TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анализа: Во Балтикот продолжува истекувањето на гас од „Северен тек“ – саботажа или несреќа?

Канал5 - 28.09.2022

Во Балтичкото море продолжува неконтролираното истекување на гас од гасоводот „Северен тек“ кое изминатите 24 часа ја крена светската јавност на нозе. Обвинувањата се дека станува збор за саботажа, но до сега никој не презема одговорност..

Северен тек 1 неповратно уништен?

Вечер Прес

НАТО и ЕУ предупредуваат на опасност по виталната инфраструктура по „саботажата“ на гасоводот

Р.С.Европа

Захарова: Дали САД стојат зад хаваријата на гасоводите?

Кумановски м.

Северен тек 1 би можел да биде неповратно уништен

Кумановски м.

ЦИА уште во летото ја предупреди Германија за можноста од напад на гасоводите Северен тек

Во Центар

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО САБОТИРАА СЕВЕРЕН ТЕК-СИКОРСКИ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ: ЦИА летово предупредила за можен напад

Фактор

Макфакс Оff.net Н.Македонија +инфо Нетпрес Слободен Печат Кумановски м. Локално

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и ...

Фактор - 28.09.2022

Ако се потврдат сомнежите - или едноставно растат - дека Русија стои зад експлозиите што предизвикаа три истекувања во понеделникот на двата гасоводи Северен тек под Балтичкото Море, безбедносните импликации за континентот би биле далекусежни, ...

Мистериозни дронови забележани пред експлозиите на Северен тек: „Нападите може да се повторат…“

Пулс24

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Кајгана

Полскиот премиер за протекувањето на гасоводот Северен тек: Јасно е дека се работи за саботажа

Точка

ЕУ: истекувањето на гасоводот „Северен тек“ е „намерен чин“

Алсат-М

ЕУ за саботажата на важниот гасовод: Ова е намерен чин

МКД

ЕУ: Протекување од „Северен тек“ – од намерни дејствија

4NEWS

Кумановски м. Gostivarpress.mk Канал5 Р.С.Европа Кумановски м. Zoom

ЌЕ МУ СТАВАМ КРАЈ НА СЕВЕРЕН ТЕК 2 Ќе плаќа ли Европа американски гас пет пати поскапо? (ВИДЕО)

+инфо - 28.09.2022

Песков истакна дека Москва забележува нагло зголемување на профитот на американските компании, кои сега ја снабдуваат Европа со гас. Неговиот став дека САД ќе профитираат од несреќата е аналогна со обвинувањата кои Бајден ги добива дома од своите ...

Големи оштетувања на „Северен тек 2“: Диверзија, саботажа или несреќа?

Нова ТВ

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите

Фактор

Кремљ повика на соработка во врска со инцидентот на гасоводите Северен тек

Нетпрес

Зошто Путин би го саботирал Северниот тек? Каква корист би имала Русија од саботирање на гасоводи?

Во Центар

Кремљ: Тврдењата дека Русија го саботирала гасоводот се предвидливи и глупави

Кумановски м.

Зошто Путин би сакал да го разнесе „Северен тек“?

Независен

Во Центар Сакам да кажам Макфакс Нетпрес Локално 360 степени Нетпрес Р.С.Европа

ЕУ најави единствен одговор за нарушувањето на протокот на гас по Северен тек 1 во Балтичкото море

Телма - 28.09.2022

ЕУ и САД најавуваат единствен одговор по како што велат „саботажата“ во протокот на руски гас преку Балтичкото море до Германија. „Секое намерно кршење на европската енергетска инфраструктура е целосно неприфатливо и ќе наиде на силен и единствен ...

ЕУ вели дека истекувањата од руските гасоводи се резултат на саботажа, но не ја обвини Русија

Сакам да кажам

Инспекцијата на гасоводите во Балтичкото Море за една или две недели

Кумановски м.

Данска загрижена за безбедносната ситуација во Балтичкото Море

Кумановски м.

САБОТАЖА НА СЕВЕРЕН ТЕК 2 веројатната причина за истекувањето гас во Балтикот

Пари

Подводни експлозии на гасоводот „Северен тек“?

Тера

ЕУ гледа можна саботажа врз гасоводите Северен тек и се заканува со санкции

Deutsche Welle

Р.С.Европа Телма Вечер Прес Вечер Прес Канал5 Нетпрес Република Либертас

Германската морнарица се вклучи во истрагата за истекувањето гас од „Северен поток”

Слободен Печат - 28.09.2022

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт денеска потврди дека германската воена морнарица се вклучила во истрагата околу инцидентот со истекување гас од гасоводниот систем „Северен поток” во Балтичкото Море.

САД изразија подготвеност да и помогнат на ЕУ во истрагата за истекувањето на гасоводите „Северен поток“

Курир

Видео покажува како врие морето над „Северен поток“ – 1 и 2“.

4NEWS

Истекува гас од Северен поток во Балтичко Море, експлозии и зголемена сеизмичка активност, сомнеж за саботажа

CivilMedia

Данска не исклучува дека саботажа е причина за истекувањето на гас во Северен поток 1 и 2 – ЕК засега не сака да шпекулира

Телма

Саботажа или дефект: Никој не знае како се оштети гасоводот Северен поток

Кајгана

Проблеми и во гасоводот Северен поток еден

24Инфо

MakPress Кајгана Кајгана Слободен Печат Вечер Прес MakPress А1 On А1 On

Што ги предизвика експлозиите на гасоводите Северен тек 1 и 2

Телма - 28.09.2022

Растат тензиите меѓу Русија и Германија, како и балтичките земји по ненадејното истекување гас од двата гасоводи „Северен тек 1 и 2“. Лидерите на ЕУ најавија единствен одговор по како што велат „саботажата“ во протокот на руски гас преку Балтичкото ...

Норвешка ја зајакнува безбедноста на гасните и нафтените капацитети

Кумановски м.

Европа ги истражува „нападите“ на руските гасоводи кон Европа

360 степени

Шведска: Истекувањето на гасот последица од експлозии, можна саботажа

Локално

Шведска и Данска ги истражуваат мистериозните истекувања на гас од руските гасоводи кон Европа

Сакам да кажам

Данска објави видео од истекувањето гас од „Северен тек“

Независен

МИСТЕРИОЗНО ИСТЕKУВА ГАС ПОД ВОДА ВО ШВЕДСКА И ДАНСКА Некој намерно го оставил Северен Тек под притисок?

+инфо

Фактор МКД Макфакс 360 степени Денешен Во Центар Пари Фактор

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

А1 On - 28.09.2022

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се глупави тврдењата дека Русија стои зад евентуалните напади врз гасоводите Северен поток 1 и Северен поток 2. Тој додаде дека Москва забележува нагло зголемување на профитот на американските ...

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

MakPress

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

Опсервер

Песков негира дека Русија стои зад инцидентот во „Северен тек“

Слободен Печат

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

24Инфо

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуалните напади врз гасоводите

Либертас

РУСИЈА: Глупави се тврдењата дека ние си ги напаѓаме гасоводите, а нагло расте профитот на фирми од САД кои извезуваат гас во ЕУ

Денешен

Кајгана Вечер Прес

Блинкен: Истекувањето гас од „Северен тек“ нема да влијае на енергетската безбедност на Европа

Макфакс - 27.09.2022

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека истекувањето гас од гасоводот „Северен тек“, според неговото разбирање, нема значително да влијае на енергетската безбедност на Европа.

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

Бриф

Блинкен: Можната саботажа на Северен тек не е во ничиј интерес

Нетпрес

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

А1 On

Блинкен: Истекувањето на гас од „Северен тек“ нема да влијае на енергетската безбедност на Европа

Точка

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

Опсервер

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

Канал5

Press24 Во Центар Н.Македонија Кумановски м. Денешен Вечер Прес MakPress Centar

Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

Бриф - 27.09.2022

Дански и шведски сеизмолози регистрираа силни експлозии во областите на истекување на гасоводот Северен тек. Ова денеска го соопшти шведскиот национален сеизмолошки центар на Универзитетот во Успала за Шведската државна телевизија.

Што се случува на дното на Балтикот? „Без сомнение, ова е саботажа“

Локално

Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

Курир

ВИДЕО: Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

А1 On

НЕШТО ЕКСПЛОДИРАЛО НА ГАСОВОДОТ СЕВЕРЕН ТЕК Експлозиите ги регистрирале дански и шведски сеизмолози

+инфо

Северен тек го потресле експлозии

Денешен

Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

Во Центар

Н.Македонија Опсервер Либертас Вечер Прес Телма еМагазин ТВ21 4NEWS