Таратур - 11.10.2018

Во холот на зградата на Општина Прилеп, на свечен начин денеска беше откриена репликата во мермерна плоча на орденот „Народен Херој“, што на 7. Мај 1975 година Претседателот на тогашната СФРЈ, Маршалот Јосип Броз Тито му го додели на Прилеп, а кој ...

Прилеп со бројни манифестации го одбележува 11 Октомври

Шеталиште - 10.10.2018

Со бројни манифестации Прилеп денеска и утре го одбележува празникот 11 Октомври – Денот на оруженото востание во НОБ и Револуцијата. Во 11 часот во холот на општинската зграда на локалната самоуправа ќе биде поставена мермерна плоча со релјеф на ...

Заев: Повторно сме пред историски избор и со голема должност

Локално - 10.10.2018

Должни сме да преземеме одговорност за Македонија да биде дом на слободата на сите нејзини граѓани, како нова ѕвезда во европското соѕвездие. Денес сме повторно пред историски избор: оваа генерација треба одлучно и храбро да го направи исчекорот за ...

Откриена реплика во мермер на орденот „Народен Херој“

Тера - 11.10.2018

Во холот на зградата на Општина Прилеп, на свечен начин беше откриена репликата во мермерна плоча на орденот „Народен Херој“, што на 7. Мај 1975 година Претседателот на тогашната СФРЈ, Маршалот Јосип Броз Тито му го додели на Прилеп, а кој што ...

Заедничка прослава во Прилеп за 11 Октомври

МКД - 11.10.2018

Со бројни манифестации Прилеп вчера и денеска го одбележува празникот 11 Октомври - Денот на оруженото востание во НОБ и Револуцијата. Во чест на празникот вчера во центарот на градот ќе биде отворена манифестацијата „Денови на медот“.

Заев: Повторно сме пред историски избор и со голема должност

Р.С.Европа - 11.10.2018

„Должни сме да преземеме одговорност за Македонија да биде дом на слободата на сите нејзини граѓани, како нова ѕвезда во европското соѕвездие. Денес сме повторно пред историски избор: оваа генерација треба одлучно и храбро да го направи исчекорот за ...

Заев: Треба да обезбедиме признаен идентитет преку членство во ЕУ и НАТО

Фокус - 11.10.2018

Должни сме да преземеме одговорност за Македонија да биде дом на слободата на сите нејзини граѓани, како нова ѕвезда во европското соѕвездие. Денес сме повторно пред историски избор. Oваа генерација треба одлучно и храбро да го направи исчекорот за ...