TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

Макфакс - 14.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

Најдоброто од Твитер - Свети Трифун или Валентин (фото)

Press24 - 14.02.2018

Секоја година на 14 февруари истата дилема, дали Свети Трифун или Свети Валентин? И оваа година шегите и интересните твитови не изостанаа. Еве неколку од нив, кои ги споделија досетливи луѓе на социјалната мрежа ...

Најдоброто од Твитер: Св. Трифун или Валентајн?

Кајгана - 14.02.2018

Без разлика дали денеска ќе го славите Св. Трифун или Валентајн, твитерџиите секогаш имаат досетливи и скокотливи коментари за кој празник треба да се одбележува. Трифун или Валентајн? Вино или чоколади? Или ...

Во Илинден ќе се одбележи празникот Свети Трифун...

Н.Македонија - 14.02.2018

Во Илинден ќе се одбележи празникот Свети Трифун Денес по повод верскиот празник Свети Трифун, традиционално ќе се одржи закројување на лозјата во населеното место Ајватовци во општината Илинден.

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

Макфакс - 14.02.2018

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот, како и вработени и пријатели на винарската визба „Тиквеш“ од Македонија и од регионот, денеска, на локалитетот „Лепово“ се ...

Св.Трифун или Св. Валентин, прашање е сега!

Deutsche Welle - 14.02.2018

Додека православните верници го прославуваат заштитникот на лозјата и овошките, Св. Трифун, католиците денеска го слават Св. Валентин, заштитникот на вљубените. На Св. Трифун, согласно обичаите и традицијата, се попрскуваат лозјата со светена вода и ...

Лозарите го празнуваат Св. Трифун, вљубените Св. Валентин

24 Вести - 14.02.2018

Со закројување на лозите почна празнувањето на Свети Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата ...

„Свети Трифун“ одбележан во земјоделското училиште „Киро Бурназ“

Kumanovo News - 14.02.2018

„Сакам да го честитам празникот Свети Трифун. Заедно со менаџерскиот тим на училиштето го закроивме лозјето, со надеж дека ова ќе биде просперитена и бериќетна година. На сите млади кои го прославуваат денот на љубовта им го честитам празникот ...

Кој празник повеќе го празнуваме: Свети Трифун или Свети Валентин?

Фактор - 14.02.2018

Двата светители, кои живееле во исто време, со појавата на западната мода, повторно по 18 века се обединети и во православниот свет се слават во ист ден, кога луѓето љубовта ја чествуваат со убаво вино.

Еве кои се обичаите за денешниот празник Св. Трифун

Курир - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Свети Трифун, Свети Валентин или Ден на вљубените: Како да го прославите 14-ти февруари?

Кафе пауза - 14.02.2018

14-ти февруари е денот кога се прославува Свети Трифун во православието, Свети Валентин во римкотилицизмот, а индустријата пак го слави Денот на вљубените. Сигурно се прашувате дали на овој ден треба да му оддадете почит на Свети Трифун или свети ...

Заев во посета на Тиквешијата

Сител - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска е во посета на Тиквешијата која го празнува верскиот празник свети Трифун - заштитникот на лозарите и винарите. Придружуван од министерот за земјоделство Љупчо Николовски, Заев на градскиот плоштад во Кавадарци се сретна ...

Неколку занимливости за Свети Трифун, славата на лозарите и гостилниците

МакМода - 14.02.2018

Во православниот свет, 14.февруари се слави свети Трифун, за кого се верува дека ги заштитува селата, населбите и градовите од поплави, дека е чувар на лозјата и другите ниви од различни штетници.

Заев на традиционално закројување на лозјата во Тиквешкиот крај

Макфакс - 14.02.2018

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделстсво, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделски политики, Ленче Николовска, ќе присуствува на манифестациите кои што се одржуваат во ...

Лоза ќе се закројува во Кучково и Ајватовци – приградските општини традиционално го одбележуваат Св.Трифун

Скопје инфо - 14.02.2018

Денеска е Свети Труфун, денот кога се закројуваат лозјата. Приградските скопски општини секоја година традиционално и во организација на црковните одбори го одбележуваат овој верски празник, а централната манифестација и оваа година се очекува да се ...

Заев и Николовски на закројување на лозја во Тиквешијата

Сител - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопснатво Љупчо Николовски денеска ќе присуствуваат на традиционалното закројување на лозјата во Кавадарци и Неготино. Планирано е премиерот Заев да оствари средби со земјоделците ...

Се празнува Св.Трифун – традиционално закројување на лозјата

Денар - 14.02.2018

Православната црква го слави св. Трифун како поим за младост и доследност кон христијанските традиции. На иконите, тој е претставен или со сорче за режење лозје или со наметка како чувар на гуски.

Традиционално закројување на лозовите насади

Канал5 - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Свети Трифун и Свети Валентин - ден на виното и љубовта

Скопје инфо - 14.02.2018

На 14 февруари, според новиот календар, или први февруари, според стариот, кој се уште е во официјална употреба во Македонската православна црква, верниците го празнуваат светиот маченик Трифун.

Св. маченик Трифун ли или Св. Валентин?

Локално - 14.02.2018

Од верските календари ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 февруари. Денеска е Св. маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија.

ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Кој празник го славиш, Свети Трифун или Валентајн? (ВИДЕО)

Курир - 13.02.2018

Во последните неколку години секој 14 февруари има расправи за тоа кој празник треба да се слави. Некои не го даваат Свети Трифун, на други не им пречи Свети Валентин, а трети пак го прославуваат денот на вљубените со добро вино, а најмногу ...

Го празнуваме Свети Трифун - направете го ова за да ве следи среќа

Press24 - 13.02.2018

Верниците го обележуваат големиот христијански празник -Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство.

Недела на традицијата ,,Свети Трифун 2018,, – Демир Капија

iPortal - 13.02.2018

14.Февруари 2018 од 10:00 до 16:00 Плоштад Демир капија. По 8 пат оваа година централната прослава на Свети Трифун ќе се одвива во Демир капија. За забава на посетителите ќе се погрижат Brass Brothers, Ефто Пупиновски, Андријана Алачки, Ориентал ...

Виц: Свети Валентин и Свети Трифун

Таратур - 13.02.2018

Сопругата на мажот: Срце, утре е 14 февруари. Каде ќе ме носиш? На лозје, срце. ...

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

Вечер - 14.02.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

Во чест на Свети Трифун се закројаа лозјата на „Тиквеш“

+инфо - 14.02.2018

Винарницата пред утврдениот рок исплати близу 70 отсто од вкупната вредност од откупеното грозје, надминувајќи го законски утврдениот минимум. Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор ...

Свети Трифун или Свети Валентин, кој празник повеќе се празнува и како?

Press24 - 14.02.2018

Во голем број земји во светот на 14-ти февруари се празнува свети Трифун или свети Валентин, но во последно време на овој ден најчесто се прославуваат двата празника истовремено. Иако свети Трифун и свети Валентин се прилично познати и ...

Еве кои се обичаите за денешниот празник Св. Трифун

Сител - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Заев наздрави со Јанчев

+инфо - 14.02.2018

Разговараше и со лозари, а од најмладите од Црвен крст претседателот на Владата си купи и хумано срце изработено од нив за хумани цели. Премиерот Зоран Заев денеска е во посета на Тиквешијата која го празнува верскиот празник свети Трифун - ...

Заев на традиционално закројување на лозјата во Тиквешкиот крај

Вечер - 14.02.2018

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделстсво, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделски политики, Ленче Николовска, ќе присуствува на манифестациите кои што се одржуваат во ...

Заев на закројување на лозјето во Тиквешијата - средба со земјоделци и градоначалниците

Press24 - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ќе присуствуваат на традиционалното закројување на лозјата во Кавадарци и Неготино. Планирано е премиерот Заев да оствари средби со земјоделците ...

Во Кавадарци расправа за измените во Законот за вино и земјоделство и рурален развој

Република - 12.02.2018

Расправа за предлог-измените во Законот за вино и земјоделство и рурален развој кои се во собраниска процедура, се одржа денеска во Кавадарци, во организација на пратеникот Панчо Минов. Целта, како што рече, да ги запознае тиквешани со содржината на ...

Традиционално закројување на виновите лози за Свети Трифун

Press24 - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Денеска е Свети Трифун – заштитникот на лозарите

Press24 - 14.02.2018

Денеска е Свети маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал имал голема љубов кон Бога.

Кавадарчани расправаа за измените во Законот за вино и земјоделство: Виното храна или алкохол

Канал 77 - 12.02.2018

За предлог измените во Законот за вино и земјоделство и рурален развој кои се во собраниска процедура, денеска се зборуваше на јавна расправа која се одржа во Кавадарци, во организација на пратеникот Панчо Минов, а со присуство на лозари и винари од ...

ХИТОТ КОЈ НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ЗАБОРАВИ: Кој празник го славиш, Свети Трифун или Валентајн? (ВИДЕО)

Маркукуле - 14.02.2018

Во последните неколку години секој 14 февруари има расправи за тоа кој празник треба да се слави. Некои не го даваат Свети Трифун, на други не им пречи Свети Валентин, а трети пак го прославуваат денот на вљубените со добро вино, а најмногу ...

Денес е св.Трифун: Направете го ова за да ве следи среќа цела година

Пулс24 - 14.02.2018

Верниците го обележуваат големиот христијански празник -Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство.

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

Курир - 14.02.2018

Претседателот Ѓорге Иванов по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ денеска присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци. На градскиот плоштад, претседателот Иванов со градоначалникот на Кавадарци ...

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

Вечер - 14.02.2018

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот, како и вработени и пријатели на винарската визба „Тиквеш“ од Македонија и од регионот, денеска, на локалитетот „Лепово“ се ...

Кој празник повеќе го празнуваме: Свети Трифун или Свети Валентин?

Шеталиште - 14.02.2018

Двата светители, кои живееле во исто време, со појавата на западната мода, повторно по 18 века се обединети и во православниот свет се слават во ист ден, кога луѓето љубовта ја чествуваат со убаво вино.

Денеска е Св. Трифун, ова се обичаите

Нетпрес - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата

Канал5 - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска е во посета на Тиквешијата која го празнува верскиот празник свети Трифун - заштитникот на лозарите и винарите. Придружуван од министерот за земјоделство Љупчо Николовски, Заев на градскиот плоштад во Кавадарци се сретна ...

Заев на традиционално закројување на лозјата во Тиквешкиот крај

Точка - 14.02.2018

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделстсво, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделски политики, Ленче Николовска, ќе присуствува на манифестациите кои што се одржуваат во ...

Денеска е Свети Трифун: На овој ден се закројуваат лозовите насади

Сител - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Денеска е Св. маченик Трифун, заштитник на градинарите и лозарите

Курир - 14.02.2018

Денеска е Св. маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал имал голема љубов кон Бога.

ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Кој празник го славиш, Свети Трифун или Валентајн? (ВИДЕО)

Скопје24 - 14.02.2018

Во последните неколку години секој 14 февруари има расправи за тоа кој празник треба да се слави. Некои не го даваат Свети Трифун, на други не им пречи Свети Валентин, а трети пак го прославуваат денот на вљубените со добро вино, а најмногу ...

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

Канал5 - 14.02.2018

Претседателот Ѓорге Иванов по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун“ денеска присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци. На градскиот плоштад, претседателот Иванов со градоначалникот на Кавадарци ...

Во чест на Св. Трифун – заштитникот на лозарите и винарите: Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

МакМода - 14.02.2018

Винарницата пред утврдениот рок исплати близу 70% од вкупната вредност од откупеното грозје, надминувајќи го законски утврдениот минимум Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и ...

Обичаи кои луѓето низ Македонија ги прават по повод големиот празник Свети Трифун

Press24 - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Премиерот Заев во посета на Тиквешијата по повод празникот Свети Трифун (фото)

Press24 - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев денеска е во посета на Тиквешијата која го празнува верскиот празник свети Трифун - заштитникот на лозарите и винарите. Придружуван од министерот за земјоделство Љупчо Николовски, Заев на градскиот плоштад во Кавадарци се сретна ...