TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Осум отсто поголем награден фонд: Ролан Гарос 2019 ќе се игра за 42,661 милиони евра

Нова ТВ - 21.03.2019

Годинашното издание на Ролан Гарос ќе има за осум отсто поголем награден фонд од лани, соопштија организаторите на Отвореното тениско првенство на Франција. Гренслемот во Париз е закажан од 26 мај до деветти јуни и ќе се игра за 42.661 милиони евра.

Федерер посочи уште колку титули сака да додаде во неговата колекција

Дерби - 21.03.2019

Швајцарскиот рекет, Рожер Федерер на почетокот на овој месец дојде до 100. титула во својата импресивна кариера со што стана само вториот тенисер во Опен Ерата кој успеал да дојде до овој импресивен учинок.

Зошто сега е полесно да се освојат сите четири Гренд слема? Федерер го има одговорот

Спортклуб - 21.03.2019

Швајцарецот ја објасни разликата меѓу тенисот некогаш и сега. По триумфот на УС Опен, па потоа на Вимблдон и Австралијан Опен, Новак Ѓоковиќ на Ролан Гарос ќе има прилика по вторпат во кариерата да ги освои сите четири Гренд слем турнири во низа.

Каква елеганција!

Таратур - 21.03.2019

Бекхендот на Роџер Федерер е вистинско ремек дело и тоа го признава цел свет. А кога го гледате во забавена снимка – тоа е совршенство од тенисерски ...

Рето Шмидли – човекот кој го победи Роџер Федерер со 6:0/6:0

TopSport - 20.03.2019

На АТП турнејата, освојувачот на рекордни 20 гренд слем титули, Роџер Федерер има загубено само четири сета со 6:0 во својата долга кариера. Првите три пати беа во 1999 година и тоа од Винс Спадеа, Патрик Рафтер и Бајрон Блек.

Познато до кога ќе игра Федерер: Откриена една од најголемите тајни на денешницата во тенисот

Спортклуб - 20.03.2019

Легендарниот австралиски тенисер, Род Лејвер одговори на едно од најнезгодните прашања на денешницата во светот на тенисот. А истото гласеше: До кога ќе игра Роџер Федерер? „Еднаш разговарав со Роџер и ми откри дека сака да игра до 40 години“ , ...

Федерер: Денес е полесно да се освојат четири Грен слем турнири во низа

Gol.mk - 20.03.2019

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња Роџер Федерер порача дека според него денешните подлоги им помагаат на играчите полесно да освојуваат Грен слем трофеи. „Сите знаат дека денес е полесно да се направи тоа.

Федерер ми кажа дека сака да игра до 40 години

Вечер - 20.03.2019

Легендарниот австралиски тенисер Род Лејвер смета дека Швјацарецот Роже Федерер (37) е најдобар играч во историјата на аристократскиот спорт. Федерер, неодамна ја освои 100. тиула во кариерата, а изминатиот викенд загуби во финалето на мастерс ...

Зошто сега е полесно да се освојат сите четири Гренд слема? Федерер го има одговорот

ММС - 21.03.2019

Швајцарецот ја објасни разликата меѓу тенисот некогаш и сега. По триумфот на УС Опен, па потоа на Вимблдон и Австралијан Опен, Новак Ѓоковиќ на Ролан Гарос ќе има прилика по вторпат во кариерата да ги освои сите четири Гренд слем турнири во низа.

Федерер ги зачуди фановите: На најголем дел од мечевите во кариерата играв со болки

Дерби - 19.03.2019

Рожер Федерер секако не беше презадоволен што пред неколку дена го доби полуфиналето против Рафаел Надал без борба, а воедно и откри на јавноста дека добил приватна порака од шпанскиот тенисер со која лично му потврдил дека нема да излезе на теренот ...

Федерер со неверојатна изјава: Повеќе од 1.400 мечеви одиграв со болки

Спортски - 19.03.2019

Неверојатна изјава на Роџер Федерер. Имено легендарниот тенисер во својата кариера на АТП турнирите одигра вкупно 1.454 натпрева, а околу 1400 од нив одиграл со болки!? Федерер денес во Мајами со свој пример е обиде да објасни со што се сретнуваат ...

Федерер: Над 1.400 тениски мечеви ги играв со болка

TopSport - 19.03.2019

Швајцарскиот тениски ас, Роџер Федерер денеска во Мајами на претставувањето за новиот АТП турнир објасни со што се се борат професионалните тенисери секој ден. Тој откри дека на АТП турнирите до сега одиграл 1.454 меча, а голем дел од мечевите ги ...

Рето Шмидли – човекот кој го победи Роџер Федерер со 6:0/6:0

Макфакс - 20.03.2019

На АТП турнејата, освојувачот на рекордни 20 гренд слем титули, Роџер Федерер има загубено само четири сета со 6:0 во својата долга кариера. Првите три пати беа во 1999 година и тоа од Винс Спадеа, Патрик Рафтер и Бајрон Блек.

Федерер: Повеќе од 1.400 тениски мечеви ги играв со болка

Макфакс - 19.03.2019

Швајцарскиот тениски ас, Роџер Федерер, денеска, во Мајами, на претставувањето за новиот АТП-турнир, објасни со што се се борат професионалните тенисери секој ден. Тој откри дека на АТП-турнирите досега одиграл 1.454 меча, а повеќето од мечевите ги ...