TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Општина Кисела Вода се гордее со ДУП-от според кој ќе се изградат 100 згради

Слободен Печат - 09.11.2019

Советничката за просторно и урбанистичко планирање Ивана Зафировски, во интервју за Слободен печат зборува за предностите од донесувањето на новиот ДУП, и бенефитот кој граѓаните ќе го имаат од него.

Доградбите во расчекор со инфраструктурата

Н.Македонија - 09.11.2019

Старите и обновени станбени згради со зголемена катност и нови фасади ги разубавуваат населбите, бидејќи се однадвор реконструирани, со нов изглед и освежени со нови бои. Но се поставува прашањето дали е доволно зградите да се разубават и надградат, ...

Експертите бараат затворање на Скопје за нови жители

24 Вести - 08.11.2019

Градот Скопје потребно е многу посериозно да се позанимава со својот одржлив развој, и да не ги реализира своите постојни ресурси без претходно да бидат изработени соодветни студии и план, со цел зачувување на ресурсите за идните генерации вели ...

Експерите за Расадник: Не смее да има згради повисоки од пет ката

Телма - 08.11.2019

Стотте згради кои ќе се градат во Расадник не треба да бидат повисоки од пет ката – стои во анализата на експертите од кои граѓантите на Кисела Вода побараат спас од предол Деталниот урбанистички план.

Темелковски за Стандард: Одредени објекти во Расадник сме ги поделиле на две или три градежни парцели, нема да има 100 ...

Локално - 08.11.2019

Како парцели се 100 градежни парцели, но не се како згради и објекти 100, бидејќи одредени објекти сме ги поделиле на две или три градежни парцели, така што, доколку го земеме и минатиот ДУП, намалено е и за 20 градежни парцели на целата територија, ...

Околу 120 приговори за новиот ДУП во Расадник, Кисела Вода

А1 On - 08.11.2019

Заврши јавната анкета во општината Кисела Вода, каде граѓани и фирми можеа да поднесуваат приговори и анкетни листови за новиот Детален урбанистички план во Расадник, Кисела Вода, со кој меѓудругото е предвидено да се градат 100 нови згради.

Јавната анкета за ДУП на Кисела Вода заврши – 100 нови згради се уште на повидок

Телма - 07.11.2019

И по поднесени 185 преставки и 60 анкетни листови од граѓаните во Кисела Вода, градоначалникот Филип Темелковски стои на ставот дека во Расадник треба да се градат 100 згради, а дека новите паркови за кои ветува дека ќе се изгради ќе им го вратат ...

Нови 100 згради во Кисела Вода во населба со жители колку Кочани, оти само така може да се финансира општината, вели ...

Сакам да кажам - 07.11.2019

На 550.000 квадратни метри бруто површини, во скопски Расадник ќе никне нова населба со над 100 згради, училишта, катни гаражи, поликлиники и градинка. Сето ова се предвидува со новиот Детален урбанистички план (ДУП) „Расадник“, кој Општина Кисела ...

Центар спротивно од Кисела Вода: „ДУП за Корчагин без згради со двојно повеќе зеленило“

Телма - 07.11.2019

По кратка дискусија со громогласен аплауз и со гласовите на опозицијата предвоена од ВМРО-ДПМНЕ, општина Центар изгласа уште детален урбанистички план кој беше ставен под моратирум за градба и замина на ревизија.

Јавната анкета за ДУП на кисела вода заврши – граѓаните бараат зеленило, инвеститорите згради

24 Вести - 07.11.2019

Стотте згради кои се предвидени во предлог ДУП-от за скопски Расадник покрај нивната станбена намена, ќе бидат и со деловна намена како и хотели. За овој предлог урбанистички план општината денеска ја заврши јавната анкета каде граѓаните имаа ...

ДУП за „Расадник“ - Град во град - 100 нови згради и над 25 000 жители!

Канал5 - 07.11.2019

Градоначланикот на Кисела Вода Филип Темелковски нема намера да отстапи од намерата да го урбанизира Расадник. Негодувањата и стравот на жителите дека урбаната мафија ќе надвладее во единственото пространо недопрено земјиште не го пишманат да ги ...

Бетонски барикади низ Скопје – градот се гуши, властите велат добро е што се градело

Алфа - 07.11.2019

Скопје се гуши, а метрополата и натаму се ѕида на големо. На речиси сите локации низ главниот град се градат згради и нови станбени единци. Најатрактивна во моментов е онаа во Кисела Вода, која се подготвува за бетонирање.

Темелковски за Стандард: Доколку го земеме и минатиот ДУП, во Расадник има 20 градежни парцели помалку

iPortal - 08.11.2019

Како парцели се 100 градежни парцели, но не се како згради и објекти 100, бидејќи одредени објекти сме ги поделиле на две или три градежни парцели, така што, доколку го земеме и минатиот ДУП, намалено е и за 20 градежни парцели на целата територија, ...

(ВИДЕО) Експерите за 100-те згради во Расадник: Не смее да има згради повисоки од пет ката

Либертас - 08.11.2019

Стотте згради кои ќе се градат во Расадник не треба да бидат повисоки од пет ката – стои во анализата на експертите од кои граѓантите на Кисела Вода побараат спас од предол Деталниот урбанистички план.