TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти: Неприфатливи нападите врз полицијата, КФОР и новинарите (фото)

Во Центар - 31.05.2023

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Братислава, Словачка се сретна со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Јосеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак.

Курти ги отфрли барањата на САД, но најави дека е подготвен за нови избори на северот на Косово

Сакам да кажам

Курти: Решението е, или толпата да се врати во Србија или да заврши во косовските затвори

Антропол

Катастрофа – не е фер, вели Курти откако Американците го исклучија Косово од воена вежба

360 степени

Решението е или толпата да се врати во Србија или да заврши во косовски затвори, порача Курти

Алфа

Курти ги отфрли барањата на САД, но навести предвремени избори како решение за кризата

Локално

Курти за Си-Ен-Ен: Нема да ја предадам Демократската Република на фашистичка милиција

Во Центар

Макфакс Бизнис Вести Слободен Печат Слободен Печат Либертас Слободен Печат Локално 360 степени

Утре во Кишињев Вучиќ ќе се сретне со Борел

Канал5 - 31.05.2023

Денеска во Братислава, Борел се сретна со премиерот на Косово, Албин Курти. Според најавите утре во Кишињев, Молдавија, каде се одржува самитот на европската политичка унија, високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна политика ...

Утре средба Борел-Вучиќ во Кишињев

Р.С.Европа

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Бизнис Вести

Борел: Ситуацијата во северно Косово е опасна

Р.С.Европа

Борел: Работам на организирање дијалог на високо ниво, мојот заменик е на Косово

Локално

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Опсервер

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Бриф

365 Frontline ТВ21 Слободен Печат +инфо Во Центар Zoom Фокус

Вучиќ: Ја повикувам меѓународната заедница да биде одлучна кон оние кои ја ескалираат ситуацијата на Косово

А1 On - 31.05.2023

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва уште еднаш ја повика меѓународната заедница да дејствува одлучно против оние кои ја ескалираат ситуацијата на Косово и ја загрозуваат стабилноста.

Српски новинари за „Слободен печат“: Тензиите во Косово немаат регионална дестабилизирачка моќ

Слободен Печат

Лајчак: Ескалацијата на Косово е апсолутно непотребна и нелогична

Макфакс

Лајчак: Тензиите во Косово можат да се решат само преку постоечкиот дијалог

Бизнис Вести

Лајчак: Апсолутно непотребна и нелогична ескалација на Косово

Локално

Лајчак: Ескалацијата на Косово е апсолутно непотребна и нелогична

MTM

Лајчак: Ескалацијата на Косово е апсолутно непотребна и нелогична

24Инфо

Скопје1 Либертас MakPress Опсервер Вечер Прес Слободен Печат Канал5 Lider

Гаши: Курти се однесува арогантно

А1 On - 31.05.2023

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Арбен Гаши денеска оцени дека санкциите на САД против Косово, по напнатата ситуација на северот, се „крајно опасни“ и дека однесувањето на Албин Курти е „арогантен и неразумен“.

Борел по средбата со Курти: „Потребна е итна деескалација и дијалог“

Локално

САД го „стега обрачот“ околу Косово: „Изненадуваат казните од Вашингтон, но Приштина само реагираше согласно законите и Уставот“

Локално

Вјоса Османи во посета на Молдавија

Слободен Печат

Едита Тахири: Косово за прв пат има антиамерикански лидер

Слободен Печат

Судот во Хаг: Тачи од хуманитарни причини е пуштен во посета на семејството на Косово под надзор

МКД

Харадинај: Курти да поднесе оставка, тој и Вјоса Османи го уназадија Косово!

Фокус

365 Телма Р.С.Европа Фокус Слободен Печат Во Центар Локално Точка

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

Опсервер - 31.05.2023

Сегашната состојба е опасна и неодржлива. Потребна ни е итна деескалација и решение преку дијалог, како и да се вратиме на работа на имплементација на постигнатиот договор, тоа го објави на Твитер високиот претставник на Европската унија за ...

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

Либертас

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

24Инфо

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

Канал5

ЕУ: Состојбата во Косово е опасна и неодржлива

Слободен Печат

Жозеп Борел по средбата со Албин Курти порача: “Моменталната ситуација на Косово е опасна и неодржлива“

Во Центар

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

MakPress

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Бизнис Вести - 31.05.2023

Во условни на вжештена ситуација во северниот дел на Косово, каде косовските Срби протестираат пред општинските згради во Звечан, Зубин Поток и Лепосавич, настана тензија меѓу косовскиот премиер Албин Курти и опозицијата во земјата, пишуваат ...

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Опсервер

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Бриф

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Либертас

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

MakPress

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Независен

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Сител

ТВ21 Канал5 Н.Македонија Вечер Прес 24Инфо 360 степени Frontline Република

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Канал5 - 30.05.2023

Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека „демократијата не може да биде суспендирана или заложник“. Во видео-обраќање на Фејсбук, Курти рече дека Приштина ја зајакнала комуникацијата со меѓународната заедница и дека смирувањето на ...

Премиерот на Косово, Албин Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Локално

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Независен

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Курир

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Zoom

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Опсервер

Курти ја обвини Србија за инцидентите на Косово

еМагазин

Lider 24Инфо Press24 Во Центар Вечер Прес Нетпрес Макфакс Centar

Вучиќ и Курти го откажаа учеството на форумот во Братислава поради ситуацијата на Косово

Фокус - 30.05.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти го откажаа учеството на форумот во Братислава. Годинава, според агендата објавена на овој форум, Курти денеска требаше да учествува како говорник на панел со поранешниот ...

Лајчак се обидува да договори средба меѓу Курти и Вучиќ, засега безуспешно

Либертас

Лајчак се обидува да договори средба меѓу Курти и Вучиќ, засега безуспешно

Нова ТВ

РСЕ: Лајчак се обидува да договори средба меѓу Курти и Вучиќ, засега безуспешно

MakPress

РСЕ: Лајчак се обидува да договори средба меѓу Курти и Вучиќ, засега безуспешно

Опсервер

РСЕ: Лајчак се обидува да договори средба меѓу Курти и Вучиќ, засега безуспешно

Вечер Прес

РСЕ: Лајчак се обидува да договори средба меѓу Курти и Вучиќ, засега безуспешно

Канал5

24Инфо Lider