TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Царовска на граѓанска трибина во Охрид: Ние ја правиме новата програма со вас граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ кочи закони кои ...

Centar - 09.11.2019

Заеднички со вас, граѓаните ја креиравме програмата со која ја добивме довербата во 2016 година, денес пак заедно со вас правиме пресек што сме оствариле и повторно заедно со вас бараме нови решенија кои го подобруваат животот, заедно ја креираме и ...

Царовска: За само две години платите во образованието СДСМ ги покачи за 2.150 денари, а ВМРО-ДПМНЕ за 7 години само 850 ...

Centar - 09.11.2019

ВМРО-ДПМНЕ 11 години ја дробеше државата, земаа од најсирмашните, ги дисркиминираа а денеска не можат ниту конструктивна опозиција да бидат особено кога интересите на граѓаните и покачувањето на платите се во фокусот.

Мицкоски: Платите на просветителите ќе бидат многу повисоки од овие десет проценти со кои Заев ги залажува

Курир - 09.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ денес беше во посета на Радовиш. Таму тој имаше средба со граѓани, а во своето обраќање пред радовишани тој се осврна на неколку работи кои се случувале во минатиот период, а една од нив беше и неодамнешниот договор ...

Нов раст на платите во образованието, историски најголемо покачување на платите на наставниците од 20 отсто за нецел ...

24Инфо - 09.11.2019

Владата предводена од СДСМ во континуитет покажува и докажува дека вистински се грижи за сите граѓани. Уште една потврда за тоа е последното покачување на платите на вработените во основното, средното и високото образование од 10 проценти од 1 ...

Постигнат договор меѓу СОНК и МОН за платите во образованието, повисоки 10 отсто

Алсат-М - 08.11.2019

Од 1 јануари 2020 година, вработените во образованието ќе добијат поголеми плати од 10 отсто. Ова е договорот при последниот круг преговори помеѓу Министерството за образование и СОНК. „Мислам дека вака, со оваа владина одлука, одлуката на МОН, со ...

СОНК и МОН постигнаа договор – од 1-ви јануари просветните работници со 10% повисоки плати

ТВ21 - 08.11.2019

Од 1-ви јануари следната година просветните работници со 10% покачување на платите. СОНК и Министерството за образование, постигнаа договор прифатлив за двете страни. По последната средба, СОНК прифати 10% покачување, а МОН – покачувањето да почне ...

СОНК и МОН се договорија: Десет проценти за наставниците од први јануари

Канал5 - 08.11.2019

10% покачување на платите на просветарите од јануари, е компромисот, кој денеска го постигнаа СОНК и МОН. Според претседателот на Синдикатот, Јаким Неделков, кој вчера соопшти дека генералниот штрајк е ставен во мирување, се воделе мачни преговори, ...

СОНК нема да штрајкува, од јануари 2020 за 10 отсто повисоки плати за наставниците

24 Вести - 08.11.2019

Од 1 јануари просветните рабоници ќе добијат за 10 проценти повисоки плати. По неколку недели преговори падна договор помеѓу Министеството за образование и Синдикатот. Договорот доаѓа откако вчера СОНК одлучи да го стави во мирување претходно ...

Постигнат договор меѓу СОНК и владата за покачување на платите во образованието

Телма - 08.11.2019

Просветните работници од 1 јануари следната година ќе добијат за 10 посто повиски плати. За министерот Адеми ваквиот договор е историски, додека за СОНК станува збор за само едно исполнето барање, бидејќи во текот на овие мачни и тешки преговори се ...

СОНК и Владата се договорија, 10% повисоки плати од 1 јануари

Сител - 08.11.2019

10 проценти покачување од први јанаури. По три месеци преговори просветните работници и владата конечно се договорија. Платите во основното, средното и високото образование ќе се зголемат за 10 отсто и тоа од почетокот на иднатата година, а не од ...

Неделков: Не значи дека платата на наставниците и во иднина ќе остане на 10 отсто!

Фокус - 08.11.2019

Првиот човек на СОНК, Јаким Неделков денеска не го криеше заедоволството од постигнатиот договор со МОН околу покачувањето на платите на просветните работници, кое ќе започне од почетокот на наредната година.

МОН и СОНК се договорија: Од јануари платите во образование повисоки за 10%

Радио МОФ - 08.11.2019

Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование наука и култура (СОНК) на денешната средба се договорија за покачување на платите на просветните работници за 10%, почнувајќи од 1 јануари 2020 година.

МОН и СОНК постигнаа договор за повисоки плати на наставници од 1 јануари 2020

24 Вести - 08.11.2019

Вработените во основното, средното и високото образование ќе го добијат новото покачување на платите од 10 проценти од 1 јануари 2020 година, договорено е на денешната средба во Министерството за образование и наука помеѓу ресорниот министер Арбер ...

Падна договор: Наставниците ќе имаат зголемување на платите од 1 јануари

Телма - 08.11.2019

Падна договор меѓу СОНК и министерството за образование. Зголемување на платите за 10% ќе има од 1 јануари 2020, а не од април, како што нудеше Владата. Министерот за образование, Арбр Адеми по денешниот состанок рече дека со ова се враќа дигнитетот ...

Адеми: Горд сум, ја покачивме платата на просветните работници!

Фокус - 08.11.2019

Министерот за образование и наука, Арбр Адеми на денешната прес конференција истакна дека платата на просветните работници од основно, средно и високо образование ќе биде покачена на почетокот на 2020 година. „Оваа средба создаде историски момент.

Поголеми плати за просветарите со стартот на 2020

Р.С.Европа - 08.11.2019

Од 2020 ќе се зголемат платите за основно, средно и високо образование за 10 отсто, рече денеска министерот за образование Арбер Адеми по средбата со претставниците на СОНК. Двете страни преговараа за зголемување на платите, СОНК бараше тоа да ...

10 oтсто повисоки плати од први јануари ќе добијат просветните работници

Сител - 08.11.2019

По три месеци преговори и најава за генерален штрајк СОНК и МОН конечно постигнаа договор. Вработените во основно средно и високо образование ќе добијат 10 отсо повисоки примања. За ова зголемување ќе бидат издвоени 1,4 милиони денари за три месеци.

Зекири: ДУИ забораваат дека без насоки на Заев не може да носат одлуки за клучните определби од владината програма

iPortal - 08.11.2019

Постигнат историски договор помеѓу МОН и СОНК! Наставниците добиваат дополнителни 10% покачување на платата од jануари 2020. Тоа значи вкупно покачување на платите на просветните работници од над 20%.

СОНК и МОН се договорија: Десет проценти за наставниците од први јануари

Алсат-М - 08.11.2019

Десет проценти зголемување на платите за просветните работници од први јануари е договорот што го постигнаа Министерството за образование и СОНК. Одлуката штотуку ја објави министерот за образование и наука, Арбер Адеми на прес конференцијата ...

Падна договор меѓу СОНК и МОН: Повисоки плати за наставниците од јануари

Press24 - 08.11.2019

Падна договор меѓу СОНК и министерството за образование. Зголемување на платите за 10% ќе има од 1 јануари 2020, а не од април, како што нудеше Владата. СОНК вчера одлучи да го стави во мирување претходно најавениот штрајк додека да ја слушнат ...

Заврши „повлечи-потегни“ меѓу СОНК и МОН – просветарите добиваат 10% покачување на платите од јануари

Gostivarpress.mk - 08.11.2019

Министерството за образование и наука и Синдикатот, денес постигнаа договор околу зголемувањето на платите на просветните работници. Конечниот договор предвидува 10% покачување кое ќе стартува од јануари, следната година.

МОН и СОНК се договорија: Наставниците ќе имаат зголемување на платите од 1 јануари

Независен - 08.11.2019

СОНК и МОН конечно постигнаа договор за покачување на платите на наставниците од 10 проценти, од 1 јануари 2020 година. Од МОН велат ова е историски договор. – Се враќа дигнитетот на наставничката професија.

Заев објави: Постигнат историски договор помеѓу МОН и СОНК – дополнителни 10% покачување, тоа значи вкупно 20% ...

Centar - 08.11.2019

„Постигнат историски договор помеѓу МОН и СОНК! Наставниците добиваат дополнителни 10% покачување на платата од jануари 2020. Тоа значи вкупно покачување на платите на просветните работници од над 20%.

Просветарите од 1-ви јануари ќе добијат повисоки плати

Локално - 08.11.2019

Синдикатот за образование, наука и култура СОНК и Министерството за образование на денешната заедничка средба постигна договор за покачување на платите од 1-ви јануари следната година. На денешната средба во просториите на министерството беше ...

„Зошто се отфрлаат 25% покачување на платите на наставниците и се прифаќа само 10% зголемување треба да одговори власта ...

Курир - 08.11.2019

Очигледно денеска гледаме една режирана претстава и политичко замешалство на власта во заминување. Денеска средбата која требаше да се случи помеѓу претставници на СОНК и претседателот Јаким Неделков со претставници на ВМРО-ДПМНЕ, и која што беше ...

Наставниците го прифатија барањето на Владата, поголеми плати ќе имаат од јануари

Фактор - 08.11.2019

И официјално генерален штрајк меѓу просветарите нема да има. На денешната средба падна договор со кој наставниците ќе имаат покачување на платите како што бараа од први јануари. СОНК денеска го прифати барањето за скок на примањата но процентот ...

Наставниците денеска ќе знаат дали од јануари ќе добијат ново покачување на платите

Слободен Печат - 08.11.2019

Адеми вчера изјави дека уште во текот на денот ќе има јасна слика за можностите и, како што рече, „до каде можеме и што можеме во врска со покачувањето на платите на просветните работници".

Мицкоски на средба со претставници на СОНК

Курир - 08.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес ќе одржи средба со претставници од Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК. Како што најавуваат од партијата средбата ќе се одржи во просториите на партијата во 13:30 часот.

Наставниците ја очекуваат одлуката за покачувањето на платите

Н.Македонија - 08.11.2019

Вработените во образованието се очекува да дознаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, на денешната средба меѓу министерот Арбер Адеми и претставниците на СОНК во Министерството за образование и наука, закажана за 11.30 часот.

СОНК го стави во мирување најавениот штрајк – му даде време на МОН да одлучи за нивните барања

ТВ21 - 07.11.2019

СОНК одлучи да го одолжи најавениот штрајк на 11 ноември. Претседателот на синдикатот, Јаким Неделков, рече дека утре ќе биде соопштен евентуалниот договор меѓу МОН и Синдикатот, според кој се исполнува нивното приоритетно барање, покачување на ...

СОНК ќе почека со генералниот штрајк

MTM - 08.11.2019

СОНК вчера соопшти дека го става генералниот штрајк во мирување, по средбата, која се одржа зад затворени врати, а на која требаше да се донесе одлука за отпочнување на генералниот штрајк во понеделник.

Штрајкот во мирување, просветарите чекаат повисоки плати

Expres - 08.11.2019

На денешната средба меѓу министерот Арбер Адеми и претставниците на СОНК, се очекува да се знае кога и колкаво покачување на платите ќе добијат просветните работници откако е ставен во мирување најавениот штрајк за 11 ноември.

СОНК го стави во мирување најавениот штрајк – му даде време на МОН да одлучи за нивните барања

4NEWS - 07.11.2019

СОНК одлучи да го одолжи најавениот штрајк на 11 ноември. Претседателот на синдикатот, Јаким Неделков, рече дека утре ќе биде соопштен евентуалниот договор меѓу МОН и Синдикатот, според кој се исполнува нивното приоритетно барање, покачување на ...

Наставниците денеска треба да знаат дали новото покачување на платите ќе го добијат од јануари

Курир - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Денеска одлука за колку и кога ќе се покачат платите во образованието

Нова ТВ - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Штрајкот до одлуката во мирување - Наставниците ќе знаат дали ќе има покачување на платите

Press24 - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Просветарите денеска ќе знаат кога ќе добијат покачување на платите

Локално - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Наставниците денеска треба да знаат дали новото покачување на платите ќе го добијат од јануари

iPortal - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Наставниците денеска треба да знаат дали новото покачување на платите ќе го добијат од јануари

А1 On - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Денеска се очекува конечна одлука за платите во образованието

ММС - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Наставниците денеска треба да знаат дали новото покачување на платите ќе го добијат од јануари

Сител - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Денеска ќе се знае дали платата на просветарите ќе се зголеми од јануари

Независен - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Наставниците денеска треба да знаат дали новото покачување на платите ќе го добијат од јануари

24 Вести - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Наставниците денеска треба да знаат дали новото покачување на платите ќе го добијат од јануари

Канал5 - 08.11.2019

Во 11.30 часот денеска во просториите на Министерството за образование и наука е закажана средба на министерот Арбер Адеми со претставници на СОНК. Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото ...

Наставниците денеска ќе знаат дали ќе има покачување на платите од јануари

Вечер - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Наставниците денеска треба да знаат дали новото покачување на платите ќе го добијат од јануари

Опсервер - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Наставниците денеска треба да знаат дали новото покачување на платите ќе го добијат од јануари

Либертас - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Наставниците денеска треба да знаат дали новото покачување на платите ќе го добијат од јануари

Скопје инфо - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Денеска разврска од преговорите меѓу МОН и СОНК

Алсат-М - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...

Се чека конечната одлука за покачувањето на платите на просветарите

+инфо - 08.11.2019

Вработените во образованието денеска, според најавите, треба да знаат кога ќе го добијат новото покачување на платите, за кое Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) инсистира да почне од 1 јануари, а не од април 2020 како што им понуди ...