TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ бара лидерска – Димитров: Никој не смее да го спори идентитетот

ТВ21 - 17.10.2020

Македонскиот јазик е влезен во нашата лична карта, но и во документите и комуникацијата што Европската унија ја има со нас и со земјите членки, вели вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров.

Димитров: Никој не може да го спори правото на самоопределување

24 Вести - 17.10.2020

Опозицијата бара лидерска средба за отворените прашања кои земјава ги има со Бугарија. Лидерот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски се надева дека официјална Софија нема да биде пречка за евроинтегративните процеси на земјава откако ...

Ако македонскиот јазик е причина да не се одржи Меѓувладината конференција со ЕУ, јас сум ок со тоа, рече Димитров

Сакам да кажам - 17.10.2020

Логично е да очекуваме да следува Меѓувладина конференција, но ќе биде поразително ако идентитетските прашања станат проблем, рече вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров.

(Видео) Димитров: Соседите мора да бидат свесни дека ќе имаме заеднички успех или заеднички дебакл

Макфакс - 17.10.2020

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров на денешната прес-конференција по повод мандатното писмо за мисијата и задачите на Секретаријатот за европски прашања порача дека како вршител на функцијата ќе даде се’ од себе за Северна ...

Димитров: Во четиригодишниот мандат ќе бидат отворени 80% од поглавјата

Телма - 17.10.2020

Доколку работите се движат со планираната динамика, до крајот на 2021-та година би можеле да го отвориме првиот кластер во преговарачкиот процес за членство во Европската унија, изјави вицепремиерот Никола Димитров.

Димитров разочаран: Ќе ги почитуваме соседите но бараме и тие да не почитуваат нас

Република - 17.10.2020

Вицепремиерот Никола Димитров вели дека ќе ги почитуваат соседите но бараат и тие да не почитуваат нас. “Апсолутно во овој момент не може да се исклучи дека нема да има меѓувладина конференција во декември.

Димитров: Ако ЕУ се вмеша во самоопределувањето и јазикот на еден народ, го губи префиксот европска

360 степени - 17.10.2020

Вицепремиерот за европски прашања одговараше на прашањето што ако се одложи првата меѓувладина конференција поради условувањата на Бугарија Димитров смета дека ЕУ нема право да се меша во ова прашање Нашето право на самоопределување во 21 век, на ...

Димитров за преговорите со ЕУ: Ако се оди според планот, до крајот на 2021 година ќе го отвориме и првиот кластер

360 степени - 17.10.2020

Веднаш по објавувањето на Извештајот на ЕК во погон бил ставен целиот административен апарат за да се извлечат клучните задачи, а најави и ревизија на Националната програма за усвојување на правото на ЕУ СЕП ќе работи и на превод на европското право ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Независен - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

Димитров - не е тајна дека имаме предизвик со соседна Бугарија

Р.С.Европа - 17.10.2020

Главниот преговарачки тим во преговорите со ЕУ мора да биде мал и рационален збир на најдобрите, со критериуми за знаење, искуство и кредибилитет, изјави денеска на прес-конференција вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров.

По НАТО интеграцијата нема поголем предизвик од членството во ЕУ, смета Димитров

Опсервер - 17.10.2020

– Јас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и ...

Димитров: Правото на самоопределување не може да го спори никој!

Слободен Печат - 17.10.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на денешната прес конференција во СЕП најави интензивни дипломатски напори за излез од ситуацијата меѓу Македонија и Бугарија. Димитров посочи дека одржани се 10 физички средби и решени се прашања од ...

Димитров: Не се согласувам дека работата на мешовитата комисија е неуспешна – во другите земји таквите преговори траат ...

360 степени - 17.10.2020

Вицепремиерот Димитров најавува интензивни дипломатски напори за решавање на несогласувањата Со одржани 10 физички средби, со постигнати три големи решенија од античкиот, средновековниот и дел од отоманскиот период и согласност за заеднички наратив ...

Димитров: Никој не може да го спори правото на самоопределување

Сител - 17.10.2020

Одлуката за старт на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех, пред се на Европа, вели вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров. Ќе направиме се и ќе вложиме се, за во декември да ја одржиме првата меѓувладина ...

Прес – конференција на вицепремиерот Никола Димитров (во живо)

Фокус - 17.10.2020

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров одржува прес-конференција по повод мандатното писмо во кое што е содржана мисијата и задачите на Секретаријатот за европски ...

Димитров: Одлуката за старт на преговорите ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Локално - 17.10.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на денешната прес-конфереција изјави дека ќе направиме за во декември да се одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ, чиј почеток во ниту еден случај не смее да зависи од идентитетските прашања.

Димитров - не може да се исклучи дека до крајот на годинава ќе нема меѓувладина конференција, но јас сум ОК со тоа ако ...

Фактор - 17.10.2020

Не може да се исклучи дека ќе нема Меѓувладина конференција до крајот на оваа година, но ако причината за тоа е македонскиот јазик, јас сум ОК со тоа. Ова на вонредна конференција меѓу другото го соопшти Заменик-претседателот на Владата задолжен за ...

Прес – конференција на вицепремиерот Никола Димитров (во живо)

Опсервер - 17.10.2020

Скопје, 17 октомври 2020 () – Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров ќе одржи прес-конференција по повод мандатното писмо во кое што е содржана мисијата и задачите на Секретаријатот за европски прашања.

(Вo живо) Прес-конференција на вицепремиерот Димитров

Либертас - 17.10.2020

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров ќе одржи прес-конференција по повод мандатното писмо во кое што е содржана мисијата и задачите на Секретаријатот за европски прашања ...

Во живо: Прес-конференција на Никола Димитров

PressingTV - 17.10.2020

Прес-конференција на ЗПВ, Димитров – мисијата и задачите на ...

Прес – конференција на вицепремиерот Никола Димитров (во живо)

Вечер Прес - 17.10.2020

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров ќе одржи прес-конференција по повод мандатното писмо во кое што е содржана мисијата и задачите на Секретаријатот за европски прашања.

Димитров: Ако нема старт на преговорите, тоа ќе биде неуспех, пред сè, за ЕУ

Expres - 17.10.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на денешната прес-конфереција изјави дека ќе направиме за во декември да се одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ, чиј почеток во ниту еден случај не смее да зависи од идентитетските прашања.

Димитров: Никој не може да го спори правото на самоопределување

Нова ТВ - 17.10.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на денешната прес-конфереција изјави дека ќе направиме за во декември да се одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ, чиј почеток во ниту еден случај не смее да зависи од идентитетските прашања.

Димитров: Правото на самоопределување не може да го спори никој

Press24 - 17.10.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на денешната прес конференција во СЕП најави интензивни дипломатски напори за излез од ситуацијата меѓу Македонија и Бугарија. Димитров посочи дека одржани се 10 физички средби и решени се прашања од ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

ТВ21 - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

А1 On - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Канал5 - 17.10.2020

Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија. Се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен за ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Опсервер - 17.10.2020

– Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

Димитров: Ако нема меѓувладина конференција и причина за тоа е македонскиот јазик, јас сум ок со тоа

+инфо - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

24Инфо - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Frontline - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

По НАТО интеграцијата нема поголем предизвик од членството во ЕУ, смета Димитров

24Инфо - 17.10.2020

Јас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Press24 - 17.10.2020

Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен за ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Пулс24 - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

По НАТО интеграцијата нема поголем предизвик од членството во ЕУ, смета Димитров

Слободен Печат - 17.10.2020

Јас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и ...

По НАТО интеграцијата нема поголем предизвик од членството во ЕУ, смета Димитров

ТВ21 - 17.10.2020

Јас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Вечер Прес - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

Димитров: По НАТО нема поголем предизвик од членството во ЕУ

Локално - 17.10.2020

Јас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

МКД - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

Димитров: Никој не може да го спори правото на самоопределување

PressingTV - 17.10.2020

Одлуката за старт на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех, пред се на Европа, вели вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров. Ќе направиме се и ќе вложиме се, за во декември да ја одржиме првата меѓувладина ...

По НАТО интеграцијата нема поголем предизвик од членството во ЕУ, смета Димитров

А1 On - 17.10.2020

Јас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и ...

По НАТО интеграцијата нема поголем предизвик од членството во ЕУ, смета Димитров

Либертас - 17.10.2020

Jас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и ...

Димитров: Почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Нетпрес - 17.10.2020

Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача во саботата вицепремиерот задолжен за ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Либертас - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

По НАТО интеграцијата нема поголем предизвик од членството во ЕУ

Независен - 17.10.2020

– Јас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и ...

Димитров: По НАТО интеграцијата нема поголем предизвик од членството во ЕУ

iPortal - 17.10.2020

Јас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и ...

По НАТО интеграцијата нема поголем предизвик од членството во ЕУ, смета Димитров

4NEWS - 17.10.2020

Јас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

CivilMedia - 17.10.2020

Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

MakPress - 17.10.2020

Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен за ...

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех

Република - 17.10.2020

Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен за ...